Chcú zmapovať diela Majstra Pavla, chýbajú im financie

Obrázok k článku

Zachytiť a zmapovať všetky diela Majstra Pavla z Levoče v mestách a obciach Slovenska a ukázať ich svetu má dokument, na ktorom pracujú autor scenára a režisér Alois Ditrich a občianske združenie 500. „Doposiaľ neexistuje kompletný zoznam konkrétnych diel umelca, i keď ako celok sú pamiatkovo chránené, patria medzi národné kultúrne pamiatky už od roku 1961, dokonca sú zapísané aj na Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO,“ informoval Juraj Baláž, jeden z autorov projektu Po stopách Majstra Pavla. Aj prostredníctvom neho si chcú pripomenúť budúcoročné 500. výročie ukončenia najväčšieho diela Majstra Pavla z Levoče, ktorým je najvyšší neskorogotický oltár na svete inštalovaný v Bazilike sv. Jakuba v Levoči. Záštitu nad projektom prevzali prezident Andrej Kiska, premiér Robert Fico a Slovenská komisia pre UNESCO.

 

V roku 2014 sa Ditrichovi a Balážovi podarilo vytvoriť dokumentárny film s názvom Pocta majstrovi, ktorý zachytil päťročnú rekonštrukciu oltára Majstra Pavla z Levoče, ako aj Baziliky sv. Jakuba v Levoči. „Aj napriek tomu, že Majster Pavol z Levoče bol predstaviteľom záverečného obdobia slovenskej gotiky a v roku 1999 vyhodnotený ako osobnosť milénia, aj napriek tomu, že je snahou, aby rok 2017 bol vyhlásený za rok Majstra Pavla, a že boli vyčlenené nemalé finančné prostriedky na reštaurovanie niektorých jeho diel, stále ostáva vo vzduchu jeden obrovský dlh nielen národnému, ale aj svetovému kultúrnemu dedičstvu,“ uviedol Baláž. V novom dokumente by tak mali byť zachytené diela Majstra Pavla z Levoče, ktoré sa nachádzajú v devätnástich mestách a obciach Slovenska. Hlavná koncentrácia diel sa nachádza na Spiši, podľa Baláža ho to predurčuje na región s najvyššou koncentráciou zachovaných drevených gotických pamiatok na celej planéte. „Vznik nášho filmu súvisí aj so snahou ukázať diela Majstra Pavla z Levoče, na ktoré sa už pár desiatok rokov vzťahuje v rámci majetkového prisvojenia si a proti duchu Majstra Pavla z Levoče nepochopiteľný zákaz natáčania i fotografovania. Veríme, že spoločne máme možnosť vytvoriť a osláviť dielo, ktoré v spoločnosti bude prezentované ďalšie desiatky rokov. Majster Pavol z Levoče zanechal v Levoči v rokoch 1515 až 1517 odkaz kultúrno-historického dedičstva celému svetu. Už 500 rokov obdivujeme jeho prácu, dielo, odkaz,“ doplnil Baláž.

 

Ditrich spolu s Balážom majú za sebou obhliadky všetkých 19 miest a obcí, v ktorých hľadali v archívoch všetky dostupné informácie o každom diele. Občianske združenie 500 zatiaľ dokázalo financovať prípravné práce, obhliadky, archívy i písanie scenára, no financie na tvorbu samotného dokumentu podľa Baláža chýbajú. „Hľadáme zdroje v nadáciách, v grantových schémach bánk, významných firiem, prostredníctvom našich ambasádorov v zahraničí. Podali sme žiadosť o podporu projektu na Audiovizuálny fond, kde sme neuspeli. Podobný postoj zaujali aj mestá a obce, ktoré tieto diela spravujú. Ak má vzniknúť reprezentatívny dokument, ktorý sa bude nakrúcať v devätnástich mestách a obciach Slovenska, niečo to stojí," vysvetlil. Projekt Po stopách Majstra Pavla je tak možné podporiť aj na internetovej stránke startlab.sk.

 

Devätnásť slovenských miest a obcí ešte vo februári tohto roka podpísalo memorandum o vzájomnej spolupráci pri príležitosti budúcoročných spoločných osláv výročia ukončenia najväčšieho diela Majstra Pavla z Levoče. Sú medzi nimi napríklad Košice, Prešov, Banská Bystrica či Bardejov. Pri tejto príležitosti Národná banka Slovenska vydá v máji 2017 pamätnú mincu a v októbri 2017 bude vydaná známka s dielom Majstra Pavla z Levoče. „Tento velikán medzi rezbármi, ktorého značná časť života ostáva vzhľadom k požiarom pohltenej dokumentácii zahalená tajomstvom, je jediným stredovekým rezbárom na svete, po ktorom sa zachovalo toľko diel, či už vlastných, alebo pochádzajúcich z jeho dielne,“ uviedol Baláž.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Najnovšie blogy