Objavili jaskyňu aj s pozostatkami pravekej civilizácie

V Drienčanskom krase, okres Rimavská Sobota, objavili dvaja jaskyniari nedávno krasovú jaskyňu so zvyškami pravekých ohnísk. Vkročili do nej ako prví ľudia po stáročiach.

Jano Rešetár a Igor Balciar pri víkendovej výprave v nedeľu pred dvoma týždňami narazili pod skalnou stenou na malý otvor a tesne nad ním zbadali druhý. Opatrne začali odstraňovať pôdny kryt a rozoberať sutinu. Po hodine sa im otvor veľký približne 40 krát 60 centimetrov podarilo spriechodniť.


Keď som vošiel do jaskyne, nadýchol som sa sviežeho vzduchu, aký sa na povrchu do pľúc nedostane. Opatrne som stúpal po sintrovej kôre, ktorá bola neklamným znakom, že týmto miestom nikto dlhé veky neprechádzal. Odrazu som sa nezmohol na iné, len na výkrik šťastia. Po pár metroch sa chodba zdvihla na výšku tri metre,” rozpráva Jano. Po ďalších piatich metroch sa ocitli v priestore s nádhernou kvapľovou výzdobou. A potom niekoľko kostí a trus netopierov. “Hneď sme to dali vedieť ďalším trom jaskyniarom z partie. Tí neváhali a okamžite vyštartovali. Predsa si to nemohli nechať ujsť, nie?” zasmeje sa Jano.


V jaskyni objavili aj praveké ohniská a takmer desaťtisíc rokov starú čeľusť medveďa jaskynného. Množstvo črepov z doby kamennej nasvedčovalo, že jaskyňa nebola len náhodným útočiskom alebo úkrytom pred nepriaznivým počasím.


Ľudia tu mali svoje príbytky. Presviedčali nás o tom aj nálezy rôznych železných ihlíc, ktoré slúžili pravdepodobne na zopínanie jednotlivých častí odevov. Dokonca sme objavili takmer neporušený džbán,” hovorí Jano. Práve pre tieto nálezy privolali archeológa Mariána Sojáka, ktorý ich unikátnosť iba potvrdil.
Partiu zaujal najmä jeden pozoruhodný predmet, ktorý bol pravdepodobne súčasťou pravekého tkáčskeho stavu. Podľa neho dostala jaskyňa pracovné pomenovanie Praslen.


Marcela Ballová


Zdroj: Denník SME, 5. 6. 2006

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Objavili jedny z najstarších jaskynných malieb v Európe

V jaskyni Coliboaia na severovýchode Rumunska objavili maľby, ktorých vek odborníci odhadujú na 23-tisíc až 35-tisíc rokov. Podľa vedcov z Rumunskej speleologickej federácie (FRS) ide o jedny z najstarších objavených jaskynných malieb v Európe. Na stenách jaskyne pravekí ľudia zobrazili čiernou farbou rôzne zvieratá vrátane byvola, koňa, medveďa a nosorožca. Pravosť nálezu potvrdil aj tím popredného francúzskeho odborníka na praveké umenie Jeana Clottesa. Presný vek malieb však určia až pomocou rádiokarbónového datovania.

Na mieste newyorských Dvojičiek objavili vrak lode

Robotníci vykonávajúci výkopové práce na mieste teroristického útoku na budovy Svetového obchodného centra v New Yorku objavili v utorok takmer desať metrov dlhý vrak lode, ktorý tu zakopali pravdepodobne v 18. storočí. Loď bola pravdepodobne súčasťou materiálu, pomocou ktorého v 18. storočí rozširovali južnú časť ostrova Manhattan. Tvrdia to archeológovia Molly McDonald a A. Michael Pappalardo, ktorí riadili výkopové práce.

V Egypte objavili sarkofág s múmiou ženy

Egyptskí archeológovia objavili v oáze Baharíja nachádzajúcej sa približne 360 kilometrov juhozápadne od Káhiry sadrový sarkofág obsahujúci múmiu ženy alebo dievčaťa z obdobia pred približne 2300 rokmi. Informoval o tom generálny tajomník Najvyššej rady pre pamiatky Egypta Zahi Hawass.

Odpovede

  1. Objavili jaskyňu aj s pozostatkami pravekej civilizácie

    2054 Komentar k clanku z predosleho systemu Obnova.sk: 2006-07-19 19:40:41 Co to je za cele storocia stary praveky nezmysel? To tu nemame autocenzuru? Alebo sa obnova meni na bulvar?

Comments are closed.