Na reštaurovanie vzácnej fresky nie sú peniaze

BANSKÁ ŠTIAVNICA – V stredovekom meštianskom dome, ktorý patrí slovenským skautom, našli pred časom v prízemných priestoroch vzácnu fresku…
Ako nám povedal vedúci skautského domu Jozef Šteffek, nástenná maľba s poľovníckymi motívmi je z obdobia renesancie a dnes z nej zostalo iba torzo. Na zlom stave fresky sa podpísali necitlivé stavebné zásahy v minulosti a vek.

Terajší skautský dom patril v predchádzajúcich desaťročiach polícii a neskôr tu sídlil dom pionierov. V tom čase sa pre záchranu fresky neurobilo vôbec nič, na dome sa urobilo viacero zlých zásahov. Zakonzervovať fresku sa pokúsili až skauti. „Po konzultáciách s odborníkmi sme odhadli, že kompletné reštaurovanie fresky by stálo približne 700-tisíc korún. Nakoniec sme ešte prostredníctvom fondu Pro Slovakia získali 40-tisíc korún aspoň na zakonzervovanie pamiatky,“ konštatuje J. Šteffek. Za takúto nízku sumu nebol ochotný fresku zakonzervovať nik z blízkeho okolia, až nakoniec skautom konzerváciu urobili odborníci zo štátnych reštaurátorských ateliérov v Levoči. (eta)

zdroj: www.sme.sk

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Národný skautský dom chcú otvoriť už toto leto

Starobylý meštiansky dom v Banskej Štiavnici, kde finišujú s rozsiahlymi opravami, sa má už toto leto stať centrom slovenského skautingu, ale i miestom stretávania skautov z celého sveta. Paradoxom je, že väčšinu opráv sa podarilo dokončiť iba vďaka zahraničným nadáciám. Štát ani samotné mesto na rekonštrukciu neprispeli…

V Jeruzaleme odhalili vzácnu fresku z 12. storočia

V Izraelskom múzeu v Jeruzaleme verejnosti prvýkrát predstavili časť vzácnej fresky z 12. storočia, ktorá zobrazuje Ježiša, Pannu Máriu a Jána Krstiteľa. Stalo sa tak v pondelok 26. júla 2010 pri príležitosti znovuotvorenia múzea po trojročnej renovácii. Freska, ktorú objavili v roku 1999 v hrobke Panny Márie v Getsemanskej záhrade, mohla byť podľa odborníkov pôvodne až deväť metrov vysoká. Do dnešných dní sa z nej však zachovala iba spodná časť zobrazujúca nohy. V okolí Jeruzalema sa doteraz našli iba dve ďalšie podobné fresky, ostatné podľa archeológov zničili Saladinove vojská, ktoré dobyli Jeruzalem v roku 1187.