január 2011

Alexandrijská knižnica po takmer 2300 rokoch
Ismail Serageldin
Librarian of Alexandria
Director of the Bibliotheca Alexandrina
Zdroj: Bibliotheca Alexandrina, 30. 1. 2011

Tvorba ukrajinského maliara Lybu v Podhradí

Výstavu obrazov ukrajinského maliara Vitalija Lybu sprístupili v stredu 26. januára 2011 v Slovenskom národnom múzeu (SNM) v Bratislave.

Tatranská galéria predstaví architekta G. Majunkeho

Tatranská galéria v Poprade s Múzeom v Kežmarku pripravili vo Vile Flóra v Starom Smokovci výstavu „Gedeon Majunke - architekt Tatier“, venovanú jednému z najaktívnejších architektov druhej polovice 19. storočia u nás. Majunke navrhol a postavil minimálne jednu tretinu stavieb v tatranských strediskách. V niektorých, ako Dolný Smokovec, Tatranská Polianka či Vyšné Hágy, bol aj ich generálnym projektantom a zhotoviteľom. Projektoval tiež budovy pre kúpele Kvetnica pri Poprade či Turzovské kúpele. V kúpeľných a turistických strediskách projektoval stavby v rôznych polohách švajčiarskeho štýlu. V mestskom prostredí sa inšpiroval renesanciou a manierizmom.

stahovanie kamennej chlebovej pece

Ahojte, chcel by som poprosit o radu, ma niekto skusenosti so stahovanim kamennej chlebovej pece? zakladne fakty:
- kamarat kamarata sa rozhodol zrusit chlebovu pec (potrebuje izolovat vlhnuci barak)
- pec som nevidel, viem o nej len tolko, ze je udajne z kamena, dlhodobo nepouzivana, ale staticky v poriadku.

Nemam predstavu, ci je vobec fyzicky mozne rozobrat kamennu stavbu a potom ju opat zlozit (inu moznost realne nevidim, alebo je taka?)...

Mal by som kachliara (t.j. pan, ktory stavia kachle po starom, kachlice, hlina atd.), ale takuto pracu zrejme este nerobil. Moja motivacia je zachranit povodnu stavbu pece (a tym padom prestahovat ju na nas pozemok), nepiste, prosim, preto rady ohladom stavby novej pece. Vopred vdaka a vsetko dobre,
Peter

Krajina hradov - Slovenské hrady na starých pohľadniciach

Kniha KRAJINA HRADOV je výsledkom mnohoročného úsilia viacerých zberateľov. Na 248 plnofarebných stranách vám predstaví 413 pohľadníc 80 slovenských hradov.

Výstava ôsmich rezbárov odkryje život na dedine

Práce najvýznamnejších aktuálne tvoriacich oravských ľudových rezbárov bude od februára možné vidieť na spoločnej výstave v Námestove a neskôr aj v Dolnom Kubíne.

Pamiatky a múzeá 2010 - výzva na nominácie

Redakcia revue Pamiatky a múzeá Vás vyzýva k podávaniu nominácií na výročné ceny za rok 2010 za najpozoruhodnejšie diela v oblasti ochrany kultúrneho dedičstva na Slovensku v týchto kategóriách:

Sereď hrad a kaštieľ

Zaniknutý Šintavský vodný hrad bol nájdený až pri archeologickom výskume v rokoch 1983 až 1995. Klasicistický kaštieľ obsahuje staršie zvyšky architektúr.

Obec: 
Sereď

Občianske združenie Vodný hrad

Občianske združenie bolo založené v roku 1998.

Telefónne číslo 1: 
031/789 4546
Typ organizácie: 
Občianske združenie
Trstín barokový kaštieľ

Jedná sa o poschodovú blokovú budovu z ktorej vystupujú tri rizality. V interiéri sa nachádzajú pôvodné barokové pruské klenby. Kaštieľ obklopujú zvyšky anglického parku.

Obec: 
Trstín
Galanta neogotický kaštieľ

Kaštieľ je vystavaný v štýle tudorovskej neogotiky. Monumentálnu hlavnú budovu dopĺňajú po oboch stranách bočné krídla. Pôdorys tak naznačuje písmeno U.

Obec: 
Galanta
Galanta renesančný kaštieľ

Jedná sa o blokovú budovu s barokovými fasádami. Okolo budovy sa nachádzajú zvyšky opevnenia.

Obec: 
Galanta

historické zbrane

Zdravím V predošlích dňoch som sa mi podarilo viac-menej kompletizovať pár zbraní, ale mám taký problém, že k nim nemáb dostatok pôvodných skrutiek, aby to aj reálne držalo dlhodobo pokope + bodla

historické zbrane
V poľskom pohraničí sa spolupracuje už na 324 projektoch

V prihraničných regiónoch spolupracuje Slovensko a Poľsko už na 324 Európskou úniou podporovaných projektoch.

Historické mapy a atlasy - výstava

V Múzeu knižnej kultúry je od 18. januára 2011 sprístupnená ďalšia výstava s tematikou knižnej kultúry s názvom Historické mapy a atlasy. Pozostáva z máp zo 16. až 20.

Posledná rozlúčka s Vladimírom Kompánkom v Dvorane MK SR

Posledná rozlúčka so sochárom a maliarom Vladimírom Kompánkom bude vo štvrtok 27. januára od 14:00 do 16:00 v Dvorane Ministerstva kultúry SR na Námestí SNP v Bratislave.

Komárno pevnostný systém

Najvýznamnejší protiturecký fortifikačný systém zo 16. storočia, doplnený v 19. storočí o hviezdicové opevnenie celého mesta.

Obec: 
Komárno

Konzervácia a reštaurovanie kovov

apriek tomu, ze zelezo nie je ani kovom najstarsim, ani najkrajsim na pohlad, ani najdrahsim co do ceny, predsa je najdolezitejsim kovom pre ludske pokolenie.

Genealogický výskum na Slovensku

25.1.2011 o 17.00 hod. v kaštieli v Šali - Štátny archív v Bratislave - pobočka Šaľa v rámci cyklu STRETNUTIA V ARCHÍVE Vás pozýva na neformálnu diskusiu na tému GENEALOGICKÝ VÝSKUM NA SLOVENSKU - STAV A PERSPEKTÍVY. Hosťom večera bude PhDr. Radoslav Ragač, PhD., riaditeľ Slovenského národného archívu a predseda Slovenskej genealogicko-heraldickej spoločnosti.

Nová známka s detailom renesančného oltára Kostola sv. Juraja

Nová poštová známka z emisného radu Kultúrne dedičstvo Slovenska poteší filatelistov. Jej motívom je detail z renesančného oltára Kostola sv. Juraja vo Sv. Jure. Slovenská pošta ju vydá v piatok 28. januára 2011 v nominálnej hodnote 0,70 eura. Súčasne s poštovou známkou vydá aj obálku prvého dňa s pečiatkou FDC (first day cover).

staré hodiny - info? oprava?

V rodine máme staršie nástenné hodiny, podľa rozprávania by mohli byť z konca 19. stor. - zaujímalo by ma, či sa dajú o nich zistiť aj podrobnejšie informácie (približný vek, výrobca a pod).

A najmä, či sa nájde niekto kto by vedel takéto hodiny vyčistiť, sfunkčniť a opraviť stopy času a zásahy predošlých "opravárov" (klinčeky cez maľbu).

Jozef

Trnava má na radnici dobre vybavený žalár

Trnava má na radnici po dlhých rokoch opäť dobre vybavené väzenie. Pôvodný stredoveký žalár s reťazami a okovami sa koncom minulého roka podarilo doplniť replikami pôvodného nábytku. Žalár sa má stať atraktívnou súčasťou prehliadok najstaršej radničnej budovy, ktorá pochádza z prelomu 14. a 15. storočia.

Krov presbytéria

Krov presbytéria

Krov hlavnej lode kostola

Krov hlavnej lode kostola

Strecha kostola pri pohľade z veže

Strecha kostola pri pohľade z veže

Malý zvon

Malý zvon

Stredný zvon - Medián

Stredný zvon - Medián

Veľký zvon

Veľký zvon

Navíjacie zariadenia hodinového stroja

Navíjacie zariadenia hodinového stroja

Závažia hodinového stroja

Závažia hodinového stroja

Mechanizmus hodinového stroja

Mechanizmus hodinového stroja

Hodinový stroj

Hodinový stroj

Evanjelický kostol v Brezovej pod Bradlom

Stále funkčný hodinový stroj z roku 1907 z výrobnej dielne majstra Winklera v Pozsony (Bratislava), zvony, klenby i výhľad z najvyšieho dostupného miesta na veži.

Kelemantia rímsky vojenský tábor

Zvyšky archeologicky skúmaného rímskeho tábora s pôdorysom pravidelného štvorca. Areál je voľne prístupný.

Obec: 
Iža
Evanjelický kostol v Brezovej pod Bradlom

Súčasný evanjelický kostol v Brezovej pod Bradlom patrí medzi tri najväčšie evanjelické kostoly na Slovensku.

Borša kaštieľ

Dnešná podoba kaštieľa pochádza zo štyridsiatych rokov 20. storočia, kedy tu vzniklo múzeum, ktorého expozícia je zameraná na dejiny objektu a rod Rákocziovcov.

Obec: 
Borša
Muzea, památky a konzervace 2011 - konference

Ústav chemie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, Brno, společně se Slezským zemským muzeem v Opavě, Technickým muzeem v Brně – Metodickým centrem konzervace, Ústavem chemické technologie restaurování památek VŠCHT v Praze a Slezskou univerzitou v Opavě, připravuje program pro již 6. ročník konference

V Liptovskom Jáne obnovia jeden zo 17 kaštieľov

V Liptovskom Jáne komplexne obnovia kaštieľ zo 17. storočia za peniaze z eurofondov.

Dsc 0068

Dsc 0068

Dsc 0067

Dsc 0067

Dsc 0066

Dsc 0066

Dsc 0065

Dsc 0065

Dsc 0064

Dsc 0064

Dsc 0063

Dsc 0063

Dsc 0062

Dsc 0062

Dsc 0061

Dsc 0061

Zaježová, Tomášov dom

Zaježová, dom Na Bráne

Výstava Karpatskí Nemci v Berlíne

Pri príležitosti 20. výročia prijatia Vyhlásenia Slovenskej národnej rady voči karpatským Nemcom sa 26. januára 2011 v Berlíne na pôde Nemeckého spolkového snemu za účasti jeho predsedu Norberta Lammerta, predsedu Národnej rady SR Richarda Sulíka a viacerých významných hostí uskutoční vernisáž výstavy "Karpatskí Nemci".

V Ríme odhalili pamätník Alexandrovi Dubčekovi

Pamätník venovaný Alexandrovi Dubčekovi v hlavnom meste Talianska slávnostne odhalili vo štvrtok 20. januára 2011 podpredseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský a rímsky primátor Giovanni Alemanno. Priestranstvo v blízkosti talianskeho ministerstva zahraničných vecí a slovenského veľvyslanectva, kde stojí travertínový pilier s bustou tohto slovenského politika, nesie od 20. januára 2011 označenie Largo Bratislava – Capitale della Repubblica slovacca, teda Bratislavské námestie. Na odhalení sa zúčastnil aj taliansky prezident Giorgio Napolitano, minister zahraničných vecí Franco Frattini, viacerí poslanci a senátori a ďalší vysokí predstavitelia politických a ekonomických kruhov.

Pemza v selakovej politure!

Prosím o radu ako dosiahnt, aby v poroch zreštaurovaného nábytku nebola miestami vidiet biela pemza ? Nerád by som odstranoval kvalitnu vrstvu polituri! Prečo vlastne tu pemzu v poroch vidiet zanedbal niečo reštaurátor pri nanášani polituri? Dakujem vopred za radu!

Na rekonštrukciu Župného domu v Nitre získal kraj eurofondy

Rekonštrukcia kultúrnej pamiatky Župného domu v Nitre bude tento rok pokračovať aj z prostriedkov z eurofondov. Peniaze použije Nitriansky samosprávny kraj na opravu bloku D.

Noviny z Kvačianskej doliny - Jeseň 2005 (drevo a kamenná podlaha)

Piatkový seriál Kreše mlynár, kreše kameň (noviny z Kvačianskej doliny) 

Drevo

(Ne)šťastný začiatok nového roka!

(Ne)šťastný začiatok nového roka!

Opäť máme za sebou honosné a okázalé oslavy začiatku nového roka. Opäť sa veľké svetové metropoly, ale aj malé mestá a mestečká vzájomne pred sebou predháňali v tom, kto bude mať veľkolepejší a krajší ohňostroj. Pre ničotnú parádu tak opäť, vo veľkom celosvetovom meradle, približne za 10 až 20 minút márnotratne vyfučali do vzduchu doslova miliardy. A za ten čas, za tých 10 až 20 minút možno niekde na svete zomrelo od hladu 100, alebo 200 ľudí. Dá sa takéto niečo považovať za normálne a prirodzené?

V rozhlase som začul, že sa blíži plesová sezóna. Opäť sa budú manželky rôznych prominentov vzájomne pred sebou a pred celým národom predvádzať v drahých, dvestotisícových róbach, dokazujúc pyšne ostatným, že na to predsa majú. Takto to býva každý rok na úbohom Slovensku, ktoré patrí medzi najchudobnejšie štáty v únii. A čo potom inde? Tam kde je skutočné bohatstvo a kde sú naozaj veľké peniaze?

A kým sa bude elita u nás i všade vo svete zabávať a užívať si, niekde inde budú ľudia biediť a ako muchy hynúť od hladu v celých stovkách. Je toto možné považovať za normálne a úplne prirodzené?

A takto by sme mohli pokračovať do nekonečna. Do nekonečna by sme mohli uvádzať obrovské kontrasty medzi prepychom, dostatkom, užívaním si a neuveriteľným plytvaním na jednej strane a biedou, strádaním, nedostatkom, či absenciou tých najzákladnejších ľudských potrieb na druhej strane.

Možno ale takéto niečo považovať za normálne a prirodzené, ako sa nám to snaží nahovoriť súčasná spoločnosť a médiá? Možno z nenormálnych, neprirodzených, chorých a nezdravých vecí urobiť prirodzený štandard života spoločnosti a civilizácie?

Koho sa nedotýka utrpenie, bolesť a strádanie iných iba preto, že sú od neho vzdialené a že sa jemu osobne zatiaľ ešte darí, toho nemožno nazvať človekom!

Beda preto všetkým, ktorí sa dnes smejú, lebo budú plakať! Lebo sa zabávali, hýrili a mali svoj úsmev na perách vtedy, keď iní trpeli a zomierali.

Beda všetkým, ktorí sú dnes sýti, lebo budú hladovať! Lebo rozhadzovali, plytvali a užívali si vtedy, keď iní strádali a nemali čo do úst.

Beda egoizmu sveta, ktorý má dosť prostriedkov na to, aby všetci ľudia na zemi mohli žiť ľudsky dôstojným spôsobom. Avšak tieto prostriedky si chamtivo privlastňuje menšina na úkor väčšiny.

Beda egoizmu sveta a jeho prisluhovačom na rôznych stupňoch života spoločnosti, ktorí pokrivili, znetvorili a skrútili život na zemi tak, že sa opláca klamstvo, podvod, nepoctivosť, nespravodlivosť a necitlivé zaobchádzanie s inými ľuďmi.

Ale všetko do času, kým Boh a jeho železná Spravodlivosť naveky! Beda preto všetkým, ktorí takto jednajú! Ich smiech vystrieda plač a ich sýtosť nedostatok a bieda.

Tí, čo sa smiali, keď iní plakali, budú Vyššou Spravodlivosťou sami donútení prežívať to, čo prežívali iní počas ich vlastných sebeckých radovánok. Tí, čo boli sýti a čo márnotratne rozhadzovali budú Vyššou Spravodlivosťou sami donútení prežívať presne to, čo prežívali iní vtedy, keď sa oni sebecky topili v dostatku. Taká je Spravodlivosť! Vyššia Spravodlivosť!

Čo kto totiž zaseje, to aj zožne! A to skôr, alebo neskôr! Ale celkom určite!

A necitlivosť voči strádaniu, bolesti, utrpeniu, nedostatku a biede iných nie je veru dobrou sejbou. Egoistické upínanie sa na seba a svoje vlastné pôžitky, bez ohľadu na to, ako sa žije ostatným nie je dobrou sejbou.

Kto seje tŕnie a bodliaky, to isté aj zožne! A neexistuje na tejto zemi ani jediný človek, ktorý by sa dokázal vyhnúť žatve toho, čo on sám zasieval. Každý z nás bude Vyššou Spravodlivosťou jedného dňa donútený vypiť sebou samým pripravený kalich trpkosti a blenu až do dna.

Úbohí tí, čo sa dnes smejú a úbohí tí, čo sú sýti! Úbohí tí, ktorí žijú v prepychu, dostatku a plytvaní! Úbohí títo všetci a im podobní, lebo už teraz sú spočítané dni ich zotrvávania na výslní. Už totiž nad nimi všetkými hrozivo visí meč veľkej a neúplatne Spravodlivosti Božej, ktorý ich zrazí do prachu! A mnohých z nich až tak, že už nikdy nepovstanú.

Ľudia totiž už dávno mali žiť inak! Už dávno sme sa mali naučiť žiť tak, aby sme mali radi iných presne v takej miere, v akej máme radi sami seba.

Miluj svojho blížneho, ako seba samého! To je základ! To je uhoľný kameň všetkého! Uhoľný kameň, ktorého váha nakoniec rozdrví každého, kto tak nekoná! Každého, koho city a myšlienky sú v rozpore s touto zásadou.

Miluj svojho blížneho, ako seba samého, alebo inak povedané, nerob nikdy iným to, čo nechceš, aby iní robili tebe! Čo vy na to investori, podnikatelia, zamestnávatelia, bankári, majstri, živnostníci, lekári, politici a mnohí ďalší, ktorí v každodennom živote jednajú s inými ľuďmi tak, ako by si nikdy nepriali, aby niekto jednal s nimi samotnými?

Nerob nikdy iným to, čo nechceš, aby iní robili tebe! V týchto slovách je skryté odsúdenie, alebo omilostenie každého jednotlivca, žijúceho na tejto zemi! V týchto slovách je skryté odsúdenie, alebo omilostenie celej tejto civilizácie.

M.Š. v spolupráci s http://kusvetlu.blog.cz/

Zástava z Kosova je v múzeu, kde sú aj repliky za tisíce eur

Bojová zástava slovenského kontingentu z operácie KFOR v Kosove je už v depozite Vojenského historického múzea v Piešťanoch. Slovenskí vojaci prestali v tejto misii pôsobiť v polovici novembra minulého roka a ich zástavu potom v decembri odovzdal na slávnostnom nástupe v Prešove veliteľ poslednej slovenskej rotácie Jozef Zekucia. Slovenská bojová zástava v Kosove viala od septembra 1999.

Bzovík pevnosť

 Z bývalého kláštora dnes stojí gotická sakristia, ktorá neskôr slúžila ako kaplnka. Ostatné kláštorné budovy majú iba pôdorys z ktorého občasne vystupujú nadzemné časti bývalých stien.

Obec: 
Bzovík
V Liptovskom Mikuláši na bývalom židovskom cintoríne postavia pamätník

Člen prezídia Ústredného zväzu židovských náboženských obcí Juraj Turčan na pracovnej návšteve Liptovského Mikuláša dňa 19. februára 2011 informoval o zámere postaviť v meste v priestoroch bývalého židovského cintorína pamätník. "Mal by ľuďom pripomínať, že park v ktorom sa nachádzajú, slúžil predtým ako cintorín. Bude vybudovaný na náklady Židovskej náboženskej obce. Pozostávať by mal z pamätnej tabule a časti zachovaných pôvodných náhrobkov, ktoré boli z cintorína v roku 1982 odstránené. Dnes ich vo svojich priestoroch uskladňujú Verejnoprospešné služby mesta. Autorom pamätníka by mal byť umelec z Liptovského Mikuláša. Človek, ktorý má k tomuto mestu a miestu vzťah," vyslovil želanie.

Kostol sv. Ladislava, Čachtice

Kostol je obklopený murovanými hradbami so štrbinovými strieľňami. Vedľa kostola stojí staršia kaplnka sv.

Obec: 
Čachtice
Muráň hrad

Obec: 
Muráň

Katedra archívnictva a pomocných vied historických UK

KATEDRA ARCHÍVNICTVA A POMOCNÝCH VIED HISTORICKÝCH
Filozofickej fakulty UK v Bratislave
usporiada

pre záujemcov o vysokoškolské štúdium
archívnictva a pomocných vied historických

v sobotu 29. januára 2011
od 10,00 do 15,0 h.
v budove na Šafárikovom námestí č. 6.
4. poschodie, miestnosť č. 427

DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ

Pozývame všetkých !

Levoca 7

Levoca 7

Levoca 6

Levoca 6

Levoca 4

Levoca 4
V Makovického dome si výstavou pripomenú výročie Tolstoja

Vlaňajšie sté výročie úmrtia velikána ruskej i svetovej literatúry Leva Nikolajeviča Tolstoja si v Makovického dome v Žiline pripomenú slovensko-rusko-anglickou výstavou reflektujúcu niektoré kapitoly zo života slávneho spisovateľa. „Obsahový rozmer výstavy tvoria unikátne tolstojovské fotografie, ktoré sa na Slovensko dostali zásluhou Dušana Makovického- osobného lekára, sekretára pre zahraničie a dôverníka L. N. Tolstoja. Nie je preto nijakou náhodou, že po Moskve a Bratislave sa výstava predstaví práve v dome, kde Makovický žil a mal tu aj svoju ambulanciu,“ uviedol manažér výstavného projektu a riaditeľ Pamätníka slovenskej literatúry a umenia v Slovenskej národnej knižnici v Martine Peter Cabadaj. Zásluhou aktivít Dušana Makovického a jeho priateľov sa Žilina stala centrom slovenských i stredoeurópskych tolstojovcov a tolstojizmu. Vernisáž žilinskej výstavy pripravili na utorok 18. januára 2011 o 16:00 h.

Jablonica kaštieľ

Trojkrídlovú dispozíciu dopĺňajú na hlavnom priečelí dve nárožné vežičky. Z parkovej časti má kaštieľ štvorosový rizalit s veľkým barokovým vstupom.

Obec: 
Jablonica
Makovického dom

Meštiansky nárožný dom postavený v historizujúcom slohu. Stavba obdĺžnikového pôdorysu je dvojpodlažná s členitou fasádou. Južné priečelie je bohato zdobené a zakončené štítom.

Obec: 
Žilina
Brunovce kaštieľ

Kaštieľ pôvodne s priečeliami členenými vysokým radom maľovaných pilastrov, ukončený atikou, obklopili rozsiahlym parkom, ktorého parter nadväzoval na reprezentačnú časť dispozície s rizalitom.&nbs

Obec: 
Brunovce

Žilinský samosprávny kraj

Územie Žilinského kraja patrilo od stredoveku až do roku 1923 do stolíc Liptov, Orava a Turiec, západná časť s okresmi Bytča, Žilina, Kysucké Nové Mesto a Čadca bola v Trenčianskej stolici.

Telefónne číslo 1: 
041/ 50 32 111
Typ organizácie: 
VÚC
Zriaďovateľ: 
Slovenská republika

Považská hvezdáreň v Žiline

Považská hvezdáreň v Žiline spolu s Krajským kultúrnym strediskom v Žiline sídlia v Makovického dome, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou.

Telefónne číslo 1: 
041-763 43 71
Telefónne číslo 2: 
041-564 32 00
Typ organizácie: 
Príspevková organizácia
Zriaďovateľ: 
Žilinský samosprávny kraj
Galéria mesta Bratislavy oslavuje 50-tku

Galéria mesta Bratislavy (GMB) v roku 2011 oslavuje 50. výročie svojho založenia. Pri tejto príležitosti pripravila bohatý výstavný a sprievodný program.

Malý seminár v Nitre

Palácová stavba v historizujúcom slohu, postavená v rokoch 1876 – 1884 zásluhou biskupa A. Roškoványiho podľa projektu K. Mayera.

Obec: 
Nitra
Františkánsky kostol sv. Petra a Pavla s kláštorom v Nitre

Rímsko-katolícky kostol sv. Petra a Pavla je pôvodne renesančná stavba z roku 1624 - 1634, neskôr barokovo upravená začiatkom 18. storočia.

Obec: 
Nitra
Podolie kostol sv. Juraja

Kostol sv. Juraja sa spomína už v 14. storočí a patrí medzi opevnené kostoly. Renesančné opevnenie bolo dodatočne pristavané v 17. storočí a súviselo s tureckým nebezpečenstvom.

Obec: 
Podolie

Drobne plastiky

Klub priateľov Muránskej planiny

Typ organizácie: 
Občianske združenie
Kultúrne centrum KSK pripravilo výstavu o Železnej ceste

Kultúrne centrum (KC) Košického samosprávneho kraja (KSK) pozýva záujemcov o fotografiu ale aj o kultúrne a historické pamätihodnosti a prírodné krásy regiónu na výstavu z Medzinárodného plenéra pre neprofesionálnych fotografov na historickej Železnej ceste. Vernisáž sa uskutoční 19. januára 2011 o 16:30 v Galérii na Strojárenskej ulici 3 v Košiciach. Medzi navštívenými miestami historickej Železnej cesty boli obce Jasov, Vyšný a Nižný Medzev, kúpele Štós a Smolník.

Ministerstvo vnútra vydáva katalógy vojnových hrobov

Ministerstvo vnútra SR knižne vydá "Katalóg vojnových hrobov príslušníkov Červenej armády, padlých v období 2. svetovej vojny, pochovaných na území SR“ a "Katalóg padlých nemeckých vojakov v období 1. a 2. svetovej vojny, pochovaných na území SR“. Agentúru SITA o tom informovala z Komunikačného odboru kancelárie ministra vnútra Ľudmila Staňová. "Katalógy vyjdú v počte 100 kusov. Ich vydanie vyplynulo z rokovaní Spoločnej slovensko-ruskej medzivládnej komisie pre starostlivosť o vojnové hroby a z úspešnej bilaterálnej spolupráce so Spolkovou republikou Nemecko," uviedla Staňová. Ako ďalej dodala, v úvodnej textovej časti týchto publikácií čitateľ nájde historické súvislosti bojov a vojenských operácií, straty na životoch ako aj spôsoby pochovávania padlých vojakov. "Nechýbajú informácie o exhumáciách, prepochovaniach, výstavbe ústredných vojnových cintorínov a právny vývoj starostlivosti o vojnové hroby v SR," uviedla. V ďalšej časti sa nachádza fotodokumentácia, mapky a údaje o konkrétnych vojnových hroboch padlých vojakov podľa územnosprávneho usporiadania SR. "Súčasťou katalógov sú aj menné zoznamy padlých vojakov s miestom ich pochovania v SR," dodala.

Pobedim kostol sv. Michala archanjela

Kostolsv.Michala Archanjela bol postavený v rokoch 1674 – 1678 novomestským prepoštom Jakubom Haškom . Základy kostola sú staršie, pravdepodobne zo 16.

Obec: 
Pobedim
Moravany kaštieľ

Ešte pred predajom kaštieľa v roku 2006 sa dalo dočítať o hodnotnom vybavení interiéru kaplnky následovné: "Na mieste východnej bašty kaštieľa zbúranej

Stoleva Limited

Vlastník renesančného kaštiela v Trstíne - STOLEVA LIMITED, 27 Pindarou Street, Alpha Business Centre, 2nd

Floor, 1060 Nikózia, Cyprus.

OZ Biely Kameň

Typ organizácie: 
Občianske združenie
Noviny z Kvačianskej doliny - Jeseň 2005 (šindlovanie a kresanie)

Piatkový seriál Kreše mlynár, kreše kameň (noviny z Kvačianskej doliny) 

Rezort kultúry už nedáva granty, ale dotácie

Ministerstvo kultúry SR už neposkytuje granty, ale dotácie. Dôvodom je zmena zákona. Ministerstvo to pripomína v súvislosti s tým, že na svojej webstránke http://www.culture.gov.sk zverejnilo výzvy na predkladanie projektov žiadajúcich o podporu. Záujemcovia ich tu nájdu pod titulkom Dotácie 2011. Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa ministerstva kultúry Eva Chudinová, na tento rok vyčlenili 16 891 200 eur na podporu projektov v deviatich základných programoch.

Dechtice kostol Všetkých svätých

Pôvodne románska rotunda postavená na svahu nad obcou. Datovaná je rokom 1172. Loď je navonok obdĺžnikového, vovnútri nepravidelného kruhového pôdorysu, zaklenutá murovanou kopulou.

Obec: 
Dechtice
Pod Strečnianskym hradom vyrastie stredoveká dedina

Z eurofondov tento rok v Žilinskom kraji zrenovujú aj Oravskú či Kysuckú knižnicu, strechu a vežu Budatínskeho hradu, Bábkové divadlo v Žiline a tiež lesnú úvraťovú železničku vo Vychylovke.

Kostol sv. Michala Archanjela, Lančár

Nad obcou Lančár sa vypína opevnený renesančný kostol sv. Michala Archanjela zo 17.

Trstín renesančný kaštieľ

Pôvodne renesančný kaštieľ postavený v prvej polovici 17. storočia na zvýšenom prízemí, neskorobarokovo upravený. Jedná sa o dvojvežovú trojkrídlovú budovu s manzardovou strechou.

Obec: 
Trstín

Starožitná skriňa a jej hodnota, pôvod

Prosim najde sa niekto ,kto by mi vedel poradit o aku skrinu sa jedna ,zaujima ma asi ake obdobie by to malo bit?


Vložil asomtam Št 13. Jan. 2011 12:54

jaro m Št 13. Jan. 2011 18:59
Vratme sa ale k podstate veci je niekto medzi vami kto je schopný identifikovat vek a približnu cenu vitríny?

Chtelnica kaštieľ

Jadro kaštieľa tvorí ústredný dvojpodlažný pozdĺžny dvojtraktový objekt s renesačnými, ale predovšetkým barokovými prvkami.

Obec: 
Chtelnica

Obnova.sk ako vyzerala v 1-2006

Obnova.sk ako vyzerala v 1-2006

Obnova.sk ako vyzerala v roku 2005

Obnova.sk ako vyzerala v roku 2005

Obnova.sk ako vyzerala v roku 2006

Obnova.sk ako vyzerala v roku 2006

Porovnanie dvoch verzii Obnova.sk (1.0 a 2.0)

Prva a druha verzia Obnova.sk - porovnanie

Porovnanie dvoch verzii Obnova.sk (1.0 a 2.0)
České centrum v Košiciach otvorilo výstavu o hradoch a zámkoch

V Českom centre v Košiciach na Rázusovej ulici otvorili v utorok 11. januára 2011 výstavu Česká republika – rozprávková krajina hradov a zámkov. Ako informovala pracovníčka centra Petra Jungmanová, výstava predstavuje najznámejšie české hrady a zámky a doplnená je o fotografickú výstavu českých pamiatok zapísaných do zoznamu UNESCO. Výstava potrvá do 18. februára.

Dotácie MK SR 2011 - termín predkladania žiadostí do 7. 2. 2011

Ministerstvo kultúry SR zverejnilo Výzvu o poskytovaní dotácií na rok 2011 v rámci účelu ochrany, obnovy a rozvoja kultúrneho dedičstva výzvu na predkladanie žiadostí na podporu projektov zameraných na...

Rímskokatolícka cirkev na Slovensku

Rímskokatolícka cirkev, ku ktorej sa na Slovensku hlási 68,9% veriacich, je katolícka cirkev latinského obradu.

Telefónne číslo 1: 
02 / 59 20 65 01
Fax: 
02/ 59 20 65 55

Gréckokatolícka cirkev na Slovensku

Gréckokatolícka cirkev na Slovensku je katolícka cirkev byzantsko-slovanského obradu.

Telefónne číslo 1: 
051/75 62 601
Fax: 
051/75 62 625
Ruská Bystrá – gréckokatolícky chrám Prenesenia ostatkov svätého Mikuláša

Drevená trojdielna zrubová stavba pozostáva z oltárnej miestnosti, lode a podvežia.

Obec: 
Ruská Bystrá
Ladomirová – gréckokatolícky chrám svätého Michala Archanjela

Gréckokatolícky drevený Kostol sv. Michala Archanjela v Ladomirovej je zrubový trojpriestorový sakrálny objekt. Veža kostola dominuje nad babincom.

Obec: 
Ladomirová
Bodružal – gréckokatolícky chrám svätého Mikuláša

Gréckokatolícky Kostol sv.

Obec: 
Bodružal

Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku

Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku (ECAV) je druhá najväčšia cirkev na území Slovenska.

Telefónne číslo 1: 
02/59 201 220
Fax: 
02/54 43 05 00
Hronsek – evanjelický drevený artikulárny kostol

Chrám musel byť postavený celý z dreva bez použitia kovových prvkov, nesmel mať vežu a vchod nesmel byť priamo z ulice.

Obec: 
Hronsek
Leštiny evanjelický drevený artikulárny kostol

Vnútorné zariadenie kostola pochádza zo 17. – 18. storočia. Celý interiér je bohato vymaľovaný.

Obec: 
Leštiny
Kežmarok – evanjelický artikulárny kostol Najsvätejšej Trojice

Kežmarský kostol je postavený z dreva. Aj pri spájaní drevených trámov použili stavitelia drevené klince. Fasáda kostola je z hlinenej mazanice.

Obec: 
Kežmarok
Tvrdošín – rímskokatolícky kostol Všetkých svätých

V kostole môžeme obdivovať barokový oltár z konca 17.

Obec: 
Tvrdošín

2005 04 06 hrad beckov

2005 04 06 hrad beckov

Milan Bočkay - Čierne pozadie a neviditeľné spodné vrstvy

Vernisáž výstavy: štvrtok 13. 1. o 16 h.

Výstavu uvedie Jiří Valoch.

Dátum, čas: 
13. Január 2011 - 16:00 - 27. Február 2011 - 18:00
Sitno hrad

Na mieste dnešných zrúcanín hradu bolo v prvých storočiach n.l. opevnené hradisko vybudované Kvádmi. Patrilo k systému opevnení vybudovaných od Dunaja pozdĺž Ipľa až k Sitnu.

Obec: 
Ilija
Verejnosti už je známich sedem divov Banskobystrického kraja

Zrúcanina Pustý hrad vo Zvolene, niekdajší kláštor v Hronskom Beňadiku, mesto Banská Štiavnica, technická pamiatka Čiernohronská lesná železnička, obec Špania Dolina, Kremnická mincovňa a drevený evanjelický kostol v Hronseku tvoria sedem divov Banskobystrického kraja, ktoré si vo vyše pol roka trvajúcej ankete vybrali jeho obyvatelia. Ako informoval hovorca Banskobystrického samosprávneho kraja Peter Hajnala, do dvojkolovej ankety sa zapojilo takmer 2 700 hlasujúcich. Spomedzi 62 tipov na rôzne zaujímavé, historicky, kultúrne či prírodne výnimočné lokality, ktoré v prvom kole poslalo od mája do augusta takmer 300 ľudí, vybrala redakčná rada mesačníka Náš kraj do druhého kola 45 návrhov. Hlasovanie v druhom kole prebiehalo od septembra do konca roka, a to buď poštou prostredníctvom kupónov zverejnených v mesačníku Náš kraj, alebo internetom na oficiálnej stránke samosprávneho kraja.

Čierna kuchyňa doslúžila

Začal som búrať čiernu kuchyňu a na spodku za dvierkami je klenba ktorá pokračuje až skoro cez múr (je za ním podobná pec len v lepšom stave)do druhej miestnosti na čo to bolo? Keď dvierka sú 45x45 a výška klenby je tiež asi 45cm a dlhá asi 120cm.Neskôr pošlem foto.
A toto je na druhej strane múru. V skutočnosti je krajšia

Prenčov, okres Banská Štiavnica

...
Na obnovu kríža získala obec grant 13 010 eur z programu Obnovme si svoj dom Ministerstva kultúry SR.

Podľa starostky renováciu si dnes už žiadajú aj ďalšie dve sochy svätého Štefana a Jána Nepomuckého, ktoré sú na kalvárskej ceste a ďalší kríž, stojaci pred katolíckou farou. Všetky sú v zozname kultúrnych pamiatok. Kríže a sochy svätých sú postavené na ceste, ktorú pri kresťanských púťach v minulosti absolvovali tamojší veriaci. Náboženské obrady končili pri rímsko-katolíckom kostole svätého Mikuláša z roku 1736.

Od roku 1900 je v obci postavený aj evanjelický kostol v novogotickom slohu. Z tohto obdobia pochádzajú aj spomínané kríže a sochy ... V tom čase totiž popri kováčstve zažívalo v obci rozkvet práve kamenárstvo.

Prenčov sa spomína v písomnostiach už v roku 1266 pod menom Princh, čo je odvodené od mena lokátora územia stredovekej osady. Obyvatelia obce sa v minulosti venovali prevažne poľnohospodárstvu a práci v lese. Koncom 19. storočia bolo v Prenčove rozšírené aj paličkovanie čipiek a výroba hrnčiarskeho riadu zo škriabaným dekórom, veršovanými nápismi a s ľudovými motívmi.
Čítajte viac a pozrite si fotografiu obnoveného kríža v agentúrnej správe TASR z 5. 1. 2011 na sme.sk.

Ako si urobiť rodostrom

Dátum: 20. Január 2011 17:00
Miesto: Malacky
Kategória: prednáška

Mestské centrum kultúry Malacky a Múzeum Michala Tillnera Vás vo štvrtok 20. januára 2011 o 17:00 hod. pozývajú do galérie MCK (Záhorácka 1919, 1. posch.) na stretnutie s historikom Mgr. Pavlom Vrablecom, PhD., ktorý priblíži praktické informácie pre pátranie po predkoch.

ČTV: Hledáme své předky

ČT pripravuje a vysiela dokumenty s rodopisnou tematikou. Zoznamuje divákov o tom, čo sa dá v minulosti vypátrať, ako to robiť, inšpiruje príbehmi genealógov. Opäť môžeme len závidieť, čo sa na tomto poli v Česku robí. Môžeme si to pozerať aj na internete.
Hledáme své předky
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10267569851-hledame-sve-predky/210572...

Slávo Vokoun, Bratislava

Listina o zápise do UNESCO - Vlkolínec

Listina o zápise do UNESCO - Vlkolínec

Listina o zápise do UNESCO - Bardejov

Listina o zápise do UNESCO - Bardejov

Listina o zápise do UNESCO - Spiš

Listina o zápise do UNESCO - Spiš

Listina o zápise do UNESCO - B. Štiavnica

Listina o zápise do UNESCO - B. Štiavnica

Slovenské liečebné kúpele Rajecké Teplice, a.s.

Spoločnosť vznikla v roku 1996 transformáciou štátneho podniku Slovenské liečebné kúpele Rajecké Teplice, š.

Telefónne číslo 1: 
041 5494 256-7
Telefónne číslo 2: 
0905 861 384
Fax: 
041 5493 674
Typ organizácie: 
Akciová spoločnosť

Kalvaria Banska Stiavnica historicke zobrazenie

Kalvaria Banska Stiavnica historicke zobrazenie
Pri Východoslovenskom múzeu upravia parčík s mini skanzenom

Súčasťou investičných projektov Košického samosprávneho kraja (KSK) v rámci projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry je pokračovanie rekonštrukcie Východoslovenského múzea v Košiciach s celkovým nákladom 3,8 milióna eur. Projekt sa týka najmä rekonštrukcie exteriérov.

Kaplnka - Ježiša pochovávajú

(Mk 15, 42-47; Jn 19, 38-42) Ani tu nepoznáme štedrého darcu.

Kaplnka - Ježišovo telo v lone Matky

Túto kaplnku dal vybudovať cisár František Štefan Lotrinský.

Kaplnka - Panna Mária pod krížom

(Jn 19, 25-27) Dva neznáme erby nad vchodom hovoria o donátoroch z mesta.

Kaplnka - Ježiš sa stretá so svojou Matkou

(Lk 23, 27-29) Kaplnku dal postaviť mestský senátor Faulhauer.

Kaplnka - Dvanásťročný Ježiš v chráme

(Lk 2, 41-47) Kaplnku dal postaviť gróf Koháry zo Sv. Antona.

Kaplnka - Útek do Egypta

(Mt 2, 13-15) Nezistený donátor kaplnky.

Kaplnka - Obrezanie Pána

(Lk 2, 21) Dar neznámeho mešťana.

Kaplnka - Boží hrob

(Mk 16, 1-6; Mt 27, 51-60) Oltár kaplnky zhotovený z minerálov okolia. Socha Ježiša ležiaca v hrobe, vedľa Panna Mária, apoštol sv. Ján a anjeli.

Horný kostol

Kaplnka - Ježiša pribíjajú na kríž

(Mk 15, 24-27; Lk 23, 33-39) Nad vchodom je erb neznámeho darcu.

Kaplnka - Ježiš berie svoj kríž

(Mk 15, 20-24; Jn 19, 16-17) Neznámy donátor uhradil náklady na stavbu kaplnky.

Kaplnka - Ježiša bičujú

(Mt 27, 24-26; Jn 19, 1-11) Kaplnku dal vybudovať miestny kupec Jakub Marcini.

Kaplnka - Ježiš pred Herodesom

(Lk 23, 6-11) Donátor tejto kaplnky bol neznámy dobrodinca z B. Štiavnice.

Kaplnka - Odsúdenie Ježiša

(Mt 26, 57-68; Lk 22, 66-71) Kaplnku dal postaviť mestský radca Karol Lorberer.

Kaplnka - Judášova zrada

(Mk 14, 43-46; Mt 26, 47-51). Stavbu kaplnky uhradili mestskí radcovia I. Pirolt a M. Masoch.

Kaplnka svätých schodov (Sväté schody)

Schodište má valenú segmentovú klenbu, na bočných stenách oválne okná. Horný priestor kupolovite zastrešený s laternou. Barokový oltár Korunovania Panny Márie.

Kaplnka - Ježiš na hore Olivovej

(Lk 22, 41-44, Mk 14, 32-42) Donátorom bola rodina mestského senátora Breana.

Kaplnka - Bolestné srdce Panny Márie - v Dolnom kostole

Kaplnky sú v dvojvežovej stavbe, v strede kupolovite zastrešenej, na streche s laternou. Nad vchodom vlnovite formovaná rímsa.

Kaplnka - Diabol pokúša Ježiša

(Mt 4, 1-11) Kaplnku dal vybudovať barón Mitrovský.

Kaplnka - Ježiš sa lúči so svojou Matkou

Začiatok verejného účinkovania. Túto kaplnku dala postaviť štôlňa sv. Michala.

Dobové poučenia pútnikom

(ukážka z knihy banskobelianskeho farára A. Hidvéghyho, Štiavnická Kalvária. Ako povstala, ako dnes vyzerá a ako sa na nej koná pobožnosť, z r. 1901 )

Kalvária v Banskej Štiavnici – práce od leta 2009 do súčasnosti

Od roku 2009 boli postupne vypracovávané projekty na obnovu jednotlivých objektov a vonkajších úprav areálu kalvárie. Projekty budú ukončené do konca augusta 2010.

Deň otvorených dverí na Kalvárii v B. Štaivnici

Dátum, čas: 
7. November 2010 - 14:30 - 22:39
Obnova Banskoštiavnickej kalvárie je naozaj dlhá kalvárska púť

Predstavitelia Kalvárkeho fondu (združenia na záchranu Banskoštiavnickej kalvárie) Martin Macharik a Katarína Vošková sprevádzali Štiavničanov a návštevníkov mesta minulú nedeľu po Kalvár

Organizačné a inštitucionálne zabezpečenie združenia

Priestory pre prácu fondu, kanceláriu, sklad dokumentácie, náradia a materiálu ako aj technické zabezpečenie pre projektové riadenie, poskytla Nadácia Baden-Powella sídliaca vo vlastnom historickom

Ciele projektu záchrany a obnovy Banskoštiavnickej kalvárie

Kalvársky výbor na svojom júlovom zasadaní schválil Projekt komplexnej obnovy a využitia kalvárie, ktorý je záväzným dokumentom pre riadenie aktivít súvisiacich so záchranou a obnovou, riadených Ka

Kalvársky fond

IČO: 45019410

Telefónne číslo 1: 
+421 (0) 905 360 307
Typ organizácie: 
občianske združenie
V Levoči otvorili nové priestory Inštitútu Juraja Páleša PF KU

Približne 7 mil. € stála rekonštrukcia priestorov Inštitútu Juraja Páleša Pedagogickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku, ktorý v sobotu 8. januára 2011 slávnostne otvorili v Levoči. Uviedol to hovorca univerzity Vladimír Buzna. "Nové priestory poslúžia na skvalitnenie vyučovacieho procesu a vytvoria podmienky na vznik nových a rozvoj existujúcich študijných programov. Rekonštrukčné práce sme financovali z eurofondov," konštatoval rektor univerzity Tadeusz Zasepa.

2012 Watch nominations are now being accepted

The World Monuments Watch calls international attention to cultural heritage around the world that is at risk from the forces of nature and the impact of social, political, and economic change.

V Katedrále sv. Emeráma objavili najstaršie pastofórium v Uhorsku

Najstaršie pastofórium v celom bývalom Uhorsku sa podarilo objaviť pri reštaurovaní Katedrály svätého Emeráma na Nitrianskom hrade. Schránka na prechovávanie Sviatosti oltárnej sa nachádzala v hornej lodi chrámu pod ozdobou, preto ju predtým nebolo vidieť. Pochádza z roku 1497 a s najväčšou pravdepodobnosťou ju zhotovili majstri z Florencie. Na území bývalého Uhorska sa nachádzajú len štyri renesančné pastofóriá, nitrianske je z nich najstaršie.

M3G: konzervátor / reštaurátor

Múzeá tretej generácie je dlhodobý vzdelávací program určený pre pracovníkov všetkých múzeí verejnej správy na území Slovenska.

Hervartov rímskokatolícky kostol svätého Františka z Assisi

Hervartov  rímskokatolícky kostol svätého Františka z Assisi je najstarší a najzachovanejší drevený kostol na území Slovenska.

Obec: 
Hervartov
Nitra Kláštorný komplex piaristov

Kláštorný komplex piaristov je situovaný hlavnou fasádou na východ, tvorí dominantu Dolného mesta a dotvára urbanistickú siluetu mesta Nitry. Pred Kostolom sv.

Obec: 
Nitra
Snehový betlehem a koledníci prilákali stovky ľudí

Tradičné Trojkráľové poludnie pri snehovom betleheme na Rainerovej chate vo Vysokých Tatrách prilákalo tohto roku opäť stovky návštevníkov. Podujatie, ktoré chatár Peter Petras pôvodne organizoval len pre svojich najbližších, sa za 11 rokov rozrástlo na jedno z najvychytenejších podujatí zimy vo Vysokých Tatrách. Goralská muzika Dana Damera, koledníci z Lendaku, ktorí predviedli divákom tradičnú goralskú koledu a hlavne snehový betlehem vysoký okolo 3,5 metra boli hlavnými bodmi dnešného programu. Betlehem bol už pred samotným podujatím, ale aj dlho po ňom najvyťaženejším miestom, kde sa chcel každý odfotografovať. Záujem však budili aj lendackí koledníci v krojoch, ktorí sa taktiež dostali do záberov mnohých fotoaparátov.

Kaplnka sv. Michala v Nitre

Kostolík (kaplnka) predstavuje malú barokovú stavbu z roku 1739, ktorú dal postaviť vtedajší mestský richtár Lukáš Brezovič z vďaky za ukončenie morovej epidémie.

Obec: 
Nitra

Spišské Podhradie - Spišská Kapitula (rezervácia)

Dominantnou Spišskej Kapituly je neskororománska katedrála sv. Martina z rokov 1245 - 1273 s dvoma vežami.

Umiestnenie

Slovensko
49° 0' 3.0276" N, 20° 44' 27.7044" E

Slovenská republika

Slovenská republika je vnútrozemský štát v Strednej Európe a je charakterizované hornatou krajinou na severe a nížinami na juhu.

Typ organizácie: 
Štát

Vlkolínec (UNESCO)

Osada Vlkolínec je časť mesta Ružomberok, ktorá je pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry a je zaradená do Svetového dedičstva UNESCO. Počet stálych obyvateľov je zanedbateľný.

Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia (UNESCO)

Spišský hrad je hradná zrúcanina zaberajúca vrchol travertínovej kopy Spišský hradný vrch, tvoriaca dominantu širokého okolia na hlavnom cestnom ťahu spájajúcom východoslovenské regióny Spiš a Ša

Spišská Sobota (rezervácia)

Dominantou námestia je Kostol sv. Juraja, ktorý má dnes výraznú renesančnú podobu. Vedľa storjí zvonica z roku 1598, prestavaná v polovici 18. storočia.

Umiestnenie

Slovensko
49° 3' 55.9764" N, 20° 18' 52.4844" E

Bardejov (UNESCO)

Bardejov je okresné mesto v Prešovskom kraji. Nachádza sa na severovýchode Slovenska v regióne Šariš.

Drevené kostoly v slovenskej časti Karpatského oblúka (UNESCO)

Výbor pre svetové dedičstvo UNESCO rozhodol o zaradení ôsmich drevených kostolov v slovenskej časti Karpatského oblúka do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva.

Rehoľa piaristov na Slovensku

Príchodom piaristov do Podolínca v roku 1642 sa na Slovensko dostala rehoľa, ktorá najmä v 18. a 19. storočí významne prispela k duchovnému, kultúrnemu, ale aj technickému rozvoju v celej Európe.

Telefónne číslo 1: 
037 772 72 51
Fax: 
037 741 80 95

Banská Štiavnica (UNESCO)

Banská Štiavnica (nem. Schemnitz, maď. Selmecbánya) je mesto ležiace v Banskobystrickom kraji. V minulosti bola vďaka významnej ťažbe striebra známa aj ako strieborné mesto.

Rakovo mapa 2.voj .mapovanie

Rakovo mapa 2.voj .mapovanie

Rakovo mapa 1 10000

Rakovo mapa 1 10000

Rakovo mapa 1.voj .mapovanie

Rakovo mapa 1.voj .mapovanie

Rakovo mapa 3.voj .mapovanie

Rakovo mapa 3.voj .mapovanie

Rakovo kriz

Rakovo kriz

Podklady k obnove

Rakovo interier 2010 63

Rakovo interier 2010 63

Rakovo interier 2010 62

Rakovo interier 2010 62

Rakovo interier 2010 61

Rakovo interier 2010 61

Interiér

Rakovo

Rakovo

Rakovo 3

Rakovo 3

Rakovo Exterier foto niznansky

Rakovo Exterier foto niznansky

Rakovo Exterier foto niznansky

Rakovo Exterier foto niznansky

2010 Rakovo Exterier

2010 Rakovo Exterier

2005 Rakovo Exterier

2005 Rakovo Exterier

2005 04 15 rakovo kaplnka cintorin foto hrcka

2005 04 15 rakovo kaplnka cintorin foto hrcka

2005 Rakovo Exterier

2005 Rakovo Exterier

2005 Rakovo Exterier

2005 Rakovo Exterier

Exterier

Mauzóleum Rakowských v Rakove

Obecný úrad v Rakove v roku 2008 zahájil práce s cieľom zápisu hrobky Rakowszkých medzi národné kultúrne pamiatky.

Obec: 
Rakovo

Pohrebna kaplnka Pozdisovce

Pohrebna kaplnka Pozdisovce

Krypta Pozdisovce

Krypta Pozdisovce

Fotografie - pamiatka Justičný palác v Nitre

Fotografie - pamiatka Mestský palác v Nitre

Fotografie - obec Dúbravy

Fotografie - obec Dubovica

Fotografie - obec Dúbrava

Fotografie - obec Dúbrava

Fotografie - obec Dúbrava

Fotografie - obec Dúbravica

Fotografie - obec Dúbravka

Fotografie - obec Dubník

Fotografie - obec Dubno

Fotografie - obec Dubodiel

Fotografie - obec Dubová

Fotografie - obec Dubová

Fotografie - obec Dubovany

Fotografie - obec Dubovce

Fotografie - obec Dubové

Fotografie - obec Dubové

Fotografie - obec Dubovec

Fotografie - obec Ďubákovo

Fotografie - obec Dubinné

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Najnovšie blogy