Stredoslovenské múzeum vo víre striebra a farieb

BANSKÁ BYSTRICA 25. júla (SITA) – Vo víre striebra a farieb je názov výstavy strieborných šperkov Marty Filovej a kresieb a malieb Viery Čapkovej, ktorú dnes otvorili v Stredoslovenskom múzeu v Banskej Bystrici. Podľa jeho riaditeľa Ivana Šoku ide o symbiózu krehkej, jemnej krásy – drotárskeho umenia inšpirovaného ľudovými motívmi a pastelov a akvarelov postáv, ženských aktov a prírodných scenérií.
Na výstave M. Filová prezentuje 74 kolekcií šperkov, zväčša pozostávajúcich z náhrdelníka a náušníc, sčasti tiež obsahujúcich náramky a brošne. Inšpirácie berie autorka vo výšivke rodnej obce Malženice pri Trnave, čerpá ich zo života, prírody a mytológie, spracúva ich tzv. severozápadnou drotárskou technikou a dopĺňa drahými kameňmi – opálom, ametystom, perlami a jantárom. Vznikajú tak šperky ako Rašenie jari, Lúka, Magnólia, Afrodita či Jablko poznania.
V. Čapková sa inšpiruje tiež prírodou, mytológiou, sú tu ale aj túžby a sny. Pôvodná reštaurátorská profesia a pobyty v Španielsku sa odzrkadľujú vo farebnosti, zmyslu pre detail a expresívnosti, ktoré spolu vytvárajú pocit nežnosti a pokoja.M.Filová sa narodila 7. augusta 1945 v Malženiciach, absolvovala VŠDS v Žiline a pracovala ako učiteľka na SOU chemickom v Žiline. Drotárskej tvorbe sa venuje šesť rokov, v minulom roku bola navrhnutá na Ženu roka.

V. Čapková sa narodila 14. mája 1950 v Bratislave. Študovala reštaurovanie a konzervovanie pamiatok na Inštitúte múzeí a galérií v Brne a v španielskom Muzeu de Arte de Cataluňa v Barcelone. Reštaurovala nástenné a doskové maľby, ikony, nábytok, keramiku, textil v SR aj zahraničí. V Španielsku a Taliansku mala od roku 1989 tri samostatné výstavy a zúčastnila sa na 14 kolektívnych výstavách.

(SITA, ku;fa), 0368

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

M. Filová a V. Čapková

M.Filová sa narodila 7. augusta 1945 v Malženiciach, absolvovala VŠDS v Žiline a pracovala ako učiteľka na SOU chemickom v Žiline. Drotárskej tvorbe sa venuje šesť rokov, v minulom roku bola navrhnutá na Ženu roka.

Martina Minaríková

/ 1968 / sa narodila v Bratislave. VŠUP vyštudovala v ateliéry Kov, šperk, medaile a glyptika. V roku 1992 sa zúčastnila výtvarnej súťaže na Fachhochschule v Kiele / Nemecko/. Vo svojej tvorbe sa zameriava na veľmi ojedinelé formy šperku.

Bojnický oltár a maľby Hložníka v GMB už len do piatku

BRATISLAVA 30. mája 2004 (SITA) – Unikátne výstavy – Bojnický oltár a Vincent Hložník: Obrazy 1941-1949 vystavuje Galéria mesta Bratislavy (GMB) už len do piatku. Vzácne dielo florentských majstrov 14. storočia a 72 malieb majstra slovenskej moderny si priaznivci výtvarného umenia môžu pozrieť denne od pondelka do piatku v Pálffyho paláci na Panskej 19 denne okrem pondelka od 11:00 do 18:00.

Výstava výtvarných prác odsúdených a obvinených

BANSKÁ BYSTRICA 31. januára 2005 (SITA) – Olejomaľby, kresby, stavby zo špajdlí, ale aj sošky z typického väzenského materiálu – chlebovej striedky môžu vidieť návštevníci Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici na výstave výtvarných a remeselných prác väzňov Čo je v nás. Jej už šiesty ročník pripravilo Stredoslovenské múzeum v spolupráci s Ústavom na výkon trestu odňatia slobody (ÚVTOS) a Ústavom na výkon väzby v Banskej Bystrici.

Rudolf Fila

Narodil sa 19. júla 1932 v Příbrami na Morave. V roku 1952 maturoval na škole umeleckého priemyslu v Brne (prof. Bohdan Lacina), roku 1958 absolvoval Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave (prof. Ján Mudroch).

Drotárstvo kedysi a dnes v Podunajskom múzeu

Výstavu Drotárstvo kedysi a dnes môžu v týchto dňoch vidieť návštevníci Podunajského múzea v Komárne. Nájdu tu pestrú zmes drôtených figurálnych plastík, abstraktných objektov, nástenných reliéfov, odevných doplnkov a šperkov, ako aj úžitkových predmetov ako sú misy, vázy a koše.