apríl 2010

Nezname obrazy znamych majstrov

Dobry den, mam otazku, myslim, na sirsiu diskusiu:
Ovplyvnuje cenu obrazu od znameho majstra skutocnost, ze dielo nie je dosial publikovane? Autorovi nedavno vysla velka monografia, v ktorej obraz nie je publikovany. Ide o autora, ktoreho diela sa na aukciach predavaju v cenach 20.000 - 30.000 Euro. Podotykam, ze obraz ma "spravny povod".

Oslava 1. mája v barokovom štýle na zámku Schloss Hof

Oslava 1. mája na barokovom zámku, veľký sprievod zvierat, majáles, narazenie pivného suda, to všetko sa bude konať na barokovom zámku. Slávnosť zvierat a mnoho iných atrakcií. Nádherné kone a zriedkavé druhy bielych oslov, ovečky, kozičky, ťavy a pekné alpaky majú na 1. mája svoju premiéru. Zažijete atraktívnu šou s predvádzaním jazdeckého umenia, či ľudovým tancom.

Vila v Turčianskych Tepliciach

Dlhšie váham, či toto pridám, alebo radšej nie...
Je irelevantné, či sa mi táto vila páči (veľmi!), ale zaujímal by ma Váš názor - plus ako sa na ňu pozerá odborné okolie. Myslíte si, že takáto stavba nie je dosť atraktívna, aby sa jej niekto ujal? Netuším, kto ju staval, vlastnil a vlastní, ale pohľad na krásne presklenené schodisko ma vždy dostane a je mi veľmi ľúto, že tak strašne chátra (už asi 15 rokov je stav nezmenený).

Cit – základný kameň našej osobnosti!

Cit – základný kameň našej osobnosti!

O prvotnosti ľudskej citovej schopnosti svedčí fakt, že skôr, ako sa v nás sformuje nejaká konkrétna a intenzívna myšlienka, vždy jej predchádza práve cit. Vezmime si napríklad lásku na prvý pohľad. Ide o okamžitý, mocný citový impulz, ktorý vznikne vo chvíli, keď uvidíme dotyčnú osobu. Až neskôr sa toto mocné prvotné cítenie začne postupne formovať v konkrétne myšlienky, zaoberajúce sa objektom našej lásky. Podobným spôsobom to prebieha i vo všetkých ostatných, každodenných situáciách, ktoré nám život prináša a ktoré sa nás niečím osobne bezprostredne dotýkajú.

Cítenie je teda akýmsi centrom ľudskej osobnosti a povinnosťou každého človeka je dbať o jeho čistotu a ušľachtilosť. Ak je totiž cítenie čisté, čistými budú i naše myšlienky, slová a činy, pretože toto všetko pramení v nevyhnutnej prvotnosti cítenia.

Ak ale naopak nebudeme dbať o čistotu vlastného, osobného citového prežívania a necháme si ho znečistiť rôznymi negatívnymi citmi, ako napríklad závisťou, neprajnosťou, zmyselnosťou a mnohými inými, potom nemožno vôbec očakávať, že naše myšlienky, slová a činy budú iné.

Nečistotu a zlo, ktoré v sebe skrývame v podobe vlastného, nečistého citového života, budeme totiž potom nevyhnutne šíriť ďalej do svojho užšieho, alebo širšieho okolia. Vo nevedomosti a neznalosti jedná týmto spôsobom väčšina súčasných ľudí, čo má samozrejme veľmi negatívny vplyv i v celospoločenskom meradle. Hlboký prepad všetkých vyšších hodnôt, zlá situácia v kvalite medziľudských vzťahov i v oblasti morálky je spôsobená práve týmto zásadným činiteľom a síce, nečistým citovým životom ľudí.

Ak však chceme zo súčasného, všeobecného hodnotového marazmu pozdvihnúť nie len seba samých, ale i celú spoločnosť, mali by sme omnoho viacej dbať na čistotu, kvalitu a ušľachtilosť nášho vnútorného, citového života. Celkom určite by to prinieslo veľký prospech nie len nám osobne, ale výrazne by sa tým zlepšila i dnešná, nepriaznivá a neradostná celospoločenská klíma.

Tých pozitív, ktoré by to prinieslo je však omnoho viac, pretože úsilie o ušľachtilosť cítenia má ešte aj iný, duchovný, do vnútra našej bytosti smerujúci rozmer.

Bdelosťou nad čistotou cítenia môžeme totiž časom vnútorne zjasnieť natoľko, že začneme čoraz viacej a viacej vyciťovať nášho ducha, ktorý je pravým a najhlbším jadrom každej ľudskej osobnosti. Náš duch je to večné a nezničiteľné v nás! Jeho pôvod a domov je vo večnej duchovnej ríši, s ktorou má trvalé spojenie. No a duchovná ríša sa nachádza v blízkosti Božej a je teda v spojení so Stvoriteľom.

Človek, ktorý sa poctivo snaží o udržiavanie čistoty cítenia môže postupne, prostredníctvom čoraz čistejšieho vyciťovania hlasu svojho ducha nájsť určité spojenie s Bohom a jeho Vôľou. Vôľa Božia, vo svojej všemúdrosti, ukazuje každému z nás, v každej životnej situácii cestu, ktorou máme kráčať. Cestu, ktorá je našou osobnou cestou k šťastiu, radosti a mieru.

Ak sa teda človek dokáže vnútorne prečistiť natoľko, že je schopný vyciťovať Vôľu Božiu, ak ju začne zohľadňovať vo svojom živote a bude kráčať cestami, ktoré mu ukazuje, jeho život sa stane jedným veľkým, radostným putovaním v ústrety Svetlu a večnému, nekonečnému šťastiu.

Vážna snaha o dodržiavanie čistoty cítenia má teda všestranne blahodarné účinky a to jednak smerom von, k zušľachteniu našej osobnosti i k zlepšeniu hmotných pomerov na zemi a jednak smerom do vnútra, k nájdeniu a prebudeniu schopnosti vyciťovania Boha a jeho Vôle.

A ak túto zásadu čistoty osobného citového života bude dodržiavať trebárs hoci aj zarytý ateista, ak v tom bude naozaj dôsledný, časom a úplne nenásilným spôsobom nájde napokon, ako to najvyššie zosobnenie všetkej Čistoty a Ušľachtilosti Boha aj on, pretože na základe fungovania zákona rovnorodosti to inak ani nie je možné.

M.Š. priaznivec stránky : http://ao-institut.cz/

Funkcionalistická architektúra 20. storočia

Britská knižná pocta vile Tugendhat
Mawerov román Skleněný pokoj sa odohráva v slávnej funkcionalistickej vile, jeho autor mal šancu získať Bookerovu cenu.

Mená v románe sú síce iné, ale historické fakty a brnianske reálie vykúkajú z každej kapitolky. Namiesto Tugendhatovcov sledujeme bohatých mladomanželov Viktora a Liesel Landauerovcov a nekonformný sebavedomý architekt, ktorého požiadajú, aby im navrhol dom, nie je Mies van der Rohe, ale Rainer von Abt. Ten chce stavbou Vily Landauer vytvoriť rodine jej vlastný svet, usmerniť jej životný štýl. „Vaše obydlie bude umeleckým dielom, nad ktorým budú ľudia žasnúť,“ hovorí.

Mimochodom, ak chcete na vlastné oči vidieť Vilu Tugendhat, musíte počkať dva roky do ukončenia jej rekonštrukcie.

Čítajte viac: TU

Najvzácnejší kus Kysuckého múzea podrobia expertíze

Najvzácnejší predmet Kysuckého múzea v Čadci podrobia detailnej expertíze na katedre archeológie Univerzity Komenského v Bratislave. Skúmanie kostenej sošky svätice nazývanej tiež Kysucká Madona má odhaliť jej pôvodný účel, funkčnosť a význam.

Kaplnka sv. Jakuba v Bratislave

Počas víkendu 24. – 25. apríla 2010 mali odvážni nadšenci histórie možnosť navštíviť kaplnku sv. Jakuba na námestí SNP pred starou tržnicou počas podujatia Bratislava pre všetkých.

letné terasy v historických mestách

Košická radnica po rokovaniach s prevádzkovateľmi podnikov v centre zmenila pravidlá vzhľadu letných záhrad. Prevádzkovatelia protestovali proti prísnym pravidlám, ktoré mali byť účinné tento rok.

Mesto okrem toho predĺži „záhradkársku" sezónu od apríla do novembra. V odôvodnených prípadoch radnica povolí niektoré terasy pri stenách budov, teda mimo zadefinovanej zóny aktivít.

Zastrešené pódiové terasy už majú byť minulosťou. Teraz sú prípustné len slnečníky bez reklám. Z terás podľa pravidiel zmizne i všetko zariadenie okrem stolov a stoličiek. Prevádzkari si budú musieť poradiť bez chladničiek, pokladní či výčapných pultov.

Čo sa zmení:

- Zastrešené terasy na pódiách sú zákazané.

- V centre môžu byť len stoly, stoličky a slnečníky bez reklám.

- Zmiznúť musia aj technické zariadenia ako sú výčapné a umývacie pulty.

- Radnica chce, aby terasy vyzerali vzdušne a vkusne ako vo svete a nezacláňali výhľadu na historické pamiatky.

Čítajte viac: TU

Z diskusie k článku:
Takmer tomu nemôžem uveriť. Magistrát a normálne rozhodnutie? Konečne!!! Kto obehal svet, tak v tomto musí dať magistrátu za pravdu. Iste, mnohé argumenty z pohľadu majiteľov záhrad majú logiku (personál sa menej nabehá, obsluha bola rýchlejšia), ale je to historické centrum. A to, čo bolo v meste doteraz, to bola hrôza. Obrovské stany, samá reklama, úplne zakryté aj zboku menili vzhľad Hlavnej ulice - tak to sa v európskych historických centrách nevidí. Ak sa mýlim, napíšte. Ale obehal som toho dosť a môžem porovnávať. V každom meste, kde som bol, dominovala historická architektúra a historický charakter miest a tie letné záhrady pôsobili nenápadne a vcelku zapadali do koloritu. Košice - no to bolo hrozné.
lanoes 23.04.2010 8:08

Čítajte viac: TU

Aké letné terasy reštauračných zariadení považuje za vhodné do historických ulíc?

- zastrešené pódium alebo plocha pri fasáde domu
10% (2 hlasy)
- zastrešené pódium alebo plocha oddialené od fasády domu
14% (3 hlasy)
- pódium alebo plocha so skladacími slnečníkmi / dáždnikmi
76% (16 hlasov)
Celkový počet hlasov: 21
Osemdesiat rokov národného múzea v hlavnom meste

Osemdesiate výročie od slávnostného otvorenia v Bratislave oslávi začiatkom mája Slovenské národné múzeum (predtým Zemedelské múzeum). Jubileum svojho vzniku si múzeum, ktoré má v súčasnosti najvyšší počet zbierok na Slovensku, pripomenie presne 4. mája. Ako ďalej agentúru SITA informovala Jana Huttanová z oddelenia prezentácie a marketingu Slovenského národného múzea (SNM), pred 80 rokmi - 4. mája 1930 sa v novopostavenej sídelnej budove Zemedelského múzea na Vajanského nábreží na jej slávnostnom otvorení zišli vtedajší najvyšší predstavitelia politického a verejného života Československa, zástupcovia diplomatického zboru, kultúrnych inštitúcií, hospodárskych korporácií, vysokých a špecializovaných škôl s poľnohospodárskym zameraním. Prvých návštevníkov múzea čakali expozície troch novozriadených múzeí - Zemedelského múzea (1924), Lesníckeho múzea (1927) a Slovenského vlastivedného múzea (1923).

V Egypte objavili sarkofág s múmiou ženy

Egyptskí archeológovia objavili v oáze Baharíja nachádzajúcej sa približne 360 kilometrov juhozápadne od Káhiry sadrový sarkofág obsahujúci múmiu ženy alebo dievčaťa z obdobia pred približne 2300 rokmi. Informoval o tom generálny tajomník Najvyššej rady pre pamiatky Egypta Zahi Hawass.

Cistenie crepov vseobecne

Dobry den. Na vasom forku som nasla diskusiu o cisteni "mokrych" crepov, no mna by zaujimalo, ako mam postupovat pri cisteni klasickych hlinenych crepov najdenych pri zbere na poliach. Kym som zila v Lipt. Mikulasi, tak tam stacilo oplachnut vodou, pripadne docistit jemnou zubnou kefkou. No prestahovala som sa do Bratislavy a chodim na okolite polia a crepy maju na sebe silnu skrupinu nejakeho akoby "vodneho" kamena, ktory sa neda odstranit len zacistovanim kefkami. Taka siva aj 3mm silna krusta pevne obalujuca cely crep. So zacistovanim skalpelmi a inymi nastrojmi nemam skusenosti- lepsie povedane- nemam odvahu do toho co len rypnut, aby som to neposkriabala a neznehodnotila.

Park miniatúr v Podolí otvoril sezónu

Park miniatúr v Podolí v okrese Nové Mesto nad Váhom v nedeľu 25. apríla 2010 otvoril turistickú sezónu. Prvý deň novej sezóny bol spojený s hodovými slávnosťami a predstavením najnovšieho modelu Drevený kostol vo Svätom Kríži. Model je už 28. exemplárom v parku zameranom hlavne na slovenské hrady a zámky, ktoré kedysi patrili mocnému pánovi Váhu a Tatier Matúšovi Čákovi Trenčianskemu. "Unikátny a krásny model úctyhodných rozmerov vyrábali rezbári zo Štiavnika takmer pol roka, na jeho streche môžete vlastnoručne spočítať 12 000 šindľov,” uviedla Mária Zuzaniaková zo združenia Matúšovo kráľovstvo.

točím dokumentárny film o tradičných remeslách

Dobrý deň prajem,
natáčam dokumentárny film o tradičných remeslách. Tu je krátky zostrih z workshopu na Bansko-štiavnickej kalvárii:

http://www.panopticumfilm.com/kalvaria.html

Filmový projekt je financovaný z Ministerstva kultúry a ide o video-archiváciu a propagáciu remeselných techník a o reportáž o obnove historických pamiatok na Slovensku. Hľadám ďalšie príležitosti, kde by som mohol natáčať tradičné remeslá. Ak by niekto vedel o nejakom podujatí, dielňach, kde sa pracuje tradičným spôsobom alebo o iných príležitostiach, kde by sa dalo pokračovať v dokumentovaní, prosím, dajte mi vedieť (juraj_kilian@hotmail.com), mám veľký záujem natočiť remeslá a aktivity okolo obnovy historických pamiatok.

Ďakujem, s pozdravom,

Juraj Kilián
-----------------------

Panopticum Film
Mgr. art. Juraj Kilián
Floriánske námestie 2
81107 Bratislava
0902/486408
www.panopticumfilm.com
http://www.panopticumfilm.com/goethe_sk.html

Devínsky hrad v maľbe a grafike

Malebné ruiny hradu, ktorý sa po stáročia vypínal nad sútokom riek Morava a Dunaj, obdivujú dnešní návštevníci najmä pre bohatú históriu, ktorá radí toto miesto k najvýznamnejším archeologickým lokalitám v strednej Európe. Mnohí z nás vnímajú hradný vrch aj ako súčasť nášho kultúrneho dedičstva a symbol, ktorý nám pomáhal budovať našu národnú identitu.

Zaniknutý kaštieľ v Hornej Vsi

Obec Horná Ves leží v južnej časti Hornonitrianskej kotliny, pod vrchom Žarnov v závere doliny Hornoveského potoka, ktorá oddeľuje od seba pohoria Tribeč a Vtáčnik. Touto dolinou, ktorou dnes vedie cesta, spájajúca Pontrie s Pohroním, prechádzali od nemapäti kupci po tzv. Jantárovej ceste, vedúcej od Baltického mora na východ do Orientu. Na tejto obchodnej ceste vznikla na mieste, kde sa dnes nachádza obec Horná ves, mýtna stanica, okolo ktorej sa postupne a časom rozrástla obec.
Prvá písomná zmienka o nej pochádza z roku 1293, kedy panoval Ondrej III. a v listine z r. 1293 sa spomína na tomto mieste obec Superior Hozlen, čo je zároveň aj jej najstarší názov a pomenovanie.
Horná ves patrila väčšinu času do sústavy Majthényiovského panstva, ktorého centrum bol hrad Sivý kameň. Začiatkom 17. storočia patrila obec Hrušovskému hradnému panstvu. V priebehu 15. storočia bol na svahu vedľa potoka, kde dnes stojí kaplnka sv. Vincenta Ferrarského, postavený opevnený kaštieľ- fortalicium, ktorý bol v 16. storočí prestavaný v neskorogoticko-renesančnom slohu. Tento kaštieľ bol niekoľkokrát miestom konania kongregácie Tekovskej stolice. V novodobých záznamoch však o opevnení niet ani zmienky, naopak spomínajú park z dvomi rybníkmi , ktoré zanikli pred zdemolovaním kaštieľa ešte v roku 1950 "rozparcelovaním" na stavebné pozemky.
Poslednými vlastníčkami bývalých Majthényoských majetkov sa po smrti Rudolfa Majthényiho, ktorého v roku 1918 zabila v Budapešti električka a bol pochovaný pod kostolom v Čereňanoch, stali dve jeho dcéry Mária a Gabriela. V roku 1923 boli ale ich majetky štátom odňaté(Zrejme dobové represie voči ex-uhorskej šľachte.)
V rokoch 1936-1937 bola v hornom poschodí učbňa miestnej školy(zrejme miestnosť s krbom v ktorej bývali tie zasadnutia tekovskej stolice). Cez II. svetovú vojnu sa v kaštieli usadili nemecký vojaci. Po napadnutí partizánmi bol stred obce vypálený a kaštieľ bol tažko poškodený delostreľbou. Strecha,okná dvere, drevené schody ,podlahy keď neboli zničené priamo rýchlo schátrali. V roku 1954 boli vyhotovené architektonické plány na celkovú rekonštrukciu objektu, dodnes zachované, na ktorú obec získala 300 tisíc korún československých. Žiaľ, niekto bol rýchlejší a rozhodol o úplnej demolácii kaštieľa !!! Zároveň boli vypílené aj tri lipy, taktiež ako kaštieľ , vedené v PAMIATKOVOM ÚSTAVE Bratislava ako chránená pamiatka!!!!!


Exteriér a interiér

Kaštieľ bol trojpodlažná jednotraktová budova na nepravidelnom pôdoryse, na južnej strane polygonálny výstupok, na východnej strane pomerne vysoká veža so štvorcovým pôdorysom, situovaná do strednej osi budovy. Naľavo od veže bol menší plochý rizalit, zakončujúci východnú fasádu. V južnom krídle bola čierna kuchyňa a nad ňou reprezentačná sieň s krbom. V priestore veže, zaklenutej krížovou hrebienkovou klenbou, bola kaplnka. Miestnosti druhého podlažia boli zaklenuté okrem veľkej miestnosti na východnej strane, ktorá mala neskorogotický trámový strop s prievlakom. Klenby boli valené alebo krížové s hrebienkami a pochádzali z čias okolo roku 1600. Miestnosti na treťom podlaží mali drevené trámové stropy. V ústrednej sieni na treťom podlaží bol renesančný krb z farebných kachličiek zo 17. storočia. Do západného jednotraktového krídla boli sústredené reprezentačné priestory; v "súdnej sieni" kamenný renesančný krb so starostlivo vypracovaným reliéfnym dekorom s rozvilinami, detskými hlavičkami a alegorickou postavou z čias medzi rokmi 1490-1510. Na dverách boli veľmi staré trámové zárubne, na prvom podlaží so zachovanými drevenými kladkami, ktoré slúžili v prípade nebezpečenstva na vytiahnutie podestovej dosky. V bývalej kaplnke zvyšok rokokového oltára s dvoma plastikami anjelov, z roku 1749.


Súčasný stav: Kaštieľ zdemolovali dôkladne. Zachovala sa len pivnica z rozmermi 5x7 metra(zakrúžkovaná na priereze) a jedna oveľa menšia pivnička , plus niekolko vystupujúcich základových múrikov.

Materiály pochádzajú z archívov obce, posledná fotka je z netu.

Ocenili zakladateľov pamiatkových úradov

Pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatok a historických sídiel udelili v sobotu 24. apríla 2010 v Červenom Kláštore v Kežmarskom okrese cenu Pamiatkového úradu SR za celoživotné dielo a mimoriadny prínos v oblasti ochrany pamiatkového fondu Slovenskej republiky – Cenu Alžbety Güntherovej-Mayerovej 2010. Laureátmi tohto najvyššieho ocenenia za pamiatkovú ochranu sa stali: Stanislav Dúbravec, Alojz Jursa a František Markuš in memoriam. Ocenení stáli pred 50 rokmi pri zrode dnešných krajských pamiatkových úradov v Banskej Bystrici, Bratislave a v Prešove. Ceny odovzdala generálna riaditeľka Pamiatkového úradu SR Katarína Kosová. Agentúru SITA o tom informovala Mária Riháková z Pamiatkového úradu Bratislava, redakcie Pamiatky a múzeá.

Zaježová

Zaježovú chcú miestni chrániť

Na Slovensku jedinečný projekt na ochranu miestnych prírodných hodnôt v Pliešovciach v časti Zaježová pripravuje Občianska iniciatíva Za obcou chránené územia. Zajtrajší Deň Zeme využije na predstavenie projektu obyvateľom obce a zároveň začne s podpisovou akciou. Jedinečnosť projektu podľa jedného z aktivistov občianskej iniciatívy Michala Čorného vyplýva zo skutočnosti, že iniciatíva vychádza rovno od obyvateľov. Predtým, ako projekt oficiálne predložia zástupcom obce, chcú získať čo najširšiu podporu ľudí v regióne.

„Miesto, kde žijeme, neoplýva grandióznosťou vysokých skalných brál, vodopádov, obrovských riek, hlbokých lesov, ale zaujme svojou jemnou krásou. Je to miesto, kde sa snúbia ľudské obydlia s lúkami, lesmi, pasienkami, poľnohospodárskou krajinou, a to všetko je popretkávané pásmi kríkov, starými stromami, brehovými porastmi, obklopené horami. V krajine by aj naďalej mohla byť ľudská činnosť v súlade s „ostrovmi divočiny", kam človek neprichádza so svojimi ekonomickými záujmami, ale za poučením, poznaním, oddychom a radosťou z bujnenia prírody," povedal Čorný.

Keďže navrhované územia sú majetkom obce, môžu jej zástupcovia podľa Čorného pomerne jednoducho zabezpečiť ich ochranu napríklad všeobecne záväzným nariadením či ich zahrnutím do práve sa tvoriaceho územného plánu v katastri Zaježovej. „Aj keď v regióne obce ani celého pohoria Javorie nie sú žiadne štátom chránené lokality, územie je z prírodného hľadiska hodnotné a atraktívne," dodal. Iniciatíva navrhuje chrániť 26 lokalít, ktoré predstavujú necelé dve percentá územia obce. Územia rozdelila do štyroch skupín: lesné spoločenstvá, lúčne spoločenstvá, zaujímavosti a významné stromy. Ďalšie lokality by mali pribúdať po verejnej diskusii s obyvateľmi obce.

Lazy chcú obyvatelia zatraktívniť pre turistov vybudovaním turistických a náučných chodníkov či cyklotrás, na čo im má poskytnúť peniaze Nadácia Ekopolis.

Súčasťou zajtrajšej akcie bude výstava fotografií okolitej prírody a navrhovaných lokalít. Ako sprievodný program organizátori pripravili premietanie dvoch filmov; časť filmu Znovuzrodenie lesa, prírodopisnej snímky o prirodzenom životnom cykle lesa, a krátky spot o nenápadnej kráse Zaježovej. Autormi oboch filmov sú obyvatelia obce Janka Sadloňová a Vladimír Rupeldt.

V Zaježovej žije v súčasnosti zhruba 250 ľudí. Kým v minulosti ľudia tieto lazy postupne opúšťali, tamojšia príroda dnes láka najmä mladých ľudí. Po roku 1989 ju „objavili" obdivovatelia tradícií a na lazoch založili Školu ľudovej kultúry na tradičné remeslá našich predkov. Na víkendových a letných táboroch sa v nej vystriedali stovky ľudí. Neskôr, inšpirovaní tradičným životom predkov, založili občianske združenie Pospolitosť pre harmonický život.

21. 4. 2010, Ľubica Mojžišová

Zdroj: zvolen.sme.sk

Prečítajte si tiež: Blázni zo Zaježky, ktorí len ušli z mesta

Parnú mašinku Katku prebudia tento víkend

Už desiaty raz cez víkend 24.-25. apríla 2010 v areáli košického rušňového depa slávnostne zapália oheň pod kotlom najstaršej parnej lokomotívy na Slovensku, 126-ročnej Katky. Súčasťou dvojdňového podujatia Prebúdzanie Katky bude aj Rušňoparáda – predvádzanie starších i novších lokomotív na točni, ale aj jazdy historickými vlakmi. Ako informoval riaditeľ odboru komunikácie železničnej spoločnosti Slovensko Miloš Čikovský, atrakciou tohtoročného podujatia bude v sobotu popoludní ukážka dobýjania depa replikou historického pancierového vlaku Štefánik, ktorý sa zúčastnil na bojoch v Slovenskom národnom povstaní.

biokosačka

Kúpte si kosačku, privezieme ju až ku vám na záhradu a ešte dostanete notebook zadara. No skôr ako ju začnete kupovať, chcem vám predstaviť alternatívu:

Nová rada biokosačiek nepotrebuje žiadne fosílne palivo, pokosí vašu záhradu a po robote k vám pribehne a rada sa dá pohladkať za kúsok chleba. Priatelia, je čas aby ste objavili ovcu.

Čo by ste mali vedieť o ovci?
Ovca je na chovanie nenáročná a dá sa jednoducho zadovážiť na každom salaši či dedinskom chove.
Čo treba o ovci vedieť pri rozhodovaní o využití jej služieb?
Najprv si treba ujasniť či je ovca pre nás vhodná. Treba mať najskôr pastvu (vašu záhradu). Tá by mala byť dostatočne veľká. Jedna ovca je schopná za 1 týždeň spásť približne 100 m2 trávy. Najideálnejšie je aby sme mali plôch viac a každý týždeň až dva ich striedali. Počas leta keď sme schopný našej biokosačke zabezpečiť dostatok zeleného krmu, nie je potrebné ovečku nejako inak kŕmiť. Treba jaj pravdaže zabezpečiť vodu. Ak je trávy nedostatok, je potrebné ju prikrmovať senom, alebo ju požičať susedom.

Akú ovečku?
Plemien je mnoho od mäsového plemena až po mliekové. Výber plemena je vhodné prispôsobiť našim možnostiam poskytnutia paše. To v praxi znamená, že pri veľkých výmerách vyberáme väčšie plemeno (mäsové), pri menších mliekové. Skrátka, podľa hore uvedeného výpočtu si môžeme vypočítať množstvo oviec ktoré potrebujeme a plemena. Viac to zamotávať nejdem, kto bude mať otázky nech sa opýta.

Možno vás v prvom rade odradí produkt oviec ktorý po sebe zanechávajú, no nemusíte sa vôbec ničoho báť. Ovečka toho necháva za sebou toľko málo že to ani neriešte, hlavne ak máte dostatočnú veľkosť pozemku.
Kam je ovečka skutočne vhodná?
Hlavne tam kde nepotrebujete krásne rovne zastrihnutý trávnik plný kvetov a ozdobných krov. Preto je obzvlášť vhodná na trávniky ktoré ste pred tým kosili krovinorezom, či predstavovali pre vás zbytočnú záťaž.

Kláštor kartuziánov čaká komplexná rekonštrukcia

Najneskôr do troch rokov by mal Kláštor kartuziánov v Červenom Kláštore prejsť komplexnou generálnou opravou. Nezisková organizácia Cyprián, ktorá kláštor spravuje, pripravuje veľký projekt zásadnej rekonštrukcie objektu po viac ako 60 rokoch. „Chceme sa uchádzať o maximálny objem finančných prostriedkov z Regionálneho operačného programu vo výške takmer 2,5 milióna eur,“ povedal pre SITA riaditeľ n.o. Cyprián Milan Gacík. Rekonštrukčné práce v Kláštore kartuziánov by sa mali robiť v rokoch 2011 a 2012.

Účtenka

Faunelrská červená

Vedel by mi niekto povedať viac o tejto ochrane dreva? Pokiaľ sa mi podarilo niečo o nej zistiť,tak sa začala používať vo Švédsku. Ide o červený práčok z meďných baní,(pálený pigment s vysokým podielom kyseliny kremičitej).Údajne sa dodnes používa a pri každej svetelnej zmene,poskytuje vždy nový odtieň. Preslávila sa pod názvom Faulnerská červená. Dá sa niekde zohnať? Pod akým názvom ju mám zháňať? Za akúkoľvek informáciu vopred ďakujem

Múzeum striech

História na Slovensku je krásna a bohatá i na stavebné a strešné materiály. Širokú zbierku strešných materiálov, ktoré sa v minulosti používali na našich stavbách a to na celom území Slovenska evidujeme na centrále spoločnosti JJJ STAV-BUILD s.r.o. v Záhorskej Bystrici, kde bolo zriadené prvé Múzeum striech. Sme objekt muzeálneho charakteru, zaradený pod Slovenským národným múzeom.

Všetky exponáty sú starostlivo zbierané a triedené do troch základných skupín: krytiny, klampiarske a dekoračné prvky, pracovné náradia. Nájdete tu milé pozostatky predchádzajúcich období, za povšimnutie stoja napríklad hrebenáče s komunistickou hviezdou.

Budeme radi, ak využijete pekné a príjemné chvíle na Záhorí a prídete si pozrieť históriu striech na Slovensku. Otvorené je denne od 7,00 do 17,00 hodiny a je voľne sprístupnené, bez akýchkoľvek poplatkov. Radi uvítame i študentov stavebných škôl. Nech sa páči, prídite sa pozrieť.

Poďakovanie patrí všetkým pokrývačom a remeselníkom, ktorí našu zbierku obohacujú prekrásnymi starými krytinami, doplnkami, vežičkami...

Viac čítajte tu.

Naše ? Tatry

Našiel som dnes ráno v pošte

PROTESTNÁ STANOVAČKA na námestí SNP

Protestný stanový tábor občanov na námestí SNP
proti navrhovanej zonácii Tatranského národného parku
a rozhodnutiu MŽP SR povoliť ťažbu dreva z najprísnejších rezervácií

Lesoochranárske zoskupenie VLK, aktívni občania, sieť environmentálnych mimovládnych organizácií EKOFÓRUM

P o z ý v a j ú
všetkých občanov, ktorým ležia na srdci Tatry, aby sa pridali k veľkému občianskemu protestu v prospech Tatier a ochrane slovenských národných rezervácií. Stanovým táborom na Námestí SNP v Bratislave budeme protestovať proti navrhovanej zonácii TANAPu, ktorá by znamenala zrušenie bezzásahového režimu na 8800 hektároch národného parku, a proti ministerstvom odsúhlasenej ťažbe dreva v najprísnejších rezerváciách. Stanový tábor vznikne na Námestí SNP v Bratislave v piatok 23. apríla od 16.00

Program:

Piatok 23. apríla:
od 16,00 prezentácie, workshopy, výstavy
od 17,00 vystúpenie hudobných kapiel
od 18,00 premietanie filmu Znovuzrodenie lesa
Od 21,00 hod. je potrebné rešpektovať nočný kľud, preto program bude prebiehať tichou formou.

Sobota 24. apríla:
Prenocovanie v stanoch na námestí SNP
Od 11,00 prezentácie, workshopy, výstavy
Od 15,00 Hlavný program: vystúpenia pozvaných hostí
(o 19.00 Kinosála 2, Aupark, Bratislava PREMIÉRA slovenského filmu Strážca divočiny venovaný Tichej doline, Slovenský film Roba Rajchla a Erika Baláža Strážca divočiny, o poslednom naozaj divokom kúsku tatranskej prírody a o medveďoch, ktoré tam žijú. Súčasťou bloku FENOMÉN bude diskusia o Tichej doline, ktorej sa okrem Erika a Roba zúčastní aj Juraj Lukáč, ďalších hostí čoskoro potvrdíme. A ak ste ešte nedržali v ruke čerstvú knihu Erika Baláža Posledná pevnosť, chystáme aj autogramiádu, za účasti talianskeho fotografa Bruna D'Amicis.)

Ak sa nemôžete stanového tábora zúčastniť, môžete svojím hlasom podporiť MEDZINÁRODNÚ PETÍCIU adresovaná Vláde Slovenskej Republiky „Zabráňme zničeniu najstaršieho slovenského národného parku“ na:
http://www.ekoforum.sk/peticia/stop-destruction-tatra-sk
POZNÁMKA
Akcia je organizovaná občanmi a ochranárskymi organizáciami, má všetky potrebné povolenia.
Pre tých, ktorí budú nocovať na Námestí SNP, je zabezpečené občerstvenie (tatranský kotlíkový guláš, vegetariánska kapustnica a čaj).
Bivakujúcim bude k dispozícií aj sociálne zariadenie.
K stanom nie je nutné priniesť kolíky, pre ochranu trávnika alebo dlažby budú na mieste kamene a drevené hranoly na upevnenie stanov.

Stretneme sa na námestí,
za pozývateľov
občan Juraj Lukáč,
občan Alojz Hlina
a 23 enviromentálnych organizácií siete EKOFÓRUM

Rozoslanie technicky zabezpečuje:
Servisné centrum Ekofóra
Švabinského 17
851 01 Bratislava
Tel/Fax: 00421/2/63534793
www.ekoforum.sk

Cenu za web získala verejná knižnica v Trenčíne

Verejná knižnica Michala Rešetku v Trenčíne získala prvé miesto v celoslovenskej súťaži o najlepší web. Ocenenie v kategórii verejných a školských knižníc jej udelila odborná porota v súťaži organizovanej Spolkom slovenských knihovníkov. Porota sa pri hodnotení webov knižníc zameriavala na obsah, aktuálnosť a príťažlivosť stránky, ďalej na prehľadnosť, originálnosť a interaktivitu. Po trenčianskej krajskej knižnici získali od poroty najviac hlasov Knižnica Józsefa Szinnyeiho v Komárne a Zemplínska knižnica Trebišov. Porota udeľovala ceny aj webom odborných knižníc, v nej uspeli Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči, Univerzitná knižnica v Bratislave a Knižnica Vysokej školy manažmentu City University of Seattle. V oboch kategóriách porota hodnotila 24 knižníc. Najhoršie dopadli Školská knižnica pri Gymnáziu Hlinská v Žiline a Univerzitná knižnica Trenčianskej Univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne.

Pamiatkový úrad SR v roku 2009

Na verejnom odpočte 8. apríla 2010 prezentovala činnosť Pamiatkového úradu Slovenskej republiky za minulý rok jeho generálna riaditeľka Katarína Kosová.

Stary nabytok

Zdravim, mam doma stary nabytok. Nabytok sa skalda z maleho sekretara, velkeho sekretara (na fotkach je rzodeleny na dve casti, nezmestil sa mi do obyvacky), 6 stoliciek a stol (nemam foto). Nabytok je v dobrom stave, akurat stol ma poskodenu jednu nohu (da sa opravit). Vedel by mi niekto poradit aku ma tento nabytok cenu a kde alebo komu by ho bolo mozne predat?

Umenie z peruánskych a ekvádorských džunglí

Výstavu insitnej tvorby amazonských indiánov a umelcov žijúcich v peruánskych a ekvádorských horách nazvanú Umenie z Peru a Ekvádoru sprístupnili v prvej polovici apríla 2010 vo výstavnej sieni Domu kultúry v Humennom. Výtvarné cítenie často neznámych umelcov z džungle prezentuje 50 obrazov a zhruba rovnaký počet umeleckých predmetov z dreva, kože, vlny, kokosu, mušlí a iných prírodných materiálov. Výstava v Humennom potrvá do 28. apríla, potom ju budú môcť vidieť aj návštevníci Mestského kultúrneho strediska v Medzilaborciach.

Vsetok respekt zachrancom.. a hned par otazok na murivo :)

Zdravim vsetkych nadsencov, aktivnych, oddanych zachrane nasich pamiatok - a hradov obzvlast!

Ani neviem, ako by som zacal, a vlastne nechcem ani litanie pisat, ked mam 2 zakladne otazky, ale poviem vam urcite - historia ma odjakziva bavila, dejepis jedna basen. Kazdopadne dostal som davno pocitac a odvialo ma k IT, takze kastelanom ci archeologom som sa uz stat nemohol :) Urcite mam rad turistiku, a vdaka svojmu zaujmu z detstva o hrady, ktorych som par pochodil, a minuly rok zacal opat po dlhsej odmlke, tak ma ide "porazit" malem. Totiz min. rok som po case pozrel na jeden znamy hradny web, a po novom zavadil o tento skvely web - tak ma az prehlo, ze som mohol pomoct aj ja. Jednoznacne, mea culpa, nenapadlo ma to.. bolo to uz aj vsak v jesen neskoru. Kazdopadne ako v roku 2008, tak aj 2009 (tu boli 3 mesiace v lete fakt volne, medzi dvoma jobmi) ten cas bol, a mohol som na tom s vami zamakat.

Zhrniem: Videl som, prezeram nadalej.. vase weby.. zdruzenia co mate..organizujete, tie fotky, zmeny (robite!).. MOJ JEDEN VELKY OBDIV MATE!! A osobnu pracovnu ucast coskoro.

Tak konecne, tieto 2 otazky aj podotazky :

1) Sutina
Je to material, ktoreho je nalozeneho vsade vnutri hradov celkom dost, staci len makat, kopat, cistit a opat do murov ukladat :) skoro poeticke.. )) Co by ma ale zaujimalo, ake su vase odhady, ci mozno ste uz ako spravcovia zrucanin robili zistenie.. je viac toho napadane vnutri, alebo vonku v terene? Mam taky pocit, ze vsetky tie rozne stavebne pikosky, kamenarske kusky, sa skor von pobrali...

Podotazka1 : Keby doslo na to, ze sa, pri uspesnom priebehu rokov, nejak "minulo" vnutorne

kamenivo :), moze sa nabehnut rovno do lesa, a zbierat zvonku? Co som cital tento harpov topic

http://www.obnova.sk/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=27490&sid=...

tak som nejak na pochybach.. Bola by potrebna nejaka ochranarska vynimka, alebo ako spravcovia zrucanin ste snad vo vynimke? No druhe by ma potesilo.. I ked viem, ze by to bola brutal fuska cosi vonku zbierat a vozit to do hradu, som si isty, ze tam tie rozne zaujimavosti su (ale ved, aj vnutri, len sa mozno este o ne nezakoplo)

Podotazka2 (tazko laicka) : Ked sa zrutila cas muru, povedzme smykom, myslite si , ze sa cela padnuta cast rozletela na male kusky, alebo skor na par segmentov, co relativne rychlejsie zabrzdila pod hradom?.. samozrejme, len pri tych co mozu mat lesne okolie, nie na strmych bralach..

2) Tehly v murive
Co viedlo nasich starsich sucastnikov, ale hlavne socialistickych zachranarskych/"zachranarskych" predchodcov k tomu, aby pouzili tehly do skalnatych murov?? Kamenia vsade po.., ale oni s tehlami. Podla mna to miestami az (z)hovadili. Neviem, podla mna len preto, ze za komosov sa plnili plany na 200%, krajina stavala, tehal kopec, tak to uz vozili aj rovno na hrady. Ako velmi sa mylim? Vdaka za nazor. Kazdopadne ako som si cital ten dokument na stranke zachrancov Lietavy, som rad ak naozaj na idete s tym, co je priamo na hrade, ale uz neviem, ci tak puntickarsky ako sa tam opisuje v istom dokumente a vystriha (s tym cementom :). Verim, ze vsak zodpovedne a kvalitne (na dane moznosti).

Vdaka za nejake odpovede, ak pridu. Majte sa.

PS: Ze som Bratislavcan, uprimne, vobec mi nebola po chuti ta SMERacka megalomania s BA hradom - otvorene vravim, ze za tie peniaze by sa 10 inych krasnych hradov postavilo na nohy. Jednoznacne.

Na Katarínke vybudujú rozhľadňu a priestor pre výstavy

Dobrovoľníci budú aj toto leto pokračovať v záchranách ruín kostola a kláštora sv. Kataríny v Malých Karpatoch, v blízkosti obce Dechtice.

Stavanie májov

V nedeľu 2. mája 2010 otvárame letnú návštevnícku sezónu v Múzeu slovenskej dediny podujatím Stavanie májov.
V martinskom skanzene sa môžete v tento deň pokochať sviežou jarnou zeleňou, pobozkať sa pod rozkvitnutou čerešňou a pozrieť si zaujímavý program - stavanie májov, ktoré symbolizovali máj – lásky čas.
Od 10.00 do 16.00 hod. až trikrát zaznie areálom pieseň „Sadíme my máje, čo nám dajú za ne?“ v podaní členov folklórnych súborov SALATÍN z Ružomberka a TURIEC z Martina. Dievčence máje vyzdobia farebnými stužkami a mládenci ich postavia za sprievodu veselej muziky - tradične pred krčmou z Oravskej Polhory a pri domoch z Novote a Nolčova.
Pre návštevníkov je pripravená aj ľúbostná poradňa, v ktorej sa dozviete zasvätené rady o magických praktikách, aktuálnych v ľúbostných záležitostiach, ktoré kulminovali s prebúdzajúcou sa prírodou v jarnom období..
Súčasťou programu budú aj ukážky ľudových výrob spojené s predajom, môžete sa občerstviť v rázovitej krčme.
O 13.30 hod. sa budú konať ev. a. v. služby božie v kostole z Rudna.

Druhá pamätná tabuľa padlým slovenským vojakom na Piave

Pamätnú tabuľu darovali v nedeľu 18. apríla 2010 na Vojenskom cintoríne v mestečku Follina padlým Slovákom na talianskej Piave Matica slovenská, vláda SR a vojvodinskí Slováci. V roku Jozefa Cígera Hronského a Roku kresťanskej kultúry 2010 ide už o druhú pamätnú tabuľu približne 70 000 padlým slovenským vojakom v I. svetovej vojne na talianskej Piave. Prvú tabuľu odhalil podpredseda vlády Dušan Čaplovič v roku 2008 v Ponte di Piave.

problematicky nater v interieri drevenice

ahojte,
obraciam sa na vas s prosbou o radu,
zistil som pri rekonstrukcii jednej izby v drevenici, po odstraneni povodneho preglejkoveho obkladu zo stien, pod ktorym bolo este nieco ako velmi tenky asfaltovy papier, ze tramy su nielen zvonka ale zial aj zvnutra natrete vypalenym motorovym olejom alebo niecim podobnym :-( po odstraneni toho obkladu to dost zapacha a chcem vas preto poprosit o radu co s tym ...
planoval som do tej izby dat hlinenu omietku, bude omietka stacit na odstranenie toho zapachu? moze ten nater komplikovat nahodenie omietky? resp. existuje nejaky sposob (nejaky nater a pod) ako posobenie toho oleja (najma co sa vyparov tyka) eliminovat?
dakujem vopred za vsetky rady

Pltníci sa chystajú na novú sezónu

O týždeň v Červenom Kláštore slávnostne otvoria novú pltnícku sezónu. Už dnes môžu záujemcovia využiť služby viacerých pltníckych spoločností na slovenskej strane Dunajca. Začiatok tohtoročnej pltníckej sezóny je ovplyvnený počasím. „Dnes sme splavovali jednou plťou, na zajtra máme dve objednávky,“ povedal pre SITA Ján Hubcej z Pltníctva Dunajec Červený Kláštor. Už od mája bude turistom v Červenom Kláštore k dispozícii osem pltí, neskôr sa ich počet zvýši na 12. V hlavnej sezóne, v júli a auguste, bude mať Pltníctvo Dunajec k dispozícii 16 pltí.

Návšteva u hradných pánov

SNM-Múzeum Červený Kameň pripravilo počas prvých dvoch májových víkendov pre návštevníkov, bežných smrteľníkov, jedinečnú možnosť nahliadnuť do súkromia príslušníkov šľachtického rodu Pálfi a to prostredníctvom Návštevy u hradných pánov.

Režisér a historik sa vydajú po stopách Mórica Beňovského

V piatok 16. apríla 2010 odchádza slovenská expedícia vedená režisérom Vladimírom Dudlákom a historikom Miroslavom Musilom na africký ostrov Madagaskar, kde bude pátrať po stopách slávneho slovenského dobrodruha a cestovateľa Mórica Beňovského.

Pravá podstata zmiernej obety Krista!

Pravá podstata zmiernej obety Krista!

Je načase, aby sme sa v tejto vážnej veci už raz pokúsili uvažovať jasne a neovplyvnene! Ak hovoríme o potrebe zmiernej obety znamená to, že pred ňou muselo dôjsť k nejakému veľkému nedorozumeniu, rozporu, alebo odklonu. Celkom konkrétne k odklonu ľudí od Stvoriteľa a od jeho Vôle!

Ľudia totiž prestali rešpektovať Vôľu Božiu a začali sa riadiť iba svojim vlastným chcením, iba svojou vlastnou vôľou. Keďže však ľudská vôľa nie je ani zďaleka dokonalá, muselo riadenie sa ňou celkom zákonite prinášať iba čoraz väčšie problémy a nedostatky, prejavujúce sa narastaním rôznych druhov zla a negativity. Zlo a negativita postupne prerastali ľudskou spoločnosťou a to až do takej miery, že celá naša civilizácia začala smerovať k zániku.

Aby nedošlo k najhoršiemu, bolo treba opäť zmieriť ľudí s Bohom. Bolo im treba znovu ukázať Vôľu Najvyššieho, podľa ktorej majú žiť a podľa ktorej majú riadiť svoje chcenie. Iba toto jediné totiž mohlo zastaviť začínajúci úpadok, smerujúci ku chaosu a zničeniu! Toto predstavovalo a doteraz predstavuje jedinú správnu cestu k duchovnému, ale i k pozemskému vzostupu a napredovaniu.

Vrcholným aktom nevyhnutnej zmiernej obety Boha s ľuďmi bol pozemský príchod jeho Syna, ktorý dobrovoľne zostúpil až do hmotného, pozemského tela a to preto, aby sa Vôľa Tvorcu univerza stala ľuďom čo najviac zrozumiteľnou. Aby Boh ústami vlastného Syna ukázal ľudstvu svoju Vôľu, ktorou sa má riadiť a podľa ktorej má žiť, ak chce byť šťastné.

Tvorca sa teda obetoval v osobe Ježiša Krista a prišiel na zem medzi ľudí. Je to obeta, nad ktorú niet väčšej! Časť živého Boha totiž dobrovoľne opustila nepredstaviteľnú velebnosť a nádheru súcnosti Božej a zostúpila až k ľuďom do hmotnosti, dobrovoľne sa podriadiac všetkým prírodným zákonom, platným pre túto hmotnú časť stvorenia. To je obeta, ktorú ľudia nebudú môcť nikdy plne pochopiť!

A teraz uvažujme: Mohlo dôjsť k zmiereniu ľudstva so Stvoriteľom tým, že ľudia zavraždili jeho Syna? Veď touto vraždou v skutočnosti iba viditeľne demonštrovali, že nechcú rešpektovať Vôľu Božiu, že sa ňou nechcú riadiť, ale naopak, že chcú žiť aj naďalej iba podľa svojej vlastnej vôle. Touto vraždou sa odklon ľudí od Stvoriteľa nijako nezmenšil, ale ešte viacej prehĺbil! A je naozaj vrcholom všetkého, keď sa tento hanebný čin považuje za akt zmiernej obety ľudí so Stvoriteľom.

Táto vražda bola výsmechom ľudí voči Tvorcovi, ktorému, cítiac sa istí na pôde hmotnosti, nenávistne zavraždili jeho Syna. Kristus sa dobrovoľne vydal ľuďom do rúk a iba na ich slobodnej vôli záležalo, či príjmu jeho osobu a učenie, čím by došlo k zmiereniu ľudstva s Bohom, alebo ho odmietnu a zavraždia a tým ešte viac prehĺbila svoj odklon od Stvoriteľa.

Kristus teda neprišiel zomrieť na kríži! Prišiel, aby ľuďom priniesol poznanie o nevyhnutnosti rešpektovania Vôle Božej a tým im dal šancu zmieriť sa s Najvyšším. V jeho príchode na zem, sem k nám do hrubej hmotnosti, pod účinky pozemských zákonov spočívala oná veľká zmierna obeta, podstúpená Svetlom pre ľudí.

Touto obetou zmierenia teda v nijakom prípade nemôže byť Kristova vražda na kríži, ktorá je v skutočnosti aktom odporu a vzbury voči Stvoriteľovi! Vzbury voči jeho Vôli a voči jeho Poslovi! Niečo takéhoto nemôže nikdy privodiť zmierenie, ale naopak, ešte väčšiu nezmieriteľnosť!

Zo všetkých učeníkov bol Ježišovi najbližší práve Ján a to preto, lebo najlepšie chápal jeho slová. V rozhovore s Pilátom, ktorý sa týkal podstaty Kristovho príchodu na svet Ján zaznamenal tieto Ježišove: „Ja som sa narodil na to a na to som prišiel na svet, aby som vydal svedectvo o pravde.“ Čiže na to, aby ľuďom ukázal, ako správne žiť podľa Vôle Božej! Nie na to, aby zomrel na kríži!

Tento fakt potvrdzujú i ďalšie Kristove slová: „Moje kráľovstvo nie je z tohto sveta. Keby bolo moje kráľovstvo z tohto sveta, moji služobníci by sa bili, aby som nebol vydaný do rúk Židom. Lenže moje kráľovstvo nie je z tohto sveta“

V Kristovom príchode na zem v ľudskom tele, so všetkými rizikami, ktoré to prinášalo tkvie oná, toľko krát spomínaná, veľká zmierna obeta Svetla pre ľudí. Obeta, vykonaná za účelom zmierenia ľudí so Stvoriteľom! Obeta, za ktorú nemožno v nijakom prípade považovať Vykupiteľovu surovú vraždu na kríži! Skutočná podstata vykúpenia preto nesúvisí s touto vraždou! Vykúpenie spočíva iba v živote podľa Božej Vôle, ktorej stratené poznanie prišiel Kristus ľuďom znovu zvestovať.

M.Š. priaznivec stránky : http://ao-institut.cz/

Zo Švajčiarska vrátili palec faraóna Achnatona

Palec z nohy faraóna Achnatona vrátili do Egypta viac ako sto rokov po tom, čo ho ukradli. Informovala o tom v stredu egyptská Najvyššia rada pre pamiatky. Do Egypta ho vrátili počas slávnostného podpísania zmluvy so Švajčiarskom o vrátení starovekých artefaktov. "Palec je späť v Egypte a bude vystavený v múzeu v Káhire," uvádza sa vo vyhlásení. Prst Achnatona, ktorého otcovstvo faraóna Tutanchamóna potvrdili na základe testov DNA, ukradli v roku 1907 počas skúmania jeho kostí. Jeho osudy po roku 1907 nie sú známe. Pred vrátením do krajiny pôvodu ho mal Frank J. Rühli z Zürišskej univerzity, ktorý ho získal "vďaka svojim osobným kontaktom" v "inej európskej krajine," uviedol istý diplomat pre agentúru AFP. Egypt vďačí návratu ďalšej pamiatky vedcovej "súkromnej iniciatíve".

Oprava komina

Caute Obnovaci,

viete mi niekto poradit dobreho majstra, alebo firmu na rekonstrukciu komina v okoli Banskej Hodrusi, resp. na strednom slovensku?V chalupe sa nachadza aj cierna kuchuna, takze hladam niekoho, kto mi nebude navrhovat komin zvalit a postavit novy z betonovych tvarniv, brrr.Nie som sice od fachu, ale myslim si, ze statika bude dobra. Vdaka za rady :wink:

Konferencia o hradoch na slovensko-maďarskom pomedzí

O hradoch od Trebišova po Čabraď na Slovensku a od Füzéru po Nógrád v Maďarsku budú diskutovať v dňoch 15.-16. apríla 2010 vo Fiľakove. Odborníci sa tu stretnú na medzinárodnej konferencii "Archeologický výskum a pamiatková obnova hradov od Hontu po Zemplín na dvoch stranách štátnych hraníc”. Podujatie, ktoré organizujú Hradné múzeum vo Fiľakove a Združenie hradov severného Maďarska, sa uskutoční na Mestskom úrade vo Fiľakove v rámci projektu "Medzinárodný rozvoj – budovanie siete: Kultúrna trať Po ceste severných hradov” podporenom Programom cezhraničnej spolupráce Maďarská republika - Slovenská republika 2007 - 2013.

V kostole sv. Haštala nie sú ostatky Anežky Českej

V krypte pražského kostola svätého Haštala sa nenachádzajú ostatky českej svätice Anežky Českej, ktorá žila v 13. storočí. Mikrokamera spustená do hrobky odhalila pozostatky z druhej polovice 18. storočia, informoval v stredu archeológ Jaroslav Podliska. Pátranie po hrobe českej svätice sa začalo v novembri minulého roku, keď archeologický tím oznámil, že v kostole svätého Haštala možno našiel hrob svätej Anežky Českej počas stavebno-historického prieskumu.

Slovensko je pripravené na EXPO Šanghaj 2010

Účasť Slovenska na EXPO Šanghaj 2010 bude úspešná a premietne sa do vysokej úrovne diplomatických, kultúrnych, obchodných i iných vzťahov, tvrdia zástupcovia organizátorov účasti SR na EXPO Šanghaj 2010 - Ivana Magátová, generálna komisárka účasti SR na EXPO Šanghaj 2010 a Roman Hrúzik, riaditeľ realizačnej agentúry EVKA. Slávnostný otvárací ceremoniál celej výstavy sa uskutoční 30. apríla o 20:15 miestneho času. Pavilón Slovenskej republiky slávnostne otvorí 1. mája štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Ľuboš Halák za prítomnosti veľvyslanca SR v Číne Františka Dlhopolčeka. Skúšobná prevádzka slovenského pavilónu sa začne 20. apríla. Svetová výstava EXPO Šanghaj potrvá do 31. októbra.

Bojná - kniežacie centrum starých Slovanov

Výstavný pavilón Podhradie, Žižkova 16, Bratislava, od 8. 3. 2010 do 30. 9.

Stare katalogy z Rakusko-Uhorska

Nema niekto s digitalizované katalogi s RakuskoUhorska na vymenu,
hlavne nabytkove. Boli to katalogi v rozmeroch vykresov A4 a A3.

Muzeá vo Vatikáne

Nočné prehliadky Vatikánskych múzeí

Vatikán (9. apríla 2010, RV) - Vatikánske múzea oznámili, že po pozitívnych skúsenostiach z roku 2009 i tento rok otvoria nočnú prehliadku. Táto bude návštevníkom umožnená každý piatok od 9. apríla do 9. júla a potom od 3. septembra do 29. októbra. Čas prehliadky je stanovený od 19:00 do 23:00 hodiny s posledným vstupom o 21:30.

Novinkou pre nočných návštevníkov Vatikánskych múzeí bude jej Egyptská gregoriánska časť so svojimi tisícročnými svedectvami a sugestívnymi rekonštrukciami. Vatikánske múzeá touto nočnou prehliadkou osobitným spôsobom vychádzajú v ústrety obyvateľom Ríma, ktorí sú cez deň zaneprázdnení pracovnými a rodinnými povinnosťami. Týmto spôsobom budú sprístupnené najstaršie exponáty Vatikánskych múzeí väčšiemu množstvu ľudí. Nočná výstava umožní návštevníkom medzi iným vidieť diela Rafaela, zbierku moderného sakrálneho umenia, ako i Sixtínsku kaplnku.

Rezervácia lístkov na nočnú prehliadku Vatikánskych múzeí je možná prostredníctvom internetu na stránke www.museivaticani.va.

Turínske plátno vystavené k verejnej úcte

Od soboty 10. apríla do 23. mája 2010 je Turínske plátno po desiatich rokoch opäť vystavené k verejnej úcte.

Nitra: Kraj vyčlenil na rekonštrukciu Župného domu ďalších 300 tis. €

Spolu 300-tisíc eur vyčlenili nitrianski krajskí poslanci na rekonštrukciu historického Župného domu.

podlaha v dome s kamenným základom

Ahojte,
mám dom, ktorý má 140 rokov, postavený z pieskovca (kameň sa dá rezať, sekať ako ypor) a základ má iba z tvrdého kameňa zlepeného hlinenou maltou. Chcel by som mať podlahu, ktorá dýcha, čiže vlhkosť nechcem potlačiť izoláciou a betónom. Zatiaľ mám takúto predstavu: najskôr pôvodná hlina, prvá vrstva makadam, potom slamený balík (mám dosť priestoru pod budúcou podlahou), potom dlážkovica na drevených trámoch. Zatiaľ nemám jasno do čoho položiť drevené trámy (uvažujem o debniacich tvárniciach položených ešte do prvej vrstvy, ale to by museli byť vysoké stĺpiky) a ako zabezpečiť, aby slama prežila vlhkosť. Uvažoval som o hlinenom zámaze na makadam (dostal som tip dať ho na jutovinu). Neviem, či toto je téma pre túto stránku, ale skúšam.
Ďakujem
Roman

Slovenské národné múzeum čakajú personálne zmeny

Reorganizácia čaká pod vedením nového generálneho riaditeľa Rastislava Púdelku Slovenské národné múzeum (SNM). Personálne zmeny by sa mali udiať najmä na generálnom riaditeľstve.

Synagóga vo Vrbovom možno opäť zmení majiteľa

Mestu Vrbové sa vráti do vlastníctva 50-percentný podiel synagógy, odkúpi ju za symbolickú sumu od nadácie Synagóga Vrbové.

Portál Kultúrny profil Slovenska

Internetový portál o slovenskej kultúre - Kultúrny profil Slovenska, ktorý v slovenskej a anglickej jazykovej mutácii informuje na jednom mieste o dianí na Slovensku pritiahol za rok od svojho spustenia vyše milión návštevníkov zo Slovenska i celého sveta. Ako ďalej agentúru SITA informovala Petra Fejdi z tlačového referátu ministerstva kultúry, portál je verejne a bezplatne prístupný. Mesačne ho navštívi priemerne 100-tisíc záujemcov o slovenskú kultúru, umenie či históriu, aby získali tipy na zaujímavé výlety, zorientovali sa v ponuke festivalov či nadviazali kontakt s kultúrnymi inštitúciami a umeleckými skupinami.

Nevyriešené záhady minulosti

Erich von Däniken v Bratislave odštartuje prednáškové turné

BRATISLAVA 7. apríla (SITA) - Svetoznámy švajčiarsky spisovateľ Erich von Däniken odštartuje vo štvrtok 8. apríla o 19:00 v Dome Odborov Istropolis prednáškové turné s názvom Nevyriešené záhady minulosti, ktoré sa bude skladať z celkovo štyroch prednášok na Slovensku a Českej republike. Okrem Bratislavy bude Erich von Däniken prednášať aj v Trenčíne, Brne a v Jihlave. Pôjde o vôbec prvé takéto podujatie spisovateľa na území Slovenskej republiky. Pri príležitosti turné sa dnes v priestoroch kníhkupectva Panta Rhei na Vysokej ulici v Bratislave uskutočnila tlačová beseda, na ktorej Erich von Däniken osobne predstavil hlavné témy svojich prednášok.

Prednáška Nevyriešené záhady minulosti je prierezom autorovej celoživotnej tvorby a jej súčasťou je okrem samotného výkladu aj veľkoplošná projekcia s videosekvenciami, fotografiami a počítačovými animáciami. Každá z týchto prednášok bude trvať dve hodiny, bude tlmočená z nemčiny do češtiny a na jej konci sa uskutoční autogramiáda. Erich von Däniken počas svojich prednášok predstaví dôkazy pre svoje teórie, ktoré našiel na celom svete - na peruánskej plošine Nazca, pri starovekých pyramídach v Egypte alebo v Indii. V Českej republike Erich von Däniken prednášal už aj v rokoch 2005, 2006 a 2007, pričom tieto prednášky navštívilo približne 8000 ľudí. Erich von Däniken sa na tlačovej besede vyjadril aj k dnes často skloňovanej téme údajného konca sveta, ku ktorému by podľa mayského kalendára malo dôjsť v roku 2012. Podľa jeho názoru nie je toto tvrdenie opodstatnené, pretože žiaden mayský text nespomína, že by v tomto roku malo k tejto udalosti dôjsť.

Erich von Däniken sa narodil 14. apríla 1935 v švajčiarskom meste Zofingen ako syn majiteľa továrne na výrobu odevov. Už na gymnáziu College St-Michel vo Fribourgu sa začal zaujímať o históriu, lety do vesmíru, náboženskú filozofiu a nevyriešené archeologické záhady. Zaoberal sa taktiež elektronikou, molekulárnou biológiou a genetickými mutáciami ľudskej DNA. Na svojom konte má viac ako dvadsať kníh, z ktorých mnohé sa stali bestsellermi, vrátane jeho debutu z roku 1968 Spomienky na budúcnosť. Medzi jeho ďalšie tituly patria napríklad Kozmické stopy, Všetci sme deti bohov alebo Dedičstvo bohov.

Termíny prednáškového turné Nevyriešené záhady minulosti:
8. 4. 2010 19:00 - Bratislava (Dom odborov Istropolis)
9. 4. 2010 19:00 - Trenčín (Posádkový klub)
10. 4. 2010 18:00 - Brno (Interhotel Voronež)
11. 4. 2010 16:00 - Jihlava (DKO)

Ruská ikona. XV. – XX. storočie v SNG

Dejiny ikonomaľby v Rusku majú toľko storočí ako dejiny kresťanstva. Bez ikony nie je možné predstaviť si ani chrám, ani dom pravoslávneho kresťana. Ruská ikona, namaľovaná podľa prísnych pravidiel, zohráva veľkú úlohu aj v súčasnej ruskej spoločnosti. Ako za starých čias, ikona je stále symbolom duchovného života a nebeského požehnania za dobré skutky.

Rodina Perneckých

Pochádza rodina Pernckých zo šľachtických kruhov?Zatiaľ som nič nezistil. ďakujem za odpovede. javascript:emoticon(':P')

Medzera medzi múrmi .Poradte prosim

dobry den
Rad by som vas poprosit o radu.Opravujeme viac ako 100 rokov stary kamenny dom s hlinenou omietkou.Je to jednoduchy dom ktory kedysi davno sluzil ako hospodarska budova (4 miestnosti a kazda ma zvlast vchod)Ideme zhadzovat vnutorne omietky nahadzovat pletivo a novu omietku.Ked sme robili 1. izbu zistil som ,ze vonkajsi obvodovy mur nie je nijako previazany ( aspon to nebolo vidiet ) s vnutornymi stenami a je tam medzera cca 5 - 12 cm.Tato medzara je vyraznejsia v strede spodneho mura ktory vyzera ako keby klesol a zaroven sa trochu odsunul nizsie smerom od zbytku domu.Prave v tomto mieste sa nam uz davnejsie poskodila stracha a roztiahla nam vonkajsie mury.Strechu mame uz zrekonsturovanu asi 6 rokov a mury s novou omietkou su bez prasklin.Teraz chceme vymenit vnutornu omietku v ostatnych miestnostiach.A otazka je.Pokusit sa to vyplnit silnou cementovou maltou,alebo som pocul o nejakych chemickych kotvach ktorymi by som to skusil zafixovat .Mury su hrube asi 60 cm.Za navrhy vam vopred dakujem.

Stretnutie a mozgotrasenie ohladom Obnova.sk v.3.0.

V Piatok vecer sa v B. Stiavnici uskutocni tzv. Mozgotrasenie - posednie ohladom zmien do tretej preprogramovanej verzie Obnova.sk, pokila mate chut prist, napiste. Budeme vas instruovat.

Stretnutie a mozgotrasenie ohladom Obnova.sk v.3.0.
Ojedinelá putovná výstava o Dunaji v Komárne

Tisíce tvári rieky Dunaj predstavuje putovná výstava Danubius fluvius (Dunaj v čase a v obrazoch - Duna képfolyam - Donau in zeit und bildern - Danube images in the flow of time) v Podunajskom múzeu v Komárne.

damarový lak

Chcel by som poprosiť o radu ohľadom damarového laku. Robil som polychromiu na drevorezbu ľalie. Najskôr som ju napustil ochranným roztokom proti červotočom. Na to som naniesol želatínovú izoláciu. Po preschnutí som použil tempery(beloba stála,neapolská žltá,kostná čerň,..) Na záver som použil damarovo -voskový lak namiešaný podľa receptu Bohuslava Slánskeho z knihy technika v maliarskej tvorbe(nachádza sa aj na Obnove) Pomer 3:1 v prospech terpentínu a na 100g damary som dal 20g včelieho vosku.Miešal som ho za tepla. Nanášal som ho štetcom mierne zohriaty. Mal by schnúť jeden a tri dni,ale v tomto prípade to trvá 7 a viac dní. Vedel by mi niekto poradiť,ako skrátiť dobu sušenia laku?Za radu vopred ďakujem :smt102

Projekt sochy Krista je stále aktuálny, odsunula ho kríza

Projekt sochy Ježiša Krista, ktorá sa má vypínať nad Prešovom, je momentálne nereálny. Povedal to primátor Prešova Pavel Hagyari, ktorý je otcom tejto myšlienky. Odhaduje, že realizácia monumentu by sa mohla začať o dva roky. Dôvodom na oddialenie termínu je kríza, ktorá odradila investorov od tejto investície. Najvyššia socha Ježiša Krista na svete má byť financovaná z celosvetovej zbierky a z peňazí sponzorov. Hagyari výšku investície odhaduje na 3 mil. €, pôvodne sa rátalo so sumou 30 mil. Sk.

Reštaurovanie lodného kufra

bude sa dať zreštaurovať tento lodný kufor? poradíte ako? akým spôsobom? prípadne knihu o reštaurovaní poradiť, ďakujem za prípadné komentáre

Aktuální trendy v oblasti konsolidace vápnitých materiálů

Fakulta restaurování Univerzity Pardubice si vás dovoluje pozvat k účasti na mezinárodním setkání věnovaném aktuálním trendům v oblasti konsolidace vápnitých materiálů.

V Egypte objavili nepravé dvere starovekej hrobky

Neďaleko chrámového komplexu Karnak v egyptskom Luxore objavili nepravé dvere hrobky poradcu kráľovnej Hatšepsovet Usera. Oznámil to egyptský minister kultúry Farúk Husní.

Cieľom nového šéfa SNM je upevnenie postavenia múzea

Upevniť postavenie Slovenského národného múzea (SNM) ako centrálnej múzejnej inštitúcie Slovenska aj významnej vedeckej, kultúrnej a verejnej inštitúcie je hlavným cieľom Koncepcie rozvoja Slovenského národného múzea (SNM) na obdobie rokov 2010 - 2016. Na Riaditeľskej rade SNM ju 18 riaditeľom múzeí patriacich pod SNM predstavil nový generálny riaditeľ SNM Rastislav Púdelka. Riaditeľská rada SNM sa zišla po prvý raz od zvolenia nového generálneho riaditeľa 29. marca. Agentúru SITA o tom informovala Markéta Plichtová z oddelenia prezentácie a marketingu SNM. Vedenie národného múzea chce do roku 2016 okrem iného obnoviť sídlo SNM v Bratislave, budovy múzea v Martine, hrady, ktoré má v správe a svoje reštaurátorské dielne.

Konference Památky a cestovní ruch

Dne 12.–13. května 2010 na zámku v Rosicích u Brna proběhne konference zaměřená na úlohu kulturních památek v cestovním ruchu a na nalezení shody pro udržitelný cestovní ruch na památkově chráněných objektech.

Skanzen Múzea ľudovej architektúry v Bardejovských kúpeľoch

Návštevníci Bardejovských kúpeľov si môžu počas veľkonočných sviatkov naplánovať prehliadku skanzenu. Ako informoval tlačovú agentúru SITA lektor Múzea ľudovej architektúry Andrej Holtman, okrem Veľkého piatku budú mať otvorené počas troch sviatočných dní. Hostí tu radi privítajú v sobotu, v nedeľu aj v pondelok. Návštevné hodiny určili od 9:30 do 15:00. V nedeľu 4. apríla tu bude aj svätá liturgia v gréckokatolíckom drevenom chráme Ochrany Presvätej Bohorodičky. Postavili ho pred 380 rokmi v Mikulášovej a nedávno ho zrekonštruovali. Bohoslužba sa začne o 9:30. Po odchode veriacich sa brána s voľným vstupom do kostolíka uzatvorí a chrám bude prístupný ako súčasť skanzenu.

Ochrana už zreštaurovaných kusov nábytku!

Pekny deň potrebujem sa s vami poradit ako zakonzervovat uz zrestaurovany nabytok s selakovou politurov? Aby hlavne nepracovalo drevo teda dyha da sa tomu nejak predist,viem ze zmenou teploty tomu dochadza ale pocul som ze je dobre napustit nabytok vcelim voskom a tak ho zakonzervovt co sa mi zda dost divne selak verzus vosk mi nejde dokopy! Dakujem za odpoved

Maďarič menoval šéfa SĽUK-u a odvolal šéfa národnej knižnice

Juraj Hamar je novým šéfom Slovenského ľudového umeleckého kolektívu (SĽUK). Novému riaditeľovi SĽUK-u dnes odovzdal minister kultúry Marek Maďarič menovací dekrét. Ako ďalej agentúru SITA informoval tlačový referát Ministerstva kultúry SR, pri tejto príležitosti vyzval Marek Maďarič Hamara pred zamestnancami súboru k rozšíreniu náplne činnosti a programovej koncepcie SĽUK-u tak, "aby táto inštitúcia nielen prezentovala na profesionálnej úrovni tradičnú ľudovú kultúru, ale aby prevzala na seba aj úlohu starostlivosti o ňu". Juraj Hamar vo funkcii nahrádza Petra Litomerického, ktorý ešte v decembri 2009 požiadal ministra kultúry o uvoľnenie z funkcie riaditeľa SĽUK-u dohodou k 28. februáru.

ako reštaurovať bankovky

Púšťam sa do malého experimentu s neurčitým koncom. Reštaurovanie papiera a podložiek s ním súvisiacimi je "pomerne" rozsiahla téma. Ale ako je to s papierom, ktorý držíme v rukách každý deň? Ako reštaurovať bankovku(historickú) bez straty hodnoty? Dopĺňať straty materiálu? Retušovať? Rada si vypočujem názor skúsených. :wink:

Zodpovednosti nikto neujde!

Zodpovednosti nikto neujde!

Človek má dar slobodnej vôle a týmto s darom môže naozaj slobodne disponovať. Môže ho používať k dobru, alebo ku zlu – to je čisto jeho osobná vec. Môže sa teda rozhodovať úplne slobodne, avšak v nijakom prípade sa už potom nemôže zbaviť dôsledkov, ktoré mu jeho rozhodnutia prinesú.

S darom slobodnej vôle je totiž neoddeliteľne spojená ZODPOVEDNOSŤ! Zodpovednosť za všetko, čo sme kedy mysleli, cítili, hovorili a činili! Nech už to bolo dobré, alebo zlé! Spravodlivý a neomylný Zákon spätného účinku nám vráti vždy presne to, čo sme sami zo svojej slobodnej vôle do toho stvorenia zasiali. Ak to bolo dobré, vráti sa nám dobro a ak to bolo zlé, vráti sa nám zlo!

Je to tak úžasne jednoduché a dokonalé, že človek musí ostať naozaj v úžase nad neomylným dianím, prostredníctvom ktorého sa samočinne naplňuje veľká Spravodlivosť Božia.

Čo kto zaseje, to aj zožne! Ako sa do hory volá, tak sa z hory ozýva! Tieto príslovia nie sú ničím iným, ako vyjadrením neomylného Zákona, ktorého účinkom nemôže ujsť nikto z ľudí. Buďme si toho vedomí a od tejto chvíle sa snažme siať vo svojom cite, vo svojich myšlienkach, v slovách a činoch iba dobro, aby sme mohli iba dobro žať.

To je totiž jediná cesta k spokojnosti, šťastiu a naplneniu ľudského bytia na tejto zemi. Lebo k šťastiu, k spokojnosti a k vnútornému mieru sa nemôžeme nikdy dopracovať tak, že budeme konať nečestne, nečisto a nespravodlivo, že budeme klamať a zraňovať iných a podobne, ako je to dnes vo všeobecnosti zvykom.

Ten zdanlivý prospech, to zdanlivé dobro a šťastie, ktoré tým získame, nemôže mať nikdy trvalý charakter, pretože nakoniec nás predsa len vždy dostihnú spravodlivé spätné účinky.

Ľudí a svetskú spravodlivosť možno totiž oklamať, avšak nikdy nemožno oklamať veľkú Spravodlivosť Božiu, ktorá skôr, alebo neskôr každému vráti presne to, čo on sám zasial. Taká je skutočná Pravda o živote!

Keby ľudia poznali túto jednoduchú zákonitosť a plne si uvedomovali, čo to pre každého z nich osobne znamená, museli by sa strániť každého zlého činu, každého zlého slová, ba každej zlej a nečistej myšlienky, alebo citu.

Museli by sa strániť všetkého zla, pretože i za to najmenšie a najnepatrnejšie raz celkom určite ponesú osobnú zodpovednosť, ktorej sa nikto z nás nemôže vyhnúť.

Ak človek o týchto veciach vie, alebo aspoň niečo tuší, musí sa s hrôzou a údesom dívať na zlé, nečestné, nečisté, a nesprávne jednanie väčšiny súčasných ľudí, pretože spravodlivé spätné účinky, ktoré ich raz za to očakávajú, budú musieť byť pre nich doslova tragické, či dokonca zničujúce.

Preto ten, kto je ešte schopný zamyslieť sa nad sebou a svojim konaním, nech tak učiní so všetkou vážnosťou. A potom nech sa urýchlene zmení tak, aby mu spravodlivý Zákon spätného účinku mohol prinášať iba dobro.

Viem, že tieto slová si neprečítajú mnohí ľudia, ktorým by mohli nesmierne pomôcť, pretože na podobné, z ich pohľadu „hlúposti“ nemajú čas, alebo takýmto „nezmyslom“ a „výmyslom“ jednoducho neveria. Spomínané vesmírne Zákonitosti však neberú žiaden ohľad na to, či o nich ľudia vedia, alebo nie! Či o nich vedieť chcú, alebo nechcú! Tieto Zákonitosti jednoducho fungujú! Vo svojom pokojnom, neotrasiteľnom a neosobnom pôsobení nakoniec zničia každého, kto si z ich neznalosti a z vlastnej ľahkomyseľnosti každú hodinu, každú minútu, ba každú sekundu sám pre seba formoval smrtonosnú lavínu spätných účinkov.

Účinky tej istej Zákonitosti však rovnako pokojne a neosobne pozdvihnú k mieru, šťastiu, radosti a spokojnosti každého, kto sa vedome snažil konať iba dobro. Každý z nás má právo slobodnej voľby a iba na ňom záleží, akú alternatívu si sám pre seba vyberie. Jedine on sám bude totiž musieť nakoniec zožať všetku úrodu, ktorú si zasial.

M.Š. priaznivec stránky : www.ao-institut.cz

Pobočky SNM otvoria aj cez Veľkú noc

Špecializované múzea Slovenského národného múzea budú mať počas Veľkonočných sviatkov upravené otváracie hodiny. Počas všetkých štyroch voľných dní od 2. do 5. apríla bude pre návštevníkov otvorené Spišské múzeum v Levoči a Spišský hrad, Zámok Bojnice a hrad Červený Kameň. Na Veľký piatok 2. apríla bude otvorený hrad Červený Kameň a Spišský hrad od 9:00 do 16:00, Zámok Bojnice od 10:00 do 15:00, Spišské múzeum v Levoči - Mestská radnica, Dom majstra Pavla a expozícia Výtvarná kultúra na Spiši v čase od 9:00 do 17:00.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Najnovšie blogy