Slováci spájajú sily s Rakúšanmi pri šírení starej hudby

Ilustračný obrázok

Šíriť starú hudbu chcú spoločne Slováci a Rakúšania v rámci cezhraničného projektu Accentus Musicalis. Koncept prepája v oblasti vedy a vzdelania Univerzitu múzických umení vo Viedni s aktivitami Vysokej školy múzických umení v Bratislave a bratislavského umeleckého súboru Musica aeterna.

Vďaka projektu Accentus Musicalis sa budú v rokoch 2010 až 2012 konať workshopy, koncerty, vedecký seminár, sympózium a vedecký výskum. Podujatia sa majú pričiniť o zachovávanie a pestovanie spoločného európskeho kultúrneho dedičstva ako aj o zlepšenie vzájomnej komunikácie medzi študentmi, pedagógmi, vedcami a interpretmi stredoeurópskeho a východoeurópskeho regiónu.

Pilotné prezentácie a koncerty sa budú konať v Bratislave a Viedni 19. a 20. novembra. Prinesú jedinečnú možnosť vypočuť si po prvýkrát v spoločnej interpretácii tvorbu Schmelzera a Monteverdiho v podaní špecializovaných súborov starej hudby Musica aeterna (Bratislava) a Collegium musicum (Viedeň).

Informovala Marcela Mokráňová z Rakúskeho kultúrneho fóra.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Obrázok používateľa uskalienka
Offline


Rakúsko-slovenský hudobný projekt Accentus Musicalis

V snahe zintenzívniť cezhraničnú spoluprácu medzi Rakúskom a Slovenskom bol na pôde Univerzity múzických umení vo Viedni vytvorený koncept Accentus Musicalis, ktorý sa zaoberá vedeckou a umeleckou starostlivosťou a šírením starej hudby. Koncept prepája v oblasti vedy a vzdelania Univerzitu múzických umení vo Viedni s aktivitami Vysokej školy múzických umení v Bratislave a umeleckého súboru Musica aeterna (Bratislava).

„Accentus Musicalis“ poriada v priebehu rokov 2010-2012 workshopy, koncerty, vedecký seminár, sympózium a vedecký výskum, prostredníctvom ktorých sa výrazne pričiní o zachovávanie a pestovanie spoločného európskeho kultúrneho dedičstva ako aj o zlepšenie vzájomnej komunikácie medzi študentmi, pedagógmi, vedcami a interprétmi stredoeurópskeho a vychodoeurópskeho regiónu.

Za podpory Ministerstva kultúry a cestovného ruchu Slovenskej republiky, Rakúskeho kultúrneho fóra v Bratislave, Domu hudby vo Viedni a Slovenského inštitútu vo Viedni „Accentus Musicalis“ organizuje dňa 19. a 20. novembra 2010 v Bratislave a vo Viedni pilotné prezentácie a koncerty, ktoré prinášajú jedinečnú možnosť vypočuť si po prvý krát v spoločnej interpretácii tvorbu J. H. Schmelzera a C. Monteverdiho v podaní
špecializovaných súborov starej hudby – Musica aeterna (Bratislava) a Collegium musicum (Viedeň).

Prezentácie:

19.11.2010, 15:00
Mozartova sieň Rakúskeho veľvyslanecstva,
811 01 Bratislava, Ventúrska 10

20.11.2010, 15:00
Dom hudby vo Viedni (Haus der Musik),
Viedeň 1010, Seilerstätte 30

Koncerty:

19.11.2010, 19:00
Koncertná sála Dvorana Vysokej školy múzických
umení v Bratislave, 811 03 Bratislava, Zochova 1

20.11.2010, 19:00
Peterskirche vo Viedni, 1010 Viedeň, Petersplatz

VSTUP VOĽNÝ!

Bližšie informácie na: http://www.accentusmusicalis.eu

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Umelecký projekt Accentus Musicalis pokračuje v sérii workshopov
Bilaterálny rakúsko-slovenský projekt „Accentus Musicalis“ 2010-2012
V snahe zintenzívniť cezhraničnú spoluprácu medzi Rakúskom a Slovenskom bol na pôde Univerzity múzických umení vo Viedni vytvorený koncept Accentus Musicalis, ktorý sa zaoberá vedeckou a umeleckou kultiváciou starej hudby. Koncept prepája v oblasti vedy, vzdelania a hudobnej interpretácie Univerzitu múzických umení vo Viedni s aktivitami Vysokej školy múzických umení v Bratislave a súboru starej hudby Musica aeterna Bratislava.

„Accentus Musicalis“ poriada v priebehu rokov 2010-2012 sériu workshopov, workshopových koncertov a vedeckých aktivít, prostredníctvom ktorých výrazne prispeje k zachovávaniu a rozvíjaniu európskeho kultúrneho dedičstva, ako aj k zlepšeniu vzájomnej komunikácie študentov, pedagógov, vedcov a interpretov rakúsko-slovenského cezhraničného regiónu.

Po úspešných pilotných prezentáciách a koncertoch zrealizovaných v novembri 2010 vo Viedni a v Bratislave projekt Accentus Musicalis pokračuje v sérii workshopov organizovaných počas roka 2011 v Dolnej Krupej – Trnave, Eisenstadte, Schloss Hofe a v Bratislave. Štvoricu workshopov otvorí „workshop so zameraním na dychové hudobné nástroje“, ktorý sa uskutoční od 9. - 12.3.2011 v Kaštieli v Dolnej Krupej. Workshopovými lektormi sú renomovaní interpreti a pedagógovia starej hudby: Gertraud Wimmer / Rakúsko (priečna flauta); Emma Black-Davilism / Austrália (barokový hoboj); Katalin Sebella / Maďarsko (barokový fagot); Norbert Zeilberger / Rakúsko (čembalo a korepetície); Monika Knoblochová / Česká republika (čembalo a korepetície).

Najlepší účastníci workshopov sa predstavia na koncerte spoločne s bratislavským umeleckým súborom Musica aeterna Bratislava. Koncert bude nahrávaný renomovaným medzinárodným nahrávacím tímom.

TRNAVA
Galéria Jána Koniarka, Nové krídlo Kopplovej vily, Zelený Kríček 3

9.3.2011 /streda/ o 19.30 hod
Koncert docentov workshopu rakúsko – slovenského projektu ACCENTUS MUSICALIS
Gertraud Wimmer /Rakúsko/ - priečna flauta
Emma Black-Davislim /Austrália/- barokový hoboj
Katalin Sebella /Maďarsko/- barokový fagot
Norbert Zeilberger /Rakúsko/- čembalo
Zaznejú skladby J. S. Bacha, G.Ph.Telemanna, J.J. Fuxa, A.VivaldihoG.F Händla, F.Couperina a pod.

DOLNÁ KRUPÁ
Kaštieľ Dolná Krupá
11.3.2011 /piatok/ o 19.00 hod
Koncert účastníkov workshopu rakúsko – slovenského projektu ACCENTUS MUSICALIS
spoluúčinkujú
MUSICA AETERNA Bratislava a COLLEGIUM MUSICUM Viedeň
Zaznejú sklady barokových majstrov

 

Na oba koncerty je vstup voľný.
Projekt Accentus Musicalis je dotovaný z Programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko 2007-2013.
Viac informácií na: http://www.accentusmusicalis.eu

Mapa

Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Najnovšie blogy