Program Kežmarského hradu bude aj tento rok pestrý

Obrázok k článku od zora.

Pestré podujatia ako výstavy, divadelné predstavenia, koncerty, letné kino, vrátane úplnej novinky, a to folkového festivalu, pripravuje pre svojich návštevníkov na tento rok Kežmarský hrad. Jeho návštevnosť z roka na rok stúpa, vlani si ho prišlo pozrieť viac ako 46-tisíc turistov, teda o 11 percent viac ako v roku 2016. Návštevnosť neobmedzila ani rekonštrukcia objektu, ktorá trvá viac ako rok a pol. „Išlo predovšetkým o návštevníkov zo Slovenska, stúpol nám počet poľských návštevníkov, no prichádzajú sem aj turisti z Maďarska, Nemecka, či Španielska a anglicky hovoriacich krajín,“ uviedla pre agentúru SITA riaditeľka Múzea v Kežmarku Erika Cintulová.

 

Múzeum v Kežmarku, pod ktoré hrad patrí, si vlani pripravilo asi dvadsiatku podujatí, viacero z nich malo aj medzinárodný charakter. Najväčším lákadlom bolo podľa jeho riaditeľky podujatie Rozprávky na hrade, na programe bývajú na konci mája. „Vlani bol o ne taký záujem, že sme museli počet návštevníkov dokonca obmedziť. Tí, ktorí si ich nestihli pozrieť v danom termíne, mohli tak urobiť počas festivalu Európske ľudové remeslo v júli,“ poznamenala Cintulová. Pre dospelých bol atraktívny ďalší príbeh zo série Krvavé dejiny v podaní divadla ExTeatro z Ľubice. Tento rok ponúkne hrad rozprávku O modrom vtákovi, večerné predstavenie pre dospelých bude patriť príbehu o Beate Laskej a jej dcére.

 

Cintulovú teší, že na hrad sa vracia aj čoraz viac Slovákov. „Veľmi pozitívne vnímajú, ako sa hrad opravil. Chvália aj skladbu expozícií, ktoré sa snažíme stále inovovať, dopĺňať a zatraktívňovať, tiež podujatia na nádvorí hradu,“ uviedla. Múzeum inovovalo aj svoju internetovú stránku a informácie o podujatiach na hrade a v múzeu môžu záujemcovia získať aj prostredníctvom emailu. Podľa riaditeľky prispelo k rastu návštevnosti aj minuloročné posilnenie lektorských služieb.

 

Letnú turistickú sezónu otvorí hrad v tomto roku v nedeľu 6. mája, spojené bude opäť s bohatým kultúrnym programom, remeselnými tvorivými dielňami i sprievodným programom pre deti. Na začiatku letných prázdnin ponúkne deťom a rodičom program Stredoveký deň na hrade. Nebude chýbať ani Festival študentstva a Letný festival slovenskej a divadelnej klasiky. Múzeum si od septembra do novembra pripomenie aj 100. výročie vzniku ČSR a to výstavou so zameraním na udalosti v Kežmarku v rokoch 1918-1938. Pre priaznivcov klasiky ponúkne niekoľko koncertov v kaplnke a obrazárni hradu.

 

Kežmarský hrad je otvorený celoročne, mimo letnej sezóny od pondelka do piatka od 8:00 do 16:00. Pod Múzeum v Kežmarku patrí okrem hradu aj výstavná sieň na Ulici Mudr. Alexandra, expozícia Meštianska bytová kultúra na Spiši na Hradnom námestí a expozícia veteránov.

 

Prvá písomná zmienka o Kežmarskom hrade pochádza z roku 1447. V súčasnosti si môžu jeho návštevníci obzrieť viaceré historické expozície, ktoré dokumentujú vývoj Kežmarku a okolia. Predstavujú praveké a stredoveké osídlenie Kežmarku, vývoj mesta v 13. až 19. storočí, Kežmarský strelecký spolok, Spolok spišských lekárov a lekárnikov. Jedna z expozícií je venovaná kežmarskému doktorovi Vojtechovi Alexandrovi, zakladateľovi röntgenológie v Uhorsku. Hrad tiež ponúka expozície o Kežmarku v 19. a 20. storočí, historické portréty zo zbierok múzea, dokumentuje aj vzťah Kežmarčanov k Vysokým Tatrám, život rodiny Thökölyovej, ale aj židovskej komunity v Kežmarku.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články