V Tatranskej Lomnici vyrastie múzeum lyžovania

Hrazdená architektúra

Do konca roka by malo v centre Tatranskej Lomnice vyrásť múzeum lyžovania. Ide o súkromnú iniciatívu miestneho obyvateľa, podnikateľa a člena Spolku ctiteľov športu lyžiarskeho Vladimíra Hubača. Nápad postaviť múzeum lyžovania vznikalo postupne. Najskôr tu bol pred 14 rokmi penzión a kaviareň Slnečný dom, ktorej interiéru dominujú staré lyže. Z obyčajného zariaďovania reštaurácie sa neskôr u Vladimíra Hubača stala záľuba, čo sa odrazilo aj vo vytvorení Spolku ctiteľov športu lyžiarskeho, ktorý tohto roku usporiadal vo Vysokých Tatrách už deviaty ročník „Majstrovského preboru v lyžování sjazdovom“, čo je vlastne stretnutie milovníkov drevených lyží. Popritom záľuba prerástla u Vladimíra Hubača až vo vášeň, keď začal zháňať a študovať staré lyže a dostupné informácie o ich vzniku, vývoji, výrobe a používaní.

Približne pred štyrmi rokmi prišiel Vladimír Hubač s nápadom zriadiť vo Vysokých Tatrách lyžiarske múzeum. „Hľadali sme priestory, najskôr s mestom. Potom sme prišli k tomu, že sme kúpili jeden objekt, ktorý sa bude búrať a na jeho mieste vyrastie lyžiarske múzeum,“ uviedol iniciátor založenia múzea lyžovania vo Vysokých Tatrách Vladimír Hubač. Múzeum sa bude nachádzať na mieste súčasného Ľudového domu v Tatranskej Lomnici. So stavbou múzea chce Hubač začať ešte na jar tohto roku. Architektúra objektu by mala byť veľmi podobná hrazdenej architektúre, ktorá sa vo Vysokých Tatrách zachovala z konca 19. a začiatku 20. storočia. Prvá expozícia na ploche približne 400 štvorcových metrov by mohla byť sprístupnená už koncom tohto roku. Celý objekt by chcel Vladimír Hubač dokončiť na budúci rok.
Na Slovensku už existuje pár lyžiarskych múzeí. To tatranské by malo mať podľa Hubača podobu profesionálneho múzea, kde nebudú len naukladané rôzne druhy lyží. „Návštevník sa oboznámi s históriou lyžovania vo svete. Kde sa začalo lyžovať. Najstaršie lyže. Ako sa lyže dostali ku nám. Priekopníci lyžovania na Slovensku či zaradenie Tatier do svetového kontextu,“ uviedol Hubač. Lyžiarske múzeum v Tatranskej Lomnici by malo návštevníkom ukázať vývoj tohto športu od počiatkov až do roku 1945. V múzeu by mali byť vystavené aj najstaršie lyže z územia Slovenska z roku 1880 s dĺžkou až 2,7 metra, kde je viazanie ešte z morskej trstiny.

S lyžovaním vo Vysokých Tatrách začínali koncom 19. storočia lekári a nájomcovia tatranských kúpeľov ako Guhr či Szontágh. K rozvoju lyžovania prispel aj knieža Hohenlohe, vlastník javorinského panstva, ktorý vybavil svojich lesníkov lyžami. Lyžovanie v Tatrách majú aj svoju vojenskú históriu. „V roku 1915 tu bolo veľké cvičenie, asi 4000 vojakov, ktorí sa pohybovali na lyžiach,“ dodal Hubač. Vysoké Tatry sú jednou z kolísok nielen rekreačného, ale hlavne súťažného lyžovania na Slovensku. Na Štrbskom Plese stál už v roku 1943 lyžiarsky vlek, ako prvý na území bývalého Československa.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Dejiny skialpinizmu

Dejiny horského lyžovania, s podtitulom Skialpinizmus, je názov novej knihy Bohuslava Štofana, ktorú dnes na Štrbskom Plese čerstvým snehom pokrstili Stanislav Klaučo a Ladislav “Tatko“ Janiga.

Vyšla kniha o Tatrách na poštových známkach

Tatranské motívy na poštových známkach je názov novej publikácie, ktorá koncom júna 2009 vyšla vo vydavateľstve I&B v Tatranskej Lomnici. Autor knihy Rastislav Ovšonka v nej približuje poštové známky vydané v období od prvej Československej republiky až po súčasnosť s motívom Tatier.

Chránené objekty vo Vysokých Tatrách končia ako ruiny

Nedostatok peňazí, nezáujem o kúpu a v prípade pamiatkovo chránených objektov aj vysoké náklady na rekonštrukciu sú príčinami, že viaceré objekty vo Vysokých Tatrách chátrajú. Vedúci oddelenia výstavby Mestského úradu vo Vysokých Tatrách Peter Novák potvrdil, že pre niektorých majiteľov pamiatkovo chránených objektov je jednoduchšie nechať budovu rozpadnúť. Po zániku predmetu ochrany je potom pre majiteľa jednoduchšie postaviť na jej mieste repliku, prípadne úplne novú budovu. Mesto v súčasnosti eviduje niekoľko objektov, ktoré vzhľadom alebo stavom ohrozujú okolité objekty alebo ľudí. Patrí medzi ne aj Kúpeľný dom, hotel Lomnica, či hotel Európa.

Odpovede

Comments are closed.