Matej Kren – Pasáž

Obnova.sk Fotografia

Matej Krén (narodil sa 1958 v Trenčíne) je jedným z mála slovenských výtvarníkov, ktorých tvorba si získala výrazné medzinárodné uznanie. Jeho knižná rotunda Gravity mixer sa stala podstatnou súčasťou expozície Českého pavilónu na EXPO 2000 v Hannoveri.Najviac ocenení získal za svoju inštaláciu IDIOM, ktorú natrvalo umiestnil v roku 1998 vo vestibule Mestskej knižnici na Mariánskom námestí v Prahe, ktorá pozostáva z približne 20 000 kníh a symbolizuje nekonečnosť poznania.

Obnova.sk Fotografia

Na túto jeho inštaláciu naväzuje aj doposiaľ nerealizovaný projekt PASÁŽ, ktorý predstavujeme od 16. júna – 22. augusta 2004 v Pálffyho paláci, a repríza bude v septembri 2004 v MUSEU KAMPA Nadacie Jana a Medy Mládkových v Prahe a v lete roku 2005 v Dome umenia v Brne.

Projekt Pasáž predstavuje inštaláciu približne z
15 000 kníh, pomedzi ktoré sa prechádza úzkou chodbou a pomocou zrkadiel sú iluzívne rozširované do nekonečného priestoru. V symbolickej podobe sa takto návštevník ocitne v priestore nekonečného poznania symbolizova- ného nekonečným radom kníh. Zároveň môže aj symbolizovať životnú cestu človeka. Divák sa zúčastňuje takmer stropokospického efektu metamorfózy skutočnosti, ocitne sa na hranici schopnosti oddeliť skutočnosť od ilúzie, svoju fyzickú prítomnosť od virtuálnych vnemov. Zároveň táto inštalácia upozorňuje na psychologické kultúrne procesy vo vnútri človeka i okolo neho. Pôsobivosť tejto inštalácie spočíva v zdanlivej jednoduchosti a výtvarnej čistote, avšak v značnej iluzívnej rafinovanosti. Steny z kníh sú od diváka vzdialené, avšak vďaka precíznemu umiestneniu zrkadiel má návštevník pocit, akoby boli pri ňom. Ilúzia je vypočítaná tak dokonale, že návštevník žiadne zrkadlá nevidí. Divák sa zároveň stáva súčasťou projektu.

Autor žije a tvorí v Prahe.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Matej Krén: Pasáž

V priestorovej inštalácii Pasáž Matej Krén (1958), autor, ktorý programovo pracuje s médiom knihy, inštaluje iluzívne nekonečné steny z kníh. Počíta so vstupom diváka, avšak s možnosťou pohybovať sa len jedným smerom na veľmi úzkej ceste.

Karol Vaculík – historik umenia

V roku 1992 v Bratislave zomrel historik umenia Karol Vaculík. Študoval dejiny umenia, filozofiu a francúzštinu na univerzitách v Bratislave, vo Viedni a v Prahe. Od r. 1949 bol vedúcim zbierky starého umenia v pražskej Národnej galérii, odkiaľ v r. 1951 prešiel do Bratislavy, kde bol poverený vedením vznikajúcej Slovenskej národnej galérie.

100 rokov reality

„…je dobré, že sa raz uskutočnila reinštalácia akcentujúca otázniky a ostávajúca pri otáznikoch. Premyslene provokatívne vybrané problémy budú iste stimulovať ďalšie odpovede“ (Hana Vaškovičová, In: DART 03/ 2003, s.8)