Na Červený Kameň zavíta Festival zabudnutých remesiel

Obrázok k článku

Život v stredoveku pozýva spoznať tento víkend Slovenské národné múzeum (SNM) na hrad Červený Kameň. Hrad týčiaci sa nad obcou Častá (okres Pezinok) sa premení v sobotu a v nedeľu, každý deň od 10:00 až do večera, na stredoveké trhovisko, agentúru SITA o tom informoval kultúrno-propagačný manažér SNM – Múzeum Červený Kameň Ľuboš Haršány. Návštevníci veľkého hradu v Malých Karpatoch sa podľa Haršányho stanú svedkami “súdneho procesu so zlodejom a stretnúť sa môžu tiež s honosne odetými mešťanmi, ziskuchtivými obchodníkmi či zručnými remeselníkmi, ktorí predvedú umenie stredovekých remesiel”. Festival zabudnutých remesiel po druhýkrát organizuje občianske združenie Schatmansdorf. Je založený na sérii predstavení v hradnom areáli “a tak sa prežívanie stredovekého života stáva úplne novým a originálnym zážitkom”, dodal Ľuboš Haršány s tým, že pripravené sú aj rôzne atrakcie pre deti. Viac informácií o podujatí možno nájsť na http://remeselnyfestival.schatmansdorf.sk.

 

Dejiny hradu Červený Kameň sa začali v prvej polovici 13. storočia, keď česká kráľovná – vdova Konštancia Uhorská nechala na svojich majetkoch postaviť hrad. Stal sa známym pod menom Červený Kameň (nemecky Rothenstein, maďarsky Vöröskő) alebo tiež Bobrí hrad (nemecky Bibersburg). Najskôr bol hrad kráľovským majetkom, neskôr ho vlastnili viaceré uhorské šľachtické rody, medzi inými Matúš Čák Trenčiansky alebo Turzovci. Od Turzovcov získala hrad bohatá obchodnícka rodina Fuggerovcov. Tí zbúrali starý gotický hrad a na jeho mieste postavili renesančnú pevnosť – bezpečný sklad tovarov, s ktorými obchodovali po celej Európe. Neskôr hrad kúpili Pálffyovci. Žili tu vyše 360 rokov a svoje sídlo ďalej modernizovali.

 

História múzea na hrade Červený Kameň sa začala písať po odchode posledného vlastníka do zahraničia. Karol Pálffy hrad opustil v marci 1945, keď pred príchodom Červenej armády odišiel do Rakúska. Od roku 1948 sa na hrade začali zhromažďovať umelecké predmety z 31 zámockých objektov a dvoch kláštorov. Hrad bol verejnosti sprístupnený ako múzeum 22. októbra 1949. Zhoršujúca sa statika hradu si v rokoch 1976 až 1998 vyžiadala generálnu opravu budovy aj areálu. Od roku 1979 je Červený Kameň súčasťou Slovenského národného múzea a špecializuje sa na kultúru bývania šľachty.

 

Hrad sa volá Červený, pretože pôvodný kameň kopca – kvarcit, na ktorom ho postavili, má červenú farbu. Použili ho i na viacerých miestach na hrade. Zaujímavosťou hradu je napríklad najväčší koberec s plochou 44,12 m2, čo je plocha priemerného dvojizbového bytu. Viac informácií o hrade Červený Kameň a ďalších múzeách patriacich pod Slovenské národné múzeum možno nájsť na webstránke – http://www.snm.sk a na webe hradu http://www.hradcervenykamen.sk.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články