aktivita diskusia Architektúra a stavitelstvo Ako postavit drevenicu?

  • Anonymous

    Member
    26. januára 2005 at 15:57

    Milý Martin, obráť sa na Martin, tj.na Etnografické múzeum SNM. Nielen stavia drevenice v Múzeu slovenskej dediny, ale má aj dokumentáciu rôzneho druhu. Či však aj ochotu poradiť? To netuším, dúfam, že áno!

  • harp

    Member
    26. januára 2005 at 22:09

    Jaroslav: pokial viem tak SNM-UM v MT uz peknu radu rokov ziadnu drevenicu nepostavilo. Pred par rokmi akurat zastresili vozaren z Moskovca a to pre nich robila firma. Je pravda ze dokumentacie by mali mat habadej. Pokial to nepodlieha utajeniu mali by ju a urcite aj poskytnu k nahliadnutiu, pripadne kopii.

    Muzeum slovenskej dediny v Jahodnickych hajoch (ako sa inak vola tato cast Etnografickeho muzea v Martine) mala byt expoziciou ludovej architektury celeho slovenska. Tusim ze sa podarilo dostavat len Oravu, Liptov a zacat Turiec. V depozitoch ale aj pod plechmi na lukach su naskladane dalsie drevenice ktore cakaju na postavenie, pripadne na iny udel.

    Viem o dvoch firmach ktore profi stavaju drevenice. Jedn stavala v na Donovaloch a druhu som videl stavat v Cicmanoch. Tiez – CS casopis Interier (vydavatelstvo MISE) pisal o kanadskej drevenici na Morave.

  • Anonymous

    Member
    27. januára 2005 at 0:37

    Co sa tyka ludovej architektury, zaujimava je kniha Ludova architektura a urbanizmus vidieckych sidel na Slovensku, vydal Academic Electronic Press, s.r.o. pre narodne pamiatkove a krajinne centrum. 1998. Je tam prehlad ludovej architektury celeho Slovenska. Zakladne rady na rekonstrukciu starych drevenic (pouzitelne aj pri stavani novych) boli aj v roznych knihach o chalupach a chaluparceni hojne vydavanych za socializmu. Myslim ze literatury by malo byt dost aj mimo muzei. co sa tyka rieseni detailov, je dobre zobrat fotak a nafotit si detaily z existujucich drevenic. Len treba davat troska pozor na stylovu cistotu, a prilis nemiesat prvky z roznych oblasti. Radsej vytvorit novostavbu ktora by niesla typicke prvky ludovej architektury daneho regionu. Videl som aj nejake nove projekty rodinnych domov ktore boli kombinaciou murovanych a zrubovych konstrukcii a vyzerali dost dobre.

  • Anonymous

    Member
    27. januára 2005 at 17:11

    Vážení priatelia, rád by som upozornil, že stavba drevenice je problém aj architektonický (typologický), najmä z hľadiska regionalizácie Slovenska, v čom môže byť spomínaná kniha “Ľudová architektúra a urbanizmus…..” užitočná. Stavba drevenice ja však predovšetkým problémom technickým a technologickým. Drevenica nezačína na podmurovke stavebného pozemku, ale v lese. Treba vedieť vybrať strom, zoťať ho v správnom čase, drevo správne uložiť a vysušiť pred spracovaním. Len taká “drobnosť”: Až do uloženia do zrubu treba vedieť, ktorá plocha tesársky opracovaného kmeňa rástla na južnej, ktorá na severnej strane (“vďaka” rôznej hustote drevnej hmoty kmeňa sa postupným dosušovaním a “dozrievaním” trám v konečnom dôsledku skráti inak na strane hustých a inak na strane riedkych letokruhov, čím sa prehne. Predstavte si potom zrub, v ktorom sú trámy rôzne prehnuté, čím vzniknú medzery-otvory). Vedomostí o tom, kde a ako drevo na drevenicu vyrastie, treba mať hodne. A dnes je už tých “starých harcovníkov”, ktorí to ešte vedia, málo. Možno na Orave, v Zuberci… Neviem! Môžem iba poradiť, že Ing. Miloš Dudáš, riaditeľ KPÚ v Žiline sa vyzná, možno poradí sám, možno dá tip na ten správny typ “technológa” dreva vhodného na stavbu drevenice. Kontakt: puza@gmail.com (môžete sa odvolať na mňa!). A ak ste v Bratislave, skúste napr. kontakt na katedru drevených konštrukcií Stavebnej fakulty STU, no či tam ešte chyrovať o klasickej drevenici, to neviem.
    P.S. Ak chcete mať “drevenicu” z reziva získaného na najbližšej píle, tak sorry, neradím. V takom prípade:úprimnú sústrasť!

  • Anonymous

    Member
    3. februára 2005 at 19:09

    Viem o clovekovi, ktory stavia drevenice a tiez renovuje. V Lubietovej kupil hromadu dreva na kurenie a teraz je z nej pamiatkovy objekt. (skoda len, ze zhodou nahod tam uz nemoze byvat.) Momentalne posoby v Hrusove.

  • Anonymous

    Member
    4. februára 2005 at 23:37

    V Terchovej pôsobí firma Damit, ktorej špecializáciou je okrem bežných stavebných prác aj stavanie filmových kulís (Dračie srdce, Hartova vojna, Za nepriateľskou líniou, Kuře melancholik), takže s týmto majú isto bohaté skúsenosti. Info na www.

  • Anonymous

    Member
    10. februára 2005 at 1:32

    Plánujem postaviť zrub.Ak máte záujem,možem pokiaľ budem vedieť poradiť.Čo to som už naštudoval…

  • harp

    Member
    10. februára 2005 at 16:55

    prislo eMailom:

    Dakujem velmi pekne za ponuku…
    Vec je taka, ja som v Kanade a chcel by som postavit drevenicu tu.
    Dakujem este raz vlmi pekne za ochotu pomoct,
    S pozdravom,
    Martin

  • Anonymous

    Member
    11. februára 2005 at 0:58

    chcete postavit drevenicu alebo dreveny dom / zrub? to su trosku rozdielne veci
    V spojenych statoch take drevene domceky stavali ako na beziacom pase, ale vy asi chcete predviest ako vyzera slovenska drevenica ak som to pochopil spravne.
    ak chcete postavit
    nieco takehoto
    http://www.obnova.sk/modules.php?op=modload&name=fotoalbum&file=index&do=showgall&gid=490&offset=0&orderby=dateD
    tak neni problem mozem vam poslat nejake vykresy
    Myslim ze predse len hladate nieco ine :o)
    zdravim do kanady

  • harp

    Member
    14. februára 2005 at 20:00

    Nemozem si pomoct Tomas, ale fotografie drevenice co si poslal pred casom a min. tyzden zobrazuju stavbu, ktra ma pre mna velmi silne crty typickeho postsocialistickeho podnikatelskeho baroka.

    Urcite to nie je ziadna dobra architektura. Je pravda ze ked je to drevenica ma to uplne iny vyraz, tiez kachlova pec zacharnuje povest toho domu, ale inak to kazia drobnosti ktore by tam byt nemuseli.

  • Anonymous

    Member
    23. februára 2005 at 20:18

    kachlova pec je v mojom pripade jedina vec ktora sa mi na spominanom dome paci… Jeho rozsah ktory na fotografiach nevidiet je obludny, vzhladom k tomu ze sa nachadza v svahu su pod nim rozsiahle priestory ale o tom som nechcel.
    osobne to bola zaujimava zkusenost ked sme pre investora robili vsetko na dodavku od baraku az po svietidla a skrine a postele…
    tento zrub urcite neni stavba v ktorej by som chcel byvat ale co narobis proti gustu ziaden disputat…
    ake detaily mas namysli… Podel sa s nami v praci bude aspon dovod na debatu… Osobne som bol z tej pece uplne uneseny a to lezovisko za tym to je ako pre leniveho honzu a tam z predu by len babicka vytahovala povidlove buchty :o)

  • harp

    Member
    23. februára 2005 at 23:32

    Tak napriklad tie vrezou prebehnute stlpiky na schodisti.

  • Anonymous

    Member
    24. februára 2005 at 4:07

    no, drevenca na fotkach ma od skutocnej ludovej drevenice zo slovenskych horskych oblasti velmi velmi velmi daleko :-) co sa pece tyka, doslova ju hyzdi ta krbova vlozka. dufam ze to bola len uzasna poziadavka investora.

  • Anonymous

    Member
    4. marca 2005 at 18:29

    O dreveniciacj som tu uz pisal, bolo to forum o drevenici, ktoru restaurovala myslim Silvia. Najprv k tomu Kanadanovi.
    Ked chces naozaj v Kanade postavit typicku slov. drevenicu, postav ju niekde na zahrade, pri honosnych kanadskych zruboch bude vyzerat ako buda pre Dunca. Ja jednu taku mam, ma uz 95 rokov, na Liptovbe pasuje, no ako hovorim, v Canade by to neukazalo. Nejaku dobu som sa tam potuloval, viem co pisem. Keby si mal este zaujem, poslem Ti aspon nejake nakresy zo znaleckeho posudku.
    K drevenici, ktorej fotky ste komentovali. S drevenicou to naozaj nema nic spolocne, je to dreveny dom, nieco podobne sa stavia v primestskych castiach aj na zapade Slovenska. No a ta pec, je pekna. No neviem si ju naozaj v drevenici predstavit, urcite by tam ani nevosla. V drevodome pri Trnave to zasa vidim ako poriadne zatiahnute za vlasy.
    J.

  • Anonymous

    Member
    13. septembra 2005 at 23:29

    tiež telefon +420603771186

Page 1 of 2

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť