V kaštieli vo Svätom Antone opäť zaznie halali

Obrázok k článku

Už 26. ročník celoslovenských poľovníckych slávností Dni sv. Huberta sa uskutoční v najbližší víkend 3. a 4. septembra v areáli Múzea vo Svätom Antone neďaleko Banskej Štiavnice. Prvý deň je už tradične ladený súťaživejšie. Špičkoví vábiči sa budú na nádvorí svätoantonského kaštieľa uchádzať o Putovný pohár Halali a titul Majstra Slovenska vo vábení jeleňov, srnčej, diviačej a dravej zveri. Odborná porota vyhodnotí aj najkrajší poľovnícky nôž i šperk roka. Súťažiť sa bude o najkrajší klobúk, najdlhšiu bradu, v streľbe lukom a hádzaní flinty do žita. Titul Hájnikova žena získa najsympatickejšia poľovníčka slávností.

 

Organizátori opäť pripravili niekoľko noviniek. „Tohto roku je to výstava Vtáky, prehliadka unikátnych trofejí regiónu Spiš, programové pásma klubu sokoliarov a trubačov a samostatná prezentácia Slovenského rybárskeho zväzu,“ uviedol pre agentúru SITA Marian Číž, riaditeľ Múzea vo Svätom Antone, ktoré je hlavným organizátorom podujatia. „Osobne sa teším na výstavu výtvarných prác Ladislava Sulíka, ktorá bude inštalovaná pri príležitosti jeho sedemdesiatin. Je akademickým sochárom, no vo veľkej miere sa venuje maľbe s prírodnou a poľovníckou tematikou,“ dodal.

 

Dni sv. Huberta ponúknu aj módnu prehliadku a návštevníci si môžu v parku múzea zastrieľať lukom, kušou aj palnými historickými poľovnými zbraňami a vyskúšať si svoje rybárske umenie. Program pamätá aj na najmladších návštevníkov. Do tajov poľovníctva ich budú hravou formou zasväcovať študenti lesníckej školy prechádzkou po Poľovníckom chodníku a súťažou Stopami zveri. V sobotu sa môžu návštevníci zapojiť do Hubertovskej kvapky krvi. Slávnosti vyvrcholia v nedeľu na nádvorí kaštieľa Svätohubertovskou omšou so slávnostným sprievodom poľovníkov, lesníkov, kušiarov a sokoliarov, na čele ktorého povezú uloveného jeleňa.

 

 


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Najnovšie blogy