január 2005

Češi na Slovensku v letech 1918-1938

Jan Rychlík, Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, Praha

Otázka úlohy Čechů na Slovensku v letech 1918-1938 byla již za první republiky předmětem sporů a publicistických polemik, které se později dostaly i do historické literatury. Hlavní těžiště sporů se přitom soustředilo na úlohu české inteligence, především veřejných a státních zaměstnanců a učitelů. Na jedné straně byl zdůrazňován jejich přínos pro rozvoj Slovenska, na druhé straně bylo poukazováno na jejich převážně čechoslovakistickou orientaci a především na jejich neúměrný počet. Jisté je, že počet Čechů na Slovensku v meziválečném dvacetiletí podstatně vzrostl.

Českí maliari a Slovensko do vzniku ČSR

Margaréta Horváthová, Múzeum Karpatských Nemcov, Bratislava

Téma českého výtvarného umenia a jeho predstaviteľov vo vzťahu k Slovensku by pokryla priestor jednej monotematickej konferencie. Môj príspevok v žiadnom prípade nemôže saturovať šírku tejto problematiky, takže môže byť pochopený ako návod na uskutočnenie budúcej odbornej diskusie.

Dokumentačné centrum českej kultúry na Slovensku

Hana Zelinová, SNM - EM - Dokumentačné centrum českej kultúry na Slovensku

Dokumentačné centrum českej kultúry na Slovensku vzniklo v roku 1999 ako organizačná zložka Slovenského národného múzea - Etnografického múzea v Martine, na ktorého pôde vznikol projekt Analýza podielu Čechov na hospodárskom, kultúrnom a spoločenskom vývoji Slovenska.

Židia vo Vrútkach

PhDr. Jana Slameňová

Príspevok vznikol na základe etnologických výskumov vychádzajúcich z osobných zážitkov pamätníkov, štúdia archívnych materiálov a odbornej literatúry. Získavanie potrebných údajov bolo zdĺhavé a problematické. I napriek najlepšej snahe sa nepodarilo niektoré javy zo života židovskej komunity upresniť, doložiť faktami a tak ostávajú v polohe spomienok Vrútočanov. I v literatúre spomínajúcej Vrútky sa stretávame s nepresnými údajmi, či len predpokladmi.

Vlna

PhDr. Jana Slameňová - SNM-EM

Chov oviec patril oddávna k základným zložkám poľnohospodárskej výroby na Slovensku, úmerne k ekonomickému významu tu ovplyvnil formovanie spôsobu života a kultúry.

Etnofilm Čadca 2000

Jedanástym ročníkom prehliadky filmov a videozáznamov o ľudovej kultúre a človeku Etnofilm Čadca 2000 sa tento v dvojročnom cykle sa opakujúci festival preniesol do druhej desiatky svojej existencie ako medzinárodné bienále festivalu dokumentárnych filmov a videofilmov venovaný problematike ľudovej kultúry, spôsobu života ľudského spoločenstva, etnografii a sociálnej antropológii

Guidance on urban rehabilitation

Urban rehabilitation today goes beyond simply carrying out restoration work and encompasses ways of reviving and modernising areas to best advantage.

Výstavbu supermarketu v pamiatkovej rezervácii mesto Levoča nepovolí

29. januára 2005 (SITA) - Supermarket v mestskej pamiatkovej rezervácii, vo vnútri mestských hradieb v Levoči, chcel postaviť jeden z obchodných reťazcov. "Je to pre mňa skôr úsmevný zážitok," uviedol pre SITA primátor Levoče Miroslav Čurilla. Obchodný reťazec prejavil záujem o areál bývalých kasární.

Cesta osamelého pútnika - Peter Maruňák

Slovenské národné múzeum v Martine Vás srdečne pozýva dňa 3. februára 2005 o 16. hodine na otvorenie autorskej výstavy "Cesta osamelého pútnika" pri príležitosti nedožitého 50. výročia narodenia umelca Petra Maruňáka.

Slovenské národné múzeum

Začiatky Slovenského národného múzea (SNM) sú spojené s úsilím slovenského národa o národnú emancipáciu a sebaurčenie. SNM nadväzuje na tradície Múzea Matice slovenskej a Múzea Národného domu v Martine, ktoré rozvíjala Muzeálna slovenská spoločnosť.

seriál o hradoch

Chcel by som len poznamenat, ze samozrejme je to velmi dobrá myslienka, no zoznam sa mi zdá byt trocha prikrátky. zaroven by som odporucal obohatit príspevky o informácie o dnesnom stave (co mi v prípade muráňa chýbalo) a vyuzití objektu. zvlásšž sa tesim na Krásnu Horku :) (moju srdcovku). v ďalsom období by mohlo byt nieco poobné aj o kastieloch kuriach a zemianskych dvoroch...
drzim palce papapa ď

CHMEL: Pri rozdeľovaní štátnych peňazí sú politické tlaky

Tlaky podľa R. Chmela na rozdelenie peňazí neboli centrálne, ale z regionálnych štruktúr a to nielen z prostredia ANO

26. januára 2005 (SITA) - Existenciu politických tlakov na rozhodovanie pri rozdeľovaní štátnych peňazí z projektu Obnovme si svoj dom dnes priznal minister kultúry Rudolf Chmel. "Nie je to len pri tomto programe, ale aj pri ďalších programoch grantových systémov," uviedol dnes Chmel pred novinármi.

Na margo

K článkom o hradoch (no možno zovšeobecniť, teda treba vždy aktualizovať najmä staršie a prevzaté údaje ), tentokrát o Muránskom hrade (harp) treba uvádzať, že (už) sa nachádza na území národného parku (NP Muránska planina), nie CHKO. Dixi!

Colin Powell: USA ochránia iracké historické bohatstvo

Washington, 14. apríla 2003 - USA sa zaväzujú, že ochránia iracké historické bohatstvo a pomôžu s renováciou škôd spôsobených rabovaním významného bagdadského archeologického múzea, vyhlásil dnes šéf americkej diplomacie Colin Powell.

kamenný mažiar

Vedel by niekto poradit, aky kamen je vhodny na zhotovenie stoloveho maziarika a "tlka" do neho?

Hrad Muráň

Zrúcanina hradu sa nachádza na brale zvanom Cigánka, na území národného parku Muránska Planina severne od obce Muráň. Patrí k naším najvyššie položeným hradom, a svojim rozsahom medzi najrozsiahlejšie hradné lokality. Kamenný hrad vznikol pravdepodobne v 2. pol. 13. storočia.

Návštevnosť výstavy o divadle majú zvýšiť sprievodné akcie

26. januára 2005 (SITA) - Približne 400 návštevníkov si počas prvých šiestich dní od otvorenia pozrelo výstavu Divadlo - Vášeň, telo, hlas v Slovenskom národnom múzeu (SNM) na Vajanského nábreží v Bratislave. Podľa Jany Mojžitovej z oddelenia marketingu SNM to zatiaľ nie je rekordné číslo, očakávajú však narastanie počtu návštevníkov, keďže práve sa rozbiehajú sprievodné akcie k výstave.

Bzince pod Javorinou: Srdce na pravom mieste

Soňa BARTOVIČOVÁ, 2001

Míňame tabuľu, ktorá upozorňuje na Čachtice a zaháňame nápad odbočiť a nadýchnuť sa vône stredovekých krutostí. Pokračujeme tým istým smerom, ktorým by šiel školský autobus, keby práve neboli prázdniny. Touto cestou ich chodieva požehnane. S cieľom aspoň v niečom podobným, ako je ten náš. Aj my sme zvedaví na rodný dom a múzeum Ľudmily Podjavorinskej. A ešte na oveľa viac.

reštaurovanie papiera

stranka pre reštauratorov papiera a archivalií..www.ceiba.cz

Ivan L. v kauze Triptych vinný

25. januára 2005 (SITA) - Senát Okresného súdu Bratislava 3 dnes uznal bývalého riaditeľa SIS Ivana L. za vinného z trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa v kauze Triptych - Klaňanie troch kráľov.

Ako postavit drevenicu?

Dobry den,

Chcel by som sa spytat, ci by niekto vedel poradit, ako postavit drevenicu. Existuju nejake knihy o stavani drevenic?

Dakujem za radu,

Martin

restaurovanie nabytku KE

Hladam v Kosiciach restauratora stareho nabytku na byte.

V utorok súd vynesie verdikt nad exšéfom SIS v kauze Triptych

BRATISLAVA 24. januára 2005 (SITA) - Senát Okresného súdu Bratislava 3 vynesie v utorok o 14:30 verdikt v kauze Triptych - Klaňanie troch kráľov, v ktorej je bývalý šéf SIS Ivan L. obžalovaný zo zneužitia právomocí verejného činiteľa. Súd sa prípadom zaoberal od januára 2004.
V piatok si súd vypočul záverečné reči prokurátorky, obhajoby a obžalovaného. Prokurátorka navrhla súdu, aby Ivana L. uznal za vinného a vymeral mu trest na dolnej hranici trestnej sadzby, teda tri roky. Obhajcovia Ivana L. naopak tvrdili, že ich mandant je nevinný a nedopustil sa žiadneho trestného činu.

Margaret Birtley leaves Deakin for the Collections Council of Australia

[from the Cultural Heritage Centre for Asia and the Pacific, Deakin University]

Margaret Birtley leaves Deakin University in February 2005 to take up the role of Chief Executive Officer for the new Collections Council of Australia (CCA). This new position grew out of collections research work for the Cultural Ministers Council completed by the Cultural Heritage Centre at Deakin University in 2001. The research identified a need for a national coordinating body for heritage collections.

Krajské osvetové stredisko Košice zriadilo galériu

Galériu otvoria v piatok, 28. januára, o 16:30 vernisážou fotografií z prvého medzinárodného krajinárskeho plenéra fotografov - Sivec 2004
KOŠICE 23. januára (SITA) - Novú galériu poskytujúcu priestor predovšetkým amatérskym umelcom otvorí vo svojich priestoroch na Hviezdoslavovej ulici v Košiciach Krajské osvetové stredisko (KOS), ktorého zriaďovateľom je Košický samosprávny kraj (KSK). Ako ďalej informovala agentúru SITA riaditeľka KOS Eleonóra Kovalčíková, nové výstavné priestory otvoria v piatok, 28. januára, o 16:30 vernisážou fotografií z prvého medzinárodného krajinárskeho plenéra fotografov - Sivec 2004, ktorý organizoval KOS.

Skvost sakrálnej architektúry Slovenska - Kopčany

Z raných čias našich dejín, v ktorých za vrchol možno považovať
obdobie Veľkomoravskej ríše, sa podnes zachovalo iba málo
pamiatok. Neúprosný čas a kataklizmy vojenského besnenia, ktoré
pričasto putovalo touto časťou Európy, sú príčinami zániku
hmotných dokladov dávnej kultúry.

O výročných cenách

Celkom náhodou som si prečítal tento článok a fascinovalo ma jediné: s akou bohorovnou aroganciou štiavnický primátor Lichner ignoruje zákon o slobodnom prístupe k informáciám. Totiž identifikácia konkrétnych domov, ktoré mecenáš Kollár zachránil (všimnite si, že nikam nedávam úvodzovky, hoci sa mi tlačia do prstov), nesmie byť predmetom tajomstva či smiešneho utajovania. Občania Banskej Štiavnice by sa asi mali nad radodajným rozdávaním svojej volebnej dôvery zamyslieť.

2005-01-22-trencincastle.jpg

Fotografie z clankov od 27. 6. 2004

2005-01-22-trencincastle.jpg

2005-01-22-turniansky-hrad.jpg

Fotografie z clankov od 27. 6. 2004

2005-01-22-turniansky-hrad.jpg

2005-01-22-branc-hrad.jpg

Fotografie z clankov od 27. 6. 2004

2005-01-22-branc-hrad.jpg

2005-01-17-potap21.jpg

Fotografie z clankov od 27. 6. 2004

2005-01-17-potap21.jpg

2005-01-17-potap31.jpg

Fotografie z clankov od 27. 6. 2004

2005-01-17-potap31.jpg

2005-01-17-potap-11.jpg

Fotografie z clankov od 27. 6. 2004

2005-01-17-potap-11.jpg

2005-01-21-kopcany-obnova.sk.jpg

Fotografie z clankov od 27. 6. 2004

2005-01-21-kopcany-obnova.sk.jpg

2005-01-21-bojnice.jpg

Fotografie z clankov od 27. 6. 2004

2005-01-21-bojnice.jpg

2005-01-21-muran.jpg

Fotografie z clankov od 27. 6. 2004

2005-01-21-muran.jpg

2005-01-22-muran.jpg

Fotografie z clankov od 27. 6. 2004

2005-01-22-muran.jpg

2005-01-22-bratislavsky-hrad.jpg

Fotografie z clankov od 27. 6. 2004

2005-01-22-bratislavsky-hrad.jpg

2005-01-22-nitra-hrad.jpg

Fotografie z clankov od 27. 6. 2004

2005-01-22-nitra-hrad.jpg

2005-01-22-sklabina-kreslena.jpg

Fotografie z clankov od 27. 6. 2004

2005-01-22-sklabina-kreslena.jpg

2005-01-22-lupca-hrad.jpg

Fotografie z clankov od 27. 6. 2004

2005-01-22-lupca-hrad.jpg

sietotlac

Mozno ze je to otazka trochu "OUT OF TOPIC" ale neviete mi niekto poradit dobru literaturu zaoberajucu sa sietotlacou? Dik za radu. Pripadne mozete pripisat aj kontakty kde by sa dali zohnat sita, farby a podobne.

Sv. Vincent

Sv. Vincent, ktorého si Cirkev pripomína 22. januára, pochádzal z Pyrenejského polostrova a to pravdepodobne z mesta Huesca, ktoré sa nachádza v terajšom severovýchodnom Španielsku. Jeho otec bol rímskym konzulárnym úradníkom.

Bojnický hrad

Bojnický hrad je jedným z najatraktívnejších objektov z hľadiska turistického ruchu v oblasti Hornej Nitry. Terajší rozsiahly hradný komplex vznikol zrastaním viacerých stavebných etáp, ktoré sa dnes už ťažko dajú určiť. Jadro hradu je stredoveké zo 14. storočia.

Pieskovanie skla

Kto pieskuje sklo ?
Vďaka.

Z histórie obce Vyhne

Príčinou vzniku obce boli bane, najmä nálezisko bohatej železnej rudy. Podľa niektorých predpokladov ťažili tu železnú rudu už germánske kmene niekedy v 3. – 2. storočí pred naším letopočtom. Neskoršie Slovania vytlačili Germánov alebo títo sa sami odsúvali. Do príchodu Sasov, ktorých uhorský kráľ Ondrej II. Jeruzalemský povolal do Karpatských vrchov na ťažbu kovov, to boli Slováci výrobcami kovov, hoci jednoduchším spôsobom a nie s takou vyspelou zručnosťou, ako to potom robili Sasi.

Divadlo - Vášeň, telo, hlas

DIVADLO – Vášeň, telo, hlas Výstava Divadlo – vášeň, telo, hlas prvýkrát v histórii Slovenska predstavuje divadlo v jeho najrozmanitejších historicko-spoločenských a umeleckých súvislostiach. Približuje divadelné prejavy v prelomových historických obdobiach, mapuje vznik a vývoj profesionálneho divadla na území Slovenska od roku 1920 až po súčasnosť, predstavuje historickú i novodobú architektúru divadelných budov. Divadlo ako kolektívne umenie je jedným z tých umeleckých druhov, ktoré existujú len v konkrétnom čase a priestore.

Pozlacování

Někde někdo mi tvrdil ,že se dá velmi dobře zlatit pomocí Polyvinylalkoholu,nemáte s tím náhodou někdo zkušenosti ? Potřebuju doplnit na polychromii tmel jako podklad pod zlacení,jedná se o silnější vrstvu ,dal by se křídový tmel nahradit akrylátovým ? Nebude silnější vrstva ,kolem 1.cm praskat a spojí se s okolním křídovým ? Za podnětné názory děkuji .

Aký je Váš názor na vedomosti lektorov týkajúce sa expozícií

Sú podľa Vás vedomosti lektorov v jednotlivých múzeách dostačujúce? Myslíte si, že návštevníkom stačí tých pár viet, ktoré sa lektori naučili naspamäť? Alebo si myslíte, že lektori by mali vedieť aspoň základné informácie o objekte v ktorom sa múzeum nachádza (hrad, kaštieľ,zámok). Prípadne Vám stačí, že si vypočujete 5 minútové rozprávanie o váze z 19. storočia, ktorá stojí na stole z 18. storočia, ale keď sa spýtate, kto vlastnil tento hrad v 16. storočí tak lektor iba pokrčí plecami.

Australia ICOMOS National Cultural Tourism Committee

Call for Nominations for Chairman

The Australia ICOMOS Cultural Tourism Committee is the national committee that reflects the work of the ICOMOS International Cultural Tourism Committee and seeks national opportunities to reinforce the philosophies of the ICOMOS International Cultural Tourism Charter. Members are drawn from WA, Queensland, SA, Tas and NSW. More members are always welcome.

Potápanie včera a dnes

Autor výstavy Peter Ferdinandy, (je to jeho už 12 výstava) pôvodom z Revúcej, pôsobí už niekoľko desiatok rokov ako inštruktor potápania s tromi hviezdami C.M.A.S.- v Zväz potápačov Slovenska, kde sa v rámci východného Slovenska podieľa na výcviku potápačov. Patrí medzi inštruktorov s najvyššou potápačskou kvalifikáciou na Slovensku. Posledné roky pôsobí ako vedúci Potápačského centra ZPS – Vega Lubeník. Za roky svojej činnosti sa zúčastnil na výchove niekoľkých stoviek potápačov.

Titova reštaurácia

Gregor Martin Papucsek, Budapešť

Bronzovú sochu bývalého juhoslovanského straníckeho a štátneho vodcu Josipa Broza Tita, ktorú neznámi páchatelia vyhodili do vzduchu, doviezli do Záhrebu, kde ju zreštaurujú.

Ochrana pamiatok

Článok "Ochrana pamiatok" je z doby, kedy už platil nový "pamiatkový zákon", čiže vtedy už nebolo ani Pamiatkového ústavu, akéhosi "Ústredia ŠPS" niet od r.1990. Aj ICOMOS Slovensko teda nepatrí pod ústredie, ale ani pod "Pamiatkový úrad SR", ale je (samostatným) občianskym združením.
P.S. "Atény" sa nekonali v r.1931, ale v roku 1933, viď "Aténska charta"!

2005-01-04-slachta-stefan-architekt.jpg

Fotografie z clankov od 27. 6. 2004

2005-01-04-slachta-stefan-architekt.jpg

2005-01-10-tito.jpg

Fotografie z clankov od 27. 6. 2004

2005-01-10-tito.jpg

2005-01-16-divadlo-astorka.jpg

Fotografie z clankov od 27. 6. 2004

2005-01-16-divadlo-astorka.jpg

2004-12-12-Hornicka_Krakov_11.jpg

Fotografie z clankov od 27. 6. 2004

2004-12-12-Hornicka_Krakov_11.jpg

2005-01-03-nostalgia-logo.jpg

Fotografie z clankov od 27. 6. 2004

2005-01-03-nostalgia-logo.jpg

2004-12-12-Hornicka_Krakov_12.jpg

Fotografie z clankov od 27. 6. 2004

2004-12-12-Hornicka_Krakov_12.jpg

2005-01-03-triptich-lexa.jpg

Fotografie z clankov od 27. 6. 2004

2005-01-03-triptich-lexa.jpg

2004-12-12-Hornicka_Krakov_13.jpg

Fotografie z clankov od 27. 6. 2004

2004-12-12-Hornicka_Krakov_13.jpg

2004-12-12-Hornicka_Krakov_14.jpg

Fotografie z clankov od 27. 6. 2004

2004-12-12-Hornicka_Krakov_14.jpg

2004-12-12-Hornicka_Krakov_2.jpg

Fotografie z clankov od 27. 6. 2004

2004-12-12-Hornicka_Krakov_2.jpg

2004-12-12-Hornicka_Krakov_4.jpg

Fotografie z clankov od 27. 6. 2004

2004-12-12-Hornicka_Krakov_4.jpg

2004-12-12-Hornicka_Krakov_5.jpg

Fotografie z clankov od 27. 6. 2004

2004-12-12-Hornicka_Krakov_5.jpg

2004-12-12-Hornicka_Krakov_6.jpg

Fotografie z clankov od 27. 6. 2004

2004-12-12-Hornicka_Krakov_6.jpg

2004-12-12-Hornicka_Krakov_7.jpg

Fotografie z clankov od 27. 6. 2004

2004-12-12-Hornicka_Krakov_7.jpg

2004-12-12-Hornicka_Krakov_8.jpg

Fotografie z clankov od 27. 6. 2004

2004-12-12-Hornicka_Krakov_8.jpg

2004-12-12-Hornicka_Krakov_9.jpg

Fotografie z clankov od 27. 6. 2004

2004-12-12-Hornicka_Krakov_9.jpg

2004-12-23-bs-strechy-z-akademicka11.jpg

Fotografie z clankov od 27. 6. 2004

2004-12-23-bs-strechy-z-akademicka11.jpg

2004-12-23-spis-hrad.jpg

Fotografie z clankov od 27. 6. 2004

2004-12-23-spis-hrad.jpg

2004-12-12-chmel.jpg

Fotografie z clankov od 27. 6. 2004

2004-12-12-chmel.jpg

2004-12-23-vlkolinec.jpg

Fotografie z clankov od 27. 6. 2004

2004-12-23-vlkolinec.jpg

2004-12-12-icom.jpg

Fotografie z clankov od 27. 6. 2004

2004-12-12-icom.jpg

2004-12-23-bardejov.jpg

Fotografie z clankov od 27. 6. 2004

2004-12-23-bardejov.jpg

2004-12-12-Hornicka_Krakov_1.jpg

Fotografie z clankov od 27. 6. 2004

2004-12-12-Hornicka_Krakov_1.jpg

2005-01-02-Sagrada_Familia2004_02.JPG

Fotografie z clankov od 27. 6. 2004

2005-01-02-Sagrada_Familia2004_02.JPG

2004-12-02-kovacica.jpg

Fotografie z clankov od 27. 6. 2004

2004-12-02-kovacica.jpg

2004-12-05-palladio.jpg

Fotografie z clankov od 27. 6. 2004

2004-12-05-palladio.jpg

2004-12-06-osviencim-fotka.jpg

Fotografie z clankov od 27. 6. 2004

2004-12-06-osviencim-fotka.jpg

2004-12-06-brunovsky.jpg

Fotografie z clankov od 27. 6. 2004

2004-12-06-brunovsky.jpg
Prezident ICOMOS k následkom zemetrasenia v Indickom oceáne

Message by the President of ICOMOS, Michael Petzet, concerning the earthquake and ensuing tsunami in the Indian Ocean

Paris, 7 January 2005

Dear Colleagues and Friends,

ICOMOS joins the international community in deploring the tragic loss of life due to the tsunami which hit the coasts of several countries across Asia and Africa on Sunday 26 December 2004 and expresses its heartfelt sympathy to the populations and governments struck by this tragedy.

In these days all of our members are asking how we with our professional network can help those countries affected by the Tsunami disaster.

Renesančné trulice na Slovensku 1

Problematika vývoja renesančnej nábytkovej tvorby na Slovensku
dosiaľ nebola zdokumentovaná v práci takého rozsahu, ktorý by
zohľadňoval pomerne veľké množstvo renesančných nábytkových kusov roztrúsených
v múzeách a cirkevných objektoch na rôznych miestach Slovenska. Cieľom diplomovej
práce bolo doplniť a rozšíriť dnešné poznanie renesančných truhlíc, ktoré
predstavujú veľmi obľúbený a dnes najpočetnejšie zachovaný typ renesančného
nábytku.

M. Filová a V. Čapková

M.Filová sa narodila 7. augusta 1945 v Malženiciach, absolvovala VŠDS v Žiline a pracovala ako učiteľka na SOU chemickom v Žiline. Drotárskej tvorbe sa venuje šesť rokov, v minulom roku bola navrhnutá na Ženu roka.

Divadlo v muzeu ~ divadlo Muzeom

Je zaujimave ako sa stretli dve udalosti afery okolo Narodneho divadla a vernisaz vystavy (21. 1. 2005) Divadlo - Váše?, telo, hlas SNM. (Clanok o vystave bude uverejneny na Obnova.sk 20. 1. 2005, dalsie info na www.snm.sk)

Pekne nacasovane.

org00017.jpg

Prekrásne no?né Brno

org00017.jpg

org00018.jpg

Prekrásne no?né Brno

org00018.jpg

org00006.jpg

čiernobiele fotky nočného brna

org00006.jpg

org00010.jpg

Prekrásne no?né Brno

org00010.jpg

org00007.jpg

čiernobiele fotky nočného brna

org00007.jpg

org00011.jpg

Prekrásne no?né Brno

org00011.jpg

org00008.jpg

čiernobiele fotky nočného brna

org00008.jpg

org00012.jpg

Prekrásne no?né Brno

org00012.jpg

org00009.jpg

čiernobiele fotky nočného brna

org00009.jpg

org00013.jpg

Prekrásne no?né Brno

org00013.jpg

org00010.jpg

čiernobiele fotky nočného brna

org00010.jpg

org00014.jpg

Prekrásne no?né Brno

org00014.jpg

org00011.jpg

čiernobiele fotky nočného brna

org00011.jpg

org00015.jpg

Prekrásne no?né Brno

org00015.jpg

org00012.jpg

čiernobiele fotky nočného brna

org00012.jpg

org00016.jpg

Prekrásne no?né Brno

org00016.jpg

org00001.jpg

Prekrásne no?né Brno

org00001.jpg

org00002.jpg

Prekrásne no?né Brno

org00002.jpg

org00003.jpg

Prekrásne no?né Brno

org00003.jpg

org00004.jpg

Prekrásne no?né Brno

org00004.jpg

org00005.jpg

Prekrásne no?né Brno

org00005.jpg

org00006.jpg

Prekrásne no?né Brno

org00006.jpg

org00007.jpg

Prekrásne no?né Brno

org00007.jpg

org00008.jpg

Prekrásne no?né Brno

org00008.jpg

org00009.jpg

Prekrásne no?né Brno

org00009.jpg

org00002.jpg

čiernobiele fotky nočného brna

org00002.jpg

org00003.jpg

čiernobiele fotky nočného brna

org00003.jpg

org00004.jpg

čiernobiele fotky nočného brna

org00004.jpg

org00005.jpg

čiernobiele fotky nočného brna

org00005.jpg
Príspevok k technológii maltového pojiva (vápno)

A.Loydl - Združenie RONDEL

Na základe vlastných skúseností a poznatkov získaných na konferencii v Banskej Štiavnici ako aj z literatúry uvediem pár príkladov hasenia vápna a prípravy malty.

Kde je Banska Stiavnica?

Zaujimalo by ma, kde je Slovenske banske muzeum v Banskej Stiavnici. Aj ked neviem cisla za rok 2004, predpokladam, ze to iste bolo viac ako 47 tisic, co ma Cerveny Klastor...
Jano

Prieskum na VS

Akademia umeni Banska Bystrica Fakulta vytvarnych umeni organizuje 19. - 20. 1. 2005 10 - 17 hod prieskum. Adresa: Kolarova 28, BB.

Slovenský čínsky múr

Vládcovia mladšej doby bronzovej nariadili poddaným stavať obranný val, po ktorom su dodnes viditeľne stopy od Dunaja až po Sitno, čo je viac ako 60 kilometrov. Val slúžil zrejme na obranu pred východnými kočovnými kmeňmi. Možné je i to, že mal chrániť náleziská zlata, striebra a medenej rudy v okolí Banskej Štiavnice.

Nové řešení urychlí dostavbu známé katedrály v Barceloně

Monumentální a světově proslulá Gaudíova katedrála Sagrada Familia je rozestavěna již po mnoho generací, přesněji od roku 1882. Nové řešení od společností IBM PLM Solutions, Gedas Iberia a Dassault Syst?mes má přinést potřebné urychlení prací na kamenných prvcích stavby.

Fotografovanie v muzeach

Co si myslite o zakaze / spoplatneni fotografovania v muzeach? a preco vlastne je fotografovanie zakazane a na zaklade coho je spoplatnovane? pochopim ked je spoplatneny vstup do muzea: muzeum ma iste naklady spojene s expoziciami, lektormi atd, takze by som mal znasat aspon malu cast tychto nakladov. ale ake naklady vzniknu tym ze vytiahnem fotak a cvaknem si nieco zaujimave ci pre mna dolezite co nie je ani v drahych katalogoch ani na pohladniciach? a maju vobec moralne pravo pytat tieto peniaze?
A este: co si myslite o zakaze fotografovania v muzeach? obvykle pocujem zdovodnenie ze je to koli bezpecnosti zbierok. ale myslite si ze zlodejovi nejako zabrani to ze nemoze fotit? a zvlast pri dnesnej velkosti digitalnych fotoaparatov, kedy si kazdy odfoti co chce. ale preco sa dane platiaci obcania maju schovavat koli par zlodejom, ktori si ocenenie predmetov zabezpecia aj bez fotiek? Postreh zo zahranicia: ked som sa v parizskom Louvri spytal dozorcu ci mozem fotit, nechapavo na mna pozeral s odpovedou ze fotografovanie je samozrejmost ...

Lokality UNESCO na Slovensku - Bardejov

Sídlo s názvom Bardejov, ležiace na krajinskej ceste z Uhorska do Poľska sa spomína v zázname ipatijevského kronikára už v roku 1241, mestské privilégiá udelil Karol Róbert nemeckým obyvateľom, ktorí sa usadili v blízkosti uvedeného slovenského sídliska na prelome 13. a 14. storočia až v roku 1320. Vtedy bol už Bardejov opevnený s obdĺžnikovým trhovým námestím, ktorého severnú stranu utváral rímsko-katolícky farský kostol sv. Egídia zo začiatku 14. storočia, prestavaný v prvej polovici 15. storočia na trojlodie.

Je pamiatka stará 3000 rokov bezcenná ?

V lokalite Kaľamárka sa nachádza miesto 3000 rokov staré, dokázateľne sídlisko našich predkov - zanedbané, nepovšimnuté... tu je záver archeologickej správy :
Katalóg nálezov a nalezových situácií z výskumu vyšinného sídliska a hradiska Kalamárka pri Detve sprístupňuje širokej odbornej verejnosti terénnym výskumom získané archeologické pramene a zároveň východiskovú bázu pre následné typologické a chronologické analýzy, ako i teoretické vyhodnotenie, ktoré autor pripravuje po jednotlivých obdobia osídlenia lokality.
V roku 1993 bola odovzdaná do tlače pre časopis Slovanská archeológia 1994/1 štúdia o včasnostredovekom osídlení lokality, za ktorou bude nasledovať vyhodnotenie neskorobronzových,laténskych, rímskych a germánskych nálezov. Sumarizáciu hlavných výsledkov výskumu v predchádzajúcej kapitole treba chápať v rovine predbežnej pracovnej hypotézy, umožňujúcej spolu s registrom nálezov podľa chronologického zaradenia ľahšiu orientáciu v pestrom polykutúrnom nálezovom fonde zo značne širokého časového priestoru pribižne dvoch tisícročí.
Výskumy v detve, spolu s ďaľšími archeologickými prieskumami a výskumami realizovanými na strednom a hornom Pohroní, Ponitrí a Považí najmä v poslednom desaťročí, priniesli mnoho nových informácií nielen do poznania dosiaľ málo prebádaného pravekého a protohistorického osídlenia tohto regiónu, ale i do rekonštrukcie donodávna zaznávaného predkolonizačného slovienskeho osídlenia Zvolenského kominátu i severných častí ďalších veľkomoravských hradských obvodov (španstiev,žúp).
táto publikácia bola spracovaná s nádejou, že aspoň čiastočne prispeje k odstráneniu bielych miest na mape poznania hornatého stredného slovenska, tohoto sídelného a genetického rezervoára slovenského národa...

Zdá sa mi, žeby takéto miesto malo byť udržiavané, vyznačené a využité pre turistický ruch.

Pukanec: Cibuliari so zlatými rukami

Zdena Čupíková, 2001

Spisovateľ Ivan Kadlečík sa v úvahe, ktorú uverejnili Pukanské noviny vyznáva, že “staroba je oslobodenie sa od zamestnania, vojenskej služby, povinnej školskej dochádzky, od žien a skrytých vášní, trochu aj od hlúposti a zbytočných viet. Od budúcnosti zahmlenej.” Možno preto sa sem na staré kolená vracajú pukanskí rodáci, aby po peripetiách života našli pokoj v prekrásnom prostredí a vychutnali hodnoty vinohradníctva, ovocinárstva, záhradkárstva i poľovníctva.

Starožitná spálňa - kúpa

Chcel by som poprosiť o radu. Mam zaujem kupiť kompletnú starožitnú spalňu z obdobia rokov 1880-1940. Mam už nejake konkretne ponuky. Vedel by mi niekto poradiť ake su ceny takýchto spalní. V pripade ak mate niekto na predaj možete ponuknuť. Najlepšie z okolia Žiliny. tel.0908614513

Tretí rok Obnovy

Slovenský internetový portál o pamiatkach, zbierkach a starožitnostiach www.obnova.sk vstupuje do tretieho roka riadnej prevádzky. Portál vznikol z iniciatívy mladého aktivistu Michala Hrčku, ktorý stránku nielen vymyslel, ale ju aj zrealizoval a po takmer roku práce „zavesil“ na web.

Najnavštevovanejšie objekty v roku 2003

NAJNAVŠTEVOVANEJŠIE OBJEKTY V ROKU 2003

Rekonštrukcia mestského opevnenia v Trnave

Dobrý deň.
Dnes som si u jedného fotografa pozeral staré fotografie Trnavy a boli medzi nimi aj fotky hradieb. Pripomenul som si to co si matne pamatam z mojho detstva....okna po zburanych domoch, stare schodistia, zabradlia, dvere veduce cez opevnenie, vsetko sucasti domov ktore boli postavene po tom ako hradby prestali plnit svoju primarnu funkciu. Zdali sa mi velmi malebne a ozivovali hole mury, robili ich zaujimavejsimi a napr. pre fotografov to boli velmi pritazlive zakutia na tvorbu imaginativnych fotografii. Dnes je to vsetko prec, zamurovane, odburane, vsade len hladky mur. Samozrejme, to je povodny historicky renesancny vyzor opevnenia. Ale nemohli sa aspon na casti hradieb ponechat, ci taktiez zrestaurovat aj pozostatky po malych domoch ktore sa mozno dve storocia primkynali k hradbam? Nie je to tiez svojim sposobom devastacia pozostatkov pamiatok, aj ked mladsich ako hradby? Ja si z detstva pamatam hradby ako skvele ihrisko kde sa dalo bezpecne santit po schodikoch, skusat otvorit dvere roky pokryte pavucinou atd. Prave to mi napadlo ked som videl surrealne posobiace fotky starsieho fotografa z danych miest. Bolo nutne spravit z inak podla mna velmi dobre zrestaurovanych hradieb (teda co sa tyka postkomunistickych zasahov) sterilne mury s monotonnou, i ked historicky vernou strukturou tehal? nedal sa kusok hradieb ponechat aj s novodobejsimi zasahmi, ktore uz tiez patria minulosti a kotre pamiatku ozvlastnovali? Nie som odbornik, rad by som pocul Vas nazor.

Ponukame kovanie,zamky.....na starozitne nabytky

Ponukame siroku ponuku kovani,zamkov atd. na starozitny nabytok.Info na www.hollex.sk a tel.c.02/54433908 Hollex Slovakia.sro,Jesenskeho 5-9,Bratislava.Predajna "Hollex" otvorena denne sa nachadza na Jesenskeho ulici v centre Bratislavy,100metrov od Narodneho Divadla a hned vedla cestovnej kancelarie Satur.

Nakup stareho nabytku

Hladame dodavatelov stareho nabytku z makkeho dreva z celeho Slovenska, no hlavne z oblasti Vychodneho Slovenska.Dakujem za kazdy kontakt.Tel.c.0905727072 Robert Holly.

Ochrana dřeva VI.

5.4.POSTUP MIKROVLNNÉHO OHŘEVU


Pokud je nutné dřevěný prvek nejen vysušit, ale i sterilizovat na základě zjevného poškození dřevokaznými houbami a hmyzem, mělo by předcházet ošetření prvku biocidním přípravkem.

rámovanie japonskej kaligrafie

Neviete mi poradit ci existuje firma ktora rámuje kaligrafie tradicnym japonskym spuosobom?
Alebo postup ako sa to robí?
Moc dakujem.

MPR - Ľudová architektúra

1. Brhlovce (okr. Levice) – uznesenie vlády SSR č. 272/1983


2. Čičmany (okr. Žilina) – uznesenie vlády SSR č. 22/1997

Chmel a granty v Slovenskom rozhlase

Prispevok pisem pocas pocuvania rozhovoru s Ministrom kultury Chmelom v relacii Slovenskeho rozhlasu Zrkadlenie.

Minister povedal a ubezpecil nas na zaklade otazky redakcie Obnova.sk, ze grantovy program Obnov si svoj dom bude pokracovat a fungovat aj v roku 2005.

Zaujimavostou bolo ze pan minister pripomenul nasledovne (volna parafraza) Ked sme na pamiatky davali 10-12mil. Rocne nik nic nenamietal. Akonahle sme sa snazili prerozdelit 150mil. + zdroje z podnikatelskeho sektoru, zodvihla sa vlna nepokojov.

Pan minister, nie uplne jasne, prehlasil ze vo funkcii zostava a neplanuje odist.

Svet hviezd a ilúzií - Sto rokov svetovej kinematografie

Hlavné mesto SR Bratislava, Galéria mesta Bratislavy, Moravská galerie v Brně, Uměleckoprůmyslové museum Praha, Národní filmový archiv Praha, Vás pozývajú na vernisáž výstavy: Svet hviezd a ilúzií - Sto rokov svetovej kinematografie v stredu 12. januára 2005 o 17h v Mirbachovom paláci GMB, Františkánske nám. 11, Bratislava. Kurátori výstavy: Dr. Marta Sylvestrová, Petr Štembera. Manažér výstavy: Ing. Jan Kukal.
Výstava sa koná pod záštitou Juraja Kukuru a potrvá do 20. 3. 2005

Slovensko a India zlepšia kultúrnu spoluprácu

BRATISLAVA 4. decembra 2004 (SITA) - Slovensko a India zlepšia kultúrnu spoluprácu. Vyplýva to z Programu spolupráce medzi vládami Slovenskej republiky a Indickej republiky v oblasti kultúry a umenia na obdobie rokov 2004 až 2007, ktorý tento týždeň odsúhlasila vláda SR.

Mestské pamiatkové rezervácie SR

1. Banská Bystrica - pamiatková rezervácia (PR) vyhlásená uznesením Povereníctva kultúry SR č. 16 118/1955, 18. 5. 1955, Úradný vestník, čiastka 53/1955, úprava hraníc PR - nariadenie vlády SR č. 108/2004


2. B. Štiavnica – PR vyhlásená uznesením vlády ČSR z 11. 7. 1950 na základe návrhu Povereníctva kultúry SR, nepublikov., hranice PR nariad. vlády SR č. 280/2000 Z. z. 9. 8. 2000

Chlebová pec

Chcel by som toot cestou poprosiť niekoho kto má skúsenosť so stavbou chlebovej pece,prípadne by bol ochotný poskytnúť nákres,fotografie,alebo stavebný plán,či návod.Mal by som zéujem na chalupe na záhrade postaviť úplne jednoduchú pec na pečenie chleba, resp. pizze pri príležitostných víkendových návštevách na chalupe.Privítal by som aj možnosť,aby bola prípadne spojená s malou udiarničkou.Vopred ďakujem za akékoľvek upozornenie, či odpoveď.
S pozdravom Juraj Alan

V kauze Triptych pred súdom vypovedajú svedkovia

ARCHÍV, BRATISLAVA 16. septembra (SITA) - Výpoveďami troch svedkov dnes na Okresnom súde Bratislava 3 pokračuje pojednávanie v kauze Triptych - Klaňania sa troch kráľov, v ktorej sú obžalovaní bývalý šéf SIS Ivan L. a jeho prvý námestník Jaroslav S. zo zneužitia právomocí verejného činiteľa.

Aký vosk

Aký vosk mám použiť na navoskovanie čistého DB dreva, na starožitný spôsob?

Aký vosk
Lokality UNESCO na Slovensku - Vlkolínec

Osada Vlkolínec predstavuje typ dedinského stredovekého sídla s drevenou architektúrou horských a podhorských oblastí, s nenarušenou zástavbou zrubových domov uprostred krajinárskeho zázemia tvoreného úzkymi pásikmi polí a pasienkov, zo severu chránená masívom Sidorovo. Uprostred tradičnej zástavby sa v centre obce zachovala zvonica z roku 1770, studňa, kaplnka Panny Márie z roku 1875 a škola.

Reštaurovať sa dá celý archív, Jánošík by stál tri milióny

TRENČIANSKE TEPLICE 30. júna 1999 (SITA) - Vďaka novej technológii reštaruovania filmov by mohli nadobudnúť aj najstaršie slovenské filmy kvalitný obraz. Je to technika, ktorá je určená na prepis a archiváciu filmovej informácie do digitálnej formy, zbaví film škrabancov, zlepší farebnú dynamiku, upraví jeho parametre a zbaví ho filmového zrna. Ako uviedol pre agentúru SITA Vlado Rusnák zo spoločnosti Traco Systems, ak by túto technológiu vlastnil štát, slúžila by na podporu slovenskej filmovej tvorby.

Výstava Umenie reštaurovania o ochrane kultúrneho dedičstva

Výsledky členov Komory reštaurovania priblíži takmer 80 obnovených diel: BRATISLAVA 3. marca 2000 (SITA) - Výstavu prác slovenských reštaurátorov Umenie reštaurovania (Reštaurátorská tvorba 2) slávnostne otvorí v utorok o 17:00 Galéria mesta Bratislavy (GMB) v Mirbachovom paláci. Na vernisáži sa zúčastní sochár Bedrich Hoffstädter a predseda Komory reštaurátorov Ivan Rusina.

Oživenie grafiky na hodvábe v SNG

Odborný výklad a výstava o reštaurovaní unikátnej grafiky Iluminácia vo Frankfurte z 18. storočia: BRATISLAVA 17. apríla 2001 (SITA) - Reštaurátorský výklad Reštaurovanie medirytiny na hodvábe čaká vo štvrtok o 16:00 na záujemcov v Slovenskej národnej galérii (SNG) v Bratislave. Podľa Zuzany Urbaníkovej z tlačového oddelenia SNG, expozícia na 1. poschodí Vodných kasární predstavuje výsledok dvojročnej práce reštaurátorských ateliérov SNG Iluminácia vo Frankfurte od Gustava Andreasa Wolfganga. O diele, ktoré je pamätným listom na privítanie cisára Karola VII. vo Frankfurte, bude rozprávať reštaurátorka Jana Krapková a kurátor výstavy Dušan Buran. Vstup na podujatie je bezplatný, dodala pre agentúru SITA Urbaníková.
Iluminácia vo Frankfurte pochádza z roku 1743, je vytvorená technikou medirytiny na hodvábe a jej rozmery sú 52,5 x 73 centimetra. Použitie hodvábu namiesto papiera ako podkladu pre medirytiny bolo luxusnou módou 18. storočia a v grafike sa vyskytuje len ojedinele. Pre výtlačok Iluminácie vo Frankfurte použil autor tkaninu s mimoriadne hladkým povrchom, ktorá mení lesk a farebný odtieň s každou zmenou uhlu dopadu svetla. Pre vážne a rozsiahle poškodenie však toto vzácne dielo nebolo vystavované ani skúmané, lebo akákoľvek manipulácia s ním mohla zapríčiniť ďalšie škody.

Mariánsky stĺp bude opäť v plnom lesku

BRATISLAVA 14. mája 2001 (SITA) - Mariánsky stĺp na bratislavskom Františkánskom námestí je už mesiac zakrytý lešením. Reštaurátorsky ošetriť túto vzácnu kultúrnu pamiatku na vlastné náklady v rámci programu zachovania historických pamiatok sa rozhodla nadnárodná spoločnosť Unilever. Nad reštaurátorskými prácami, ktorými bol poverený akademický sochár Miroslav Polgár, má odborný dohľad Pamiatkový ústav v Bratislave.

Levočskí reštaurátori predstavujú svoju tvorbu

LEVOČA 24. mája (SITA) – V objekte historickej Radnice v Levoči sprístupnili dnes výstavu Reštaurátorská tvorba 1995-2000 Oblastného reštaurátorského ateliéru (ORA) v Levoči. Je to už tretia výstava, ktorou levočskí reštaurátori prezentuje svoju tvorbu. Počas tohto obdobia realizovali takmer sto akcií od reštaurovania obrazov po kompletnú obnovu pôvodných nástenných malieb a rekonštrukčné práce na drevených oltároch a kostoloch. Na výstave je inštalovaná predovšetkým fotografická dokumentácia a textové informácie k jednotlivým akciám reštaurátorov. Dotvárajú ju trojrozmerné exponáty, originály, ktoré reštaurovali pracovníci ORA v Levoči.

Obnova veže kostola sv. Jakuba si vyžiada desiatky miliónov

LEVOČA 24. mája 2001 (SITA) – "Už niet čo zachraňovať, treba meniť celé kamenné nárožia,“ zhodnotil stav veže levočského kostola sv. Jakuba po reštaurátorskom prieskume vedúci Oblastného reštaurátorského ateliéru (ORA) v Levoči Ivan Tkáč. Do konca júna bude reštaurátorský prieskum na veži kostola ukončený. Do konca roka chcú reštaurátori urobiť prípravu pre kamenárske práce na nej. Náklady na obnovu veže odhadujú reštaurátori na desiatky miliónov korún, lebo treba vymeniť celé kamenné prvky. Obnovu veže, okrem chýbajúcich finančných prostriedkov, ohrozuje podľa I. Tkáča aj situácia u dodávateľa kamennej hmoty z lomu Králiky, ktorým je firma Mramor Krupina. "Dodávateľ nie je schopný garantovať dodávky kamennej hmoty“, uviedol vedúci ORA. Lom v Králikoch je podľa neho vydrancovaný a bude potrebné do neho veľa investovať, aby sa tam mohlo opäť ťažiť. Záujem o ťažbu kameňa nie je podľa Tkáča ani zo strany majiteľa lomu. Prípadný dovoz vyhovujúceho kameňa z najbližších lomov z Hoříc a Buřan v Česku by zvýšil náklady na reštaurovanie kostola sv. Jakuba. Tohto roku bude ORA Levoča pokračovať v reštaurátorských prácach na južnom nároží a priľahlej kamennej balustráde.

Stredoslovenské múzeum vo víre striebra a farieb

BANSKÁ BYSTRICA 25. júla (SITA) - Vo víre striebra a farieb je názov výstavy strieborných šperkov Marty Filovej a kresieb a malieb Viery Čapkovej, ktorú dnes otvorili v Stredoslovenskom múzeu v Banskej Bystrici. Podľa jeho riaditeľa Ivana Šoku ide o symbiózu krehkej, jemnej krásy - drotárskeho umenia inšpirovaného ľudovými motívmi a pastelov a akvarelov postáv, ženských aktov a prírodných scenérií.
Na výstave M. Filová prezentuje 74 kolekcií šperkov, zväčša pozostávajúcich z náhrdelníka a náušníc, sčasti tiež obsahujúcich náramky a brošne. Inšpirácie berie autorka vo výšivke rodnej obce Malženice pri Trnave, čerpá ich zo života, prírody a mytológie, spracúva ich tzv. severozápadnou drotárskou technikou a dopĺňa drahými kameňmi - opálom, ametystom, perlami a jantárom. Vznikajú tak šperky ako Rašenie jari, Lúka, Magnólia, Afrodita či Jablko poznania.
V. Čapková sa inšpiruje tiež prírodou, mytológiou, sú tu ale aj túžby a sny. Pôvodná reštaurátorská profesia a pobyty v Španielsku sa odzrkadľujú vo farebnosti, zmyslu pre detail a expresívnosti, ktoré spolu vytvárajú pocit nežnosti a pokoja.

A. Okša reštaurátorom rímskeho nápisu na hradnej skale

TRENČÍN 17. augusta 2001 (SITA) – Autorizovaný reštaurátor Albín Okša podľa dnešného rozhodnutia bude realizovať v najbližších týždňoch odborné práce na záchranu rímskeho nápisu na trenčianskej hradnej skale. "Reštaurátorská komora nám odporučila štyroch odborníkov, ktorých sme oslovili. Návrh A. Okšu teraz posúdia pamiatkari. Od budúceho týždňa sa už začnú prípravné práce. Reštaurovanie sa skončí ešte v tomto roku,“ povedala riaditeľka Trenčianskeho múzea Katarína Babičová.

Výber reštaurátora rímskeho nápisu

TRENČÍN 5. augusta 2001 (SITA) - Koncom týždňa sa za účasti renomovaných odborníkov uskutočnila obhliadka rímskeho nápisu na trenčianskej hradnej skale. Bola súčasťou výberového konania na reštaurovanie tejto najstaršej vonkajšej pamiatky na našom území z roku 179 nášho letopočtu. "Po obhliadke nám reštaurátori doručia svoje ponuky s návrhom odborných prác a cenou. V polovici augusta by sme mali poznať realizátora. Záujem prejavili naozaj tí najlepší reštaurátori. Potvrdili, že práce je možné dokončiť ešte v tomto roku,“ povedala investičná pracovníčka Trenčianskeho múzea Helena Šťastná.

Prvý praktický krok na záchranu rímskeho nápisu

TRENČÍN 24. augusta (SITA) – Pod trenčianskou hradnou skalou dnes začalo vyrastať lešenie. Po dlhých prípravách a zhromažďovaní financií sa začali praktické kroky na záchranu slávneho rímskeho nápisu z roku 179 nášho letopočtu, na ktorom stáročia zanechali ničivé stopy. Odborné práce realizuje vybraný autorizovaný reštaurátor Albín Okša.
Ako povedal, už na prvý pohľad na nápise v skale vidieť hrubé napadnutie depozitmi uhlíka. "Začneme s prieskumom, ktorý bude trvať asi týždeň. Na sedem týždňov odhadujeme čistenie, pri ktorom môžeme využiť iba mechanický spôsob, jemne, pomaličky, po vrstvičkách, aby sme zachovali modeláciu nápisu. Aj pri konzervácii sa budeme usilovať minimalizovať použitie chemických preparátov. Dokončenie prác plánujeme na polovicu novembra, pri denných mrazoch sa úpravy na takomto objekte nedajú robiť,“ povedal A. Okša.

Stav veže Kostola sv. Jakuba je viac než havarijný

LEVOČA 5. októbra 2001 (SITA) – Stav veže Kostola sv. Jakuba je viac ako havarijný,“ uviedol na dnešnej tlačovej besede vedúci Oblastného reštaurátorského ateliéru (ORA) v Levoči Ivan Tkáč. Prieskum veže, ktorý vykonali tohto roku pracovníci ORA potvrdil vysoký stupeň poškodenia celých kamenných blokov. Spolu s prieskumom urobili reštaurátori šablóny a sadrové odliatky najviac poškodených prvkov, ktorým hrozí vypadnutie zo steny. Súčasťou prieskumu bolo aj zameranie celej veže, ktoré doteraz neexistovalo.

Zreštaurovaný barokový organ sa opäť rozozvučí

POPRAD 18. januára 2001 (SITA) – Necelé štyri mesiace trvalo reštaurovanie barokového organu v kostole sv. Juraja v mestskej časti Popradu Spišskej Sobote. V nedeľu o 16:00 sa v kostole uskutoční slávnostný koncert, na ktorom predstavia celú šírku a rozsah zreštaurovaného organu, uviedol pre agentúru SITA správca rímsko-katolíckej farnosti v Spišskej Sobote Michal Lipták.

V Spišskom múzeu sa bude hovoriť o Thurzovcoch

POPRAD/LEVOČA 24. októbra 2001 (SITA) – Spišské múzeum v Levoči pripravilo na štvrtok už štvrtú prednášku z cyklu Pohľady do minulosti. Na tému Levočskí Thurzovci do polovice 16. storočia bude v historickej levočskej Radnici bude prednášať známy historik a najväčší slovenský odborník a znalec problematiky Thurzovcov a Fuggerovcov Marián Skladaný. Cyklom prednášok Pohľady do minulosti chce Spišské múzeum bezprostrednejšie oslovovať poslucháčov, sprostredkovať im históriu a pýtať sa na ich názory.

Podpíšu slovensko-maďarskú dohodu o pamiatkovej starostlivosti

BRATISLAVA 13. novembra 2001 (SITA) - Medzirezortnú dohodu o spolupráci v oblasti pamiatkovej starostlivosti na rok 2001 podpíše vo štvrtok v Budapešti minister kultúry Milan Kňažko a minister kultúrneho dedičstva Maďarskej republiky (MKD MR) Zoltán Rockenbauer. Ako na dnešnej tlačovej besede uviedla riaditeľka odboru pamiatkovej starostlivosti MK SR Viera Mocková, cieľom dohody je záchrana konkrétnych kultúrnych pamiatok na území Slovenska, ktoré vyjadrujú spoločnú kultúrnu identitu SR a MR. Jej obsahom je finančná podpora 10 projektov rekonštrukcie kultúrnych pamiatok. Slovenská strana na tento účel v tomto roku vyčlenila takmer 4,6 milióna korún a maďarská strana 18,8 milióna forintov, čo je v prepočte 3,14 milióna korún.

Pohľad do minulosti na Majstra Pavla

POPRAD 12. decembra 2001 (SITA) – Spišské múzeum v Levoči pripravilo na sobotu ďalšiu prednášku z cyklu Pohľady do minulosti pod názvom Kto bol Majster Pavol z Levoče. Piaty pohľad do minulosti priblíži osobnosť umelca, ktorého dielo oslovuje ľudí po stáročia, umelca, ktorého si Slováci zvolili za najvýznamnejšiu osobnosť milénia. Piaty pohľad do minulosti umožní slovenský historik a archivár Ivan Chalupecký.

Na spišskonovoveskú kostolnú vežu treba 9 miliónov

LEVOČA 10. januára 2001 (SITA) - Komplexné zreštaurovanie severného operáku (oporný múr) a balustrády na kostole sv. Jakuba v Levoči v hodnote 8,2 mil. Sk bolo v roku 2000 najvýznamnejšou akciou Oblastného reštaurátorského ateliéru (ORA) v Levoči. Okrem toho, levočskí reštaurátori pokračovali v obnove nástenných malieb v kostole v Červenom Kláštore. Komplexná injektáž klenby a fixácia kamenných rebier v lodi kostola si vyžiadali takmer 0,7 mil. Sk. V Spišskej Novej Vsi sa reštaurátori zamerali na komplexný reštaurátorský prieskum a záchranné práce na fasáde Provinčného domu.

Oprava veže sv. Jakuba si vyžiada desiatky miliónov

LEVOČA 18. decembra 2001 (SITA) – Pracovníci Oblastného reštaurátorského ateliéru (ORA) v Levoči tohto roku ukončili kompletný reštaurátorský prieskum, zameranie a zakreslenie veže kostola sv. Jakuba, čím ukončili prvú etapu reštaurátorských prác. „Stav kamenných prvkov na veži je viac ako havarijný“, uviedol riaditeľ ORA Levoča Ivan Tkáč. Podľa neho možno hovoriť o šťastí, že sa dodnes okoloidúcim nič nestalo.

Reštaurátorov volajú až keď je najhoršie

LEVOČA 18. decembra 2002 (SITA) – Oblastný reštaurátorský ateliér (ORA) v Levoči ako jeden z troch ateliérov na Slovensku vykonal v roku 2001 reštaurátorské práce za takmer 14,5 mil. Sk. Rozsahom a objemom prác je levočský ateliér podľa jeho vedúceho Ivana Tkáča najväčšou reštaurátorskou dielňou na Slovensku. Problémom ochrany a reštaurovania pamiatok na Slovensku podľa neho je, že vlastníci volajú reštaurátorov na záchranu pamiatok až keď sú v havarijnom stave.

Nová chránená dielňa na kníhviazačské práce v Nitre

NITRA/BRATISLAVA 31. januára (SITA) - Ľuďom v krízových situáciách odkázaným na sociálnu pomoc je určená nová chránená dielňa v Nitre. Chránená dielňa sv. Jozefa, ktorú 15. januára otvorila Diecézna charita v Nitre, je zameraná na kníhviazačské práce. V ponuke služieb sú zahrnuté opravy a reštaurovanie starých kníh, misálov, modliacich kníh a ďalších starých tlačí.

Reštaurujú sochu ukrižovaného Krista na Kalvárii

BRATISLAVA 29. januára 2002 (SITA) - Korpus ukrižovaného Krista z krížovej cesty na Kalvárii v Bratislave reštaurujú v súčasnosti v rámci projektu Starého Mesta Revitalizácia bratislavskej Kalvárie. Baroková plastika osadená na drevenom kríži pôvodne tvorila jedno zo zastavení krížovej cesty. Socha bola vysvätená v roku 1694. Jej autorom je neznámy nemecký sochár z preddonnerovského obdobia. Prieskum plastiky preukázal originálny bronzový odliatok s vrstvou prirodzenej medenej patiny. Pokrytá je hrubou vrstvou uhlíkatého depozitu a dvoma hrubými olejovými vrstvami náterov, ktoré sú prepojené s originálnymi vrstvami. Viditeľné sú stopy po streľbe, prestrelené miesta boli prelepené plátennými náplasťami a pretreté olejovými nátermi.

Vo štvrtok v SNM veľtrh Nostalgia Expo 2004

Archívny článok, BRATISLAVA 6. decembra (SITA) - Veľtrh venovaný ochrane a propagácii kultúrneho dedičstva Slovenska - Nostalgia Expo otvoria vo štvrtok v Slovenskom národnom múzeu (SNM) v Bratislave. V poradí 6. ročník veľtrhu umenia sa tak presúva z tradičného miesta konania - Domu umenia po prvýkrát do sídla SNM na Vajanského nábreží.

Objavili urnu Jakuba, brata Ježiša Krista

Pravda 23. 10. 2002

Primátor dostal historické obrazy mešťanostov

KOŠICE 10. apríla 2002 (SITA) – Historické obrazy košických mešťanostov odovzdal dnes primátorovi Košíc Zdenkovi Trebuľovi starosta mestskej časti (MČ) Staré mesto Ján Süli. Obrazy objavil poslanec miestneho zastupiteľstva MČ Jozef Kirst, ktorý je súčasne riaditeľom Archívu mesta Košice. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa magistrátu Zuzana Bobriková, ide o podobizne dvoch mešťanostov Ödöna Edena a Tivadara Münstera, ktorí sa výrazne zaslúžili o zveľadenie Košíc.

Kníhviazačská dielňa pre telesne postihnutých

BRATISLAVA 4. februára 2002 (SITA) - Občanom so zmenenou pracovnou schopnosťou vyšla v ústrety Diecézna charita v Nitre novou chránenou dielňou, zameranou na kníhviazačské práce. Projekt pod názvom Chránená dielňa svätého Jozefa zavŕšili po viacmesačnom budovaní v januári a v budúcnosti ho plánujú rozšíriť aj na ľudí so zdravotným postihnutím. Ako ďalej informovala Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska, dielňa poskytuje okrem kníhviazačských prác opravy a reštaurovanie starých kníh, misálov a modlitebníkov.

Arménsko slávilo 1700. výročie pokresťančenia

KP / TK KBS 20010046, január 2001

Arménsky apoštolský katolikos patriarcha Karekin II. otvoril v nedeľu 31. decembra 2000 oslavy na pamiatku pokresťančenia krajiny pred 1.700 rokmi. Z 3,3 milióna obyvateľov Arménska patrí prevažná väčšina do arménskej apoštolskej církvi. Arménska apoštolská cirkev patrí ku skupine starovýchodných cirkví, ktoré sa po Chalcedonskom koncile oddelili od všeobecnej Cirkvi.

Štefan Šlachta

BRATISLAVA 1. januára 2004 (SITA) - Fakultu architektúry STU absolvoval v roku 1962. Do roku 1975 pôsobil na tejto fakulte ako odborný asistent. Neskôr pracoval v Dopravoprojekte, v Štátnom ústave pamiatkovej starostlivosti, od roku 1990 prednáša na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.

Výstava Sylvie Jokelovej - Dizajn od šporáka

BRATISLAVA 13. júna 2001 - Vernisáž k výstave Sylvie Jokelovej - Dizajn od šporáka, sa bude konať v utorok 18. júna 2002 v Dizajn štúdiu ÚĽUV na Dobrovičovej 13 v Bratislave a výstava bude trvať do 19. júla 2002.

Pamätník Sándora Petöfiho do marca zreštaurujú

Súsošie by malo byť premiestnené do bratislavskej Medickej záhrady.

BRATISLAVA 18. septembra (SITA) - Pamätník Sándora Petöfiho, ktorý demontovali v júli zo Sadu Janka Kráľa v bratislavskej Petržalke, je poškodený omnoho viac ako reštaurátori pôvodne predpokladali. Plánovaný marcový termín, kedy má byť súsošie premiestnené do Medickej záhrady, by však nemal byť oddialený. Práve v marci si totiž pripomenieme 155. výročie revolúcie rokov meruôsmych a 180. výročie narodenia tohto básnika a revolucionára. Sochu v nadživotnej veľkosti z roku 1911 autora Bélu Rudnaya rekonštruuje profesor Jozef Porubovič s kolektívom, ktorý vyhral verejnú obchodnú súťaž vypísanú Pamingom.

Unikátne stredoveké maľby európskeho významu

MARTINČEK 12. novembra 2002 (SITA) - Reštaurátori Oblastného reštaurátorského ateliéru (ORA) v Levoči dnes slávnostne odovzdali zreštaurované stredoveké nástenné maľby v rímsko-katolíckom kostole sv. Martina v obci Martinček v okrese Ružomberok. "Tieto fresky nevidel nikto takmer 300 rokov a ide o unikát nielen slovenského, ale aj európskeho významu“, uviedol na tlačovej besede v Martinčeku vedúci ORA Ivan Tkáč. Reštaurátori datujú vznik malieb do 13. storočia, čo je viac ako o jedno storočie skôr, než sú známe maľby tzv. liptovského okruhu vo viacerých kostoloch na Liptove.

Kuba sprístupnila dokumenty o živote slávneho spisovateľa

HAVANA 27. mája 2003 (SITA/Reuters) - Bazén, v ktorom sa kúpala nahá Ava Gardnerová a prázdne fľaše od rumu, ginu či whisky ostali na tom mieste, kde ich položil Ernest Hemingway. Rovnako antilopie hlavy z afrických safari, 9000 kníh a písací stroj sú na svojom mieste aj 43 rokov potom, ako odišiel zo svojho milovaného kubánskeho domu zanechajúc po sebe listy, fotografie, manuskripty a odevy. Na stene v kúpeľni si zaznamenával každý deň, svoju váhu a krvný tlak. Od čias, kedy sa mu začalo kvôli cukrovke, vysokému tlaku a cirhóze zhoršovať zdravie. Svetoznámy spisovateľ Ernest Hemingway žil vo Finca Vigia, na 9-akrovom pozemku na východ od Havany, od roku 1940 do roku 1960.

Reštaurátori pôsobia v Levoči už 20 rokov

LEVOČA 12. júna 2003 (SITA) - Kostol sv. Jakuba v Levoči, kláštorný kostol v Červenom Kláštore a mauzóleum Andrassyovcov v Trebišove sú prioritami, na ktorých v súčasnosti pracuje Oblastný reštaurátorský ateliér (ORA) v Levoči. Tohto roku by malo byť ukončené južné nárožie s priľahlou balustrádou na kostole sv. Jakuba v hodnote 17 mil. Sk.

Baktérie vyčistili fresku zo 14. storočia

1. júla 2003 (SITA) - Milióny baktérií druhu pseudomonas stutzeri vyčistili známu fresku, ktorá zdobí obvodový múr starého zatvoreného cintorína v talianskej Pise. Ako informoval taliansky denník Corriere della Sera, milánskym vedcom sa podarilo vyčistiť špeciálne vybranými kultúrami baktérií už sotva rozoznateľnú maľbu Obrátenie svätého Efízia od nánosu stáročných nečistôt.

Pripravujú 12. ročník Dní európskeho kultúrneho dedičstva

8. septembra 2003 (SITA) - Téma Od súkromných zbierok k národným inštitúciám... je mottom 12. ročníka Dní európskeho kultúrneho dedičstva, ktoré sa uskutočnia 11. až 14. septembra v Martine. Súčasťou otvorenia medzinárodného podujatia organizovaného každoročne pod záštitou Rady Európy je vernisáž k 100. výročiu narodenia sochára Fraňa Štefunka.

Ocenenie reštaurátorke Márii Spoločníkovej

KOŠICE 31. októbra 2003 (SITA) – Významnej reštaurátorke Márii Spoločníkovej udelil Plaketu primátora Košíc Zdenko Trebuľa. Ako uviedla hovorkyňa magistrátu Zuzana Bobríková, primátor odovzdal dnes ocenenie Márii Spoločníkovej pri príležitosti jej päťdesiatročnej nepretržitej reštaurátorskej tvorby a za významný podiel na záchrane umeleckých pamiatok mesta Košice.

Vedci reštaurovali múmie dvoch mníchov zo 17. storočia

Vietnamskí vedci dokončili reštaurovanie dvoch múmií zo 17. storočia. Ide o dvoch budhistických mníchov v polohe meditovania z pagody Dau v dedine Gia Phuc, ktorí zomreli vo veku 50 a 40 rokov v 17. storočí.

Reštaurátorská šikovnosť stredoškolákov v SNM

BRATISLAVA 10. decembra 2004 (SITA) - Zreštaurované historické artefakty z dreva vystavia mladí študenti zo Združenej strednej školy drevárskej v Bratislave od štvrtka, 11. decembra, v Slovenskom národnom múzeu (SNM). Vo výstavných priestoroch na Vajanského nábreží budú do 4. januára budúceho roka stáť drevené insitné sochy Madony prešovskej, Krista zmŕtvychvstalého Piety šaštínskej či Pastiera z Betlehema. Podľa Renáty Holienčinovaj zo SNM sú mnohé z vystavených diel maturitnými prácami študentov.

Štátne archívy sú v zlom stave, chýbajú odborníci aj priestory

Najstaršie dokumenty v archívoch, tzv. zoborské listiny, pochádzajú zo začiatku 12. storočia. BRATISLAVA 22. januára 2004 (SITA) - Štátne archívy na Slovensku sú v zlej situácii a pri súčasnom personálnom obsadení a technickom vybavení nemožno rátať s ich rozvojom. "Pri pretrvávaní tohto stavu sa nedá vylúčiť ani úplné zničenie archívneho dedičstva SR," skonštatoval na dnešnej tlačovej besede v Bratislave riaditeľ odboru archívov a registratúr Ministerstva vnútra (MV) SR Peter Kartous.

Málo peňazí pre kultúru ohrozuje jej existenciu

Počtom knižných pamiatok sa Slovensko radí k najbohatším štátom Európy, ich zlý stav toto bohatstvo neumožňuje využívať: BRATISLAVA 15. apríla 2004 (SITA) - Nedostatočné financovanie slovenskej kultúry môže priniesť nielen jej úpadok, tvrdia zástupcovia Slovenského odborového zväzu kultúry a spoločenských organizácií (SOZKSO). Odborári a predstavitelia kultúrnej obce preto vyzývajú vládu, aby vyčlenila pre oblasť kultúry viac peňazí ako doteraz.

Kláštorný kostol sa nedarí obnoviť už 50 rokov

ČERVENÝ KLÁŠTOR 29. septembra 2004 (SITA) - Zastavenie reštaurátorských prác v kláštornom kostole sv. Antona Pustovníka v Červenom Kláštore spôsobila transformácia fondu Pro Slovakia na program Obnovme si svoj dom. Vylúčením štátnych inštitúcií z možnosti uchádzať sa o granty z programu Obnovme si svoj dom vznikla podľa riaditeľky Krajského pamiatkového úradu v Prešove Márie Polákovej paradoxná situácia, pretože štátna inštitúcia zriadená ministerstvom kultúry nemá možnosť získať peniaze na obnovu kultúrnych pamiatok vo vlastníctve štátu.

Slovensko a India zlepšia kultúrnu spoluprácu

BRATISLAVA 4. decembra 2004 (SITA) - Slovensko a India zlepšia kultúrnu spoluprácu. Vyplýva to z Programu spolupráce medzi vládami Slovenskej republiky a Indickej republiky v oblasti kultúry a umenia na obdobie rokov 2004 až 2007, ktorý tento týždeň odsúhlasila vláda SR. Návrh, ktorý po niekoľkoročnej diskusii s indickou stranou vypracovalo Ministerstvo kultúry SR, počíta s tým, že v najbližších troch rokoch by sa mala zintenzívniť výmena umeleckých súborov, spolupráca prekladateľov a spisovateľov, ale aj galérii a múzeí oboch krajín.

Madona známa zo stokorunáčky dostala novú tvár

LEVOČA 13. decembra 2004 (SITA) - Madona, všetkým Slovákom známa zo stokorunovej bankovky, od Majstra Pavla z Levoče dostala novú tvár. Spolu s ostatnými sochami a celým bočným oltárom Narodenia Pána v Chráme sv. Jakuba v Levoči sa po dvoch rokoch reštaurátorských prác opäť predstavila verejnosti. Reštaurátori Oblastného reštaurátorského ateliéru z Levoče ukončili v novembri po dvoch rokoch komplexnú obnovu oltára Narodenia.

seminar

V dňoch 15-16. februára 2005 sa uskutoční odborný seminár Vplyv mikroorganizmov na zbierkové fondy a človeka v knižniciach a archívoch pod záštitou Slovenskej národnej knižnice v Martine. Seminár bude prebiehať v priestoroch kinosály v SNK v Martine
Prihlášky môžete nájsť na www.snk.sk

V Zlíne predstavili slovenskú maliarsku modernu

TRENČÍN 3. januára 2004 (SITA) - Slovenské maliarstvo prvej polovice 20. storočia zo zbierok Galérie Miloša Alexandra Bazovského je reprezentatívnou výstavou trenčianskej galérie v Krajskej galérii výtvarného umenia v Zlíne.

Vlaňajšie hospodárenie so schodkom viac ako 19 miliónov

Zlé hospodárenie SNM skúmajú odborníci, príčinou môžu byť neúnosné náklady na prevádzku nehnuteľností a zvýšené ceny energií: BRATISLAVA 15. apríla 2004 (SITA) - Slovenské národné múzeum (SNM) skončilo minuloročné hospodárenie so schodkom vyše 19 miliónov korún, informoval na dnešnej tlačovej besede v Bratislave generálny riaditeľ SNM Peter Maráky. "Napriek zvýšeniu vlastných tržieb a výnosov oproti roku 2002 o tri milióny korún financie nepostačovali," povedal Maráky.

Miliónová škoda v Západoslovenskom múzeu

TRNAVA 3. marca (SITA) - Miliónovú škodu spôsobil neznámy páchateľ, ktorý sa v presne nezistenom čase vlámal do budovy Západoslovenské múzea na Múzejnom námestí v Trnave.

Vystavia grafiky s podobou európskych miest spred 300 rokov

BRATISLAVA 28. februára 2004 (SITA) - Od budúceho týždňa otvorí v Bratislave Slovenské národné múzeum (SNM) spolu s banskoštiavnickým Slovenským banským múzeom (SBN) novú výstavu Európske mestá v premenách času. Expozícia určená najmä pre študujúcu mládež, ale i kultúrnu i odbornú verejnosť, bude mať vernisáž v SNM na Vajanského nábreží vo štvrtok, 4. marca, o 15:00. Takmer 120 grafík dopĺňa 70 kníh zo 16. až 19. storočia. Výstava poukazuje na krásu a význam vyobrazenia mesta v grafickom umení minulých stáročí a súčasne umožňuje divákovi predstaviť si, ako vyzerali Viedeň, Budapešť, Paríž, Londýn pred tristo rokmi a porovnať ich s dneškom.

V Pezinku dnes otvoria výstavu keramiky

BRATISLAVA 13. februára (SITA) - Výstavu Z ateliéru keramiky VŠVU dnes otvoria v priestoroch Malokarpatského múzea v Pezinku. Komorná výstava je výberom prác študentov a absolventov ateliéru keramiky Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, ktorý vedie od roku 1997 Ivica Vidrová.

Výstavu fyzikálnych pomôcok dnes otvoria v priestoroch STU

BRATISLAVA/KOŠICE 12. februára 2004 (SITA) - Výstavu fyzikálnych pomôcok s názvom Fyzika v škole včera, dnes a zajtra otvoria dnes o 14:00 v priestoroch Slovenského technického múzea (STM) v Košiciach. Výstava je spojená s demonštráciou fyzikálnych pokusov, doplnená premietaním filmov z fyziky, prezentáciou CD, vhodná pre školské kolektívy. Hlavným zámerom realizátorov výstavy je vzbudiť a podporiť záujem školskej mládeže o štúdium vedného odboru fyzika, a to prostredníctvom názorných ukážok vývoja výučby fyziky od začiatku 20. storočia až po dnešok.

Našiel sa ďalší list Vincenta van Gogha

BRATISLAVA 20. januára 2004 (SITA) - Pracovníci Múzea Vincenta van Gogha v Amsterdame objavili ďalší list od tohto slávneho holandského maliara (1853 -1890).

Izraelský veľvyslanec obhajuje svoje vandalstvo v galérii

BRATISLAVA 19. januára 2004 (SITA) - Izraelský umelec Dror Feiler, ktorého kontroverzné umelecké dielo v štokholmskom múzeu poškodil izraelský veľvyslanec vo Švédsku vyhlásil, že diplomatov čin poškodil nádeje na uzmierenie medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi.
Umelec inštaloval v múzeu nádrž s vodou vo farbe pripomínajúcej krv, v ktorej na lodičke pláva portrét palestínskej samovražednej atentátničky, ktorá vlani v októbri zabila seba a 19 Izraelčanov. Feiler vyhlásil, že útok na jeho dielo bolo hlúpym prejavom netolerancie. Izraelský premiér Ariel Šaron podľa umelca svojou podporou veľvyslanca rovnako poškodil nádej na mier. Izraelský veľvyslanec má v pondelok na švédskom ministerstve zahraničia svoj čin vysvetliť. Umelec svoje dielo nazval Snehulienka a šialenstvo pravdy.

Prezentáciu Bardejovského a Kremnického múzea predĺžia

BRATISLAVA 18. januára 2004 (SITA) - Prezentácia víťazných múzeí prvého ročníka súťaže Múzeum roka v Slovenskom národnom múzeu (SNM) v Bratislave bude otvorená o mesiac dlhšie, a to do konca februára. Ako agentúru SITA informovala Jana Mojžitová zo SNM, dôvodom je veľký záujem návštevníkov. Výstava ponúka prehliadku Šarišského múzea v Bardejove a Múzea mincí a medailí Národnej banky Slovenska v Kremnici.

Umelecké dielo vyvolalo diplomatický spor s Izraelom

BRATISLAVA 18. januára 2004 (SITA) - Medzi Švédskom a Izraelom vypukla diplomatická hádka. Dôvodom je umelecké dielo vystavené v piatok na štokholmskej výstave s názvom Making Differences, ktoré podľa Izraela "oslavuje samovražedné útoky". Obraz znázorňuje mladú palestínsku samovražednú atentátničku, ktorá pripravila o život 21 osôb. Izraelský veľvyslanec vo Švédsku Zvi Mazel zničil na piatkovej vernisáži pred 400 pozvanými hosťami toto "nevkusné" dielo.

Tajomstvo energie odhalí výstava v SNM

BRATISLAVA 13. januára 2004 (SITA) - Ako ušetriť energiu poradí návštevníkom Slovenského národného múzea (SNM) v Bratislave výstava, ktorú otvoria vo štvrtok o 17:00. Cieľom interaktívneho projektu Vzácne teplo (S energiou rozumne) je zoznámiť verejnosť formou hry s tým, čo to je energia, ako sa s ňou dá šetriť. Ako pre agentúru SITA uviedla za organizátorov Monika Kapráliková, okrem známych pojmov zábavným spôsobom vysvetlí čo sú tepelné klamy, ako sa mení energia aj to ako ju možno obnoviť.

V Leteckom múzeu pribudla balistická raketa z Ukrajiny

KOŠICE 3. januára 2004 (SITA) – Medzikontinentálna balistická raketa, ktorú Slovenskému technickému múzeu (STM) daroval ukrajinský prezident Leonid Kučma, bude novým unikátnym exponátom Leteckého múzea v Košiciach. Ukrajinskí mechanici dnes v areáli múzea začali montovať korpus rakety dlhý 23 metrov.

Múzejníci a galeristi oslavujú dňami otvorených dverí

BRATISLAVA 14. mája 2004 (SITA) - Pri príležitosti Medzinárodného dňa múzeí, ktorý si pripomenieme v utorok, otvorí Slovenská národná galéria (SNG) v nedeľu od 10:00 do 22:00 svoje expozície bezplatne. Jej najmenší návštevníci sa môžu tešiť na tvorivú dielňu a animačné programy. Počas Dňa otvorených dverí v SNG si môžete pozrieť výstavu z tvorby Ladislava Mednyánszkeho, ktorú záujemcom o 11:00, 13:00, 16:00, 18:00 a 20:00 predstaví kurátorka Katarína Beňová. Zaujímavé rozprávanie čaká návštevníkov Esterházyho paláca aj v expozíciách venovaných barokovému umeniu a umeniu 19. storočia na Slovensku.

Hodiny staré aj tristo rokov v SNM

BRATISLAVA 16. mája 2004 (SITA) - Viac ako tristoročné hodiny vystaví od stredy Slovenské národné múzeum (SNM) v Bratislave. Atraktívna zbierka 81 hodín dokumentuje vývoj od 17. do začiatku 20. storočia. Hodinové strojčeky poukazujú na technický pokrok v meraní času a skrinky približujú dávno minulú dobu. Súčasťou expozície je aj hodinárska dielňa a hodinárske náradie zo zbierok Mestského múzea v Bratislave.

V utorok oslávime Medzinárodný deň múzeí

BRATISLAVA 17. mája 2004 (SITA) - Slovenské múzeá napriek neutešenej situácii - znižovaniu dotácií štátu a prepúšťaniu zamestnancov, oslávia v utorok Medzinárodný deň múzeí. Ako ďalej uviedla pre agentúru SITA Gabriela Podušelová z Muzeologického kabinetu Slovenského národného múzea (SNM), viaceré múzeá a galérie otvoria v utorok, ale aj v priebehu celého tohto týždňa svoje brány bezplatne. Predstavia počas roka pre verejnosť nedostupné zbierky a ponúknu rad ďalších atrakcií, akými sú ukážky reštaurovania, ale aj bezplatné ohodnotenie starožitností, určovanie nerastov, či minerálov. Snahou múzeí a galérií je prilákať čo najviac ľudí a ukázať im svoju prácu. Medzinárodný deň múzeí tak chce ukázať, že múzeum nie je len miestom vzdelávania a poznávania, ale aj miestom oddychu a zábavy pre všetkých ľudí bez ohľadu na vek.

Zmizla Picassova maľba v hodnote 3 miliónov dolárov

PARÍŽ 20. mája 2004 (SITA) - Francúzska polícia vyšetruje zmiznutie maľby Pabla Picassa v hodnote 3 miliónov dolárov zo skladu vo vlastníctve parížskeho Centra Pompidou, uviedla v stredu polícia. Olejomaľbu "Nature Morte a la Charlotte" naposledy videli 12. januára v reštaurátorskom štúdiu v sklade na severozápade Paríža, uviedol predstaviteľ polície pod podmienkou zachovania anonymity.

Zbrane československých vojakov v SNM

BRATISLAVA 20. mája 2004 (SITA) - Vojenské zbrane a časti výstroja, ktoré používala československá armáda v prvej polovici 20. storočia vystaví od pondelka Slovenské národné múzeum (SNM) v Bratislave. Vo výstavných priestoroch Zimnej záhrady na Vajanského nábreží bude vernisáž o 16:00. Medzi dvestovkou prezentovaných predmetov sú napríklad rakúsko-uhorské zbrane, revolvery, pušky, pištole či známy guľomet Maxim.

Bojnický oltár a maľby Hložníka v GMB už len do piatku

BRATISLAVA 30. mája 2004 (SITA) - Unikátne výstavy - Bojnický oltár a Vincent Hložník: Obrazy 1941-1949 vystavuje Galéria mesta Bratislavy (GMB) už len do piatku. Vzácne dielo florentských majstrov 14. storočia a 72 malieb majstra slovenskej moderny si priaznivci výtvarného umenia môžu pozrieť denne od pondelka do piatku v Pálffyho paláci na Panskej 19 denne okrem pondelka od 11:00 do 18:00.

Štátnu operu začnú rekonštruovať ešte tento rok

BANSKÁ BYSTRICA 1. júna 2004 (SITA) - Vyše dva roky plánovaná rekonštrukcia budovy banskobystrickej Štátnej opery (ŠO) by sa mala začať ešte v tomto roku. Po návšteve ŠO, Múzea SNP a Štátnej vedeckej knižnice to dnes v Banskej Bystrici vyhlásil minister kultúry Rudolf Chmel. Uviedol, že v rozpočte ministerstva sa pokúsi nájsť dva-tri milióny na začatie rekonštrukcie a pri rokovaniach o budúcoročnom rozpočte bude presadzovať zvýšenie kapitálových prostriedkov pre ŠO. Chmel konštatoval, že je smutný z dezolátneho stavu, v akom budova ŠO je. Verí, že do troch rokov sa ju podarí komplexne zrekonštruovať.

Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene oslávi 60 rokov

BRATISLAVA 7. júna (SITA) - Šesťdesiat rokov od otvorenia prvej expozície Lesníckeho a drevárskeho múzea vo Zvolene pripomenie verejnosti od stredy výstava Zvolenskí zberatelia vystavujú. Ako agentúru SITA informovala Mária Šorecová z Lesníckeho a drevárskeho múzea, výstavu slávnostne otvoria v stredu o 16:00 a až do 18. júla ponúknu svojim návštevníkom zbierky rôznych predmetov. V sídle múzea na Námestí SNP 31 vo Zvolene predstaví výber z viac ako 50 kolekcií 34 zvolenských zberateľov. Chýbať nebudú známky, nálepky zo zápaliek, pohľadnice, no ani medaily, odznaky, telefónne karty, kalendáre, papierové vreckovky, etikety či obaly z potravín. Medzi zaujímavosťami by mali byť aj miniatúrne knihy, kuchárky, náprstky, či pivné suveníry. Výstava bude otvorená denne od utorka do piatka a v nedeľu od 9:00 do 17:00.

Do zbierky lietadiel STM pribudol kukuruznik

KOŠICE 7. júna 2004 (SITA) – Zbierka expozície letectva Slovenského technického múzea (STM) v Košiciach sa opäť rozrástla. V poradí 45. lietadlom v zbierke je ruský stroj Polykarpov II so širokospektrálnym využitím, ktorý Rusi prezývajú aj kukuruznik - kukuričník, pretože sa používal v poľnohospodárstve. Ako agentúru SITA informoval riaditeľ STM Eugen Labanič, "okrem Polykarpova, ktorého mechanici práve vykladajú, sme dnes dostali od USA americké prúdové lietadlo F 105 s dvojmiestnym kokpitom v úprave pre výcvik pilotov.“

Hrad má nové osvetlenie od prezidenta Schustera

STARÁ ĽUBOVŇA 12. júna 2004 (SITA) - Dominantu Starej Ľubovne - hrad Ľubovňa bude od dnešného dňa zvýrazňovať nové nočné osvetlenie. Aj keď je osvetlenie hradu funkčné už od polovice mája, s jeho zapnutím čakali na prezidenta Rudolfa Schustera, ktorý sa chcel osobne zúčastniť na dnešnej akcii. Odcestoval však na pohreb bývalého amerického prezidenta Ronalda Reagana, preto hrad rozsvietia bez jeho prítomnosti.

Múzeum moderného umenia väčšie na svoje 75. narodeniny

NEW YORK 15. júna 2004 (SITA/AFP) - Newyorské Múzeum moderného umenia, ktoré je už dva roky v rozsiahlej rekonštrukcii, bude takmer dvojnásobne väčšie, keď ho 20. novembra otvoria na svoje 75. výročie. Oznámili to predstavitelia múzea.

Tureckí umelci budú tvoriť pred návštevníkmi SNM

Tureckí autori diel sprístupnených v bratislavskom SNM ponúkajú návštevníkom možnosť pozrieť sa na proces ich vzniku priamo v expozícii: BRATISLAVA 17. júna 2004 (SITA) - Diela dvoch významných tureckých umelcov, Hüsamettina Yivlika a Hikmeta Barutcugila predstavuje od dnes až do 24. júna Slovenské národné múzeum (SNM) v Bratislave. Výstavu Tradičné turecké umenie nájdu záujemcovia o na Slovensku bežne nedostupnú orientálnu kultúru v expozíciách múzea na Vajanského nábreží 2. Zaujímavosťou je, že tureckí výtvarníci budú priamo na výstave tvoriť umelecké diela.

Aténske múzeum bude počas LOH otvorené

ATÉNY 23. júna 2004 (SITA/AFP) - Grécke archeologické múzeum, jedna z najväčších turistických atrakcií v Aténach, do zahájenia olympijských hier v auguste sprístupní verejnosti väčšiu časť priestorov, ktoré sa počas uplynulých dvoch rokov podrobili renovácii, oznámil v stredu riaditeľ múzea Nikolaos Kaltsas.

Cez víkend bude na Spišskom Hrade nočný hororový program

LEVOČA 23. júna 2004 (SITA) - Nočný hororový program Dracula uvedie cez víkend sériu podujatí na Spišskom hrade, ktoré pripravilo Spišské múzeum v Levoči na spestrenie expozície počas letnej turistickej sezóny. Na najväčšom slovenskom hrade sa predstaví Skupina historických scén Locus. Program bude súčasťou nočnej prehliadky Spišského hradu v piatok a sobotu so začiatkom o 21:00. Hrad bude počas nočného vystúpenia skupiny Locus osvetlený len fakľami. Po vystúpení potom opäť zapnú nočné osvetlenie. Agentúru SITA informoval manažér kultúrnych aktivít Spišského múzea Ľuboš Petruška. Skupina Locus bude na hrade vystupovať aj počas dňa.

Holub poškodil historický obraz v múzeu

22. júla 2004 (SITA) - Holub, ktorý vletel do Amsterdamského historického múzea cez automatické dvere ovládané na fotobunku, "vytvoril" niekoľkocentimetrovú dieru na obraze holandského maliara Thomasa de Keysera zo 17. storočia.

PREŠOV: Diela Andyho Warhola ostanú na svojom mieste

PREŠOV 4. augusta 2004 (SITA) – Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach sa nebude sťahovať. K takejto dohode dospeli predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík a primátor Medzilaboriec Mirko Kaliňák. Múzeum sídli v časti budovy Mestského kultúrneho strediska, ktorá je majetkom radnice. Medzi oboma subjektmi došlo k dohode, že približne 55 percent plochy kultúrneho stánku mesto predá krajskej samospráve za symbolickú jednu korunu.

Múzeum hľadá peniaze na uchovanie vzácnych nálezov

PREŠOV 8. augusta (SITA) – Krajské múzeum v Prešove sa usiluje získať peniaze na realizáciu projektu zachovania vzácnych archeologických nálezov z 13. – 15. storočia, ktoré objavili pri regulácii potoka v údolí Šarišského hradu. V opačnom prípade hrozí, že fragmenty augustiánskeho kláštora a zvyšky historického pohrebiska skončia zasypané vrstvou hliny. Naši potomkovia sa potom o svojej histórii mohli dozvedieť iba z fotografií.

Opravia Starú radnicu a Aponyiho palác

BRATISLAVA 23. augusta (SITA) - S rekonštrukčnými prácami na budovách Starej radnice a Aponyiho paláca v Bratislave začne mestská organizácia Paming najskôr v druhej polovici budúceho roku. Agentúru SITA o tom informovala vedúca inžinierskych činností Pamingu Zdenka Turzíková. "Opraviť by sa mala strecha Starej radnice zo strany Hlavného námestia a fasády vo vnútri radničného námestia," povedala Turzíková.

Zbierku leteckého múzea rozšíril Polikarpov Po-2

KOŠICE 24. augusta 2004 (SITA) - Funkčné lietadlo Polikarpov Po-2, dar ruského prezidenta V. Putina a Ruskej federácie (RF) leteckej expozícii Slovenského technického múzea (STM), rozšírilo zbierku tzv. prezidentských lietadiel. Dar na košickom letisku dnes slávnostne prevzali od radcu Veľvyslanectva RF Jurija Cingovatova riaditeľ STM Eugen Labanič a exprezident Rudolf Schuster.

Zlodeji Munchových obrazov mohli zinkasovať 60 000 eur na osobu

26. augusta 2004 (SITA) - Španielsky denník El Mundo vo štvrtok informoval, že posledná stopa vyšetrovania krádeže Munchovho obrazu Výkrik z nedele vedie na juhošpanielske pobrežie Costa del Sol, ktoré sa stalo v posledných rokoch domovom zámožných kriminálnikov. Uviedli to policajné zdroje zaoberajúce sa vyšetrovaním pre nórsky denník VG. Vyšetrovatelia, ktorým sa podarilo preniknúť do sveta kriminálnikov v Osle, zistili, že v zločineckých kruhoch sa odhaduje odmena pre zlodejov oboch Munchových obrazov na viac ako
60 tisíc eur na osobu.

Oravský hrad v piatok navštívi Drakula

26. augusta 2004 (SITA) - Atraktívny zážitok ponúkne v piatok predposledná zo série Nočných prehliadok Oravského hradu. Ponesie sa v tajomnej atmosfére grófa Drakulu. Návštevníci vstúpia do miestností, v ktorých už vyčíňal, aj do tých, kam sa zatiaľ nedostal. Nočnú náladu plnú napätia, ale tiež zábavy spestria aj tri šermiarske skupiny - Arven a Ancile z Nitry a Rád sv. Galhada z Bratislavy, ktorých vystúpenia sa ponesú v Drakulovskom duchu. Súčasťou prehliadky je premietanie filmu Upír Nosferatu nemeckého expresionistického režiséra Friedricha Wilhelma Murnaua, ktorý bol na Oravskom hrade natočený v roku 1922.

V Múzeu SNP otvorili novú modernú expozíciu

BANSKÁ BYSTRICA 27. augusta 2004 (SITA) - Novú stálu expozíciu Slovensko v protifašistickom hnutí odporu Európy 1939 - 1945 otvorili dnes pri príležitosti osláv 60. výročia SNP v banskobystrickom Múzeu SNP. Udalosti SNP sleduje nie izolovane, ako doterajšia expozícia, ale v širších súvislostiach celoeurópskeho diania a zároveň zasadené do kontextu príčinných súvislostí od roku 1914 so sledovaním dôsledkov do roku 1964. Vtedy boli rehabilitovaní účastníci povstania, ktorých po roku 1948 nespravodlivo väznili komunisti. „Doterajšie expozície sledovali viac-menej veci len na Slovensku. Nenastavili to zrkadlo, že by sa veci konfrontovali aj v európskom rámci,“ povedal pre agentúru SITA riaditeľ Múzea SNP Ján Stanislav.

Krádeže obrazov - prierez

28. augusta 2004 (SITA/AFP) - Minulú nedeľu bol z múzea v nórskom Oslo ukradnutý obraz Edvarda Muncha Výkrik. Iný z jeho obrazov bol ukradnutý už v roku 1994 z Národnej galérie v Oslo, neskôr sa však našiel. Tu je stručný prehľad najznámejších krádeží obrazov od roku 1985.

Udelili ceny za ochranu kultúrneho dedičstva

BRATISLAVA 10. septembra 2004 (SITA) - Osobnosti a inštitúcie pôsobiace v oblasti kultúry dnes v Lučenci ocenili za ochranu pamiatok. Ceny časopisu Pamiatky a múzeá za najvýznamnejšie diela a činy z oblasti ochrany kultúrneho dedičstva odovzdali na slávnostnom otvorení Dní európskeho kultúrneho dedičstva.

Švédsky Viggen obohatil zbierku Leteckého múzea

KOŠICE 11. septembra (SITA) - Do zbierky Leteckého múzea v Košiciach pribudlo dnes švédske stíhacie lietadlo Viggen 37 vo fotografickej prieskumnej verzii. Stalo sa tak v poradí už 16. lietadlom v zbierke tzv. prezidentských darov. "Toto lietadlo je symbolom rozvíjajúcej sa švédsko-slovenskej spolupráce. Teším sa spolu s vami, že bude ozdobou tunajšieho múzea,“ povedala švédska veľvyslankyňa na Slovensku Cecilie Julin.

Letecké múzeum obohatí stroj AT-38B Talon

BRATISLAVA 12. septembra (SITA) - Do zbierky Leteckého múzea v Košiciach pribudne v pondelok nový exemplár - americké vojenské výcvikové lietadlo U. S. Air Force AT-38 Talon.

Novou riaditeľkou Západoslovenského múzea D. Čambálová

16. septembra 2004 (SITA) - Novou riaditeľkou Západoslovenského múzea v Trnave by sa od 1. októbra mala stať Daniela Čambálová. Jej vymenovaním na dnešnom zasadnutí zastupiteľstva Trnavského samosprávneho kraja (TSK) poslanci poverili predsedu TSK Petra Tomečka. Čambálová, ktorá doteraz pracovala na úrade samosprávneho kraja, vyhrala výberové konanie. Agentúru SITA informoval hovorca TTSK Ivan Krajčovič.

Výstava Majstra Pavla v SNM už len dva dni

BRATISLAVA 18. septembra 2004 (SITA) - Pri príležitosti ukončenia výstavy Majster Pavol z Levoče (21.9.) v Historickom múzeu Slovenského národného múzea (SNM) na Bratislavskom hrade budú expozície otvorené mimoriadne aj v pondelok. Ako agentúru SITA informovala Jana Mojžitová z tlačového oddelenia SNM, otvorené budú expozície na Hrade a taktiež aj v budove Prírodovedného múzea SNM na Vajanského nábreží od 9:00 do 17:00. Výstava kópií najvýznamnejších diel Majstra Pavla na druhom poschodí Hradu bratislavské publikum veľmi zaujala. Pre vysokú návštevnosť ju predĺžili o tri týždne.

Vo Viedni bude Noc múzeí

5. októbra 2004 (SITA) - V sobotu sa v rakúskej metropole uskutoční kultúrne podujatie s názvom "Dlhá noc múzeí". Ak to návštevníci časovo zvládnu, budú si môcť od večera do jednej hodiny v noci vychutnať nočný pohľad umeleckých zbierok a aktuálnych výstav v 61 múzeách, ku ktorým patrí Historické múzeum, Múzeum Sigmunda Freuda, Leopoldovo múzeum, Židovské múzeum a mnohé ďalšie.

Obraz nahého Georga Busha museli zvesiť

9. októbra 2004 (SITA) - V múzeu mesta Wahsington DC museli zvesiť obraz nahého Georga Busha. Obraz Kayti Didriksenovej je namaľovaný v štýle Manetovej Olympie, no jej verzia zobrazuje nahého Busha ako oddychuje na ležadle v salóniku. Blízko neho stojí viceprezident Dick Chaney a na vankúši drží korunu s malou ropnou vežičkou na vrchu.

O meštianstve v stredoveku a novoveku na Hrade

BRATISLAVA 10. októbra (SITA) - Meštianska kultúra v stredoveku a novoveku bude témou vedeckého seminára Historického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) a Historického múzea Slovenského národného múzea (SNM) v Hudobnej sále Bratislavského hradu v utorok od 09:00 do 13:00. Podujatie je súčasťou cyklu prednášok História na Hrade. Návštevníci sa dozvedia o vzniku miest a meštianstva ako osobitnej spoločenskej vrstvy, o kriminalite v mestách Pentapolitany v 16. storočí, o prešporských patricijoch a ich heraldických znakoch, o každodennosti malokarpatských miest v 17. storočí, či o žobrákoch v Bratislave v 18. storočí. Jednotlivé prednášky doplní obrazová príloha. Vstup na akciu je voľný.

Obľúbená výstava a súťaž hubárov v SNM

BRATISLAVA 11. októbra (SITA) - Na hubársku sezónu, ktorú každoročne so sebou prináša jeseň, tradične myslí aj Slovenské národné múzeum (SNM) v Bratislave. Prírodovedné múzeum SNM spolu so Slovenskou mykologickou spoločnosťou pri Slovenskej akadémii vied (SAV) pripravili od 19. do 21. októbra výstavu HUBY 2004. Špeciálna 24. bratislavská výstava húb sa uskutoční v sídle SNM na Vajanského nábreží 2 denne od 9:00 do 18:00. Súčasťou výstavy bude aj obľúbená hubárska súťaž.

Znovu stavajú časť berlínskeho múra

12. októbra 2004 (SITA) - Časť berlínskeho múra, symbolu nielen rozdelenej Európy, ale aj sveta, znovu postavia. Úsek múra dlhý 185 metrov zrekonštruujú, aby sa nikdy nezabudlo na brutalitu komunistického režimu. Stavba vyvolala búrlivú debatu medzi obyvateľmi Berlína o hraniciach, i spomienky, informuje periodikum The Times. Alexandra Hildebrandtová, riaditeľka múzea Checkpoint Charlie vedela, že jej nápad bude kontroverzný. Mestská rada povolila múr jedine pod podmienkou, že bude vybudovaný ako dočasná súčasť umeleckej výstavy, no Hildebrandtová chce, aby strašil obyvateľov a lákal turistov natrvalo.

Leteckému múzeu darovalo Belgicko vrtuľník

KOŠICE 14. októbra 2004 (SITA) - Vojenský vrtuľník Alouette 2 pribudol do tzv. galérie prezidentských lietadiel Leteckého múzea, ktoré je súčasťou Slovenského technického múzea (STM) v Košiciach. Exponát ako dar Belgického kráľovstva odovzdal vo štvrtok zástupcom múzea belgický veľvyslanec Olivier Belle a vojenský atašé José Warnez.
Letecké múzeum je v súčasnosti neprístupné pre verejnosť, pretože sa v jeho areáli stavajú dva výstavné hangáre, pričom v jednom z nich má byť galéria. Hangár má stáť okolo 19 miliónov korún a v súčasnosti už na stavbe preinvestovali vyše dvanásť mil. Sk. Letecké múzeum majú sprístupniť verejnosti v máji na budúci rok.

Najstaršie múzeum s cennými exemplármi nemá peniaze

SARAJEVO 14. októbra (SITA/AFP) - Bosnianske národné múzeum v Sarajeve, ktoré je najstarším v krajine a vlastní veľmi cenné exempláre, vo štvrtok informovalo, že pre nedostatok finančných prostriedkov je nútené uzavrieť svoje dvere pre verejnosť. V stanovisku múzea sa uvádza, že ho uzavrú v piatok, aby "upozornili" na finančnú krízu. Tento kultúrny stánok, založený v roku 1888, potrebuje dvojnásobok zdrojov oproti súčasnému rozpočtu.

V žilinskom múzeu modely, prototypy a návrhy interiérov

BRATISLAVA 17. októbra (SITA) - Takmer 30 modelov, sedem prototypov a návrhy priestorového riešenia interiérov uvidia návštevníci Lesníckeho a drevárskeho múzea vo Zvolene.

V trnavskom múzeu chýbajú ďalšie umelecké predmety

BRATISLAVA/TRNAVA 20. októbra 2004 (SITA) - V Západoslovenskom múzeu v Trnave chýbajú ďalšie umelecké predmety. Ešte v marci zmizli z múzea predmety za zhruba milión korún a ako agentúru SITA informoval zástupca trnavského policajného hovorcu Viktor Plézel, v pondelok pracovníčka múzea oznámila ďalšiu krádež umeleckých predmetov.

Upravia Michalskú priekopu, otvoria čitáreň Červený rak

Mesto chce v Michalskej (Vodnej) priekope pešiu oddychovú zónu: BRATISLAVA 27. októbra 2004 (SITA) - Po doriešení problémov s kanalizáciou plánuje vedenie mesta Bratislava upraviť Michalskú (Vodnú) priekopu v centre na pešiu oddychovú zónu a otvoriť čitáreň Červený rak. "Prípravu stavby brzdila havária historickej kanalizácie a odkanalizovanie územia. V súčasnosti je však už správcovstvo starej kanalizačnej siete doriešené," skonštatoval na tlačovej besede primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský. Ako podotkol, s odkanalizovaním, ktoré zabezpečí Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS), súvisí aj nutnosť prepracovať už jestvujúcu dokumentáciu.

Uvoľňujú depozity Mestského múzea v Apponyiho paláci

BRATISLAVA 31. októbra 2004 (SITA) - Depozity bratislavského Mestského múzea v Apponyiho paláci, ktorý by mal prejsť rekonštrukciou, začínajú v súčasnosti uvoľňovať do upravených priestorov Materskej školy v Jarovciach a do kina Odboj v Dúbravke. Mestská organizácia Paming pripravuje umelecko-historické prieskumy omietok, ktoré bude robiť Mestský ústav pamiatkovej starostlivosti. V tomto roku už začali s opravou strechy a s klampiarskymi konštrukciami Ungerovho a Pauerovho domu. Kompletnou výmenou prešla pálená strešná krytina a čiastočne vymenili medené klampiarske prvky a poškodený krov.

Na letisku objavili 30 tisíc ročnú sloniu kosť

BRATISLAVA 11. novembra (SITA/AFP) - História nás sprevádza na každom kroku. Presvedčili sa o tom aj stavbári, ktorí pracovali na rozširovaní pekinského medzinárodného letiska, keď objavili 30 tisíc rokov starú sloniu kosť. Archeológovia z múzea histórie prírody identifikovali nález ako ľavú stehennú kosť palaeoloxodona, obludy, ktorá merala aj tri metre. Experti tvrdia, že palaeoloxdon žil na území terajšej Číny v období pleistocénu, pred 1,64 miliónmi až 10 tisíc rokmi.

V toskánsku otvoria múzeum hľuzovky

BRATISLAVA 12. novembra 2004 (SITA/Reuters) - V malom toskánskom mestečku San Giovanni d'Asso otvoria unikátne múzeum, ktoré bude venované jedinej hube - bielej hľuzovke.

Z múzea v Bratislave ukradli drahokam za 250 000 Sk

BRATISLAVA 20. novembra 2004 (SITA) - Drahokam v približnej hodnote 250 000 korún dnes krátko popoludní ukradli zo Slovenského národného múzea na Vajanského nábreží v Bratislave. Agentúru SITA o tom informovala zástupkyňa bratislavskej policajnej hovorkyne Alena Toševová.

Ľudí v múzeu čaká zdĺhavá osobná prehliadka a vypočúvanie

BRATISLAVA 20. novembra 2004 (SITA) - Povolenie na osobnú prehliadku návštevníkov Slovenského národného múzea v Bratislave, kde dnes neznámy páchateľ ukradol drahokam v približnej hodnote 250 000 korún, už polícia má a prehliadky s výsluchmi by mali trvať niekoľko hodín.

Vianočná výstava betlehemov z Třebíča v SNM

BRATISLAVA 6. decembra 2004 (SITA) - Putovnú zbierku unikátnych betlehemov z Múzea Vysočiny Třebíč vystavia od štvrtka v bratislavskom Slovenskom národnom múzeu (SNM) na Vajanského nábreží. Výstava je sprievodným podujatím veľtrhu Nostalgia Expo o ochrane a propagácii kultúrneho dedičstva. Betlehemy z Třebíča už videli v mnohých českých mestách, v Kanade a v Rakúsku. "Ide o mimoriadne obľúbenú výstavu, ktorú múzeum zapožičiava v období Vianoc aj mimo nich rôznym múzeám a inštitúciám," informovala agentúru SITA Renáta Holienčinová zo SNM. Putovná zbierka je rezervovaná na niekoľko rokov dopredu. Na Slovensku ostane do 6. januára.

Maľované salaše na vianočnej výstave v ÚĽUV-e

BRATISLAVA 11. decembra 2004 (SITA) - Vianočné maľby salašov zo stredoslovenských banských miest vystaví od štvrtka Galéria ÚĽUV v Bratislave. Maľované salaše sú pomerne málo známou, ale zaujímavou časťou slovenského ľudového umenia, informoval agentúru SITA riaditeľ ÚĽUV-u Milan Beljak. Návštevníci galérie si pozrú maľby na papieri i na plátne z 19. a 20. storočia, ktoré vytvorili prevažne baníci v dvoch najvýznamnejších banských mestách na Slovensku - v Banskej Štiavnici a Banskej Bystrici a niekoľkých osadách na okolí. Galéria ÚĽUV si prezentované exponáty požičala zo zbierok Slovenského banského múzea v Banskej Štiavnici. Výstava bude otvorená do 5. februára budúceho roka. Vstup je voľný.

Historický kus nábytku vydražili za viac ako miliardu korún

Badminton cabinet bude od budúceho roku vystavený vo Viedni: BRATISLAVA 14. decembra 2004 (SITA) - Riaditeľ viedenského múzea Liechtensteinovcov Johann Kräftner v poverení kniežaťa Hans-Adama II von Liechtenstein získal pre nové viedenské múzeum jedinečný kus nábytku. Na minulotýždňovej aukcii európskeho nábytku a sôch v londýnskej sieni Christie's sa mu podarilo ako najdrahší kus nábytku všetkých čias získať Badminton cabinet. Vydražil ho za neuveriteľných 19 045 250 libier, čo je v prepočte viac ako jedna miliarda slovenských korún. Badminton cabinet už v Christie's raz rekordne vydražili, keď ho za 8 a pol milióna libier v roku 1990 získala do svojej zbierky Barbara Piasecka Johnson.

Proti plotu pred ambasádou USA protestovalo asi sto ľudí

BRATISLAVA 21. februára 2004 (SITA) - Približne sto ľudí dnes od 14:00 protestovalo proti plánovanému oploteniu amerického veľvyslanectva pred jeho sídlom na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Pokojná demonštrácia s transparentmi, na ktorých boli heslá Stop oploteniu, či Plot áno, ambasádu nie, trvala približne hodinu.

Archeológovia našli bustu cisára Nera

BRATISLAVA 23. februára 2004 (SITA) - Talianski archeológovia našli v centre Neapola mramorovú bustu rímskeho cisára Nera (37-68). Cenný nález objavili na jednej stanici metra, uviedol rímsky denník Il Messaggero v pondelok.

Najkrajšie tohtoročné kalendáre na výstave v B. Bystrici

BANSKÁ BYSTRICA 13. marca (SITA) - Nástenné, stolové či plagátové kalendáre z 12. ročníka celoštátnej súťaže Najkrajšie kalendáre Slovenska je možné vidieť na výstave v Štátnej vedeckej knižnici (ŠVK) v Banskej Bystrici. Vystavujú ich najmä reklamné agentúry, tlačiarne, samostatní autori, ale i mestá a obce či neziskové organizácie. Kuriozitou je reliéfny kalendár Slovenskej knižnice pre nevidiacich v Levoči s nevšednou tematikou tatranských vysokohorských chát.

MK SR: Cirkvi majú šancu získať viac peňazí na obnovu pamiatok

Pomoc štátu pri obnove kultúrnych pamiatok vo vlastníctve cirkví je nevyhnutná, tvrdí biskup Tondra: BRATISLAVA 25. marca 2004 (SITA) - Cirkvi majú šancu získať viac peňazí na obnovu pamiatok. Prispel k tomu najmä nový grantový systém ministerstva kultúry (MK SR) Obnovme si svoj dom. Na dnešnej tlačovej besede po stretnutí s predstaviteľmi cirkví a náboženských spoločností to uviedol minister kultúry Rudolf Chmel, podľa ktorého treba ešte vyriešiť, ako do tohto programu zaradiť obnovu cirkevných pamiatok.

Pamiatkový úrad SR udelil vlani pokuty za 228 tisíc korún

Podľa Výročnej správy Pamiatkového úradu hospodárila inštitúcia vlani so 112 miliónmi korún: BRATISLAVA 15. apríla 2004(SITA) - Pamiatkový úrad SR (PÚ) môže od minulého roka udeľovať poškodzovateľom historických pamiatok pokuty. Ako na dnešnej tlačovej besede v Bratislave informovala generálna riaditeľka PÚ Katarína Kosová, "v roku 2003 putovalo do štátneho rozpočtu 228 tisíc korún z udelených pokút." Išlo najmä o nerešpektovanie stanoviska pri prestavbách a nových stavbách, ktoré ohrozili historické pamiatky. PÚ má právo rozhodovať o konkrétnych stavebných zmenách na základe zákona, ktorý ho z Pamiatkového ústavu pretransformoval na špecializovaný orgán štátnej správy s rozhodovacou právomocou, vysvetlila Kosová.

Ministerstvo kultúry rozdelí na obnovu pamiatok 250 miliónov

Až 84,4 % kultúrnych pamiatok na Slovensku vlastnia obce, cirkvi či fyzické osoby, zvyšok spravuje štát: BRATISLAVA 19. apríla (SITA) - Ministerstvo kultúry (MK) SR predpokladá, že tento rok požiadajú vlastníci nehnuteľných kultúrnych pamiatok, ktoré nespravuje štát, o približne 1,2 miliardy korún. Ako na dnešnej tlačovej besede povedal generálny riaditeľ Sekcie kultúrneho dedičstva MK SR Martin Kováč, ministerstvo dostalo v dvoch grantových kolách spolu 780 žiadostí, v ktorých spolu žiadajú približne 970 miliónov korún.

Vláda schválila novelu o nezákonne vyvezených kultúrnych predmetoch

BRATISLAVA 21. apríla (SITA) - Spresniť podmienky začatia súdneho konania o vrátení nezákonne vyvezených kultúrnych predmetov z členských štátov Európskej únie na územie Slovenska má novela zákona, ktorú dnes schválila vláda. Schválená novela zároveň upravuje povinnosť informovať o takýchto súdnych konaniach. Návrh na začatie súdneho konania je možné podať do jedného roka odvtedy, čo sa žiadajúci štát dozvedel, kde sa nezákonne vyvezený kultúrny predmet nachádza a kto je jeho vlastníkom alebo držiteľom. Táto lehota je však obmedzená tým, že sa tak musí stať najneskôr 30 rokov odvtedy, keď bol kultúrny predmet z územia žiadajúceho štátu nezákonne vyvezený. Ak ide o kultúrny predmet, ktorý je súčasťou verejnej zbierky alebo o kultúrny predmet, ktorý je predmetom inventára cirkvi alebo náboženskej spoločnosti, je možné návrh podať do 75 rokov od jeho nezákonného vývozu z územia žiadajúceho štátu.

Po vstupe do EÚ kultúrne predmety ochránia dohody

Vrátenie nezákonne vyvezeného kultúrneho predmetu z členského štátu EÚ späť na Slovensko bude mať po našom vstupe do únie na starosti ministerstvo kultúry: BRATISLAVA 30. apríla (SITA) - Po vstupe Slovenska do Európskej únie (EÚ) sa otvoria naše hranice, čo však podľa Pamiatkového úradu (PÚ) SR neznamená, že naše kultúrne pamiatky nebudú chránené. Ako agentúru SITA informoval hovorca PÚ SR Karol Vlk, napriek tomu, že hranice SR s členmi únie budú priepustné, budú medzinárodné dohody, naďalej platiť.

Mesto odmietlo priemyselný park vedľa kultúrnej pamiatky

POPRAD/SPIŠSKÁ BELÁ 13. mája (SITA) – Obyvatelia Spišskej Belej odmietli výstavbu priemyselného parku v blízkosti národnej kultúrnej pamiatky kaštieľa Strážky. Takéto stanovisko zaujali aj poslanci Mestského zastupiteľstva v Spišskej Belej, ktorí nesúhlasili so zmenou územného plánu v lokalite medzi Pradiarňou a kaštieľom Strážky. „Firma Toreal požiadala mesto o čiastkovú zmenu územného plánu, keďže navrhovaný priemyselný park sa čiastočne nachádza aj na katastrálnom území Spišskej Belej,“ uviedol pre SITA primátor Spišskej Belej Štefan Bieľak. Priemyselný park s rozlohou takmer 30 ha plánuje v lokalite za Pradiarňou vybudovať mesto Kežmarok. Približne tretina parku zasahovala do katastrálneho územia Spišskej Belej a bola by v dotyku s kaštieľom Strážky.

ST osvetľuje hrad Beckov

BRATISLAVA 13.

Slovenské múzejníctvo signalizuje SOS

Ak štát SNM neposkytne peniaze, hrozí prepúšťanie a zatvorenie niektorých expozícii: BRATISLAVA 17. mája (SITA) - Slovenské múzejníctvo je v hlbokej kríze, tvrdí generálny riaditeľ Slovenského národného múzea (SNM) Peter Maráky. Šéf najväčšieho múzea v SR tvrdí, že "jediné, čo môžeme v tejto chvíli signalizovať slovenskej verejnosti je - SOS, SOS, SOS". Dôvodom krízy slovenských múzeí a galérií je podľa Marákyho viac. Hlavným však je liberalizácia cien energií, po ktorej kultúrnym inštitúciám pohltia väčšinu z ich prostriedkov prevádzkové náklady.

Slovensko-poľský seminár o rozvoji cestovného ruchu

STARÁ ĽUBOVŇA 19. mája (SITA) - Trojdňový poľsko-slovenský seminár Historické a kultúrne dedičstvo ako kapitál rozvoja cestovného ruchu v prihraničných regiónoch sa začne v piatok v Ľubovnianskych kúpeľoch pri Novej Ľubovni. „Cieľom seminára je nielen zhodnotiť doterajšiu spoluprácu kultúrnych inštitúcií so subjektmi cestovného ruchu, ale aj nájsť nové možnosti pre ďalší rozvoj,“ uviedla pre SITA riaditeľka Ľubovnianskeho múzea Monika Pavelčíková. Vieme, že keď k nám príde viac turistov, máme z toho aj finančný efekt a peniaze môžeme vložiť i do vydania publikácií, či do odbornej činnosti, doplnila M. Pavelčíková. Kultúrne a historické pamiatky sú podľa nej v cestovnom ruchu ešte stále málo využívané.

Staroveké olympijské hry v Archeologickom múzeu

BRATISLAVA 12. júna (SITA) - Olympijským hrám, ktoré od staroveku patrili k vrcholným športovým udalostiam, je venovaná výstava v Archeologickom múzeu Slovenského národného múzea (SNM) v Bratislave.

Archeológovia objavili v Káhire dve pohrebiská z čias faraónov

KÁHIRA 13. júna (SITA/AFP) - Austrálsky tím archeológov pracujúcich v Egypte objavil v okolí hlavného mesta dve pohrebiská staré 5000 rokov, oznámil v nedeľu minister kultúry Farúk Hosni. Pohrebiská objavené v okrese Helwan asi 15 km južne od Káhiry pochádzajú z obdobia 1. a 2. dynastie, dodal minister.

Bojnický zámok patrí rozprávkam

BRATISLAVA 18. júna (SITA) - Fantázia a čary ovládli oddnes až do nedele Bojnický zámok. Zámocké múzeum Slovenského národného múzea v Bojniciach (okres Prievidza) ponúka malým i veľkým denne od 9:00 do 17:00 rozprávkový program. Návštevníkov čaká zaujímavá prehliadka, počas ktorej sa dozvedia, že Bojnický zámok je pre kliatbu ťažko prístupný. Rozprávkové bytosti sa totiž rozhodli prevziať vládu nad zámkom do svojich rúk a zámok môžu odkliať iba traja odvážni mládenci.

V stredu vydá SP dve nové známky z radu Technické pamiatky

BRATISLAVA 29. júna (SITA) - Nové poštové známky z radu Technické pamiatky s vyobrazením Špaňodolinského banského vodovodu a Tatranského omnibusu vydá v stredu Slovenská pošta (SP), š.p.
Známku Špaňodolinský banský vodovod, ktorej autorom je akademický maliar Peter Augustovič, si na každej pošte na Slovensku budú môcť ľudia kúpiť za 24 korún. Známku s motívom Tatranského omnibusu navrhol akademický maliar Peter Augustovič, jej hodnota bude 14 korún. K známkam vydá SP aj obálky prvého vydania s ich štylizovaným vyobrazením.

Mestskú vežu otvoria po dlhšom čase od soboty pre verejnosť

BRATISLAVA 29. júna (SITA) - V improvizovanom režime otvoria v sobotu jednu z najvýznamnejších kultúrnych pamiatok Trenčína - mestskú vežu. V uplynulom období nebola sprístupnená a výstup na ňu bol povolený iba výnimočne počas Dňa otvorených dverí na Mestskom úrade (MsÚ). Obnovenie veže bolo súčasťou širšej úpravy budovy úradu, kedy zrekonštruovali aj pôvodné pavlačové schody vo veži a umiestnili nové vežové hodiny s kruhovým ciferníkom. Súčasný vzhľad tejto pamiatky je dielom trenčianskych architektov, autorskej dvojice Balaščák-Ondrejka.

Novelu o vrátení nezákonne vyvezených pamiatok predloží znovu

BRATISLAVA 30. júna (SITA) - Minister kultúry Rudolf Chmel chce do legislatívneho procesu opäť o šesť mesiacov predložiť novelu zákona o navrátení nezákonne vyvezených pamiatok. Jej návrh dnes stiahol z rokovania parlamentu po tom, čo prešiel pozmeňujúci návrh poslankyne Dany Podrackej (ĽS-HZDS), ktorý bol nad rámec predloženého textu. "Pozmeňovací návrh išiel nad rámec zámeru zákona.

Slovenské jaskyne navštívilo za polrok 189,5 tis. osôb

Najnavštevovanejšou jaskyňou bola ku koncu júna Demänovská jaskyňa slobody, ktorú si prezrelo viac než 53,5 tis. osôb

BRATISLAVA 20. júla (SITA) - Návštevnosť jedenásť sprístupnených jaskýň na Slovensku za prvý polrok tohto roka predstavovala 189,5 tis. osôb a medziročne tak poklesla o takmer 15,5 tis. osôb. Ako agentúru SITA informovala vedúca úseku prevádzky jaskýň a marketingu Slovenskej správy jaskýň (SSJ) Ľubica Núdziková, najnavštevovanejšou jaskyňou bola ku koncu júna Demänovská jaskyňa slobody, ktorú si prezrelo viac než 53,5 tis. osôb.

Vandalov, ktorí poškodili židovské hroby, potrestáme

LYON 10. augusta (SITA/AFP) - Francúzsky prezident Jacques Chirac v utorok sľúbil, že vandali, ktorí v pondelok zneuctili asi 60 hrobov na židovskom cintoríne v Lyone, sa nevyhnú vysokému trestu. "Francúzsko dôrazne odsudzuje tento hanebný skutok," napísal Chirac v liste lídrovi miestnej židovskej obce Marcelovi Dreyfusovi. Vandali na hroby a pamätník židom zabitým v 2. svetovej vojne načarbali čiernou farbou keltské a hákové kríže a rôzne odkazy na Adolfa Hitlera. V súvislosti s incidentom polícia zatkla a vypočúva dvoch mužov.

Workshop mladých dizajnérov Inšpirácie v kove

KOŠICE 21. augusta (SITA) - Študenti dizajnu štyroch vysokých škôl prijali ponuku absolvovať v Košiciach workshop Inšpirácie v kove. Už po tretíkrát ho organizuje spoločnosť U.S. Steel Košice(USSK) v spolupráci s Fakultou umení Technickej univerzity Košice. Ako agentúru SITA informoval hovorca USSK Jána Bača, od 24. do 30. augusta bude v dielni SOU-hutníckeho desať mladých dizajnérov z Poľska, Čiech a Slovenska pod dohľadom svojich pedagógov premieňať chladný kov na umelecké diela.

V budúcom roku plánuje Slovenská pošta vydať 20 známok

Bude medzi nimi aj Valentínska známka, Veľkonočný baránok alebo Vianočná známka - Traja králi

BRATISLAVA 29. augusta (SITA) - V budúcom roku plánuje Slovenská pošta vydať dvadsať známok, informovala agentúru SITA vedúca odboru komunikácie Bela Lisáková. K známkam vychádzajúcim pri príležitosti tradičných sviatkov budú patriť Valentínska známka, Veľkonočný baránok, Vianočná známka – Traja králi a známka vydaná ku dňu poštovej známky.

Dni kultúrneho dedičstva od soboty v 40-tich štátoch Európy

Na celoeurópskom podujatí sa Slovensko zúčastňuje už 13. rok

BRATISLAVA 2. septembra (SITA) - Tradične sa v 40-tich štátoch Európy začína v septembri celoeurópske podujatie Dni európskeho kultúrneho dedičstva, do ktorého sa zapája aj Slovensko. Od soboty do konca septembra budú tohtoročné aktivity zamerané na približovanie kultúrnych hodnôt verejnosti venované 50. výročiu Európskeho kultúrneho dohovoru.

SR-kultúra-BA-fotografický-experiment-dni-kultúrneho-dedičstva

BRATISLAVA 6. septembra (SITA) - Tradičnú súťažnú prehliadku najlepších fotografií mladých autorov, ktorá je súčasťou Dní európskeho kultúrneho dedičstva, otvoria v Slovenskom národnom múzeu (SNM) v Bratislave v stredu o 15:00. Do súťaže sa prihlásilo rekordných 29 krajín, informoval agentúru SITA Jaroslav Liptay z ministerstva kultúry (MK). Na prezentácii sa zúčastňujú tí fotografi, ktorí zachytávajú pamiatky a iné objekty kultúrneho dedičstva.

Časopis Pamiatky a múzeá udelí výročné ceny

BRATISLAVA 8. septembra (SITA) - Za najvýznamnejšie diela a činy z oblasti kultúry za rok 2003 ocení laureátov redakcia časopisu Pamiatky a múzeá v piatok o 14:00 v lučenskej Dvorane Reduty. Ceny odovzdajú pri príležitosti slávnostného otvorenia Dní európskeho kultúrneho dedičstva. Ocenenia v šiestich kategóriách sa udeľujú na návrh čitateľov a ďalších navrhovateľov.

Ochrana dřeva V.

část Ochrana dřeva IV. Boj s dřevokazným hmyzem


5. Mikrovlnné záření

Obnov si svoj dom 2005

Na strankach ministerstva... info pre rok 2005: Materiály sa pripravujú na zverejnenie

Návštevnosť v múzeách v r. 1997 – 2003

Návštevnosť v múzeách v r. 1997 – 2003

Odkedy a prečo oslavujeme Nový rok 1. januára

Západní kresťania (okrem pravoslávnych) a väčšina euroamerických krajín oslávia 1. januára podľa Gregoriánskeho kalendára Nový rok. Môžeme konštatovať, že Gregoriánsky kalendár nadviazal na antickú, rímsku tradíciu. Rimania pôvodne oslavovali Nový rok 1. marca.

Zákony týkajúce sa ochrany kultúrných pamiatok

1. Zákon o ochrane pamiatkového fondu č. 49/2002 Z. z., vyhláška MK SR č. 16/2003, ktorou sa vykonáva zákon o ochrane pamiatkového fondu


2. Dohovor o ochrane svetového kultúrneho a prírodného dedičstva č. 159/1991 Zb.

pf 2oo5

Za celu redakciu Obnova.sk vam prajem lepsi novy rok 2005

http://www.firma.obnova.sk/stranky-graf/2004pour-feliciter/

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Najnovšie blogy