Výstava diel kráľa popartu Warhola bude mať asi dohru na súde

Výstava diel z ranného obdobia tvorby kráľa popartu Andyho Warhola, ktorú v piatok 6. augusta 2010 otvorili vo Východoslovenskej galérii v Košiciach, bude mať zrejme dohru na súdoch. Ako agentúru SITA informoval Boris Kršňák, ktorý sa označuje za manažéra projektu, celá výstava bola na začiatku pôvodne plánovaná len ako podporná akcia vydania knihy Warhol a Československo a nie ako samostatný projekt. "Žiaľ je pravda, že dohoda podpísaná nie je, pretože sa dlho odkladala a potom sa podpisu pani Lešková (riaditeľka Východoslovenskej galérie Košice) úspešne vyhýbala, až sme sa zrazu dozvedeli, že s nami nepočíta. Pritom sme my autormi celého projektu. Výstava Andyho Warhola bola vždy plánovaná len ako podpora vydania knihy a nie samostatný projekt. My sme jej dali celé umelecké i manažérske know-how projektu. Platíme za svoju hlúposť. Keďže projekt stál českú stranu už viac ako milión korún, budeme nútení sa brániť aj právnou cestou,“ povedal Kršňák. Kršňák doložil, že celú výstavu vymyslel košický rodák pôsobiaci v Prahe Rudo Prekop, ktorý vyberal diela v múzeu A. Warhola v Medzilaborciach a inštruoval riaditeľku Leškovú, aké veci má hľadať v Múzeu Andyho Warhola v Pitsburgu.

Riaditeľka Východoslovenskej galérie Lena Lešková v piatok pred otvorením výstavy poprela akékoľvek obvinenia zo zneužitia nórskych fondov, ktoré sa v súvislosti s výstavou diel Andyho Warhola objavili, najmä pokiaľ ide o vydanie a krst knihy pod Názvom Andy Warhol a Československo. "Nie je možné zneužiť nórske fondy. V súvislosti s výstavou sme rekonštruovali výstavné priestory, pretože podmienkou bolo zabezpečiť vhodné klimatické podmienky a bezpečnostné opatrenia. To sme splnili, čo po kontrole konštatoval aj americký kuriér. Krst knihy sa neuskutoční. Kniha o Warholovi bola idea, ale k nijakej dohode a podpisu zmluvy nedošlo, lebo neboli vyriešené autorské práva a ani nie je hotová,“ povedala Lešková. Dodala, že po skončení výstavy v novembri zverejní vyúčtovanie všetkých finančných prostriedkov použitých na výstavu vrátane sponzorských príspevkov.


Súčasťou výstavy mala byť aj prezentácia diel z Múzea A. Warhola v Medzilaborciach. "S múzeom máme podpísanú zmluvu a poslali sme pre obrazy, no oni nám ich odmietli požičať. Namiesto nich sú na výstave nainštalované biele čisté plátna,“ povedala Lešková. Po právnej analýze zváži Východoslovenská galéria ďalšie právne kroky, poznamenala.


„Košický samosprávny kraj so znepokojením vníma informácie súvisiace s výstavou venovanou Andymu Warholovi vo Východoslovenskej galérii Košice. Preverí situáciu a osloví so žiadosťou o vysvetlenie všetky zainteresované subjekty. Až na základe týchto údajov bude môcť zaujať stanovisko,“ uviedla vo vyjadrení hovorkyňa kraja Zuzana Bobríková.


Vo Východoslovenskej galérii sa v piatok podvečer konala vernisáž výstavy unikátnych diel z raného obdobia tvorby kráľa popartu Andyho Warhola, pri príležitosti jeho nedožitých 84. narodenín. Ako uviedla riaditeľka Lena Lešková, návštevníci majú možnosť prvý raz vidieť 24 originálnych čiernobielych kresieb, ktoré doviezol z amerického múzea A. Warhola v Pitsburgu špeciálny kuriér, dva filmy, ako aj niektoré diela jeho matky Julie. „Vyšla nám unikátna výstava, aká na Slovensku čo do významu nemá obdobu,“ povedala Lešková.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

<iframe src='http://www.obnova.sk/modules.php?name=textove&file=print&sid=3353' frameborder='0' height='150' width='550'></iframe>
Riaditeľka galérie popiera obvinenia zo zneužitia fondov

KOŠICE 6. augusta (SITA) – Riaditeľka Východoslovenskej galérie (VSG) Lena Lešková poprela akékoľvek obvinenia zo zneužitia nórskych fondov, ktoré sa v súvislosti s dnes otváranou výstavou diel Andyho Warhola objavili, najmä pokiaľ ide o vydanie a krst knihy pod Názvom Andy Warhol a Československo.

„Nie je možné zneužiť nórske fondy. V súvislosti s výstavou sme rekonštruovali výstavné priestory, pretože podmienkou bolo zabezpečiť vhodné klimatické podmienky a bezpečnostné opatrenia. To sme splnili, čo po kontrole konštatoval aj americký kuriér. Krst knihy sa neuskutoční. Kniha o Warholovi bola idea, ale k nijakej dohode a podpisu zmluvy nedošlo, lebo neboli vyriešené autorské práva a ani nie je hotová,“ povedala Lešková. Doložila, že po skončení výstavy v novembri zverejní vyúčtovanie všetkých finančných prostriedkov použitých na výstavu vrátane sponzorských príspevkov.

Súčasťou výstavy mala byť aj prezentácia diel z Múzea A. Warhola v Medzilaborciach. „S múzeom máme podpísanú zmluvu a poslali sme po obrazy, no oni nám ich odmietli požičať. Namiesto nich sú na výstave nainštalované biele čisté plátna,“ povedala Lešková. Doložila, že po právnej analýze zváži Východoslovenská galéria ďalšie právne kroky voči múzeu a všetkým, kde je podozrenie, že bol porušený zákon.

„Košický samosprávny kraj so znepokojením vníma informácie súvisiace s otvorením výstavy venovanej Andymu Warholovi vo Východoslovenskej galérii Košice. Preverí situáciu a osloví so žiadosťou o vysvetlenie všetky zainteresované subjekty. Až na základe týchto údajov bude môcť zaujať stanovisko. V danom momente to považuje za najrozumnejšie riešenie,“ uvádza sa vo vyjadrení, ktoré dnes agentúre SITA poskytla hovorkyňa kraja Zuzana Bobríková.

Vo Východoslovenskej galérii sa dnes podvečer uskutoční vernisáž unikátnych diel z raného obdobia tvorby kráľa op artu Andyho Warhola pri príležitosti jeho nedožitých 84. narodenín. Ako uviedla riaditeľka Lena Lešková, návštevníci majú možnosť prvý raz vidieť 24 originálnych čiernobielych kresieb, ktoré doviezol z amerického múzea v Pittsburghu špeciálny kuriér, dva filmy ako aj niektoré diela jeho matky Julie. „Vyšla nám unikátna výstava, aká na Slovensku čo do významu nemá obdobu,“ povedal Lešková.

Obrázok používateľa palo
Offline

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Najnovšie blogy