Ponúknu virtuálnu prehliadku histórie Košíc a Budapešti

Obrázok k článku

Virtuálny sprievodca históriou bude výsledkom spolupráce partnerov z Košíc a Budapešti a prispeje k rozvoju a propagácii kultúrneho dedičstva na oboch stranách hranice. Informovala o tom hovorkyňa Košíc Linda Šnajdárová.

 

V rámci projektu cezhraničnej spolupráce Slovensko – Maďarsko bude vytvorený spoločný archívny informačný systém – spoločná centralizovaná evidencia zdigitalizovaného archívneho dedičstva a po prvýkrát budú verejnosti sprístupnené cenné archívne materiály online, a to prostredníctvom nového produktu s názvom Virtuálny sprievodca históriou.

 

Zámerom spolupráce mesta Košice, Národného archívu v Budapešti a košického arcibiskupstva Rímskokatolíckej cirkvi je prezentovanie kultúrno-historických hodnôt s využitím archívnych prameňov a zbierok, čo prispeje k zvýšeniu turistickej atraktivity východoslovenského a severomaďarského regiónu. V súčasnosti je bohatá zbierka hodnotných archívnych fondov prístupná len úzkej skupine historikov a bádateľov.

 

„Vôbec po prvýkrát sa bude môcť verejnosť dostať k cenným materiálom pomocou interaktívnych internetových služieb. Prostredníctvom mobilnej aplikácie Virtuálny sprievodca históriou budú mať turisti aj obyvatelia miest možnosť porovnať históriu a architektúru vybraných pamiatok v historickom centre. Záujemcovia si pozrú mesto a pôvodnú architektúru a online sa tak dostanú do minulosti,“ informovala Šnajdárová.

 

 


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Najnovšie blogy