december 2002

Clanok v rubrike restaurovanie a konzervovanie

Chcel by som vas upozornit na clanok v rubrike restaurovanie a konzervovanie
http://www.obnova.sk/citaj.php?f=9&i=18&t=18

Autor: RNDr.Lipovský Miroslav
Tema: Technologická pomoc pri reštaurovaní kameňa a anorg. hmôt - tmelov, omietok...

Šikmé střechy - konstrukce, skladby, detaily, rekonstrukce

Jozef Oláh a kolektív

Z obsahu: odvodnenie; rozdelenie šikmých striech; vrstvy šikmých striech a materiály pre ne; keramické tašky; betónové tašky; prírodné bridlice; vláknocementové šablóny; plechové krytiny hladké; plechové krytiny imitujúce tvar taškových krytín; trapézové plechy...

Eagle Lock Co.

Potreboval by som informacie o fa. , ktora vyrabala zamky, pripadne nabytok v USA. Je to firma Eagle Lock Co.

dakujem za pomoc

muzea zamkov a klucov vo svete

Neviete mi niekto poradit www adresu ci mail na muzeum ktore sa zaobera aj klucmi a zamkami?

Tiez by mi pomohol odkaz na literaturu o tejto tematike.

dakujem

Hodinky: OMEGA (30te roky)

Chcel by som sa spytat odbornikov ak by tu nejaky ochotny boli, AKU HODNOTU MAJU SVAJCIARSKE HODINKY ZNACKY OMEGA RUCICKOVE VRECKOVE SO STOPKAMI STRIEBORNE alebo PLATINOVE, Funkcne a dost stare neviem presne kolko ale vypada to na 30te roky ale naozaj neviem ako stare su

Vopred dakujem.

Obvodové plášte budov - fasády

Anton Puškár, Jozef Fučila, Ivan Řehák, Boris Vavrovič

Autorský kolektív zložený z renomovaných odborníkov zostavil komplexne, prehľadne a ucelene spracovanú publikáciu.

Tajomná civilizácia Etruskov

Zuzana Mišíková, 03.01.01
V starobylom, ale kompletne zrenovovanom elegantnom paláci Graffi v Benátkach otvorili významnú výstavu. Je venovaná tajomnej civilizácii Etruskov, ktorí sa na scéne dejín ľudstva objavili zhruba okolo desiateho storočia pred naším letopočtom, keď sa usídlili v strednej časti Apeninského polostrova predovšetkým na území dnešného Toskánska a Latia. Na výslní histórie však dobrodružstvo tejto, na tú dobu neobyčajne vyspelej a rozvinutej civilizácie, záhadne zmizlo. Podmanili si ju Rimania, ktorí Etruskov nechali zmiznúť v prepadlisku dejín. Ale o tom už hovorí Zuzana Mišíková.

Bude mať fontána di Trevi nového majiteľa?

Zuzana Mišíková, 1.7.2002
Na filmových komédiách, ktorých hlavným predstaviteľom bol v Taliansku dodnes obľúbený komik, umeleckým menom Totó, sa zabávalo a naďalej dobre baví a smeje už niekoľko generácií obyvateľov Apeninského polostrova, hoci od jeho smrti uplynulo už pomaly 35 rokov.

Andrássyho bulvár kultúrnym dedičstvom

Gregor Martin Papucsek, 03.07.02
Keď Unesco vyhlási kus prírody alebo časť niektorého mesta na zemeguli za súčasť svetového kultúrneho dedičstva, hodnota tohto miesta v očiach turistov vzrastie. Kompetentná komisia zasadala pred týždňom v Budapešti a zrejme nie náhodou, akiste aj vďaka šikovnej lobistickej činnosti našich južných susedov, sa uzniesla, že na tento zoznam zaradí tokajskú vinársku oblasť a peštiansky Andrássyho bulvár.

Technologická pomoc pri reštaurovaní kameňa a anorg. hmôt -

Dovoľte, aby som ponúkol pomoc v oblasti skúmania zloženia kameňa,
anorganických pojivových hmôt ako i plnív napr. omietok...

Od roku 1984 mám prax ako geológ-chemik a zaoberám sa výhradne kameňom a hmotami z pamiatkových objektov. Rád pomôžem pri určovaní druhov, typov poškodení, stanovení pôvodnej lokality ťažby a technológii obnovy. Počet mojich správ pre návrhy pre reštaurovanie kameňa do posudkových reštaurátorských komisií už prekročil počet 200 a sú zárukou kvality a odbornosti.

P.S. Najnovší prípad - poškodenie pamiatky hmyzom - Slovensko, Prašice pri Topoľčanoch - jeseň 2002

Plastika sv.Jána Nepomuckého - celý chrbát plastiky a podstavec
drobového pieskovca (pieskovec z podstatnou súčasťou
úlomkov hornín a živcov) je prederavený ....

V súčasnosti skúmame čo sa vlastne stalo. Entomologické oddelenie jednej slovenskej inštutúcie práve odchováva hmyz, ktorý nám
zožral pieskovec. Pre Vašu predstavu, desiatky dier, dĺžka dier nad 15 cm,
priemer dier až 1 cm. Čo to bude za tvora? Nejaké blanokrídlovce asi z rodu divých včiel...(...kameňožrút ? )
Technológia obnovy: Pieskovec má sericiticko (drobnokryštalický muskovit-svetlá sľuda)- ílovitý tmel slabo súdržný a dnes už málo odolný
voči poveternostným podmienkam - doporučená replika pre exteriér.
Pre zaujímavosť pieskovec nemá žiadny uhličitanový tmel, nereaguje s kyselinami. Pieskovec pochádza podľa geologického roboru zo širšieho okolia (podobné horniny sú aj v okolí Sokoloviec pri Piešťanoch).
Originál sa nedoporučuje dávať len tak do tepla, aby sa nám (kameňožerúce) včeličky nevyrojili niekde v ateliéri !!!

S pozdravom RNDr. Lipovský Miro

Na dokončenie vzácneho morového stĺpa niet peňazí

KREMNICA – Takmer desať rokov mohli návštevníci Kremnice obdivovať vzácny barokový stĺp Sv. Trojice, nazývaný aj morový, iba spoza lešenia. To síce zhruba pred rokom zložili, stĺp však stále nie je úplne dokončený. Ako nás informoval primátor mesta Miroslav Nárožný, na úplné dokončenie pamiatky európskeho významu treba približne päť miliónov korún. Keďže mesto financie na tento účel v rozpočte nemá, odsúva sa jeho dokončenie na neurčito.

Slovenska spolocnost priatelov Francuzska

Slov. spolocnost priatelov Francuzska (SPF) je obc. zdruzenie, ktore sa od r. 1991 profiluje najma v oblasti vymeny mladych medzi SR a Fr. Kazdy rok dokazeme umiestnit v prac. taboroch mladych vo Fr. cca 80 slov. studentov, vzdy ide o prace, tykajuce sa kult. dedicstva, rekonstrukcie zamkov, hradov, kostolov, fontan a pod., casto v malych dedinkach.

Opravená socha vydržala jediný deň

NOVÁ BAŇA – Jedinú noc prežila opravená socha sv. Jána Nepomuckého v Novej Bani. Krátko po komplexnom zreštaurovaní ju poškodil zatiaľ neznámy páchateľ.

Na reštaurovanie vzácnej fresky nie sú peniaze

BANSKÁ ŠTIAVNICA – V stredovekom meštianskom dome, ktorý patrí slovenským skautom, našli pred časom v prízemných priestoroch vzácnu fresku...

Rímske lapidárium

Návštevníci rímskeho lapidária v Komárne už majú k dispozícii publikáciu Sprievodca rímskym lapidáriom v bašte VI. v Komárne.

Spišský hrad svieti, ochranár je zdesený

Ministerstvo životného prostredia nepredpokladá, že osvetlenie exteriéru Spišského hradu spôsobí dramatické zmeny na okolitej flóre a faune. Ako pre SME povedala hovorkyňa ministerstva Katarína Kubíková, svedčia o tom zahraničné aj domáce skúsenosti, napríklad osvetlenie Stolovej hory v Juhoafrickej republike, Bratislavského hradu alebo Dómu sv. Martina v Bratislave...

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Najnovšie blogy