Historický nález možno objasní obdobie Prvého chrámu

Archeológovia našli pod jeruzalemskou spornou mešitou al-Aksá historické artefakty. Tento objav môže priniesť nové svetlo v prípade Prvého židovského chrámu, uviedol Izraelský pamiatkový úrad. Nálezy obsahujú keramické výrobky v podobe dosiek, zvieracie kosti a porcelán z obdobia medzi 8. až 6. storočím pred naším letopočtom. V tom čase židovské kráľovstvo zaberalo väčšinu územia dnešného Izraela a Palestíny. Objav môže priniesť “nové poznatky v rekonštrukcii rozmerov a hraníc Chrámovej hory v období Prvého chrámu,” uviedol Izraelský pamiatkový úrad. Väčšina pozostatkov pochádza z obdobia Druhého chrámu, vrátane uctievaného Múru nárekov. Z obdobia Prvého chrámu, ktoré sa považuje za vrchol židovskej histórie, sa však nezachovalo takmer nič.

Územie, ktoré Židia nazývajú Chrámová hora a moslimovia al-Harám al-Šaríf, je najposvätnejšia pamiatka židovstva a tretia najposvätnejšia pamiatka v islame. Pre jej náboženskú dôležitosť je častým terčom útokov v izraelsko-palestínskom konflikte.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

V Sao Paule vybudujú kópiu Šalamúnovho chrámu

V brazílskom meste Sao Paulo plánuje Univerzálna cirkev Božieho kráľovstva v priebehu najbližších štyroch rokov postaviť kópiu Šalamúnovho chrámu, ktorý stál v starovekom Jeruzaleme. Projekt, ktorého realizácia vyjde na približne 200 miliónov brazílskych reálov (v prepočte asi 88 miliónov eur), už schválilo aj vedenie mesta. Stavba s pôdorysom 126 krát 104 metrov a výškou 55 metrov bude mať 12 poschodí s kapacitou až 10-tisíc ľudí. Postavia ho z kameňov, ktoré opracujú rovnakým spôsobom ako tomu bolo v rokoch 966 až 950 pred naším letopočtom pri stavbe pôvodného chrámu.

Jeruzalem: Objavili dôkaz o Šalamúnovom chráme?

KP / TK KBS, marec 2003 – Tabuľka z pieskovca z juhu Jordánska alebo z oblasti Mŕtveho mora obsahuje desať riadkov textu v prvej osobe. Kráľ Joas, ktorý v 9. storočí pred Kristom 40 rokov vládol v Jeruzaleme, sa v nápise chváli za renovovanie jeruzalemského chrámu. Táto scéna je podrobne popísaná v Starom zákone v 12. kapitole 2. Knihy kráľov. Text nápisu je podľa objaviteľov sčasti totožný so slovami biblického opisu.