Snehový betlehem a koledníci prilákali stovky ľudí

Tradičné Trojkráľové poludnie pri snehovom betleheme na Rainerovej chate vo Vysokých Tatrách prilákalo tohto roku opäť stovky návštevníkov. Podujatie, ktoré chatár Peter Petras pôvodne organizoval len pre svojich najbližších, sa za 11 rokov rozrástlo na jedno z najvychytenejších podujatí zimy vo Vysokých Tatrách. Goralská muzika Dana Damera, koledníci z Lendaku, ktorí predviedli divákom tradičnú goralskú koledu a hlavne snehový betlehem vysoký okolo 3,5 metra boli hlavnými bodmi dnešného programu. Betlehem bol už pred samotným podujatím, ale aj dlho po ňom najvyťaženejším miestom, kde sa chcel každý odfotografovať. Záujem však budili aj lendackí koledníci v krojoch, ktorí sa taktiež dostali do záberov mnohých fotoaparátov.

Snehový betlehem stavia chatár Peter Petras už jedenásť rokov. Myšlienka postaviť betlehem pri Rainerovej chate vznikla náhodou. „Odhadzoval som sneh od chaty a bolo ho čoraz viac. Napadlo mi, že by som mohol z toho urobiť nejakú sochu. Bol však čas Vianoc, rozhodol som sa s bratom, ktorý je rezbár, vytvoriť príležitostne betlehem,“ povedal pre SITA Peter Petras. Aj betlehemy a následne stretnutie na Troch kráľov v nasledujúcich rokoch bolo pôvodne určené pre priateľov a známych Petra Petrasa. „Ako to už býva, keď je niečo dobré, tak sa ten chýr šíri medzi ľuďmi. Už minulého roku tu bolo veľmi veľa ľudí a tohto roku tu bolo ešte viac ľudí,“ dodal Petras. Z množstva ľudí len malá časť mala možnosť počuť lendackých koledníkov, Peter Petras však neplánuje ani v budúcnosti ozvučiť miniamfiteáter, kde sa celé podujatie koná. Chcel by zachovať komorný ráz podujatia, aj keď si ho každoročne prídu pozrieť stovky ľudí.


V prvých rokoch stál snehový betlehem hneď pri chate. Posledné roky stavia chatár betlehem na mieste, kde v minulosti stála chata Kamzík. Po úprave terénu tu vznikol prírodný miniamfiteáter. S výstavbou snehového betlehemu začal Peter Petras hneď po napadnutí prvého snehu začiatkom decembra. Následné oteplenie robilo chatárovi vrásky na čele. „Odmäk skončil o päť minút dvanásť, ale vďaka nemu je betlehem nižší asi o 60 centimetrov,“ dodal Petras. Snehový betlehem vydrží v priemere do polovice apríla. Vtedy sa už popri ňom objavuje snehová veľkonočná kraslica.


Rainerova chata alebo aj Rainerova útulňa je najstaršou zachovanou turistickou chatou vo Vysokých Tatrách. V roku 1863 ju postavil Ján Juraj Rainer, ktorý mal v prenájme Starý Smokovec. Po roku 1884 chata slúžila skôr ako sklad pre novopostavenú chatu Kamzík, tá však v roku 1980 zanikla. Rainerovu útulňu zrekonštruoval a 13. júna 1998 otvoril súčasný nájomca Peter Petras.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Živý Betlehem na Orave

Na sviatok sv. Štefana sa Námestie M. R. Štefánika v Trstenej premení na biblický Betlehem. Tak ako vtedy tam ľudia žili svojou všednosťou, prácou a zábavou, tak aj na trstenskom námestí v ten deň bude od 9.00 možnosť prehliadky rôznych remesiel v podaní profesionálov. A tak ako do tej všednosti vtedy v plnosti časov vstúpil Mesiáš, tak aj v Trstenej o 14.00 začne hlavný program Živého Betlehema “narodením Ježiša” v maštali uprostred rôznych zvierat, lebo medzi ľuďmi pre neho nebolo miesto. A rovnako ako vtedy na pozvanie anjelov prichádzali ľudia sa mu pokloniť, tak bude program pokračovať rôznymi kultúrnymi vystúpeniami a na pozvanie organizátorov budú prichádzať všetci, ktorí si nenechajú ujsť túto jedinečnú atmosféru.

Spišské múzeum predstaví betlehemy zo spišských kostolov

Spišské múzeum v Levoči pripravilo v predvianočnom období IV. ročník Spišských Vianoc. Na výstave v historickej radnici na Námestí Majstra Pavla v Levoči uvidia návštevníci dvadsiatku betlehemov zapožičaných z kostolov stredného a dolného Spiša. Výstava potrvá od 9. do 19. decembra, keďže „betlehemy sa musia na Vianoce vrátiť do kostolov,“ uviedla Dáša Uharčeková Pavúková z múzea. Väčšina betlehemov pochádza z 20. storočia, nájdu sa však medzi nimi aj staršie kúsky.