október 2010

Kaštieľ v Turčianskej Štiavničke a jeho anglický park

... Osudy révaiovského kaštieľa a parku na konci druhej svetovej vojny a v povojnových desaťročiach boli veľmi pohnuté a možno povedať aj tragické.

Kaštieľ v Turčianskej Štiavničke a jeho anglický park

Obytné domy v Martine

V Martine máme pekné domy:
http://www.asb.sk/architektura/nadcasova-architektura/obytne-domy-v-mart...

A takto sa jeden "modernizuje":

Vymena spodnych brvien drevenice

Zdravim , ma tu niekto skusenosti s vymenou poskodenych/opotrebenych driev drevenice?
jedna sa o spodnu cast a tiez nosne priecky. Zaklady su kamenne. Docitali sme sa o nadvihnuti drevenice ale neviem si to predstavit. takisto neviem ci treba do toho kamenia urobit nejaky sposob izolacie, nakolko drevenica ma 120rokov a nepresla ziadnou vacsou rekonstrukciou. Najde sa tu niekto, kto uz niecim podobnym presiel. dakujem za odozvu

Vavrišovo: Múzeum bude atrakciou kultúrneho turizmu pod Tatrami

Múzeum bitky pri Vavrišove otvorili v piatok 29. októbra 2010 vo Vavrišove v okrese Liptovský Mikuláš. Malo by sa stať jedinečnou atrakciou kultúrneho turizmu v podhorí Západných Tatier. Pre agentúru SITA to uviedla Jana Benková z obecného úradu. „Realizácia múzea je súčasťou väčšieho projektu, v rámci ktorého sa konali dva ročníky podujatia Bitka pri Vavrišove, postavili pamätník pri obecnom úrade či vydali zborník dejín obce. Na múzeum sme získali 235-tisíc € z eurofondov,“ uviedla.

Renesančný kaštieľ v Trstíne

Problematický je aj priebeh obnovy renesančného kaštieľa v Trstíne.

Renesančný kaštieľ v Trstíne

Kaštieľ v Chtelnici

Chtelnica, Witelnice, Vitencia, Wythenche s prvou pisomnou zmienkou z rokov 1208-1209. V sestnastom storoci (lebo to predtym nie je pre nas az take zaujimave) v majetku panovnioka Rudolfa II.

Fotografia v diskusiach - antiK

Kaštieľ v Sokolovciach

Pamiatka versus výstavba - stav nerozhodný

14. január 1999
Ešte v roku 1997 rozhodlo obecné zastupiteľstvo v Sokolovciach na čele so starostom Jozefom Kvitekom, predsedom Asociácie primátorov a starostov HZDS, že po 20 korún za štvorcový meter pridelia na výstavbu rodinných domov pozemok evidovaný v ústrednom zozname kultúrnych pamiatok.

Napriek ostrým protestom odborov životného prostredia a kultúry trnavského krajského úradu proti porušeniu zákona o ochrane prírody a krajiny, starosta Kvitek odobral záhradu patriacu k zákonom chránenému parku a dal vyrúbať jej porast. Národné pamiatkové a krajinné centrum márne upozorňovalo, že výrub ohrozí vzácne dreviny v parku okolo barokovo-klasicistického kaštieľa, kde sídli psychiatrická liečebňa. Nepochodil ani krajský odbor kultúry, ktorý požadoval okamžité vrátenie sporného pozemku do ústredného zoznamu kultúrnych pamiatok, odkiaľ vypadol administratívnym omylom v 60. rokoch.

Okresný úrad, vychádzajúc z toho, že záhrada patrí oficiálne obci, prisľúbil v minulom roku vydať stavebné povolenia na výstavbu 42 rodinných domov. Podmienil ju len vypracovaním novej urbanistickej štúdie, ktorá mala zohľadňovať koreňové systémy najväčších a najvzácnejších stromov v parku. Proces predlžovali iba opakované odvolania riaditeľa liečebne Karola Hlavu, ktorého napokon v lete odvolali.

Na základe konkurzu začala s výstavbou infraštruktúry k budúcim domom firma AV Bachár z Vrbového. Ako povedal jej majiteľ Anton Bachár, od februára do augusta tu preinvestovali 5,5 milióna z vlastných prostriedkov. Doteraz im obec dlhuje 2,5 milióna, na ostatné si zobrala pôžičku. Celkom by tu mala obec preinvestovať 11 miliónov, pričom bývalé ministerstvo výstavby jej vraj sľúbilo dotáciu 5,7 milióna.

Prednostka OÚ v Piešťanoch Mária Gašparíková PRAVDU informovala, že žiadny z odborov úradu sa v súčasnosti výstavbou v Sokolovciach nezaoberá. Problém bude aktuálny až v prípade schvaľovania stavebných povolení. „Predpokladám, že to bude rozsiahla záležitosť, kde bude veľa námietok," povedala prednostka, podľa ktorej je možné, že vec sa skončí v odvolacom konaní alebo v niektorom z preskúmavacích konaní.

Mária Ševčenková

Zdroj: Denník Pravda, 14. 01. 1999

--- ooo ---

Sokolovce ležia na ľavom brehu Váhu. Na severnej strane susedia so svetoznámym kúpeľným mestom Piešťany, ktoré sú vzdialené od obce len 6 km. Na juhu Sokolovce susedia s Hlohovcom, ktorý je vzdialený 14 km.

Dominantou Sokoloviec je barokovo-klasicistický kaštieľ, ktorý bol vystavaný začiatkom 18. storočia. K tomuto kaštieľu bola v druhej polovici 18. storočia vybudovaná veža s cimburím, ktorá slúžila ako hvezdáreň. V kaštieli sa vystriedali viaceré šľachtické rody: Nyáriovci od 17. storočia, Škrabalovci, v 18. storočí Amadeovci, Windischgrätzovci, Degenfeld-Schonbur, Hirschwerk, David Horn, Bernát Blum a Gyulayovci, ktorí boli poslednými majiteľmi kaštieľa.

Do areálu kaštieľa patrí i park s rybníkom, ktorý zušľachtil David Horn. V parku sa nachádzajú vzácne dreviny, ktoré sú chránené. Sú to hlavne platany a dva červené buky, ktoré majú vyše 200 rokov. Medzi najstaršie dreviny patril jaseň, ktorého vek sa odhadoval na 400 rokov. Zapálil ho doteraz nezistený vandal. Okrem týchto unikátov sa v kaštieľskom parku nachádzajú aj iné vzácne dreviny. Celý areál je štátom chránená pamiatka.

Dnes budova kaštieľa slúži psychiatrickej liečebni.

Zdroj: www.sokolovce.sk (upravené)

Kaštieľ vo Veľkých Levároch

Barokový kaštieľ vo Veľkých Levároch

Zemepisné súradnice kaštieľa: 48.500943,17.005261

Barokový kaštieľ vo Veľkých Levároch nechal roku 1723 postaviť viedenský arcibiskup, kardinál Žigmund Kollonič. Je to trojkrídlová dvojpodlažná budova s cour d'honneur - čestným nádvorím. Na nádvorí je malá kruhová fontána s barokovou plastikou. V stredovej osi hlavného krídla je predsunutý rizalit. V tejto časti sa nachádza dvojramenné schodisko, ktoré vyúsťuje na poschodí do slávnostnej sály. Zo schodiska je prístupné oratórium a chór kaplnky kaštieľa.

Kaštieľ je umiestnený v severozápadnej časti rozsiahleho anglického parku. V parku sa nachádza baroková kaplnka a mlyn z 18. storočia.

Kaštieľ v Bučanoch

...
Kaštieľ patril pôvodne Michalovi Pongrácovi. Od neho ho kúpil v r. 1770-71 gróf Peter Zay. Zayovci vlastnili kaštieľ celé storočie. V r. 1887 prešiel do vlastníctva rodín Fould­-Springerovcov. Bučany sa stali sídlom riaditeľstva, ktoré centrálne spravovalo Fould-Springerovské majetky na Slovensku. Kaštieľ bol v tom období prestavaný na sýpku. Priečky na poschodí boli odstránené a okná zmenšené na sýpkové. Charakter sýpky mu zostal aj keď prešiel do rúk Štátnych majetkov.
...
V r. 1982 sa stala majiteľom kaštieľa Slovenská kniha, ktorá ho kúpila za 2 000 000 korún. Kaštieľ chcela využívať ako skladové priestory pre knihy. K očakávanej rekonštrukcii a obnove kaštieľa však pre finančné potiaže nedošlo. V r. 1998 Slovenská kniha kaštieľ predala.

Popis platil do roku 2001, kedy vietor strhol strechu a nastala rýchla devastácia celého objektu a premena na ruinu. Na nechránených stenách dážď postupne odkrýva pôvodné fresky, ktorým však hrozí zánik.
Čítajte viac na webovej stránke obce Bučany.

Tonkovce

tak tie Tonkovce si ozaj zaslúžia ocenenie.
Znásilnený kaštieľ a žiadne pamiatkové územie - to je fakt treba oceniť . Bravó!
V súťažnej kategórii "obnova pamiatkového územia" udelili titul Kultúrna pamiatka roka komplexnej obnove národnej kultúrnej pamiatky paláca (!) Pálffyovcov v obci Nový Život, časť Tonkovce získala čestné uznanie SPP a Nadácie SPP.
Možno, že pri hodnotení sa používali plynové masky :D :D :D

Vyhlásili Kultúrne pamiatky roka 2009

Ocenenia za zveľadenie kultúrneho dedičstva Slovenska si vo štvrtok 28. októbra 2010 popoludní z rúk ministra kultúry a cestovného ruchu Daniela Krajcera prevzali vlastníci štyroch pamiatok.

Moderná architektúra ako pamiatka - kolokvium

Ústav stavebníctva a architektúry SAV v spolupráci s DOCOMOMO Slovensko organizuje dňa 11.

Jurkovičov návrh pamätníka Björnsonovi uzrie svetlo sveta

V súvislosti s výročím úmrtia Björnstjerna Björnsona (1832 - 1910), nórskeho básnika, prozaika, dramatika, publicistu, politika a nositeľa Nobelovej ceny za literatúru, ako aj v súvislosti s návšte

Pavel Dvořák vydáva Tretiu knihu o Bratislave

Slovenský historik Pavel Dvořák vydáva novú publikáciu s názvom Tretia kniha o Bratislave. Vyše 250-stranové dielo bude slávnostne pokrstené v stredu 27.

Výzva na záchranu slovenského vidieka

Výzva slovenskej vláde a slovenskej samospráve - záchrana slovenského vidieka

Karol Plicka natočil filmový dokument ZEM SPIEVA.

Bolo to v čase, keď sa slovenský ľud obliekal do krojov, v pote tváre dorábal na vlastnej zemi chlieb svoj každodenný. Zem, na ktorej žil mu dávala obživu, životnú istotu, materiál na stavbu domu.On z tej krajiny urobil kvitnúcu záhradu plnú spevu a tanca. Prvý úder krajina zažila v čase kolektivizácie, keď tí, ktorí sa najmenej zaslúžili o zveľadenie krajiny, násilím vytrhli ľudí z vlastných domovov. Mnohým vzali všetko, na čo boli hrdí, všetko, čo tu po stáročia zveľaďovali ich rodičia a starí rodičia. Súkromné vlastníctvo sa premenilo na spoločné, a spoločná práca sa zmenila na rozkrádanie spoločného majetku. Ľudia miesto ľudových piesní pri práci začali spievať budovateľské, miesto do kostolov museli chodiť na stranícke schôdze.

Slovenská dedina sa zmenila na nepoznanie. Obrobené políčka sa zmenili na družstevné lány, romantické dediny na architektonické hrôzy.

Všetci, ktorí, očakávali po roku 1989 zmenu k lepšiemu, musia byť sklamaní. Nechcené deti dedín - družstvá sa rozpadli. Ľudia odišli za prácou do miest alebo do zahraničia. Tých pár odvážlivcov, ktorí sa vrátili k záhumenkám a vlastným roliam, odradil celospoločenský nezáujem o ich prácu.

Sme svedkami pustých dolín, zaburinených polí, vymierajúcich dedín bez detí, prázdnych škôl bez života. Riešime nezamestnanosť, vymýšľame sociálne dávky i pre tých, ktorí majú ešte dve zdravé ruky. Čakajú na podporu na priedomí zanedbaného domu s prázdnym dvorom. Potom pôjdu do supermarketu kúpiť poľské vajcia, maďarské kurence, českú pramenitú vodu, francúzsky syr a rakúske mlieko. Nadávajúc na všetko okolo čakajú, čo pre nich kto urobí. Tí, ktorí sa živia prácou vlastných rúk, sa nestíhajú čudovať. Noví majitelia spustnutých družstiev, mnoho krát sú z cudziny, dostávajú dotácie. Tí, ktorí chcú opraviť mlyn, oživiť starú prevádzku,vybudovať menší miestny hotel a zamestnať domácich, sú nútení vypracovávať zložité projekty a v inotajoch hádať, koľko a komu majú dať úplatok.

Miliardy EUR určené na podporu vidieka sa stratili v nezmyselných megalomanských projektoch ľudí blízkych tej strane, ktorá mala to šťastie, že kontrolovala fondy.

Vyzývame kompetentných na vytvorenie funkčného systému bez korupcie, aby sa peniaze na rozvoj vidieka mohli stať naozajstnými peniazmi vidieka a neskončili vo vreckách vládnucich strán.

Vyzývame prijať také zásady, aby sa ľuďom na vidieku oplatilo pracovať na "vlastnom" napr.: oslobodenie od domovej dane tých, ktorý zachovávajú dom tradičnej ľudovej architektúry, príspevok za úpravu vlastných rolí, či už pokosených alebo obsiatych, tak ako sa platí firmám v mestách za kosenie a údržbu, vyplácať tých, ktorí chovajú domáce úžitkové zvieratá ( kone, kravy, hydina...) tak ako dostávajú financie zoologické záhrady, platiť ľuďom za dopestované ovocie a zeleninu (tak ako platí francúzska vláda svojim gazdom). Aby peniaze na rozvoj vidieka išli výlučne hospodáriacim gazdom a nie tzv. farmárom vlastniacim skrachované družstvá.Žijú len z dotácií a zamestnávajú lacnú zahraničnú pracovnú silu. Aby sa vidiek stal znovu vidiekom a tí, ktorí tam žijú alebo chcú žiť a zveľaďovať tvár krajiny, nemuseli donekonečna behať po ministerstvách. Aby úradníci prišli až k nim a sami im ponúkali pomoc z fondov a sami za nich vypisovali žiadosti. Aby sa peniaze z turistického ruchu vracali do miestneho turizmu. Aby drobní zamestnávatelia dostávali príspevky na zamestnancov a rôzne úľavy tak ako to dostávajú mamutie zahraničné firmy od všetkých našich vlád.

Zachráňme, čo sa zachrániť dá, aby sa slovenská dedina znova stala miestom plným života, miestom, kde raz bude mať niekto dôvod natočiť film ZEM SPIEVA.

10. júna 2010

Ak sa chcete zapojiť do výzvy kliknite SEM. Do kolónky Odkaz vyplnte Vaše bydlisko a e-mailovú adresu.

Výzva bola zverejnená na internetovej stránke ludovaarchitektura.sk.

Nové železobetónové vence na starých domoch

Túto tému som sľuboval otvoriť - ak sa dobre pamätám - už pred minulým letom :oops: ...

Na úvod dva citáty:

rada ohľadom speňaženia hodiniek značky Hauer

Dobrý deň,
chcel by som sa spytať ako najlepšie speňažím hodinky Heuer. Kde sa nachádza nejaké kvalitné hodinárstvo. Hodinky sú poškodené (remienok pokazený, z ručičiek odpadol fosfor, neviem či idú presne). Najlepšie niekde v okolí Považskej Bystrice al Nitry.
Ďakujem

Kaštieľ Péchy v Hermanovciach (okres Sabinov)

Zašlý lesk a slávu rodinnému majetku prinavracala Klára Wettstein von Westersheimb zo Švajčiarska viac ako desať rokov.
Čítajte viac v článku Ingrid Timkovej z 23. 10. 2010 na korzar.sme.sk.

Nórsky kráľovský pár po prvý raz zavíta na Slovensko

Slovensko očakáva prvú návštevu nórskeho panovníckeho páru - kráľa Haralda V. a kráľovnej Sonje. Nórski monarchovia pricestujú v pondelok 25. októbra 2010 podvečer a ich oficiálny program sa začne v utorok. Počas návštevy, ktorá sa skončí vo štvrtok 28. októbra 2010 podvečer, ich bude sprevádzať minister zahraničných vecí Nórskeho kráľovstva Jonas Gahr Store a štátni tajomníci pre obranu, obchod a priemysel. Ako pre médiá uviedla veľvyslankyňa Nórskeho kráľovstva na Slovensku Trine Skymoen, "hlavným cieľom návštevy je posilniť naše bilaterálne vzťahy, ktoré sú už teraz vynikajúce, ale vždy je určitý priestor na vylepšenie a rozšírenie".

Bola pozemská cirkev Kristovým plánom?

Bola pozemská cirkev Kristovým plánom?

Mal Kristus v záujme vytvoriť cirkev ako pozemskú organizáciu? Neustanovil ju on sám a nepovolal Petra za prvú hlavu svojej cirkvi? Nie je práve myšlienka kresťanskej cirkvi de facto Kristovým plánom? Nie je to vari presne takto uvedené v Biblii?

Odpoveď:

To, čo zvestoval ľuďom Kristus malo predovšetkým hlboký duchovný rozmer. No a práve v tomto duchovnom zmysle treba chápať i jeho slová, týkajúce sa Petrovho výsadného postavenia a založenia cirkvi. Tieto slová boli myslené duchovne a nie pozemsky tak, ako si ich svojim zúženým spôsobom vysvetlili ľudia. Kristus neustanovil Petra za prvého pápeža a nezaložil cirkev, ako pozemskú mocenskú organizáciu v tom zmysle, v akom ju poznáme dnes!

V skutočnosti to bolo takto: Peter, ako úplne prvý človek na zemi spoznal v Ježišovi Syna Božieho a v živom presvedčení tohto zásadného poznania to aj vyslovil. Jeho presvedčenie okamžite sformovalo v jemnejšej – v citovej a myšlienkovej úrovni určitý základný kameň zásadného poznania Božej podstaty Kristovej. Toto Petrom, ako prvým človekom sformované presvedčenie sa teda stalo skalou, stalo sa základným kameňom, na ktorom mohla byť vybudovaná cirkev. Cirkev, čiže spoločenstvo ľudí, pre ktorých sa rovnako ako pre Petra stalo poznanie Božej podstaty Krista presvedčením.

To znamená, že ten, kto je presvedčený o tom, že Kristus je Syn Boží, ktorý nám priniesol Otcovi Vôľu preto, aby sme podľa nej žili, ten kto sa podľa tejto Vôle riadi vo svojom živote, kto tak hovorí, myslí, cíti a jedná, jedine ten je členom jeho cirkvi. Súčasťou Kristovej cirkvi je teda každý, kto verí v Krista a jedná podľa jeho Vôle. Nikto iný!

Cirkev, ako pozemská mocenská organizácia, ktorá usiluje o moc a vplyv, ako každá iná svetská organizácia, cirkev, ktorej členovia sú členmi iba formálnymi a vo svojom živote vôbec nejednajú podľa Vôle Najvyššieho, ktorú nám ukázal Ježiš vo svojom učení, tak takáto, iba čisto pozemská forma cirkvi nebola a nemohla byť nikdy Kristovým plánom.

Mesiáš neprišiel zakladať nijaké pozemské mocenské organizácie! Jeho cirkev je v duchu! Je duchovná a stojí na Petrovom presvedčení o Božej podstate Krista, ako na skale! A každý, kto zdieľa toto živé presvedčenie a jedná podľa Vôle Mesiáša sa stáva súčasťou pravej cirkvi, pričom je úplne jedno, či v nejakej pozemskej cirkevnej organizácii je, alebo nie je.

Kto koná podľa Vôle Najvyššieho je členom Kristovej cirkvi! Kto však podľa jeho Vôle nekoná, nie je ani členom jeho cirkvi a to ani vtedy, keby v nejakej pozemskej cirkevnej organizácii zastával trebárs i veľmi vysoké postavenie.

Krivením duchovných pojmov sa tu na zemi môžu vzájomne klamať iba ľudia a aj to vždy iba na svoju vlastnú škodu. Ale Stvoriteľa a jeho dokonalú Vôľu neoklame nikto!

M.Š. priaznivec stránky : http://ao-institut.cz/

Na Bratislavský hrad zavíta Björnson

Svetoznámy Nór Björnstjerne Björnson zavíta na Bratislavský hrad. Unikátne dokumenty o svetoznámom nórskom básnikovi, prozaikovi, dramatikovi, publicistovi, politikovi a nositeľovi Nobelovej ceny za literatúru vystavia Nórska národná knižnica a Slovenská národná knižnica (SNK) na Západnej terase Bratislavského hradu od štvrtka 28. októbra 2010. Spoločná nórsko-slovenská výstava pod názov Pocta Björnstjerne Björnsonovi priblíži pri príležitosti 100. výročia smrti osobnosti unikátne dokumenty o jeho živote a diele, agentúru SITA o tom za organizátorov výstavy informoval Juraj Caránek z agentúry Seesame.

Žehra

Obec Žehra leží juhovýchodne od Spišského hradu a patrí k najstarším osídleným miestam Spiša, preto je aj významnou archeologickou lokalitou. Prvá písomná zmienka o nej pochádza už z roku 1245.
Od roku 1993 je Spišsky hrad spolu s okolím - Spišská Kapitula, Spišské Podhradie, kostol v Žehre - zapísaný do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Teritoriálne Žehra patrí do Košického samosprávneho kraja, okresu Spišská Nová Ves.

V Hodkovciach, miestnej časti Žehry, je barokový kaštieľ z roku 1703 s francúzskym parkom.
Zdroj: obnova.sk

Komu prekáža Svätopluk?

15.08.2010

Hlboká sonda do „svedomia“ exprezidenta Michala Kováča

Trochu do histórie

Stará radnica v Banskej Bystrici

21. októbra 2010 (SITA) - Prístavba aktuálne rekonštruovanej historickej mestskej radnice na Námestí SNP v Banskej Bystrici sa má stať druhou budovou Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK).
...
Podľa predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja Vladimíra Maňku ide o riešenie výhodné pre obe zmluvné strany. Ako pripomenul, zámennú zmluvu zatiaľ nemôžu uzavrieť, kým stavba radnice nie je skolaudovaná. "Malo by to byť skolaudované do konca novembra, potom urobíme s nimi riadnu zmluvu a verím tomu, že od januára tam budeme nasťahovaní," povedal Maňka.
...
Mesto Banská Bystrica začalo historickú radnicu na Námestí SNP rekonštruovať roku 1996 za primátora Igora Presperína, pre nedostatok peňazí rekonštrukciu po dvoch rokoch prerušili. Rekonštrukčné práce sa opäť rozbehli v roku 2008, kedy už radnicu nevlastnilo priamo mesto, ale mestská firma MBB. Primátor Ivan Saktor odvtedy avizoval nové a nové termíny jej dokončenia.

V máji 2008 ohlásil, že zrekonštruovanú radnicu slávnostne otvoria toho roku na Silvestra, neskôr tvrdil, že jej prednú historickú časť otvoria na Dňoch mesta začiatkom septembra 2009. V auguste 2009 bol termínom sprístupnenia časti radnice opäť Silvester, ale len v prípade, ak by poslanci schválili navrhovaný prenájom radnice od mestskej firmy MBB. Podľa návrhu, ktorý nakoniec podporu dostatočného počtu poslancov nezískal, si malo mesto budovu, ktorú v októbri 2007 predalo za účelom jej rekonštrukcie svojej firme MBB za 35,6 milióna korún (1,18 milióna eur), prenajať na 20 rokov s 15-ročnou nevypovedateľnosťou zmluvy za 368 978 eur ročne. Viacerí poslanci to v búrlivej diskusii označili za škandál. Predseda predstavenstva MBB Ľubomír Bobák návrh obhajoval tým, že vychádza z požiadaviek banky, od ktorej si chcela firma zobrať úver zhruba 3,32 milióna eur na dokončenie rekonštrukcie. Vlani v decembri Saktor uviedol, že firma MBB úver získala aj bez toho, aby si radnicu prenajalo mesto, a radnica bude zrekonštruovaná v marci tohto roka. "Tak málo prostriedkov treba na dokončenie tejto stavby, že som optimista, že niekedy v marci bude podľa mňa tá historická časť hotová, vrátane inventáru. Zadná časť by mohla byť hotová do septembra," povedal vtedy Saktor.

Mesto má mať v historickej prednej časti radnice reprezentatívne priestory s obradnou sieňou, kancelárske priestory v zadnom trakte mala firma MBB komerčne prenajímať.

Kaštieľ v Ožďanoch

V roku 1999 prešiel kaštieľ súdnym rozhodnutím opäť pod obec a tá následne zverejnila ponuku na predaj na internete. O tri roky neskôr ho od obce kúpila spoločnosť Chateau z Banskej Bystrice. Kupujúci sa zaviazal, že vloží do opravy kaštieľa 664.000 eur. Na objekte však nič neurobil, pričom argumentoval nedostatkom peňazí.

V roku 2007 kaštieľ opäť zmenil majiteľa; SAD Zvolen ho získala v rámci exekúcie vo firme Chateau. SAD si ju totiž uplatnila za nesplácanie pôžičky, ktorú si firma od SAD zobrala na kúpu kaštieľa.
...
Napriek častým zmenám majiteľov kaštieľ ... stále nie je opravený a v súčasnosti sa nachádza v havarijnom stave. "Už od roku 2002 sa na ňom nič neurobilo. Súrne potrebuje vymeniť strechu a krov. Mám zlé tušenie, že kaštieľ sa napokon úplne rozpadne," domnieva sa starosta Oždian Ján Ďurčík. Zároveň tvrdí, že súčasný majiteľ získal na rekonštrukciu polovicu financií z eurofondov, no v plánovanom projekte nepokračoval.

Do rozsiahleho kaštieľa by podľa starostu bolo potrebné investovať takmer sedem miliónov eur. SAD Zvolen ponúkla nehnuteľnosť aj samospráve, obecné zastupiteľstvo však s kúpou nesúhlasilo. Dedina na obnovu financie nemá a nedokázala by ju ani spolufinancovať v rámci úspešného projektu.

Podľa podpredsedu predstavenstva SAD Zvolen Adriána Polónyho, pre zmenu projektovej dokumentácie sa zatiaľ na kaštieli nejde nič ďalej riešiť. Na internetovej stránke jednej z lučenských realitných kancelárií sa však nachádza inzerát, v ktorom je vzácna nehnuteľnosť na predaj za 500.000 eur.
Čítajte viac v agentúrnom článku TASR z 9. 10. 2010 na sme.sk

Vedcom sa podarilo objaviť doteraz neznámy jazyk

Vo vzdialenej oblasti Indie sa vedcom podarilo objaviť neznámy jazyk. Nazýva sa Koro a zdá sa, že je odlišný od iných jazykov z rodiny, do ktorej patrí. Podľa vedcov však je ohrozený. Jazyk Koro objavil tím jazykovedcov počas expedície v severovýchodnej Indii Arunáčalpradéš. Výskumníci hľadali iné dva málo známe jazyky, ktorými sa hovorí len v malej oblasti. Keď tieto jazyky nahrávali a počúvali, objavili tretí, ktorý bol pre nich úplne nový. "Nemuseli sme zájsť ďaleko v našom zozname slov, kým sme si uvedomili, že je extrémne odlišný v každom možnom smere," uviedol jeden z vedúcich expedície David Harrison. Jazykovedci nahrali tisícky slov a zistili, že Koro sa od iných jazykov v oblasti skutočne odlišoval.

Archeológia v Turci

Pozemky v Košútoch ( Martinské sídlisko ) pred výstavbou obchodných domov najprv prezreli archeológovia. Našli tu významné nálezy.
MARTIN : Archeologická spoločnosť AA Terra Antiqua "prečesávala" ešte minulý rok plochy pri Hrádku. Výskum sústredili na lúku, kde dnes stojí Kaufland. Róbert Filka z tejto spoločnosti informoval, že archeológovia z tejto spoločnosti tu zachytili stopy sídliskových objektov púchovskej kultúry pochádzajúcich z obdobia zo začiatku staršej rímskej doby. O niečo mladší je nález bronzovej spony z 3. až 4. storočia.
Archeológovia dúfali, že tento rok natrafia na stopy osídlenia púchovskej kultúry aj na druhej strane hlavnej cesty (oproti Bille). Pod budúcim Mc Donaldom a ďalším obchodným centrom našli v priebehu výskumu stredoveké aj novoveké nálezy.
Zo šiestich zahĺbených objektov patria tri do obdobia novoveku a zvyšné tri možno datovať do obdobia 9. až 10. storočia. V dvoch z nich našli fragmenty keramiky zdobenej riasenou vlnovkou. Medzi ďalšie nálezy patrí výrazný výskyt mazanice, teda vypálenej hliny, ktorú naši predkovia používali na špárovanie drevených konštrukcií, ako aj objav zuhoľnateného dreveného trámu.
Róbert Filka uviedol, že objavením troch stredovekých objektov Krajský pamiatkový úrad v Žiline žiada výskum rozšíriť a zdokumentovať.

Zdroj : Turčianske ECHO zo dňa 22.10.2010, Ročník 1/číslo 3

Švajčiarsko: Objavili 5000 rokov staré dvere

Švajčiarski archeológovia objavili v Zürichu približne 5000 rokov staré dvere, ktoré sú pravdepodobne najstaršie v Európe. Dvere sú vyrobené z topoľového dreva a majú dobre zachované pánty.

Reforma verejnoprávnych médií je ich záchranou

Reforma verejnoprávnych médií je podľa ministra kultúry Daniela Krajcera ich záchranou. „Pätnásť rokov sa diskutuje o zmenách verejnoprávnych médií, ale nikdy sa takáto reforma nezačala. My sme našli odvahu i spôsob. Nie je to len reforma, ale aj záchrana. Ak by sme nezačali s reformou, hrozí vážna katastrofa, zánik, alebo privatizácia verejnoprávnych médií. Je to záchrana verejnoprávnych médií na Slovensku,“ vyhlásil Krajcer dnes na tlačovej besede.

Štiavnica: Múzeum je lepšie chránené

Projekt Integrovaná ochrana európskeho kultúrneho dedičstva v správe Slovenského banského múzea v Banskej Štiavnici pokročil do ďalšej fázy.

Myjava

Myjavčania môžu pripomienkovať koncepciu rozvoja kultúry

TRENČÍN 16. októbra (SITA) – Obyvatelia Myjavy môžu pripomienkovať upravenú verziu koncepcie rozvoja kultúry v ich meste. Agentúru SITA o tom informoval hovorca Myjavy Martin Hrin. Občania môžu svoje pripomienky zaslať písomne na adresu mestského úradu alebo tak môžu urobiť elektronicky.

V rámci koncepcie rozvoja kultúry sa nachádzajú základné informácie o kultúre v Myjave a jej blízkom okolí. Mesto sa tu taktiež zaoberá jej strategickým rozvojom, pri ktorom sa opiera najmä o históriu a súčasnosť Myjavy. "Myjava má všetky predpoklady profitovať z vidieckeho a zážitkového turizmu, ekologického hospodárstva a prednostne byť centrom Kultúrneho a kreatívneho priemyslu nielen regiónu ale aj kraja," píše sa v upravenej verzii koncepcie. Jedným z hlavných cieľov je vybudovať Myjavské oživené múzeum a urobiť Myjavu atraktívnym mestom pre umelcov rôznych žánrov.

Myjava a okolitý kopaničiarsky kraj je významnou etnografickou lokalitou s vlastnou ľudovou kultúrou a folklórnymi tradíciami.

Po povodniach otvoria slovensko-české múzeum v Iowe

Začiatkom budúceho roku by mohli otvoriť povodňami zničené Národné české a slovenské múzeum a knižnicu v Cedar Rapids v americkej Iowe. Len nedávno prezentovali na slovenskom veľvyslanectve vo Washingtone, ako pokračuje rekonštrukcia. Múzeum totiž v roku 2008 zasiahli rozsiahle povodne a prakticky celú budovu a časť expozícií zničili. Napriek škodám za viac ako 11 miliónov dolárov sa múzeu podarilo prostredníctvom grantov a finančných zbierok od jednotlivcov a inštitúcií zrekonštruovať časť pôvodnej budovy a postaviť aj nové časti, ktoré sprístupnia začiatkom roku 2011. Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí SR.

Lexikón erbov šľachty na Slovensku

Literárny klub Janka Jesenského
Ponitrianske múzeum
Hajko&Hajková, knižné vydavateľstvo

dovoľujú si Vás pozvať na prezentáciu exkluzívnej
publikácie

LEXIKÓN erbov šľachty na Slovensku - 4. diel
NITRIANSKA STOLICA
za účasti autora PhDr. Petra Keresteša
a ilustrátora Mgr. art. Ladislava Čisárika

v stredu 3. novembra 2010 o 1700 hod. v Ponitrianskom múzeu

Kaštieľ v Jasenici

Kaštieľ Jasenica

Obec Jasenica je vzdialená asi 12 km od mesta Považská Bystrica. Kaštieľ je najstaršou budovou v obci a zásluhu na jeho postavení má rod Suňogovcov (Szunyghovcov).
Kaštieľ bol dokončený v roku 1618 ako renesančná stavba. V 18. storočí bol zbarokizovaný a ďalšie úpravy stavby sa robili v 19. a 20. storočí. Potom kaštieľ dlhé roky chátral. Až v rokoch 2004-2005 prešiel rekonštrukčnými prácami s pomocou finančných prostriedkov z fondov EÚ. V súčasnosti je kaštieľ dvojpodlažný objekt s valenými klenbami na prízemí a s trámovými stropmi na poschodí. Fasáda je čiastočne zbarokizovaná.

citacia je uz minulost... prebehol "obojstranne" prospesny obchod... 500 eur mesacne obec urcite vytrhne z biedy a pan podnikatel naklady ani nepociti... na Slovensku sa totiz za prestiz neplati...

Kaštiel je pre verejnosť neprístupný

V okolí Považskej Bystrice padla ďalšia možnosť pre návštevu historickej pamiatky. Po Orlovskom kaštieli bude pre verejnosť zatvorený aj kaštieľ v Jasenici. Obec ho dáva do prenájmu. Nedohodla sa s vyšším územným celkom a nikto nezareagoval ani na ponuku realitnej kancelárie.

JASENICA. O prenájme kaštieľa na dvadsať rokov za päťsto eur na mesiac rozhodovali poslanci na mimoriadnom obecnom zastupiteľstve minulý týždeň. Návrh jednomyseľne schválili.

Čítajte viac v článku Detty Pitoňákovej z 13. 10. 2010 na sme.sk.

zdroj foto, info: internet

Opevnené mesto budú skúmať aj nemeckí archeológovia

Opevnené mesto zo staršej doby bronzovej pri Vrábľoch bližšie preskúmajú archeológovia zo Slovenska a Nemecka. Osada je unikátna svojou vyspelou ulicovou zástavbou. Takmer celý medzinárodný projekt bude financovať nemecká strana. Jeho výsledky majú byť prínosom nielen pre Slovensko, ale aj pre celú Európu. Posunúť má ďalej poznatky o fungovaní spoločnosti v dobe bronzovej.

Poraďte kachliara

Ahojte,vedel by prosim niekto poradit dobreho kachliara s ktoreho pracou ste boli spokojny?v trencianskom kraji.dik

Na Gemeri našli peňazokazeckú dielňu z čias Mateja Korvína

V Drienčanskom krase na Gemeri našli peňazokazeckú dielňu, v ktorej sa zachovali nálezy falošných mincí z čias panovníka Mateja Korvína z druhej polovice 15. storočia.

O slovenskej maľbe v novej knihe Geržovej

Slovenskú maľbu za posledných 60 rokov mapuje najnovšia kniha Jany Geržovej "Rozhovory o maľbe. Pohľad na slovenskú maľbu prostredníctvom orálnej histórie". Slávnostne ju predstavia v piatok 22. októbra 2010 o 18:00 v Galérii Medium na Hviezdoslavovom námestí 18 v Bratislave. Krst sa uskutoční v rámci ukončenia česko-slovenského sympózia Maľba v kontextoch, kontexty maľby. Krstnými otcami knihy budú oponenti publikácie Juraj Mojžiš a Gábor Hushegyi a tiež básnik, esejista, textár a prekladateľ Ján Štrasser.

Fokoš

Zdravim vas. Chystam sa zrestaurovat stary fokoš. Je hrdzavy a je na nom vidiet zdobenie ryhovanim. Ryhy su prekrite farbou. Planujem to odhrzdit zakonzervovat a natriet aby vyzeral ako povodne.

Fokoš
Socha Dalího so zlatým vajcom za 680-tisíc eur na Slovensku

Socha slávneho umelca Salvadora Dalího v životnej veľkosti v hodnote 680-tisíc eur bude dva týždne vystavená na Slovensku. Od 15. do 26. októbra 2010 každý deň od 11:00 do 19:00 si ju budú môcť záujemcovia a záujemkyne pozrieť bezplatne v rámci najväčšej diamantovej výstavy na Slovensku v priestoroch showroomu Diamonds International Corporation na Ventúrskej ulici v Bratislave.

Quo vadis pamiatky..Bez iluzii

Ahojte, pre tych co necitate Plus7dni, tak tu davam sice uz aj mesiac stary, ale este roky aktualny clanok k teme nasho kulturneho dedicstva, rozpadu, zachrany a nakladania s nim..

Quo vadis pamiatky..Bez iluzii

Najstarší liehovar na Slovensku

Historik múzea objavil najstarší liehovar na Slovensku STARÁ ĽUBOVŇA 14.

Najstarší liehovar na Slovensku

Ako nájsť čistú Pravdu?

Ako nájsť čistú Pravdu?

Čistá Pravda! Toto slovné spojenie hovorí o jednom najzákladnejších atribútov, prostredníctvom ktorého sa je možné dopracovať k čistej Pravde. Je ním čistota! Naša vnútorná čistota! Čistota myšlienok a citov! Jedine prostredníctvom nej možno totiž vytvoriť rovnorodý most smerom k čistej Pravde! Ide tu o jednoduchú Zákonitosť, spočívajúcu v princípe, že iba rovnaké je pritiahnuté k rovnakému.

Ak nenaplníme tento základný predpoklad a naša túžba po Pravde nie je naozaj čistou, ak sa o vnútornú čistotu ani len trochu nesnažíme a po nej netúžime, potom bude to, k čomu sa na základe takéhoto nedokonalého hľadania dopracujeme presne zodpovedať miere nášho vnútorného znečistenia. Nebude to teda v nijakom prípade môcť byť čistá Pravda, ale vždy iba polopravda. Polopravda a polopravdy, ktorých je všade vôkol nás obrovské množstvo a ktoré presne zodpovedajú miere vnútorného znečistenia väčšiny ľudí. Polopravdy, ktoré sú v podstate samotné produktom práve tohto vnútorného znečistenia.

Ľudia sa uzavreli a zamotali v polopravdách! Ak sa chcú vyslobodiť z tohto zmätku a dopracovať k tomu, čo možno nazvať čistou Pravdou, musia sa usilovať stať sa vnútorne čistými! Čistými a úprimnými vo svojich citoch a myšlienkach! Iba takýmto spôsobom, na základe Zákona príťažlivosti rovnorodého môžu totiž vybudovať most smerom k čistej Pravde, aby sa k nej práve prostredníctvom tohto mosta mohli dostať, aby ju mohli nájsť a pochopiť. Tadiaľto vedie cesta! Cesta úprimnej a čistej túžby po Pravde, ku ktorej sa snažíme priblížiť svojim čistým vnútrom.

Udržujme teda krb svojich myšlienok čistým! Tým dospejeme k mieru, šťastiu a napokon, ak v tom budeme naozaj vytrvalými, aj k čistej Pravde. A verte, že poznanie tejto Pravdy stojí naozaj za to!

M.Š. priaznivec stránky : http://ao-institut.cz/

Pod Pyrenejami výstava o Warholovi

Andy Warhol - Ja pochádzam odnikiaľ je názov výstavy, ktorú v piatok 8. októbra 2010 sprístupnili v cisterciánskom opátstve vo francúzskom Escaladieu, v departmente Horné Pyreneje. Výstava hovorí o pôvode, živote, tvorbe a umeleckom odkaze Andyho Warhola, ktorého rodičia pochádzali z Mikovej v okrese Stropkov. Na jej príprave pracovali predstavitelia Prešovského samosprávneho kraja (PSK) a Generálnej rady Horných Pyrenejí takmer dva roky. Ako informovala hovorkyňa prešovskej župy Veronika Fitzeková, súčasťou vernisáže budú videoprezentácie a dokumenty zamerané na tému výstavy, predstavené budú fragmenty kultúry a podobne.

Kastiel v Kluknave

Zdravim, neviete ako a ci pokracuje oprava kastiela v Kluknave. Nasiel som zaujimavy blog, ale zial uz ziadne nove informacie.

Kastiel v Kluknave

Kontroverzné bydlisko papalášov v Košiciach

Architekti ocenili kontroverzné bydlisko papalášov v Košiciachhttp://korzar.sme.sk/c/5590974/architekti-ocenili-kontroverzne-bydlisko-papalasov-v-kosiciach.html
http://korzar.sme.sk/c/5519289/relaxacny-dom-prominentov-v-kosiciach-sut...
http://www.izola.sk/sk/obrazky/editor/city%20park.JPG

Zo zaprášeného obrazu za gaučom sa vykľula Michelangelova maľba

Zo zaprášeného obrazu uloženého roky za gaučom v dome rodiny podplukovníka amerického letectva Martina Kobera z Buffala sa vykľula maľba geniálneho Michelangela a pravdepodobne jeden z umeleckých nálezov storočia. Obraz Ježiša a Panny Márie sa rozhodol ukázať talianskemu historikovi a reštaurátorovi Antoniovi Forcellinovi. Ako uvádza webová stránka www.telegraph.co.uk, ten je od prvej chvíle presvedčený, že ide o originál výtvarného vyobrazenia Piety - slávnej Michelangelovej sochy Ježiša v matkinom náručí umiestnenej v Bazilike svätého Petra v hodnote asi 300 miliónov amerických dolárov (v prepočte asi 216,9 milióna eur).

Konferencia Hrady 2010-Výskum a obnova hradnej architektúry

12.10.2010 MK CR SR, PÚ SR, AU SAV si Vás dovoľujú pozvať na konferenciu
Výskum a obnova hradnej architektúry - Interdisciplinárna prezentácia stavu pamiatkovej ochrany, výskumu a obnovy od roku 2002,

ktorá sa uskutoční v dňoch 22. - 24. novembra 2010.
Miesto konania: Centrum vedecko – technických informácii Bratislava

Z programu konferencie:

Pondelok 22. november 2010

8.00 - 9.30 Prezentácia účastníkov
Centrum vedecko–technických informácií, Lamačská cesta 8/A, Bratislava
9.30 - 10.00 Úvodný príhovor
Daniel KRAJCER, minister kultúry a cestovného ruchu
Branislav REZNÍK, generálny riaditeľ Sekcie kultúrneho dedičstva MK CR SR
Katarína KOSOVÁ, generálna riaditeľka Pamiatkového úradu v Bratislave
Matej RUTTKAY, riaditeľ Archeologického ústavu SAV v Nitre

10.00 - 10.20 Martina OROSOVÁ
Výskum a obnova hradnej architektúry na Slovensku v medzivojnovom období
10.20 - 10.40 Filip JAŠŠO
Hrady na Slovensku – aktuálny stav z hľadiska pamiatkovej ochrany
10.40 - 11.00 Oto MAKÝŠ
Stavebné pasporty hradných zrúcanín
11.00 - 11.40 Vladimír KOHÚT
Zhodnotenie obnovy hradov za posledné dvadsaťročie z pohľadu použitých staticko–stabilizačných opatrení
11.40 - 12.00 D i s k u s i a

12.00 - 13.00 Obed

13.00 - 13.20 Jozef ZÁVACKÝ
Negatívne skúsenosti z aplikácie nevhodných materiálov a technológií pri obnove historických stavieb
13.20 - 13.40 Michal HRČKA
Používanie materiálov a technológií pri obnove hradov za posledných desať rokov
13.40 - 14.00 Milan POLIAK
Fenomén dažďovej vody na hradoch
14.00 - 14.20 Ján VLČKO – Vladimír GREIF
Významné geofaktory ohrozujúce hrady na Slovensku
14.20 - 14.40 Peter RUŽIČKA
Význam petrologického výskumu pri identifikácii a obnove stavebných kameňov zrúcanín malokarpatských hradov
14.40 - 15.00 D i s k u s i a

15.00 - 15.20 Peter BÁRTA – Martin BÓNA
Príspevok dendrochronológie ku genéze hradných veží na Slovensku
15.20 - 15.40 Henrieta ŽAŽOVÁ
K problematike stredovekých písomných prameňov o hradnej architektúre
15.40 - 16.00 Štefan ORIŠKO
Stredoveké kaplnky na slovenských hradoch – stav a možnosti výskumu
16.00 - 16.20 Peter BEDNÁR - Martin KRÚL – Dana MAJERČÍKOVÁ
Archeologický a historický výskum pevnostného systému Jablunkovského priesmyku
16.20 - 16.40 Peter HERCEG
Zachránia hrady dobrovoľníci? Manažment záchrany a „prevádzky“ torzálnej architektúry
16.40 - 17.00 D i s k u s i a

18.00 Panelová diskusia
Zasadacia miestnosť Pamiatkového úradu SR
(diskusia bude moderovaná, témou bude okrem iného prínos dobrovoľníkov ku záchrane hradných ruín a diskusia o ne/vhodných spôsoboch konzervácie ruín).
P r o g r a m p a n e l o v e j d i s k u s i e

- vystavené panely:
David MERTA – Marek PEŠKA – Miloš TEJKAL: Skenování torzální hradní architektury
Miroslav DEJMAL – David MERTA: Veselí nad Moravou, hrad na veliké řece
Filip JAŠŠO – Peter NAGY – Ivana KVETÁNOVÁ: Archeologický výskum na hrade Dobrá Voda (2008 - 2009)
Michal HRČKA: Konzervácia torzálnej architektúry
Ladislav ŽUPČÁN: Silueta Slaneckého hradu
Marin ŠÁROSSY – Jozef DOBROVIČ: Prvá pomoc pre Šarišský hrad, výsledky 2008 - 2010
OZ Združenie na záchranu Lietavského radu: Prezentácia záchrany hradu Lietava
OZ Rondel: Záchrana hradu Čabraď
OZ Hrad Tematín: Konzervácia a výskum na hrade Tematín v réžii dobrovoľníckej organizácie OZ Hrad Tematín
OZ Historicko–astronomická spoločnosť: Prezentácia výskumu a obnovy hradu Lednica
OZ Leustach: Prezentácia výskumu a obnovy hradov Hrušov, Gýmeš a Živánskej veže
OZ Združenie na záchranu Zborovského hradu: Rekonštrukcia juhovýchodnej vstupnej bránovej veže
OZ Katarínka: Príklady technologických riešení obnovy ruín
Pamiatkový úrad SR a OZ Čierny hrad: Výskum a obnova Čierneho hradu

Utorok 23. november 2010

9. 00 - 12. 00 Exkurzia
Bratislavský hrad

Sprevádza Ivan STANÍK

12.00 -13.00 Obed

13.00 - 13.20 Branislav LESÁK – Andrej VRTEĽ – Jozef KOVÁČ
Archeologický výskum národnej kultúrnej pamiatky Bratislavský hrad (2008 – 2010): Nádvorie a oranžéria
13.20 – 13.40 Branislav RESUTÍK
Archeologický výskum národnej kultúrnej pamiatky Bratislavský hrad (2008 – 2010): Severná terasa – baroková záhrada
13.40 - 14.00 Margaréta MUSILOVÁ
Archeologický výskum národnej kultúrnej pamiatky Bratislavský hrad (2008 – 2010): Severná terasa – Zimná jazdiareň
14.00 - 14.20 Elena SABADOŠOVÁ – Marián HAVLÍK
Korunná veža bratislavského hradu - stavebný vývoj, náznak typológie
14.20 - 14.40 Daniel PIVKO
Zdroje kamenného materiálu pre historické stavby na hradnom vrchu v Bratislave
14.40 -15.00 D i s k u s i a

15.00 - 15.20 István FELD
Die Probleme der Erforschung und Instandsetzung der Burgruinen in Ungarn
15.20 - 15.40 Dieter BARTZ
Burgruine Schlössel bei Klingenmünster: Drei Ausgrabungen und drei Restaurierungen seit 111 Jahren
15.40 - 16.00 Michael UNTERWURZACHER – Michael FRITZ – Sonja MITTERER – Florian BLEIBINHAUS
Die Rottenburg – Eine historische bedeutsame Festung in interdisziplinärer Sichtweise – ein Kooperationsprojekt Universität - Schule
16.00 - 16.20 Jiří VARHANÍK
K výskytu největších válcových věží hradů v českých zemích
16.20 - 16.40 František GABRIEL – Lucie KURSOVÁ
Problémy konzeravace hradní architektury v severních Čechách
16.40 - 17.00 D i s k u s i a

17.00 - 17.20 Tomáš DURDÍK – Václav GIRSA – Miroslav HANZL
Výzkum a konzervace zřícenin hradu Kamýk nad Vltavou
17.20 - 17.40 Miroslav PLAČEK
Památkové zabezpečení zříceniny hradu Zubštejna
17.40 - 18.00 Michal PANÁČEK
Obnova a stavebněhistorické průzkumy státního hradu Bezděz po roce 1989
18.00 - 18.20 Ivan PEŘINA
Průzkum hradu Hamrštejn a úvaha nad koncepcí jeho opravy
18.20 - 18.40 Antonín ZŮBEK – David MERTA
Rumberk, hrad v pustině
18.40 - 19.00 D i s k u s i a

19.30 Spoločenský večer pre prednášajúcich a pozvaných hostí
Zasadacia miestnosť Pamiatkového úradu SR

Streda 24. november 2010

9.30 - 10.00 Marek LAHO – Rudolf HOLZER – Martin BEDNÁRIK – Štefan HURTÍK
Starý Zámok v Banskej Štiavnici – použitý stavebný kameň, jeho vlastnosti a identifikácia historických
zdrojových kameňolomov
10.00 - 10.20 Viktor FERUS – Elena BUKOVČANOVÁ
Ranogotická veža v Rusovciach
10.20 - 10.40 Martin BÓNA – Peter HORANSKÝ – Miroslav MATEJKA
Výskum a prebiehajúca obnova kaplnky hradu Uhrovec
10.40 - 11.00 Peter BEDNÁR – Zuzana STANEKOVÁ – Michal ŠIMKOVIC
Archeologický a stavebno-historický výskum Budatínskeho zámku
11.00 - 11.20 Ján BELJAK – Michal ŠIMKOVIC
Archeologický a stavebno–historický výskum na Dolnom hrade Pustého hradu vo Zvolene
(2009 – 2010)Perspektíva pamiatkovej obnovy
11.20 - 12.00 D i s k u s i a

12.00 - 13. 00 Obed

13.00 - 13.20 Róbert DAŇO
Pamiatkový archeologický výskum jadra Topoľčianskeho hradu
13.20 - 13.40 Tomáš JANURA
Lietavský hrad v prvej polovici 17. storočia vo svetle zachovaných inventárov
13.40 - 14.00 Michal ŠIMKOVIC
Hrad Lietava – pamiatkový výskum a obnova
14.00 - 14.20 Tomáš JANURA – Michal ŠIMKOVIC
Stavebno-historický vývoj hradu Blatnica na základe komparácie výsledkov archívneho
a architektonického výskumu
14.20 - 14.40 Erika HRAŠKOVÁ – Miroslav SURA
Vígľaš - konsolidácia hradných ruín a statické zabezpečenie hradu so zastrešením
14.40 - 15.00 D i s k u s i a

15.00 - 15.20 Vladimír OLEJNÍK
Najnovšie archívne výskumy k stavebnému vývoju Spišského hradu
15.20 - 15.40 Magdaléna JANOVSKÁ
Spišský hrad – výsledky nových výskumov
15.40 - 16.00 Marián ULIČNÝ – Peter HARČÁR
Archeologický výskum bašty č. 9 na hrade Šariš
16.00 - 16.20 Peter GLOS
Konzervácia a zastrešenie renesančného paláca na hrade Ľubovňa
16.20 - 16.40 Michal ŠIMKOVIC – Erika HRAŠKOVÁ
Výskum a pamiatková obnova renesančného opevnenia hradu Fiľakovo
16.40 - 17.00 D i s k u s i a

17.00 - 17.20 Michal ČAJKA – Mária JAGNEŠÁKOVÁ
Najnovšie pamiatkové výskumy a obnovy na Oravskom hrade
17.20 - 17.40 Karol ĎURIAN – Ľubor SUCHÝ – Peter KRUŠINSKÝ
Historické krovové konštrukcie objektov Oravského hradu – výskum a poznatky
17.40 - 18.00 Renáta KORENKOVÁ – Peter KRUŠINSKÝ – Zuzana GRÚŇOVÁ
Aktuálny technický stav provizórneho zastrešenia Oravského hradu z roku 1800
18.00 - 18.20 Mária SMOLÁKOVÁ
Neznáme kazetové stropy na Oravskom hrade (1662)
18.20 - 18.40 D i s k u s i a

18.40 - 19.00 Záver konferencie

Organizačný výbor konferencie tvoria: Ing. arch. Pavol Ižvolt (MK SR), PhDr. Peter Bednár, CSc. (AÚ SAV Nitra), Ing. arch. Martin Bóna, Mgr. Peter Herceg (O.Z. Zachráňme hrady), Mgr. Slavomír Katkin (PÚ SR), Ing. arch. Lýdia Kubeková (PÚ SR), Mgr. Renata Glaser-Opitzová (PÚ SR), Mgr. Noémi Laczková (PÚ SR).

Tešíme sa Vašu účasť!

Kontakt:
Mgr. Renata Glaser-Opitzová
E-mail: renata.glaser.opitzova@pamiatky.gov.sk
Tel.: +421 2 20 464 338

Mgr. Noémi Laczková
E-mail: noemi.laczkova@pamiatky.gov.sk
Tel.: +421 2 20 464 320

Pamiatkový úrad SR
Cesta na Červený most 6
814 06 Bratislava
Tel.: +421 2 20 464 111
Fax: +421 2 54 775 844
www.pamiatky.sk

Portál cintorína Frauenberg v Banskej Štiavnici

Mesto Banská Štiavnica a Spolok Banskej Štiavnice '91
Vás srdečne pozývajú
na slávnostné odovzdanie zreštaurovanej vstupnej brány cintorína Frauenberg
do užívania verejnosti.

Realizáciu projektu podporila Nadácia VÚB
v rámci grantového programu Poklady môjho srdca.

Podujatie sa uskutoční 15. októbra 2010 o 14:00
pri vstupe do cintorína Frauenberg v Banskej Štiavnici.

Názov projektu: Cintorín Frauenberg v Banskej Štiavnici – obnova renesančného vstupného portálu
Zámerom projektu je konzervovať a reštaurovať pietne miesto cintorína Frauenberg, ktorý sa nachádza v centre Banskej Štiavnice. Vstupná brána do cintorína je zdobená renesančnou kamennou doskou s reliéfom Ukrižovania Krista. Predmetom projektu je reštaurovanie kamenného reliéfu, omietky s dekoratívnou maľbou, kovovej brány a šindľovej striešky nad vstupom. Projekt bude realizovaný v Banskej Štiavnici v Banskobystrickom kraji.
Grant: 7 000 Eur

www.nadaciavub.sk

Našli doteraz neznámu Boldiniho maľbu

V starom parížskom byte, ktorý už celé desaťročia nik nepoužíval, sa podarilo objaviť portrét krásnej ženy od jedného z najviac hodnotených umelcov 19. storočia, Taliana Giovanniho Boldiniho. Odborníci o spomínanom obraze nevedeli. Maľbu nedávno predali na aukcii za 2,1 milióna eur, čo predstavuje rekordnú sumu za jeden Boldiniho obraz. Posledná majiteľka bytu, ktorá bola vnučkou Boldiniho múzy, byt zavrela pred 2. svetovou vojnou, odišla žiť do južného Francúzska a už nikdy sa nevrátila. Zomrela len nedávno vo veku 91 rokov.

Kniha z 18. str.

Dobrý deň, rád by som Vás požiadal o niekoľko rád.

Prednedávnom sa mi dostal do rúk starý, v koži viazaný spevník. Pochádza z roku 1788, čo som sa dozvedel z textu: „Psáno v S. Martine dne 31. srpna roku 1788“. Ako milovníka starožitností ma táto kniha nadchla, aj keď asi nieje nejako cenná.
Niečo k jej stavu:
Väzba drží pevne, ale koža je na viacerých miestach poškodená od červotočov, mosadz je zoxidovaná, kovové časti sú silne zhrdzavené, poškodzujú listy pod nimi, zrejme bola vo vlhkejšom prostredí, keď som ju priniesol domov koža vyschla a stala sa menej ohybnou a stvrdla.
Do nejakého veľkého reštaurovania sa neodvažujem púšťať, ale chcem sa spýtať, ako sa o ňu postarať, uskladniť, príp. mi poraďte nejaké jednoduché úkony na to aby si udržala čo najdlhšie terajší stav.
Dočítal som sa niečo o kyslom papieri, o jeho rýchlom rozpade, ale to boli len nejaké útržkovité informácie.
Deje sa tento proces aj v tomto prípade? Môže sa postupne celá kniha rozpadnúť?
Prosím o nejaké komplexnejšie info. o tejto téme, ak je to možné.

Veľmi pekne ďakujem za Vaše rady.

O svojom osude by mala rozhodnúť Matica sama

Odpovede na otázky týkajúce sa ďalšieho osudu Matice slovenskej by mala dať samotná Matica. Minister kultúry Daniel Krajcer to očakáva už v novembri na celoštátnom matičnom sneme, na ktorom sa má voliť aj vedenie inštitúcie. “Očakávam, že samotná Matica, pretože naozaj v Matici je veľa slušných ľudí, ktorí naozaj sú matičiarmi z presvedčenia, nesledujú žiadne bočné úmysly, dá odpovede na otázky týkajúce sa ďalšieho osudu a budúcnosti tejto inštitúcie. Je zlé, ak samotné vedenie spochybňuje inštitúciu, ktorú vedie,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA minister kultúry a cestovného ruchu Daniel Krajcer. S novým vedením by rád otvoril diskusiu o spôsobe financovania a úlohách, ktoré má Matica slovenská plniť.

Odbornik na husle

Hladam niekoho kdo vie ohodnotit stare husle .

Vznikol centrálny portál pre neziskový sektor

Neziskový sektor má od stredy 6. októbra 2010 centrálny internetový portál. Vytvorila ho Centrálna nezisková spoločnosť a 1. Slovenské neziskové centrum. Podľa tvorcov portálu jeho vytvorením na Slovensku vznikol priestor, kde bude "maximum dobrých myšlienok", ktoré môže neziskový sektor zužitkovať.

Historické, mestské parky

Vyšla kniha o vzácnom mestskom parku

Slúžiť má aj ako príručka pre základnú ochranu parku, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou

Fotografia v diskusiach - harp

Náučné chodníky

Na Muránsky hrad vedie obnovený náučný chodník

BANSKÁ BYSTRICA 8. októbra (SITA) - V Muráni v okrese Revúca dnes slávnostne otvorili obnovený 6,5-kilometrový náučný chodník k Muránskemu hradu. Obnovili ho členovia Klubu priateľov Muránskej planiny v spolupráci so Správou Národného parku Muránska planina. Na projekt opravy respektíve osadenie nového značenia, smerovníkov, informačných panelov a protierózne opatrenia získali grant 4 500 eur z programu Živé chodníky, ktorý vyhlásila Nadácia Ekopolis so spoločnosťou Toyota.

„Výsledky nášho úsilia sú badateľné na trase chodníka v podobe opravených panelov, upraveného prameňa pod hradom, zrenovovaného oddychového miesta na Veľkej lúke a ďalších, menej zreteľných, avšak potrebných opráv. Odpočinkové miesto s lavicami, stolom a ohniskom a informačným bodom, ktoré návštevníci nájdu v lokalite Piesok na okraji Veľkej lúky, je jedným z troch miest národného parku, ktoré môžu návštevníci využiť na táborenie,“ uviedla Jana Šmídtová, zo správy Národného parku Muránska planina v Revúcej. Nové informačné panely na trase chodníka informujú návštevníkov o prírodných krásach a zaujímavostiach Národného parku Muránska planina a o histórii Muránskeho hradu.

Vďaka podpore z grantového programu Živé chodníky sa tento rok obnoví vyše 190 kilometrov turistických chodníkov v národných parkoch a prírodných rezerváciách Slovenska. Na projekty ich obnovy získalo sedem organizácií spolu 25 000 eur. Ide o turistické chodníky v Nízkych Tatrách, na Muránskej planine, v Poloninách, v Slovenskom krase, na Poľane, v Bielych Karpatoch a v Chočských vrchoch. Cieľom projektov, ktoré majú byť dokončené do konca tohtoročnej jesene, je obnova turistického značenia a zlepšenie technického stavu chodníkov a ich infraštruktúry dobudovaním odpočívadiel, lavičiek, mostíkov, informačných panelov a podobne.

O podporu z programu Živé chodníky sa mohli uchádzať neziskové organizácie a neformálne skupiny občanov, pôsobiace v oblasti ochrany a tvorby životného prostredia, manažmentu chránených území, turizmu a trvalo udržateľného rozvoja. Maximálna podpora pre jeden projekt bola stanovená na 5 000 eur.

Sto dní v rezorte ministerstva kultúry

Preverovanie zmlúv, iný prístup k obnove kultúrneho dedičstva, či príprava množstva zmien v zákonoch charakterizujú medzi iným prvých takmer sto dní pôsobenia Daniela Krajcera na čele ministerstva kultúry. Popri najmedializovanejšom z doterajších výsledkov Ministerstva kultúry a cestovného ruchu SR - novele zákona o štátnom jazyku - sa ministerstvo rovnako ako ďalšie rezorty sústredilo na preverovanie zmlúv. "Zverejnili sme všetky zmluvy v rezorte kultúry na internete. Je ich 1 619, čo je enormná práca," povedal v rozhovore pre agentúru SITA minister Krajcer.

Sabinov

...
V lete roku 1964, kedy sa Obchod na korze nakrúcal, bol Sabinov len minimálne dotknutý výstavbou. Jeho námestie teda verne pripomínalo kolorit z čias druhej svetovej vojny. Pôvodný obchod na korze sa po novembri 1989 dočkal rekonštrukcie, dnes nakrúcanie pripomína pamätná tabuľa.
Čítajte viac v článku Máriusa Kopcsaya zo 7. 10. 2010 na sme.sk.

Prioritou firemného filantropa je podpora kultúrneho dedičstva

Piaty raz po sebe sa stala spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel (SPP) najväčším firemným filantropom na Slovensku. Cenu "TOP firemný filantrop 2010" odovzdali zástupcovia Fóra donorov spoločnosti v utorok na slávnostnom vyhlásení.

Velky obraz

Zdravim, z priestorových dovodov by som sa potreboval predat velky obraz cca 160*120cm na obraze nie je podpis iba vzadu ako je zahnute to platnu tak tam je perom napisane nejake meno Jan Babic alebo Bobic neviem. Vie mi niekto poradit orientacnu cenu? dakujem

Situácia vo financovaní slovenských múzeí je kritická

Situácia vo financovaní slovenských múzeí je kritická. "Financie, ktoré sa múzeám dostávajú na ich činnosť, ani zďaleka nepokrývajú to, čo by mali múzeá plniť podľa zákona," povedala dnes na tlačovej konferencii predsedníčka Zväzu múzeí na Slovensku Marta Janovíčková. Tejto téme sa bude venovať približne 100 delegátov na nadchádzajúcom 20. valnom zhromaždení zväzu múzeí.

Ranostredoveká sakrálna architektúra Nitrianskeho kraja

Pri príležitosti Dní európskeho kultúrneho dedičstva 2010 sa vo štvrtok 7. októbra 2010 uskutoční seminár "Ranostredoveká sakrálna architektúra
Nitrianskeho kraja" v Aule Kňažského seminára sv. Gorazda v Nitre, Pribinovo nám. 5.

Novela zákona o vojnových hroboch

Odstrániť problémové situácie, ktoré niekedy vznikajú v súvislosti s uložením ľudských ostatkov vojnovej obete prevezených na Slovensko z iného štátu, má za cieľ novela zákona o vojnových hroboch.

Decadence Now!

Začala více než šokující výstava Decadence Now!http://www.designmagazin.cz/umeni/17920-zacala-vice-nez-sokujici-vystava-decadence-now.html

Stirlingova cena za architektúru

Britsko-iracká architektka Zaha Hadid získala od Kráľovského inštitútu britských architektov (Royal Institute of British Architects - RIBA) prestížnu Stirlingovu cenu za navrhnutie Národného múzea umenia 21. storočia MAXXI v Ríme. Rozhodla o tom šesťčlenná porota na čele s prezidentkou RIBA Ruth Reed. Spolu s ocenením získala 59-ročná Hadid aj odmenu vo výške 20-tisíc libier (v prepočte približne 23-tisíc eur).

montovaný dom

Zakladám nové fórum, pretože by som sa rád dozvedel všeličo-hocičo k veci o Montovaných domoch. Podľa mňa sú montované domy, rovnako dobré ako aj murované. Poradíte mi nejakú spoľahlivú firmu čo má kvalitu. Čo sa viac oplatí z vašich skúsenosti stavať alebo si dať postaviť na kľúče? Ďakujem. :?:

Objavili najstaršie vysokohorské sídla

Novozélandskí a austrálski archeológovia objavili na východe Papuy-Novej Guiney v nadmorskej výške 2000 metrov pozostatky siedmich táborísk, pričom vek najstaršieho z nich určili na 49-tisíc rokov. Tým sa toto miesto stalo vôbec najstarším známym vysokohorským sídlom v histórii ľudstva.

Stratenú historickú listinu našiel zvedavý farár

Stratenú listinu spred tristo rokov, ktorou sa magistrát Trnavy zaviazal uctievať si Pannu Máriu Trnavskú, objavil nedávno náhodou pri rekonštrukcii trnavskej fary farár Marcel Kubinec. Po prvýkrát ju ukázal verejnosti počas dnešného otvorenia výstavy o patrónke mesta. Sprístupnená však bola len pár minút, potom putovala naspäť do farského archívu.

Ružomberok - archeol. prieskum

Pod Auparkom začal archeologický prieskum

RUŽOMBEROK 26. septembra (SITA) – Na ploche pod budúcim ružomberským Auparkom začali s archeologickým prieskumom, výstavba by mala začať na jar 2011. Uviedol to Roman Karabelli z marketingu spoločnosti HB Reavis Slovakia. „Archeologický prieskum bude kombináciou sondážneho prieskumu a plošného odkryvu. Potrvá približne dva mesiace. S výskumom sme začali hneď po nadobudnutí právoplatnosti územného rozhodnutia. Robí ho odborná spoločnosť,“ uviedol.

Významné nálezy v centre Ružomberka nepredpokladajú. „História však môže byť nevyspytateľná. Podľa dostupných dobových záznamov archeológovia očakávajú iba pozostatky základov stavieb zo 17. až 18. storočia,“ podotkol Karabelli.

Ďalej informoval, že optimistický scenár na nadobudnutie právoplatného stavebného povolenia a začiatku výstavby je v jarných mesiacoch budúceho roka. „Výstavba potrvá 19 mesiacov. Pesimistický variant neviem povedať, situácia bude závisieť od prípadných odvolaní v procese stavebného konania.“

Ružomberský Aupark bude patriť k najmenším na Slovensku. Poskytne 11 tisíc metrov štvorcových predajnej plochy. V podzemných garážach vzniknú parkovacie miesta pre 300 áut. Investičné náklady predstavujú 33 mil. €. Súčasťou výstavby bude aj nové dopravno-technické riešenie priľahlých ulíc a chodníkov.

Starožitná čistička obilia, strukovín

Predám starožitnú čističku obilia, strukovín, je plne funkčná má vyše 200rokov. Funguje na princípe veterného mlyna. Materiál: drevo, síta: drevo, železo. Je v pôvodnom stave, neprerábaná. Vhodná na výstavy, do múzea, ale aj na bežné použitie. Vážni záujemcovia ozvite sa na: klara6788@azet.sk

Výstavy v Košiciach

Pode Bal vystavuje prvý raz na Slovensku v Kulturparku
Výstava Pode Bal s názvom Košický program predstaví výber diel z posledných desiatich rokov, mnohé z nich vzbudili diskusie.

KOŠICE 1. októbra (SITA) – Česká umelecká skupina Pode Bal, ktorá svojimi dielami vzbudila viackrát rozruch na umeleckej scéne, sa v košických Kasárňach/Kulturparku predstaví od 2. októbra výstavou nazvanou Košický program. Ako uviedla kurátorka výstavy Lenka Kukurová, výstava Pode Bal s názvom Košický program predstaví výber diel z posledných desiatich rokov a mnohé z nich vzbudili kontroverziu. „Odkrývaním boľavých miest minulosti a balansovaním na hrane provokácie usilujú v prvom rade o spoločenskú diskusiu,“ hovorí Kukurová.

Pode Bal sa po revolúcii začali zaoberať opätovným prepojením umenia s politickými a spoločenskými otázkami, preto je ich tvorba zároveň exkurziou do poprevratového politického umenia.

„Zatiaľ čo v Českej republike patria projekty skupiny k známym a verejne diskutovaným, na Slovensku je rozsiahly výber z tvorby Pode Bal vystavený po prvýkrát. Slovenské publikum má možnosť vidieť diela, ktoré reagujú na traumy českej histórie, ale i súčasnosti,“ povedala kurátorka Kukurová.

Ako uviedla, na výstave je výber z výstavy Malík urvi I (názov je slovnou hračkou), ktorá bola v pražskej Špálovej galérii v roku 2000. Pozostáva z portrétov bývalých komunistických funkcionárov a agentov ŠtB, ktorí ostali aj po revolúcii verejne činnými osobnosťami. Pred desiatimi rokmi vzbudila výstava takú vlnu odmietavých reakcií, že pre ne a intervencie z vyšších miest stratila galéria hlavného sponzora. Predstavia aj výber portrétov z najnovšieho projektu Malík urvi II, tentoraz sú témou osobnosti z radov súdnictva v minulosti činné v politických procesoch. Portréty sudcov a sudkýň sú vytvorené kresbou na podklade kópií rozsudkov a spisov. Legendu priamo v obraze tvorí vždy meno a súčasná pozícia osoby s krátkym opisom politických prípadov z totalitnej minulosti, v ktorých daný človek vystupoval ako sudca.

Pode Bal sa vyjadrujú aj k téme odsunu sudetských Nemcov – vystavujú fotografie prázdnych domov, ktoré boli po odsune pridelené novým majiteľom. Na výstave je v podobe záznamu prezentovaný tento projekt, ktorý na nádvorí pražského Hradu skončil zásahom polície. Umelecká skupina Pode Bal ironicky komentuje aj všade prenikajúcu reklamu – vystavuje artefakty z arabského sveta akoby vyrobené západnými firmami: turban značky Gore-Tex alebo burku značky Nike. „Priamo pre výstavu vytvorené video reaguje na priestor Kulturparku umiestnený v bývalých kasárňach. Upozorňuje na krehké hranice medzi bežným životom a vojnovou skutočnosťou. Práve objekt v minulosti využívaný armádou a v budúcnosti ako hlavné európske centrum kultúry poskytuje k tejto téme zaujímavý materiál,“ povedala Kukurová.

Umelecká skupina Pode Bal vznikla v roku 1998 a tvoria ju traja členovia: Michal Šiml, Petr Motyčka a Antonín Kopp. Témy, ktorými sa Pode Bal zaoberajú, sú vzhľadom na porevolučnú spoločenskú skutočnosť pomerne symbolické. Vo väčšine ich prác sa rozvíjajú dve hlavné línie: problematika historickej pamäti a vyrovnávanie sa s jej traumami a kritika vizuálnej komunikácie. Ich projekty sa vyjadrujú napríklad k odsunu sudetských Nemcov, totalitnej minulosti, spoločenskej amnézii, rasizmu, militarizmu alebo invazívnej reklame.

''Keď sa zima opýta'' v Múzeu slovenskej dediny

V nedeľu 10. októbra 2010 sa v Múzeu slovenskej dediny bude konať podujatie "Keď sa zima opýta". Súčasťou programu, ktorý bude trvať od 10.00 do 16.00 hod.

Do Dlhej noci múzeí sa zapoja aj historické električky

V Rakúsku bude sobota 2. októbra 2010 patriť Dlhej noci múzeí. V celej krajine sa do akcie zapojí 680 múzeí a galérií. Len vo Viedni ponúkne podujatie vo svojom jedenástom ročníku 107 kultúrnych inštitúcií. Po prvý raz sa do tohto podujatia zapoja aj historické električky, prezentujúce múzeá počas 15-minútovej okružnej jazdy po viedenskom Ringu. Návštevníkov a návštevníčky čaká od 18:00 do 1:00 nočný pohľad na umelecké zbierky, výstavy i expozície v Albertine, Umelecko-historickom múzeu či viedenskom planetáriu.

Do kultúry pôjde zo štátnej kasy o 2,581 mil. eur menej

Podľa návrhu rozpočtu budú výdavky zo štátneho rozpočtu na Ministerstvo kultúry a cestovného ruchu SR na budúci rok 167,192 milióna eur. V návrhu sa tiež hovorí, že cieľom je postupne zvyšovať príspevok na financovanie kultúry.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Najnovšie blogy