V Ľutine vzniká miniskanzen makiet drevených chrámov

Ilustračné foto, maketa z obce Ulič

Okolo 50 zmenšenín drevených chrámov spod Karpát umiestnia postupne v pripravovanom miniskanzene v obci Ľutina v okrese Sabinov. Skanzen vznikne neďaleko Baziliky minor, ktorá je jedinou gréckokatolíckou Bazilikou na Slovensku. Projekt Miniskanzen drevených chrámov bude spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci cezhraničnej spolupráce, s ktorým uspela tamojšia gréckokatolícka farnosť. Prvá etapa projektu je rozpočtovaná na vyše 61 400 €, z toho takmer 49 600 € pôjde z eurofondov, časť nákladov uhradí štát a piatimi percentami sa na projekte spolupodieľa Gréckokatolícka cirkev - farnosť v Ľutine. V ministanzene bude umiestnených nielen 36 replík gréckokatolíckych chrámov, ale aj drevené kostolíky iných cirkví, ktoré sa nachádzajú na východe Slovenska. Keďže ide o projekt cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovensko, miesto tu bude mať aj niekoľko zmenšenín drevených chrámov z juhovýchodu Poľska.

Ako informoval Daniel Dzurovčík z gréckokatolíckeho arcibiskupstva, miniskanzen bude situovaný na miernom kopčeku neďaleko baziliky. Areál bude rozdelený na štyri časti, podľa toho odkiaľ chrámy pochádzajú, na región Bardejova, Svidníka, Sniny a na poľské kostolíky. Chrámy budú mať výšku okolo 1,5 metra, objednávateľ bude vyžadovať presnú repliku originálu v dohodnutej mierke. Pri každom vystavenom dielku bude informačná tabuľa s popisom a stručnou históriou chrámu. Drevené makety budú po celý rok umiestnené v exteriéri, ani na zimu sa nebudú prenášať pod strechu. V skanzene sa návštevníci budú môcť voľne prechádzať pomedzi chrámy, posedieť si na lavičke a relaxovať.

Dzurovčík uviedol, že v týchto dňoch začala prvá etapa projektu, ktorá zahŕňa viac prípravných prác. Veľkú časť financií pohltí úprava terénu, oporný múr a prístupové chodníky. Z prvého balíka peňazí sa vyrobí prvých desať makiet drevených chrámov. Na jeseň sa bude cirkev uchádzať v ďalšej výzve o finančnú podporu na dokončenie projektu. V druhej etape pôjdu financie na výrobu ďalších 40 replík chrámov a minimum prostriedkov použijú na dokončenie terénnych prác.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Mapa

Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Gréckokatolícka cirkev na Slovensku

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Najnovšie blogy