Hradné múzeum vo Fiľakove otvorí sezónu obnovenou expozíciou

Obrázok k článku

Hradné múzeum vo Fiľakove (HMF), pri príležitosti 10. výročia svojho založenia, otvorí tohtoročnú turistickú sezónu s rozšírenou a zmodernizovanou stálou expozíciou v utorok 14. marca o 16:30. Na piatom poschodí Bebekovej bašty, kde múzeum poskytuje priestor rôznym tematickým dočasným výstavám, otvorí ako prvú tohtoročnú výstavu Tribečského múzea v Topoľčanoch s názvom„Od chmeľu k pivu o histórii piva a pivovarníctva.

 

Paleontologická expozícia na prízemí, predstavujúca flóru a faunu treťohornej krajiny, sa rozšírila o viac ako 20 miliónov staré pozostatky vyhynutých bezstavovcov a odtlačky rastlín z Fiľakova a jeho okolia. Stálu expozíciu s názvom Stáročia Fiľakovského hradu spestril objavený materiál z archeologických výskumov posledného desaťročia. Vystavené sú aj novovypožičané nálezy z Archeologického múzea SNM v Bratislave z výskumu Jánosa Kalmára, ktoré predstavujú snáď najkrajšie kúsky celého súboru. Rôzne dobové rekonštrukcie návštevníkom oživia exponáty prezentujúce históriu okolia. Zatiaľ čo rekonštrukcia mužského hrobu zo slovansko-avarského pohrebiska z Prše priblíži záujemcom každodennú prácu archeológov, slávnostný ženský kroj z doby bronzovej predvedie spôsob nosenia kovových šperkov a nášiviek z hodejovského pokladu. Prezentované je aj dobové oblečenie posledného hradného kapitána, Štefana Koháriho II., znázornené na viacerých olejomaľbách. Obnovená stála expozícia HMF tak od marca očakáva návštevníkov už na štyroch poschodiach.

 

V rokoch 2006-2007 rekonštruovali interiér Bebekovej bašty i jeho adaptáciu na múzejné účely Hradného múzea vo Fiľakove. V apríli 2007 bolo založené Hradné múzeum vo Fiľakove a v auguste 2008 sprístupnilo HMF na troch spodných podlažiach päťposchodovej Bebekovej bašty stálu expozíciu pod názvom Stáročia Fiľakovského hradu.

 

 


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Najnovšie blogy