máj 2008

cestovatelske okienko

Prijala by som na obnove vase tajne adresy, horuce typy pre vsetkych obnovackych cestovatelov.. co nam nesmie uniknut a samozrejme aj comu sa vyhnut..
najlepsie adresy: vystavy, pamiatky, obchody, design,trhy, kaviarne, restauracie, atmosfera, vyhlad, hotely, a vsetko co k nezabudnutelnej dovolenke patri..

Michal zacnes s Moskvou? :wink:

Okna: Plastove vs./alebo drevene

Dnes som pocuval na Slovesnkom rozhlase zaujimavu relaciu Esprit kde bolo hlavnou temou: Plastove alebo drevene okna. Cosi som im aj napisal, vypocujte si...

http://www.rozhlas.sk/inetportal/uploaded_sounds/auto_m3u_relID_25-2008-...

Lifestylova talkshow Soni Müllerovej, alebo o životnom štýle moderného človeka, pravidelným hosťom je spisovateľ Peter Pišťanek.
sobota, 9:30

Rezort kultúry chce ušetriť na správe a prevádzke budov

Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky pokračuje vo verejnom obstarávaní služieb, ktoré sa týkajú zabezpečenia technickej správy a prevádzky jeho objektov v Bratislave, pričom v priebehu roka budú do procesu zapojené aj ostatné objekty, ktoré patria do správy rezortu kultúry v rámci celého Slovenska.

Bratislava: MP3 sprievodca centrom mesta

27. mája 2008 - Zahraniční návštevníci hlavného mesta Bratislava môžu prvýkrát využiť MP3 audio sprievodcu centrom mesta. Ako agentúru SITA dnes informoval jeden z autorov projektu Bratislava Audio Tour Braňo Pokrivčák, najzaujímavejšie miesta hlavného mesta približuje v anglickom jazyku jedenásť textov v celkovom trvaní viac ako 40 minút.

Drevená cesta ku kostolíkom

V Hunkovciach v okrese Svidník pred dreveným chrámom z 18. storočia otvorili v utorok 27. mája 2008 letnú turistickú sezónu. Pri tejto príležitosti odovzdajli do užívania cestné smerové značenie upozorňujúce na Karpatskú drevenú cestu označujúcu smerovanie k jednotlivým dreveným kostolíkom.

staré husle - Meinel and Herold Kligenthal

Predám husle,staré 80 rokov,4/4, značky Meinel and Herold Kligenthal,nepoškodené. Katalógová cena je 1700 dolárov,ale dohoda o cene je možná. kontakt 0907 507848

/// doplneny nazov (povodny nazov: staré husle), administrator

Na obnovenej lesnej železnici vypravia motorák

Po takmer štyridsiatich rokoch bude v Oravskej Lesnej po obnovenej lesnej železnici opäť premávať vláčik. Namiesto dreva však bude voziť turistov. Oravské múzeum totiž dokončilo obnovu zvyškov oravskej časti niekdajšej Kysucko-oravskej lesnej úvraťovej železnice a v sobotu 31. mája 2008 ju sprístupní verejnosti.

Na noc otvoria 600 kostolov po celom Rakúsku

Rakúske kostoly všetkých konfesií otvoria večer 30. mája 2008 svoje brány a privítajú všetkých, ktorí chcú stráviť noc pod ich strechou. Pre návštevníkov budú pripravené rôzne podujatia - diskusie, bohoslužby, modlitby, prehliadky kostolov, výstavy, filmy, tance, divadlo, kabaret, čítanie, prednášky a veľa hudby.

chýbajúca hydroizolácia

Chystáme sa rekonštruovať starý kamenný - tufový dom. Nemáme však prostriedky na odstránenie mierne zavlhnutého muriva tu opisovanými metódami, takže hľadáme nejaké alternatívy. Z podobných diskusií mám pocit, že nám zostáva len dôkladná drenáž s použitím hrčkatej fólie pre odvetranie zavlhnutých základov a odstránenie vody padajúcej zo strechy k múrom. To je riešenie pre exteriér. Viem, že ak to omietnem obyčajnou omietkou, tá začne po nejakom čase ťahať vodu, lebo múr nebude riadne vysušený, možno by pomohlo dať sanačnú omietku, ale je drahá a riešenie tiež len do času. Zaujala ma realizácia vetracej drážky v múre nad úrovňou dlážky. Ale mám ešte jeden nápad. Čo by sa asi stalo, keby som odstránil vnútorné omietky až na kameň a na roštovú konštrukciu dal sadrokartón alebo niečo podobné s tým, že tesne nad podlahou a pod stropom budú odvetrávacie mriežky. Tento povrch by som následne omietol. Bolo by to rovné, čo však v starých domoch pôsobí neprirodzene, ale ak by to spĺňalo efekt, teda múr by sa mohol prirodzene vysúšať, odvetrávať, nemuselo by to byť také strašné. A ešte jedna finta, vraj pomáha, keď sa do betónového poteru vysekajú otvory, resp. drážky, cez ktoré by mohla prúdiť vlhkosť spod podláh. Počul som to od jedného architekta. Problém totiž vraj spočíva v tom, že na starých domoch bez horizontálnej hydroizolácie sa vlhkosť odparovala aj cez podlahy. Ak sa však tento priestor vyleje betónom, vzlínajúca vlhkosť migruje betónovou dekou do stien, a potom hore omietkami. Rozmýšľal som teda, či by nepomohli nejaké presekané otvory a vetracie mriežky v podlahe popri stenách. Je to komplikované, ale možno by to pomohlo, keď človek nemá peniaze na komplet podrezanie, či iné nákladné izolovanie od vzlínajúcej vlhkosti. Ak má niekto skúsenosti, skúste sa prosím vyjadriť. Vďaka.

Dni architektúry sprístupnili aj stavby pre verejnosť zavreté

Sprístupniť priestory zvyčajne pre verejnosť zavreté, bolo tohtoročným zámerom "Dní architektúry v Bratislave" v piatok a sobotu 16. a 17. mája 2008.

Zámok Kunerad


zdroj: http://linery.com/assets/images/slovakia/Kunerad.jpg

Kuneradský zámok

Gróf Ballestrém v rokoch 1914-1916 vo vyššej časti Kuneradskej doliny nad obcou dal vybudovať lovecký zámok v duchu modernej secesie podľa vzoru francúzskej architektúry. Blokovú stavbu s prevýšeným stredom oživujú veže, arkády, terasy a vonkajšie schodiská. Vysoké strechy s vikiermi vyvolávajú predstavu gotického sídla. Romanticky pôsobiaci zámok mal obdobne riešené aj interiéry.
Zámok vo svojich počiatkoch mal slúžiť aj ako letovisko vtedajším cisárom Rakúska a Nemecka - Františkovi Jozefovi a Villhemovi II. Uskutočneniu tohoto zámeru zabránila 1. svetová vojna. Zámok slúžil ako príležitostné sídlo grófskej rodiny Ballestrémovcov, ktorí dochádzali dvakrát do roka, a to na jar a jeseň. Bol vybavený komfortne a najmodernejším zariadením. Mal i vlastnú elektráreň na vodný pohon. Naproti zámku je umelý vodopád, ktorý vytvára odpadová voda z turbínového náhonu.
Pobyt Ballestrémovcov v zámku sa spájal s prehliadkou lesov, s oboznámením sa s prácou lesníkov a zamestnancom zámku, ako aj poľovačkami. Grófska rodina bola vzdelaná, priateľská a nábožná. V zámku dala zriadiť kaplnku svätej Terezky Ježiškovej.
Počas 2. svetovej vojny po čiastočnom potlačení povstania nemeckej jednotky 25. septembra 1944 zámok vypálili, pretože bol sídlom partizánskeho štábu. Roku 1959 zámok zrekonštruovali a odvtedy slúžil pre zdravotné účely.

zdroj: http://poluvsie.host.sk/

tu pisu nieco ine... ale mozno len zrekonstruovany zamok v roku 1974 renovovali...
http://www.travel-to-zilina.biz/ss/kunerad/kastiel_kunerad.htm

Pozvanka na workshop: 2. - 10.jún 2008, Spišské Podhradie

Mili priatelia,
pozyvame vas na workshop danskeho peciara Larsa Kellera, ktory sa bude konat v ramci experimentalnej vystavby slamohlineneho domu, realizovanej organizaciou Clovek v tisni. Workshop bude prebiehat od 2. do 10. juna v Spisskom Podhradi.
Viac informacii v prilozenej pozvanke a na strankach www.clovekvtisni.sk; www.slamahlina.blogspot.com.
Ak by ste vedeli o niekom, koho by mohol workshop zaujat, preposlite mu prosim pozvanku. Este stale mame volne miesta.

Zomrel pop-artový umelec Robert Rauschenberg

Jeden z najvýznamnejších umelcov 20. storočia Robert Rauschenberg zomrel 12. mája 2008 vo svojom dome na Floride vo veku 82 rokov. Príčinou smrti bola srdcová príhoda. Informovala o tom hovorkyňa newyorskej galérie Pace Wildenstein.

Pralesy vo Východných Karpatoch v Zozname svetového dedičstva

Certifikát o zápise karpatských bukových pralesov do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva prevzali 26. mája 2008 štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva Viliam Turský a predseda parlamentného výboru pre životné prostredie Ján Slabý.

Múzeum v Manchestri zakrylo ''nahé'' múmie

Múzeum v severozápadnom anglickom meste Manchester sa v stredu 21. mája 2008 rozhodlo reagovať na sťažnosti návštevníkov a zakrylo poburujúce exponáty - "nahé" egyptské múmie.

Voda na hrade - uzitkova a pitna

Ake systemy na ziskavanie vody su vhodne na hradoch?
Aky system pouzit pri absencii studne ci povodnej nadrze?
Aka kalkulacia mnozstva by mala byt?
Akym sposobom filtrovat vodu na pitne ucely?
Aku armaturu a sposob zabudovania pouzit aby vydrzala vandalov?

//// nazov upraveny administratorom - nepozivat kapitalky!

Vodu na hrade ...

mame - studna
13% (1 hlas)
mame - nadrz
13% (1 hlas)
ziskavame - folie
13% (1 hlas)
ziskavame - vozime, nosime
63% (5 hlasov)
Celkový počet hlasov: 8
Starý most v Bratislave pravdepodobne nahradí nový

22. mája 2008 - Starý most v Bratislave pravdepodobne zbúrajú a namiesto neho postavia nový. Definitívne by sa o tom malo rozhodnúť do polovice júla, kedy má byť hotová kompletná dokumentácia pre územné rozhodnutie v súvislosti s rekonštrukciu mosta pre rýchloelektričku do Petržalky.

Konzervácia ruiny kostolíka niekde na severe Talianska

Zaujímavý prípad konzervácia torza kostola, ktorú som objavil kdesi na hraniciach francúzska a talianska.

Banská Bystrica: Radnicu na Námestí SNP majú dokončiť tento rok

21. mája 2008 - Bývalú banskobystrickú radnicu na Námestí SNP by mala mestská firma MBB zrekonštruovať do konca tohto roka. Uviedol to na dnešnej tlačovej besede primátor Ivan Saktor.

Múzeum socializmu v pivnici

20. mája 2008 - Nezvyčajný koníček na žiaka základnej školy má už rok Filip Poledovič z Križovian nad Dudváhom neďaleko Trnavy. Ako štrnásťročný začal zbierať rôzne predmety a relikvie z čias socializmu a s kamarátmi založil 1. júna 2007 v pivnici rodičovského domu nefalšovanú "Izbu revolučných tradícií".

Pamiatková zóna vo Vajnoroch by sa mohla zmenšiť o polovicu

20. mája 2008 - Pamiatková zóna v bratislavskej mestskej časti Vajnory by sa mohla zúžiť približne o polovicu. Návrh starostu Jána Mrvu podporujú občania aj pamiatkari, pripomienky ešte musí vyhodnotiť sekcia kultúrneho dedičstva Ministerstva kultúry SR.

Prešov: Budova Čierneho orla dostala finančnú injekciu

20. mája 2008 - Mesto Prešov sa pustilo do veľkej rekonštrukcie historickej budovy Čierneho orla, ktorá patrí mestskej príspevkovej organizácii Park kultúry a oddychu. Radnica bola úspešná pri predkladaní projektu a z Nórskych fondov získala 620 tis. eur, čo predstavuje 85% žiadanej sumy, zvyšných 15% pochádza zo štátneho rozpočtu.

Zomrel posledný ľudový bábkar Anton Anderle

Po krátkej vážnej chorobe zomrel 16. mája 2008 posledný ľudový bábkar na Slovensku Anton Anderle (1944) z Banskej Bystrice. Pochádzal zo slávnej bábkarskej rodiny Anderlovcov z Radvane.

Atény: Národné múzeum otvorilo expozíciu starovekého Egypta

Najnavštevovanejšie grécke múzeum otvorilo 15. mája 2008 časť venovanú ďalšej významnej starovekej civilizácii. Odhalilo tak tisíc egyptských artefaktov, vrátane ľudských múmií.

Deň železnice vo Vychylovke

Prezentačná akcia Deň železnice sa uskutoční v nedeľu, 25. mája 2008, v Múzeu kysuckej dediny v Novej Bystrici - Vychylovke. Na úzkorozchodnej historickej lesnej úvraťovej železnici budú napríklad premávať v tento deň aj dva parné rušne, vyrobené v rokoch 1909 a 1916.

Bratislava: Stará radnica pôjde do rekonštrukcie

19. mája 2008 - Starú radnicu v Bratislave by mohli začať rekonštruovať na jeseň. Pôvodne sa mala radnica uzavrieť už pred letom, vedenie mesta sa však rozhodlo, že nádvorie radnice by mohlo byť otvorené a prístupné verejnosti ešte počas Kultúrneho leta 2008.

Múzejníci nie sú spokojní s návštevnosťou

19. mája 2008 - Vlani navštívilo slovenské múzeá 4,2 milióna ľudí. Múzejníci však nie sú spokojní, pretože stále klesá návštevnosť klasických múzeí.

Théby v období novej ríše

Slovenske narodne muzeum – Historicke muzeum
Vas pozyva na prednasku

THÉBY V OBDOBÍ NOVEJ RÍŠE

PhDr. Jana Mynářová, PhD. – Český egyptologický ústav FF UK v Prahe
Prednaska sa uskutocni vo stvrtok 22. mája 2008 o 15.00 h
v priestoroch Archeologickeho muzea na Zizkovej ulici 14 v Bratislave

www.theby.sk

Treba nasvetlovať pamiatky v tme?

áno
60% (3 hlasy)
nie
40% (2 hlasy)
Celkový počet hlasov: 5
Oravský hrad sa tento rok rozsvieti

19. mája 2008 - V Žilinskom kraji by sa mali postupne rozsvietiť všetky hrady, k už osvetlenému Hradu Strečno by mal tento rok pribudnúť Oravský hrad.

Spišský hrad: Geoglyf s motívom keltského koňa

19. mája 2008 - Spiš bude mať onedlho novú atrakciu. Na hradnom kopci Spišského hradu dnes začal austrálsky sochár Andrew Rogers vytvárať jedno zo svojich diel, aké vytvára po celom svete v projekte Rytmus života. Krajinné sochy veľkých rozmerov z kameňa, geoglyfy, predstavujú miestny dávnoveký symbol.

Svätý Anton: Sprístupnili štyri zreštaurované miestnosti kaštieľa

Múzeum vo Svätom Antone v Banskoštiavnickom okrese dnes slávnostne sprístupnilo štyri zreštaurované miestnosti severného krídla svojho sídelného kaštieľa - Hlavný salón, Čínsky salón, Štefánkinu spálňu a izbu pre komornú.

Umelci proti zámeru odvolať riaditeľa Galérie Jána Koniarka

Približne 300 predstaviteľov výtvarného umenia a vysokého školstva na Slovensku aj v ČR sa už podpísalo pod petíciu proti zámeru Trnavského kraja odvolať z vedenia Galérie Jána Koniarka v Trnave Vladimíra Beskida

Počas sobotnej noci praskali múzea a galérie vo švíkoch

Bratislavské múzeá a galérie praskali počas sobotňajšej akcie Noc múzeí a galérií vo švíkoch. Do niektorých expozícií sa ani všetci záujemcovia nedostali.

Obnova povodneho stropu

Ahojte :P
Chceli by sme poznat vas nazor na to ako obnovit sablonovu malbu na strope z 19stor alebo zac 20stor /ani to nam nie je uplne jasne /. Mate niekto s niecim podobnym skusenost?

Zatial je strop ciastocne fixovany so Sokratom. Uvazovali sme o retusovani problematickych casti. Ake materialy pouzit a comu sa vyhnut...?
Na vsetky nazory sa tesime...

Manželka kniežaťa Pribinu

Ahojte. Sú aj také názory, že si historici vymysleli Pribinovu manželku, aby objasnili prečo dal Pribina postaviť kresťanský kostol na svojom území, keďže v tom čase ešte nebol kresťanom. Podľa týchto historikov ho dal postaviť pre svoju manželku, ktorá bola kresťanka a pochádzala z Bavorska, bola vraj dcérou nejakého významného bavorského panovníka. Iní historici tvrdia, že žiaden bavorský panovník by nedal dcéru za manželku cudzincovi - pohanovi. A že Pribina dal kostol postaviť pre nemeckých osadníkov - kresťanov, ktorí žili na území Nitrianskeho kniežatstva. Je vôbec známe meno Pribinovej manželky alebo meno jej otca, alebo aspoň rod, z ktorého pochádzala?
Zaujíma ma táto otázka, už vopred ďakujem za odpoveď.
Nitrianka

Leon Krier: The Architectural Tuning of Settlements

Pred vyše dvadsiatimi piatimi rokmi mladý Leon Krier vyhlásil: „Ak by som sa niekedy dostal na čelo Royal Institute of British Architects (Kráľovského inštitútu britských architektov), asi by som pod rúškom noci vošiel do jeho budovy a vlastnými rukami by som preomietol tú pamätnú stenu, ktorá je pokrytá menami (zoznam laureátov kráľovskej zlatej medaily vo vstupnej hale budovy RIBA v Londýne), pretože väčšina týchto ľudí, viac ako hocikto iný, prispela k deštrukcii európskych miest a kultúry.“

sršnie hniezdo - konzervovanie

Zdravím Vás, občas si sem chodievam čítať príspevky a niektoré o konzervovaní mi skutočne pomohli. Tento týždeň som mala v múzeu väčšiu návštevu detí, niektoré z nich sa dotklo vystaveného sršnieho hniezda. Samozrejme, že kus z neho odpadol. Nestretli ste sa niekto náhodou s ošetrovaním takýchto exponátov? Pri svojej práci som sa s tým zatiaľ nestretla.

Montáž parapetných dosiek

Ekzistuje nejaký predpis alebo norma na montáž vnútorných a vonkajších parapetných dosiek. (presah od múru, zapustenie atď. )

Vlado

Historicke textilne a papierove tapety

Národní památkový ústav územní odborné pracoviště v Brně si Vás dovoluje pozvat na odborný přednáškový den v Moravské galerii v Brně, Husova 8

Historické textilní a papírové tapety

dne 20. května 2008

Program: 10,00 hod. – zahájení

Uvítání, Dr. Petr Kroupa, pověřen řízením NPÚ ÚOP v Brně

Přednášky:

Dr. Bernard Jacqué (Musée du papier peint, Rixheim, Francie): „Papírové tapety: Dějiny, technika a použití v interiéru (18. – 20 - stol.)“

Thérèse Blériot (Francie): „Konzervace a restaurování papírových tapet“

Dr. Hermann Schöpfer (Musée d’art et d’histoire, Fribourg, Švýcarsko): „Dva soubory tapet z oblasti Lucernu (probošství Beromünster /1780 – 1850/; zámek Buttisholz /kolem 1820/ )“

Radka Kalabisová – Vladimíra Lipská (restaurátorky, Praha): „Restaurování textilních tapet ze SZ Veltrusy“

Lucie Waulinová (restaurátorka, Praha): „Restaurování orientálních papírových tapet ze zámku Hořín u Mělníka“

Diskuse po každém příspěvku.

Simultánní překlad zajištěn.

Vstup volný.

Těšíme se na setkání!

Bretislav Storm / architekt – pamatkař – grafik

Národní památkový ústav územní odborné pracoviště v Brně pořádá 15. května 2008 (čtvrtek) 10.00 – 12.00 hod. v Křišťálovém sále na Staré radnici v Brně, Radnická 10, setkání při příležitosti výstavy BŘETISLAV ŠTORM architekt – památkář – grafik

Program:

Mgr. Petr Štoncner (Národní památkový ústav, ústřední pracoviště Praha): Břetislav Štorm a ochrana památek

Mgr. Vladimír Rišlink (Národní památkový ústav, ústřední pracoviště Praha)
Umělecké řemeslo v tvorbě Břetislava Štorma

Diskuse
akad. arch. Vojtěch Štorm
PhDr. Jiří Paukert

Ve 14 hod. komentovaná prohlídka stejnojmenné výstavy v Galerii Sklepení, nám. Svobody 8

V 17 hod. vernisáž výstavy

Cez Noc múzeí a galérií bude v Trenčíne spoločné vstupné

Trenčín sa po druhý raz pridáva k celoeurópskemu podujatiu Noc múzeí a galérií. Každý záujemca o históriu a umenie si môže prezrieť 17. mája za spoločné vstupné 20 korún Trenčianske múzeum, Galériu Miloša Alexandra Bazovského (GMAB), Katov dom a dominantu stredného Považia - Trenčiansky hrad.

Ako to vlastne je s grofom Imrichom Zayom?

dnes som sa pri pocuvani rozhlasoveho pasma o rode Sturovcov dozvedela zaujimave infosky o grofovi Imrichovi Zayovi (liecitel, viazanie knih, v Uhrovci toleroval vyuku v slovenskom jazyku), zaujala ma tato osobnost, tak som si hladala nieco viac na nete...
prekvapilo, ci skor sklamalo ma, ze som toho nasla malo, respektive skoro nic... mno i z toho nic ma zarazili tieto fakty...
na stranke:
http://www.snk.sk/swift_data/source/casopis_kniznica/2008/januar/31.pdf
sa spomina, ze v roku 1831 sa za neho vydala baronka Maria Calischova...

zaujimaju ma vlastne dve otazky:
1. ked sa v r.1831 baronka za grofa vydavala, bol uz vdovec?? v rozhlasovom pasme mi nesedeli tieto fakty... este pred narodenim Ludovita Stura (1815) mal grof Imrich Zay manzelku - grofku (v pasme nespominali meno...)
vie mi niekto v cislach popisat tieto udalosti a rody?
ma to vaaazne zaujima...

akosik mi nesedi cely tento odstavec... (1805 pribudli knihy a az 1831 sa vydala?)
"Po roku 1805 pribudlo do Zayovskej knižnice mnoho
kníh, v ktorých je uvedené celé meno Calischa alebo sú
tam iniciálky J. C. Pochádzajú zo zbierky baróna Jána
Calischa z Bytčice a do Uhrovca ich priniesla pravdepodobne
barónka Mária Calischová, keď sa v roku 1831 vydala
do rodiny Zayovcov (vzala si Imricha Zaya, ktorý bol vojakom)."

2. co je vyssi slachticky titul... grof alebo baron... ked si baronka zoberie grofa, prebera jeho titul aj ked je nizsi... ci ako? pripadne by ma zaujimala cela hierarchia slachtickych titulov...

/// Nazov zmeneny administratorom

Biela plesen v pivnici

Prosim o poradenie ako likvidovat bielu plesen v pivnici.Dostala sa nam tam zrejme z drevom.Pivnica je v starsom -40 rocnom dome,striekali sme ju savom s chlorom.Poradte ako sa jej natrvalo zbavit.

Biela plesen v pivnici
Výskum na bratislavskej Vydrici sa skončí 18. mája

Archeologický výskum na území bývalej Vydrice pod hradným vrchom v Bratislave pod vedením Tatiany Štefanovičovej zo Slovenského archeologického a historického inštitútu (SAHI) by mal pokračovať do 18. mája.

Trenčín: Zanedbaný vojenský cintorín z I. sv. vojny chce mesto opraviť

Mesto Trenčín má záujem o rekonštrukciu vojenského cintorína z obdobia I. Svetovej vojny, ktorý je súčasťou mestského cintorína na svahu pod sídliskom Juh. Na cintoríne sa nachádza aj Srbská kaplnka s ostatkami takmer 190 vojakov z Balkánu.

Tatranský hotel Panoráma čaká prestavba

Aj tradičná súčasť tatranskej panorámy nastupuje do atraktívneho biznisu s podtitulom rekreačné apartmány. Z hotela na Štrbskom Plese sa po prestavbe a dostavbe stane Panorama Resort poskytujúci aj žiadané víkendové byty. Umiestnia ich v podnoži objektu, ako aj do samotnej hotelovej časti, investorom prestavby je spoločnosť Invest – Tatra, s.r.o.

„Našim zámerom je postaviť hotel s apartmánmi,“ pre TRENDreality.sk približuje Ján Bednárik, konateľ developerskej spoločnosti. Apartmány podľa neho vzniknú aj v pôvodnej časti, pričom budú mať skôr investičný charakter. Niekoľko desiatok si preto ponechá aj investor.

celý text...

( Zdroj: eTrend, 7.5.2008 )

Gramce, magiče, tranďáky, kazeťáky

"Gramce, magiče, tranďáky, kazeťáky" a ďalšie výdobytky techniky minulého storočia, pri ktorých sa deti možno pousmejú a starší nostalgicky zaspomínajú, vystavuje miestny nadšenec v kine Panorex v Novej Dubnici.

Zvierata poskodzujuce pamiatky

Mesto bude opäť likvidovať premnožené holuby

Holuby sa zdržiavajú najmä v centre, ich obľúbeným miestom je strecha Ponitrianskeho múzea. Samospráva na ňu predvlani nainštalovala elektronický zvukový plašič a ihlice, holuby sa však nedali odradiť. Ihlice vytrhávajú zobákmi a plašič už nefunguje. V roku 2006 mesto odchytávalo holuby vo všetkých vývojových štádiách prostredníctvom špecializovanej firmy mechanickým spôsobom - podberákom do klietok keď spali. Veterinár ich usmrtil a odviezol do kafilérie. Najpočetnejšie kŕdle boli na Mostnej ulici na povalách starších domov, na sídlisku Chrenová a v Starom meste. Z holubov odobrali aj vzorky, ktoré poslali na rozbor. Ten preukázal parazity z rodu prvokov - eimérie, ktoré však nie sú prenosné na človeka ani iné zvieratá. Holuby po čase umierajú, pretože parazity im poškodzujú tráviaci trakt.

Ako formy poskodzovania pamiatok su vam zname?
Drevokazny hmyz - drevene konstrukcie
Holuby - fasady a kamenne prvky
Vcely a osy - Dokazu staticky oslabit mur?

Videl som aj vtaky ako rozoberaju stredoveke omietky na hradoch. Doslova v hufoch nalietvali na stenu a vyzobavali zrnka omietky.

Proti holubom som videl viacero odstrasujucich zariadeni. Od klasickych trnov az po drotiky pod prudom.

A co vy? S akou formou ochrany pamiatok proti zvieratcim skodcom ste sa stretli.

Do pozornosti davam tento clanok:
Nasadili sokolov proti holubom
http://pezincan.pezinok.sk/index.php?yggid=article&cat=2004-05&article=2536

Kalinovo: Z kostola ukradli kríže, mikrofóny aj peniaze

Katolícky kostol v Kalinove v okrese Poltár sa stal terčom zlodejov. Dosiaľ neznámy páchateľ nezisteným predmetom vypáčil okno na sakristii v zadnej časti kostola, ktoré následne rozbil a vošiel dnu.

renovacia - impregnacia tehloveho muru

ahojte.mam za domom cca 50rokov stary tehlovy mur.mur bol omietnuty maltovou omietkou, ktora sa po takej dobe povyduvala, popraskala a na niektorych miestach opadala. mam v umysle zbavit sa vsetkej starej omietky ,ocitit mur az na tehlu (niektore tehly su zvetrale a spary vypadane) a vycistit vodou. neviem vsak, ako a cim takyto mur natriet popr.naimpregnovat, aby to bolo esteticke a zaroven ucelne. uvazoval som o nejakom selakovom natere, ale neviem ci je to prijatelne (asi treba aby mur aj dychal). skuste mi , kto ma skusenosti poradit. za kazdy nastrel som vdacny. jaro

Historické vozidlá

s historickymi vozidlami sa mozete stretnut uz od rana v obci Mojmirovce pri Nitre...
ucastnici vystavy - majitelia vozidiel maju program v priestoroch barokovo - klasicistickeho kastiela, kde sa i vy mozete obcerstvit v dobovej atmosfere...
odchod vozidiel z Mojmiroviec do Palarikova je planovany kolo 12:00 hod

viac info o kastieli...
http://www.vic.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=8&Itemid=5

foto z minulych rocnikov vystavy...
http://www.palarikovo.com/

zelam vela nezabudnutelnych zazitkov :smt039

Středočeské památky čekají nákladné opravy

Pro státní hrady, zámky a další památky ve správě středočeského pracoviště Národního památkového ústavu je letos připraveno více než 60 milionů na nezbytné opravy.

Červenokamenské remeselné trhy 2008

SNM-Múzeum Červený Kameň pozýva všetkých obdivovateľov starých remesiel na tradičné Červenokamenské remeselné trhy, ktoré sa budú konať 3. mája a 4. mája 2008 od 09.00 - 17.00 hod. na hrade Červený Kameň.

Budete mať možnosť preniesť sa do obdobia, keď ku každodennému životu našich predkov patrilo drotárstvo, tkáčstvo, kožiarstvo, rezbárstvo, čipkárstvo, medovnikárstvo a veľa iných remesiel. Oboznámite sa nielen s tradíciou a históriou remesiel, ale tiež uvidíte prezentáciu a spôsob výroby remeselných výrobkov.

Dátum, čas: 
3. Máj 2008 - 2:00 - 4. Máj 2008 - 2:00

Co je to... (Co znamena tento zahadny pojem?)

Otazka: Co je to KverCitron? Pomocka: z latinciny Kto prvy uvedie dobru definiciu moze polozit dalsiu hadanku. Podobna hadankova tema existuje v rubrike Pamiatky.

Co je to... (Co znamena tento zahadny pojem?)
Novinkou STM je expozícia historických vozidiel

Súčasťou podujatia Dni mesta Košice, ktoré začalo dnes, bolo aj slávnostné otvorenie expozície historických vozidiel Slovenského technického múzea a autoklubu veteránov Cassovia retro.

kolko moze stat takato skrina?

mala by byt 100 az 150 rokov stara s benatskym zrkadlom...ak niekto viete aku moze mat cenu poradte mi prosim...dakujem

Pravidla diskusneho fora na Obnova.sk

Viem viem tento prispevok mal prist uz skorej. Presnejsie pred siestimi rokmi ked som tieto fora otvaral. Avsah navstevnost Obnova.sk stupa a prichadzaju sem aj navstevnici kt.

Pravidla diskusneho fora na Obnova.sk

kolko moze stat taky jedalensky stol?

zdravim. kolko moze stat toto?(je to replika) mozno blba otazka, ale....

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Najnovšie blogy

Titulny obrazok blogu uzivatela: Michaela Kubíková
"Komu patria pamiatky?"
25. október, 2016, Michaela Kubíková
Titulny obrazok blogu uzivatela: strapako
Zistenie signatúry obrazu
23. október, 2016, strapako
Titulny obrazok blogu uzivatela: Jusuf
Harčarske dňi
22. september, 2016, Jusuf