Hrad Ľubovňa má už 700 rokov

Obrázok k článku

Ľubovnianske múzeum v Starej Ľubovni si tohto roku pripomína 700 rokov prvej písomnej zmienky o hrade Ľubovňa. Pri tejto príležitosti pripravili pracovníci múzea vo výstavnej sieni hradu Ľubovňa výstavu Sedem storočí hradu Ľubovňa. Výstava predstavuje prehľad beletrie i odbornej spisby, ktorá sa týka samotného hradu a okolia Starej Ľubovne. Návštevníci výstavy budú mať možnosť prečítať si ukážky z najznámejších literárnych diel, v ktorých sa spomína Stará Ľubovňa, či lokality na okolí. Cieľom tejto časti výstavy je motivovať návštevníkov k čítaniu kníh a prostredníctvom beletrie i populárno-odbornej literatúry získať ďalšie poznatky o navštívenom mieste a oblasti.

Ďalšia časť výstavy po prvýkrát predstaví na veľkoplošných fotografiách súbor najcennejších vyobrazení hradu Ľubovňa, ktoré sa zachovali zo 16. až 18. storočia. Treťou zložkou výstavy je prezentácia najnovšieho dokumentárneho filmu s názvom Sedem storočí hradu Ľubovňa. Tento film prehľadne predstavuje najvýznamnejšie medzníky sedemstoročného vývinu hradu Ľubovňa.

Výstavu pripravilo Ľubovnianske múzeum v spolupráci s Ľubovnianskou knižnicou a na hrade potrvá do 31. decembra.

Ľubovniansky hrad je najnavštevovanejšou expozíciou Ľubovnianskeho múzea. Ročne si ho pozrie okolo 100 000 návštevníkov, čím sa zaraďuje medzi najnavštevovanejšie hrady na Slovensku. V súčasnosti Ľubovnianske múzeum dokončuje rozsiahlu rekonštrukciu renesančného paláca na hrade. Verejnosti by mal byť prístupný už budúcu letnú turistickú sezónu.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Mapa

Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Ľubovniansky hrad

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Najnovšie blogy